Bartek933

Uprawa buraków cukrowych - 2020

Polecane posty

majster545    15
21 minut temu, kuba24051 napisał:

Ja kupiłem już po podwyżkach

Jak myślisz potanieją na wiosnę ?

21 minut temu, kuba24051 napisał:

Ja kupiłem już po podwyżkach

Jak myślisz potanieją na wiosnę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

Nie ma szans na obniżki. Jeszcze pójdzie do góry. Putin ma swoje cele w windowaniu cen gazu. Europa mu z jednej strony, to on Europie z drugiej. Pobudował nord stream 2 a oni mu robią teraz jakieś problemy. Tak samo teraz poszły sankcje na Łukaszenkę, i tam chyba będzie zakaz importu z Białorusi komponentów nawozowych. Wszystko mówi samo przez się. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kuba24051    470

myślę że nie bedzie taniej, ludzie na wiosne i tak będą musieli kupić i nasze zakłady doskonale to wiedzą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majster545    15
4 minuty temu, kuba24051 napisał:

myślę że nie bedzie taniej, ludzie na wiosne i tak będą musieli kupić i nasze zakłady doskonale to wiedzą

Wszystko pięknie tylko jak ktoś sprzedał plony w żniwa za pół ceny a teraz kup po 3k azot

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186

@damin1, naprawdę myślisz że tylko cena gazu tak bardzo wpłynęła na cenę nawozów? Dlaczego teraz nie tanieją skoro gaz tanieje? (wiem, naprodukowali na drogim gazie, ale podobno schodziły im na pniu więc zapasów nie powinno być). Dlaczego inne nawozy podrożały równocześnie z azotowymi, skoro do ich produkcji nie używa się gazu. I najważniejsze: Dlaczego nawozy azotowe zdrożały o 200%, a gaz LPG o 50% i chyba podobnie gaz do ogrzewania mieszkań???

Z tym że szanse na obniżki cen nawozów są nikłe to się zgadzam...

@mds212, naprawdę mogłeś sobie ustalić wielkość limitu na hektar? Zdaje się, że siejemy dla tej samej cukrowni (Dobrzelin) i u mnie inspektor bardzo chętnie zakontraktował większa powierzchnię ale przy limicie 60 ton/ha. Czyżby zależało to od inspektora?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

U nas mowisz ile ha i ile t chcesz ale wiadomo w rozsadnych granicach ale spokojnie 70t na ha. Ale jak mogles wiecej ha powuiedziec to tzra bylo a zasiej mniej poprostu i tak sprzedasz caly burak po cenie limitowej. A cukrownia Ci nie sprawdzi ile pdoales w doplatach.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186

Cukrownia jak będzie chciała to i tak się dowie - mają zagwarantowane w umowie prawo wejścia na plantację, wiedzą jaką powierzchnię kopał kombajn, ale nie o to chodzi. Wychodzi na to że wiele zależy od inspektora, a z nim należałoby żyć w jako takiej zgodzie, no bo co będzie jak zasieję mniej a burak nie wypali- trzeba pisać jakiś protokół strat. Szczerze mówiąc to ostatnie trzy lata nie miałem więcej niż 60 ton z hektara ale poza ubiegłym rokiem przekraczałem limit ze względu na polaryzację. Wcześniej bywały lata że 70 ton z hektara osiągałem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

@wlamaj1po części sam sobie odpowiedziałeś. Dystrybutorzy nakupili nawozów po wyższych cenach to nie zejdą teraz poniżej kosztu zakupu. Na jakieś obniżki przyjdzie nam poczekać co najmniej ze 2-3 lata ale pewnie do ceny powyżej 2000 trzeba będzie się już przyzwyczaić. Nawozy podrożały również przez unijne dyrektywy... Ekologie przecież promują usilnie to i opłaty wzrosły dla producentów, energia poszła do góry a ogólny brak nawozów na kontynecie spowodował wzrost ich cen nie tylko w polsce przecież. Wszystko do kupy zebrać trzeba i wyjdzie.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682
12 godzin temu, wlamaj1 napisał:

@damin1, naprawdę myślisz że tylko cena gazu tak bardzo wpłynęła na cenę nawozów? Dlaczego teraz nie tanieją skoro gaz tanieje? (wiem, naprodukowali na drogim gazie, ale podobno schodziły im na pniu więc zapasów nie powinno być). Dlaczego inne nawozy podrożały równocześnie z azotowymi, skoro do ich produkcji nie używa się gazu. I najważniejsze: Dlaczego nawozy azotowe zdrożały o 200%, a gaz LPG o 50% i chyba podobnie gaz do ogrzewania mieszkań???

Z tym że szanse na obniżki cen nawozów są nikłe to się zgadzam...

@mds212, naprawdę mogłeś sobie ustalić wielkość limitu na hektar? Zdaje się, że siejemy dla tej samej cukrowni (Dobrzelin) i u mnie inspektor bardzo chętnie zakontraktował większa powierzchnię ale przy limicie 60 ton/ha. Czyżby zależało to od inspektora?

Gaz do mieszkań zdrożał dwukrotnie, azotowe zdrożały trzykrotnie, npki dużo mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Niektoryz to maja nierowno pod sufitem chyba, jak ktos mysliz e zakald kupuje gaz na stacji LPG to niezle ciemny musi byc. Popatrzcie sobie na ceny gazu przemyslowego czeresniakia nie na stacji LPG :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o takim nawożeniu pod buraki ?? Teraz po 400 kg polifoski 6 , uprawa bezorkowcem na 25-30cm na wiosnę 100-150kg soli potasowej , 100kg siarczanu magnezu 200kg mocznika sól i siarczan około miesiąca przed siewem , mocznik 2 tygodnie przed siewem ,później 150kg saletry w fazie zwierania międzyrzędzi Gleba 3-4 klasa gleba o wysokich i bardzo wysokich zawartościach  , powinno wystarczyć na plon około 80 ton ?

Edytowano przez john_deere7430

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Przy takich duzych zasobnosciach to bym rzzucil 200kg polifoski i heja a nie pchal sie w koszty w tym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3528
12 minut temu, john_deere7430 napisał:

Co myślicie o takim nawożeniu pod buraki ?? Teraz po 400 kg polifoski 6 , uprawa bezorkowcem na 25-30cm na wiosnę 100-150kg soli potasowej , 100kg siarczanu magnezu 200kg mocznika sól i siarczan około miesiąca przed siewem , mocznik 2 tygodnie przed siewem ,później 150kg saletry w fazie zwierania międzyrzędzi Gleba 3-4 klasa gleba o wysokich i bardzo wysokich zawartościach  , powinno wystarczyć na plon około 80 ton ?

Jeśli nie orane to sól bym dał na jesień w całośći, mocznika nie uznaje,saletrzak przedsiewnie, na miesiąc przed siewem to TY nie wółkujesz pod buraki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch lat siałem buraki tylko pasowo i wyniki są rewelacyjne (np w tym roku średnia z 50 ha na brudno 88t/ha )ale w tym roku wypadają mi te buraki na małych działkach i nie chce się kręcić z zestawem do ST dlatego zdecyowalem się na bezorke stad decyzja o takich ilościach nawozu .. bo nie mam jak ich zaaplikować w ziemie żeby podać mniej ... wolałbym uniknąć dawania całego potasu na zimę , i co do wiosennych uprawek tez chciałbym uniknąć wielu przejazdów najlepiej jeden żeby przemieszać te nawozy z gleba około 3/4 tygodni przed siewem . A co do formy azotu w ST dawałem taka pierwsza dawkę w formie mocznika pod łapę i odziwo było dobrze bez żadnych problemów ze wschodami (warto dodać ze po siewie spadło sporo wody , w suszy mógłby być gorzej) ale może jest okazja przetestować inna formę azotu przedsiewnie jak myślicie saletrę czy saletrzak można by bylo podać bezpośrednio przed siewem przemieszać i odrazu siać ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3528

W striptilu nawóz idzie głębiej, jak posiejsz powierzchniowo to wymieszasz na 3 cm , u mnie wółkowanie obowiązkowe żeby nie było grud, w dniu siewu następny przejazd na 3-4 cm i siew

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, miwigos napisał:

W striptilu nawóz idzie głębiej, jak posiejsz powierzchniowo to wymieszasz na 3 cm , u mnie wółkowanie obowiązkowe żeby nie było grud, w dniu siewu następny przejazd na 3-4 cm i siew

Dlatego nawozy na wiosnę chce dać około miesiąc przed siewem i delikatnie czymś przemieszać np bronami , potem kompaktor krótko przed siewem i może będzie dobrze tylko jedynie nie pasuje mi azot dawac tak wcześnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Panowie te 28 euro w Ksc to netto tak? Bo ja cały czas liczę że to brutto jest. @mds212 sprawdziłem w tamtym roku obsługa czyszczarki w ksc krasnystaw to koszt 4 zł od tony więc się nie myliłem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    836

Dawanie pk wiosną i płytkie mieszanie na ciężkich glebach to praktycznie nawożenie pod następne rośliny.. wychodzi Ci striptill to się tego trzymaj, na wąskich działkach nie posieje?? 

Ciekawe czy werbkowice będą w ogóle ruszać w przyszłym roku, okolica dolhobyczowa praktycznie całkowicie rezygnuje z buraka kosztem np dyni...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    953

Jak każdy zacznie dynie siać to można pożegnać się z opłacalnością?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
glicer    25

pisze tyutaj,bo burak bedzie na przyszły rok,czarnoziem,3a przewagi troche 1,z 5 lat temu dolomit dany ,wtedy bez potrzeby ale tak od siebie,heh 4 lata cebula,sporo podlewania,dzis-hmmm 2 proby i szok,wszystkiego b.duzo a ph-4,8. Pytanie!?Czy ,lub jak na teraz mam sypnąc wapnem-jakim-zeby buraka nie skrzywdzic,za rok to juz sobie pozamiatam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez KarolGromadzki
      Witam Szanowne Grono Eksperckie
      Powiem tak - już od kilkunastu miesięcy zbieram opinie rolników na temat maszyny, przy współtworzeniu której mam okazję uczestniczyć. Jesteśmy grupką ludzi, która stara się pokazać coś nowego na rynku maszyn rolniczych, coś co nie byłoby kropla w kroplę (poza farbą) kopią zachodnich sprzętów. Przy okazji celem jest ograniczenie kosztów i czasu uprawy. Bla, bla, ale co z tego wynika? 
      Część z Was na pewno już widziała, cześć jeszcze nie, bo nasze działania marketingowe nie są zakrojone na masową skalę. Pracujemy nad wałami wahadłowymi do orki (choć nie tylko) o swojsko brzmiącej nazwie "ALIEN". Wały z założenia mają być proste w użytkowaniu, solidne i przede wszystkim opłacalne. 
      Czy bylibyście w stanie określić dla jakich typów gospodarstw orka i uprawa w jednym przejeździe byłaby opłacalna? Albo inaczej - jeśli nie byłaby opłacalna u Was - dlaczego? Czego naszym wałom brakuje, a czego mają aż nadto? Do jakich ciągników się to Waszym zdaniem nadaje, do jakich nie?
      Dlaczego pytam? Ciągle pracujemy nad konstrukcją i ciągle będziemy to robić. Konstrukcja już osiągnęła pierwszy cel - można nią bez obaw jechać w pole i zrobić robotę. Kolejne miesiące poświęcamy na kolejne optymalizacje - i te konstrukcyjne, i te użytkowe - maszyna ma być praktyczna z punktu widzenia rolnika, jeśli nie będzie, to jest gówno nie maszyna. My, jako osoby na co dzień mające z nią do czynienia, na pewno jesteśmy nie do końca obiektywni. Znamy już dziesiątki opinii rolników z pierwszej ręki i sporo dzięki temu się nauczyliśmy - część z nich wpłynęła na zmiany konstrukcyjne. 
      Tak więc, jeśli pojawi się choć jedna opinia, która wpłynie na funkcjonalność wałów, będziemy do przodu i będziemy wdzięczni. Chętnie poznamy opinie użytkowników Expomu czy Brodnicy.
      O co chodzi, najłatwiej zobaczyć na filmach:
       
      Pozdrawiam i będę wdzięczny za każdy konstruktywny komentarz. 
    • Przez jankes679
      Witam. Planuje pierwszy raz zasadzić kapuste pekińską. Prosiłbym o porady jaką odmiane wybrać, jakimi środkami pryskać? Rozsade lepiej kupić czy samemu wyhodować? I co najważniejsze czy bez nawadniania urośnie?(jeśli bedzie suchy rok) Z góry dzięki
    • Przez MICH4Ł
      Witam. 
      Interesuje się rolnictwem i pracą na roli. Mam okazje uprawiać 3 ha i za bardzo nie wiem jak się za to zabrać a bardzo bym chciał to robić. Mam do wyboru uprawę ziemniaków albo zboża czy mógłby mi ktoś napisać co by było lepsze (opłacalniejsze) wiem ,że w dzisiejszych czasach trudno jest gospodarzyć ale bardzo proszę o odpowiedź.
    • Gość symeon94
      Przez Gość symeon94
      Chciałbym podzielić się krótkim filmem przedstawiającym pokrótce prace wyścielarki agrowłókniny oraz przewodów kroplujących przy zakładaniu planacji truskawki. 
      Plantacja 0,5ha założona w lipcu. Odmiana deserowo-przemysłowa DIPRED.
      Jeśli macie jakieś pytania postaram się na nie odpowiedzieć.
      Ps: Nie jestem producentem maszyn ,tylko rolnikiem
    • Przez mysza12w
      Witam tata rok temu ugorował pole i brał dopłaty czy w tym roku też może ugorować i wżąć dopłaty
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj