Polecane posty

Witam 

W tym roku rozpoczynam swoją przygodę z uprawą kukurydzy. Pod uprawę zakupiłem polidap korn kali oraz saletrzak 27. I teraz pytanie w jakich terminach rozsiewać dane nawozy? Polidap pójdzie w podsiewacz saletrzak przed siewnie pójdzie przed agregatem natomiast co z korn kali ? Wielu zaleca wcześniej wysiać jednak nie uśmiecha mi się w obecnych warunkach wjeżdżać i topić ciągnik w błocie. Czy podanie korn kali jeszcze w marcu i  nie ruszanie tego do kwietnia ma sens ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GranoDorato    21

Polidap w podsiewacz, Saletrzak przed uprawą, Korn Kali rozsiej przed włókowaniem, czyli najszybciej jak się da wjechać jeżeli nie rozsiałeś podczas przymrozków.  Bez urazy ale jeżeli mowa o sensie to chyba najmniejszy sens ma samo sianie kukurydzy w tym roku. Nie spodziewaj się wiele pod kątem zarobku.

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5607
Napisano (edytowany)
10 godzin temu, GranoDorato napisał:

Bez urazy ale jeżeli mowa o sensie to chyba najmniejszy sens ma samo sianie kukurydzy w tym roku. Nie spodziewaj się wiele pod kątem zarobku.

Tak, niech zasieje owsa który sieje każdy w tym roku, zarobi kokosy xD Coś czuję że owies po żniwach będzie za bezcen ... 

Edytowano przez Tomasz0611
  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611    5607

Może ziemniaki zaproponujesz które jeżeli w tym roku nie przyjdzie susza albo inny kataklizm to też będą tanie bo wiele osób się na nie szykuje ??

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz0611 napisał:

Tak, niech zasieje owsa który sieje każdy w tym roku, zarobi kokosy  Coś czuję że owies po żniwach będzie za bezcen ...

Ja nie zasieje owsa bo pierwszy raz ze względu na suszę, z wyjątkiem powodzi w 2010r nie mam owsa do siewu. Zawsze swój siałem. Miałem 2.42ha i cały spaliło. Talerzówką go wymłóciłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, GranoDorato napisał:

Polidap w podsiewacz, Saletrzak przed uprawą, Korn Kali rozsiej przed włókowaniem, czyli najszybciej jak się da wjechać jeżeli nie rozsiałeś podczas przymrozków.  Bez urazy ale jeżeli mowa o sensie to chyba najmniejszy sens ma samo sianie kukurydzy w tym roku. Nie spodziewaj się wiele pod kątem zarobku.

Sieje kukurydzę że względu na pracochłonność, w obecnym sezonie chyba z żadnej rośliny nie zostaje za wiele. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GranoDorato    21

Jeżeli ze względu na małą ilość pracy to racja. Uprawisz, zasiejesz Ty albo usługa, opryskasz i na dobrą sprawę można czekać na żniwa.

 

2 godziny temu, Tomasz0611 napisał:

Może ziemniaki zaproponujesz które jeżeli w tym roku nie przyjdzie susza albo inny kataklizm to też będą tanie bo wiele osób się na nie szykuje ??

Tomasz0611 -Ziemniaków nie zaproponuję.  Piszesz tak jakbyś się obraził na wszystkich że jest  kryzys i nic się nie opłaca. Moim zdaniem  skończyły się czasy kiedy coś można zarobić na zbożach, w tym na kukurydzy i trzeba jakoś kombinować i się ratować, a nie całe życie  owies / żyto i jakoś to będzie.  Jak ktoś chce pierwszy raz zasiać qq w tym sezonie to może warto spróbować jednak czegoś innego - może jakieś strączki, może jakieś zioła, może prostsze warzywa np cebula albo ćwikła ? W moich okolicach zboża w tym kukurydza to powoli się stają niechcianym przerywnikiem u niektórych. 

Chyba że ktoś ma na serio kilka hektarów  5-6 klasy to zostaje tylko współczuć.  Niestety takie czasy, nikt Ci przecież nie powie że od jutra podnosimy ceny w skupach  o 30 albo 50%.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, GranoDorato napisał:

Jeżeli ze względu na małą ilość pracy to racja. Uprawisz, zasiejesz Ty albo usługa, opryskasz i na dobrą sprawę można czekać na żniwa.

 

Tomasz0611 -Ziemniaków nie zaproponuję.  Piszesz tak jakbyś się obraził na wszystkich że jest  kryzys i nic się nie opłaca. Moim zdaniem  skończyły się czasy kiedy coś można zarobić na zbożach, w tym na kukurydzy i trzeba jakoś kombinować i się ratować, a nie całe życie  owies / żyto i jakoś to będzie.  Jak ktoś chce pierwszy raz zasiać qq w tym sezonie to może warto spróbować jednak czegoś innego - może jakieś strączki, może jakieś zioła, może prostsze warzywa np cebula albo ćwikła ? W moich okolicach zboża w tym kukurydza to powoli się stają niechcianym przerywnikiem u niektórych. 

Chyba że ktoś ma na serio kilka hektarów  5-6 klasy to zostaje tylko współczuć.  Niestety takie czasy, nikt Ci przecież nie powie że od jutra podnosimy ceny w skupach  o 30 albo 50%.

Pozdrawiam

Mam w tym roku 2 hektary przeznaczone na kukurydzę, obecnie wolę zasiać i zapomnieć do listopada przy okazji zarabiając za granicą niż bawić się w zboża. Przy obecnych cenach sumarycznie zostaje tyle samo czyli nic. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniekc360    120
3 godziny temu, GranoDorato napisał:

Jeżeli ze względu na małą ilość pracy to racja. Uprawisz, zasiejesz Ty albo usługa, opryskasz i na dobrą sprawę można czekać na żniwa.

 

Tomasz0611 -Ziemniaków nie zaproponuję.  Piszesz tak jakbyś się obraził na wszystkich że jest  kryzys i nic się nie opłaca. Moim zdaniem  skończyły się czasy kiedy coś można zarobić na zbożach, w tym na kukurydzy i trzeba jakoś kombinować i się ratować, a nie całe życie  owies / żyto i jakoś to będzie.  Jak ktoś chce pierwszy raz zasiać qq w tym sezonie to może warto spróbować jednak czegoś innego - może jakieś strączki, może jakieś zioła, może prostsze warzywa np cebula albo ćwikła ? W moich okolicach zboża w tym kukurydza to powoli się stają niechcianym przerywnikiem u niektórych. 

Chyba że ktoś ma na serio kilka hektarów  5-6 klasy to zostaje tylko współczuć.  Niestety takie czasy, nikt Ci przecież nie powie że od jutra podnosimy ceny w skupach  o 30 albo 50%.

Pozdrawiam

Nie da się milionów hektarów które były w Polsce obsiane zbożami z kukurydzą obsiać ziołami czy warzywami, chyba że się nie ma zamiaru zbierać to można by...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826
5 minut temu, maniekc360 napisał:

Nie da się milionów hektarów które były w Polsce obsiane zbożami z kukurydzą obsiać ziołami czy warzywami, chyba że się nie ma zamiaru zbierać to można by...

Ale da się zjeść ten milion hektarów zjeść przez świnie byki i krowy ale nikomu się nie chce hodować i chcieliby zarabiać więcej niż hodowcy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1682
6 godzin temu, GranoDorato napisał:

 może prostsze warzywa np cebula

Dobry żart.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GranoDorato    21
3 godziny temu, maniekc360 napisał:

Nie da się milionów hektarów które były w Polsce obsiane zbożami z kukurydzą obsiać ziołami czy warzywami, chyba że się nie ma zamiaru zbierać to można by...

Ale ja nie doradzam milionom tylko jemu. Miliony i tak zostaną przy owsie i pszenżycie choćby po 200 zł/tonę były. I w sumie dobrze..

 

33 minuty temu, jacek1296 napisał:

Dobry żart.

Dla ciebie cebula jest trudna ? To masz na myśli ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3526
Dnia 25.02.2024 o 19:22, GranoDorato napisał:

Polidap w podsiewacz, Saletrzak przed uprawą, Korn Kali rozsiej przed włókowaniem, czyli najszybciej jak się da wjechać jeżeli nie rozsiałeś podczas przymrozków.  Bez urazy ale jeżeli mowa o sensie to chyba najmniejszy sens ma samo sianie kukurydzy w tym roku. Nie spodziewaj się wiele pod kątem zarobku.

Przed wółkowaniem , super rada

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniekc360    120

Można by przed włókowaniem pod warunkiem że minie kilka tygodni. W sumie nie wiadomo jak ziemia i czy są duże nierówności. Ja z braku czasu i z wygody najpierw razuję agregatem, a potem szybko rozsiewam nawozy potem uprawiam i na drugi dzień sieje. Jak bym miał czas to bym wcześniej wysiał, ale ze względu że na ciężkiej glebie są bardzo duże nierówności muszę najpierw uprawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GranoDorato    21
3 godziny temu, miwigos napisał:

Przed wółkowaniem , super rada

 

A co jest nie tak z tą radą ? Chętnie się dowiem jakie masz zdanie - bez złośliwości.

Zakładam że ma zorane na zimę, to pierwszą sprawą jest powłókować jak tylko da się wjechać. Wielu ludzi się z tego naśmiewa i nie włókuje ale moim zdaniem można zachować więcej wilgoci do siewu, mimo że piszą że włókowanie jest skuteczne tylko przez krótki czas. No to jak ma zrobić włókowanie to może nawóz rozsiać przed, niech nawóz nie leży na wierzchu.

 

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    1000
Dnia 25.02.2024 o 19:06, KonradSosnowy napisał:

Witam 

W tym roku rozpoczynam swoją przygodę z uprawą kukurydzy. Pod uprawę zakupiłem polidap korn kali oraz saletrzak 27. I teraz pytanie w jakich terminach rozsiewać dane nawozy? Polidap pójdzie w podsiewacz saletrzak przed siewnie pójdzie przed agregatem natomiast co z korn kali ? Wielu zaleca wcześniej wysiać jednak nie uśmiecha mi się w obecnych warunkach wjeżdżać i topić ciągnik w błocie. Czy podanie korn kali jeszcze w marcu i  nie ruszanie tego do kwietnia ma sens ? 

panowie kolega wyraźnie pisze "rozpoczyna przygodę " a wszyscy już liczą zyski a dla kolegi to przygoda fascynacja wzrostem rozwojem reakcją na stres itd .Gdyby kolega liczył na zysk to wydzierżawi za 1500/ha  i nie martwi się ile dopłaci do interesu -są wśród nas jeszcze miłośnicy a nie jak większość napędzana mamoną proponuję trochę zadumy i zwolnienia rytmu .Rozumiem kolego że zamierzasz odwetowo zalać rynek ukraiński tanią kukurydzą i tu widzę jedyny sens tej decyzji  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, v11 napisał:

panowie kolega wyraźnie pisze "rozpoczyna przygodę " a wszyscy już liczą zyski a dla kolegi to przygoda fascynacja wzrostem rozwojem reakcją na stres itd .Gdyby kolega liczył na zysk to wydzierżawi za 1500/ha  i nie martwi się ile dopłaci do interesu -są wśród nas jeszcze miłośnicy a nie jak większość napędzana mamoną proponuję trochę zadumy i zwolnienia rytmu .Rozumiem kolego że zamierzasz odwetowo zalać rynek ukraiński tanią kukurydzą i tu widzę jedyny sens tej decyzji  

Niezwykle bawiące jest to zaglądanie do portfela każdemu, spytałem głównie o nawożenie pod kukurydzę a dostałem cały wywód na temat obecnej sytuacji w rolnictwie 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    1000

nie kolego choć nie mam w tym interesu to szkoda mi kogoś co zaczyna z QQ i prawie jest na straconej pozycji bez sprzętu skazany na usługi .a wolał bym żeby z tego portfela się wysypywało innym może dziwna ale taka to logika starego 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, v11 napisał:

nie kolego choć nie mam w tym interesu to szkoda mi kogoś co zaczyna z QQ i prawie jest na straconej pozycji bez sprzętu skazany na usługi .a wolał bym żeby z tego portfela się wysypywało innym może dziwna ale taka to logika starego 

Jeżeli chodzi o usługi to biorę tylko usługę koszenia, cała resztę zapewniam sam. Poza tym jeśli mi w obecnym roku się nie opłaca jej siać więc analogicznie każdemu kto ją sieje niewiele zostaje z tego przysłowiowego hektara. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    1000

Pisząc "zaczynam przygodę" i masz siewnik? ok tak też można ale jakoś to dziwne więc 100zł więcej z ha wylicz mi nakłady na ha i przy proponowanych 300-350 za t mokrej wykaż zysk bo po to pracujemy -ja mam ciut lepiej stały specyficzny  odbiorca (jeszcze dobrze płacący ) i zarabiam na tanim lub nawet gratisowym suszeniem  a to już 1/3 kosztów 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826
28 minut temu, v11 napisał:

Pisząc "zaczynam przygodę" i masz siewnik? ok tak też można ale jakoś to dziwne więc 100zł więcej z ha wylicz mi nakłady na ha i przy proponowanych 300-350 za t mokrej wykaż zysk bo po to pracujemy -ja mam ciut lepiej stały specyficzny  odbiorca (jeszcze dobrze płacący ) i zarabiam na tanim lub nawet gratisowym suszeniem  a to już 1/3 kosztów 

Skąd wiesz jaka będzie cena na jesień? Ruletka jak ze wszystkim w 2021 przewidziałeś że będzie 1000 za mokrą w 2022?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    1000

coś z przewidywaniami mi dobrze idzie przez  lata nigdy nie sprzedawałem jesienią i zimą a ostatnie 3 lata calość i zawsze w najwyższych cenach 22r -1450 23r -1070 i  będzie  24r -970 może przypadek choć nie sądzę .Podaj jeden argument na wzrost ceny ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, v11 napisał:

Pisząc "zaczynam przygodę" i masz siewnik? ok tak też można ale jakoś to dziwne więc 100zł więcej z ha wylicz mi nakłady na ha i przy proponowanych 300-350 za t mokrej wykaż zysk bo po to pracujemy -ja mam ciut lepiej stały specyficzny  odbiorca (jeszcze dobrze płacący ) i zarabiam na tanim lub nawet gratisowym suszeniem  a to już 1/3 kosztów 

Siejąc dwa hektary kukurydzy uwierz mi nie potrzeba siewnika za 50 tysięcy, wystarczy za 2 tysiące. Posieje równie dobrze. A co do ceny chyba nie myślisz że koniunktura która obecnie jest w rolnictwie denna utrzyma się tak długo. Myślę że w rolnictwie nie patrzy się w perspektywie roku bądź dwóch trzech lat a 10/20 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    1000

jeżeli siewnik posieje 2 ha idealnie to posieje 200ha też idealnie .  cena będzie denna dłużej niż 2 sezony może będą dopłaty ale nie ma opcji na zmiany trendu i tyczy wszystkich zbóż - i nie ma znaczenia czy ukra upadnie czy będzie walczyć czy zabetonują granicę i wysypią setki wagonów .Oczywiście życzę wszystkim  obym się mylił  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez Balzak
      Ja używam Atranexu i pryskam przed wschodowi efekt jest super..
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez adasku10
      Panowie kiedy u Was zaczyna się przedsiewne nawożenie stanowiska pod kukurydzę na ziarno ? Jeden rolnik mówi 2 tygodnie wcześniej daj sól i resztę, wymieszaj agregatem.
      Jakie Wy macie doświadczenia w tej kwestii ? Czy nie ma tu zasady im wcześniej tym lepiej ? 
    • Przez Danleis
      Witam. Siał ktoś kukurydzę tipico na ziarno? Jakieś opinie?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj