Bartek933

Uprawa buraków cukrowych - 2020

Polecane posty

damin1    152
5 godzin temu, miwigos napisał:

Za bardzo koplikujesz sobie życie, Srednia z 5 lat powinna być kontraktowna,najgorszy i najlepszy wynik odrzucić + 10 % pozalimitowych w cenie kontraktu, reszta po 90-100

Może i jest to sprawiedliwe ale po 2 nieudanych latach i paru średnich limit by drastycznie spadł to wtedy kto by siał jak i tak już opłacalność rok do roku spada. Moim zdaniem jak chcą zatrzymać plantatorów to muszą płacić za wszystkie jednakowo.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1831
6 minut temu, terminator1000 napisał:

Trzymajcie się tego że burak jest nieopłacalny i likwidujcie jego uprawę, im więcej z was zrezygnuje to lepiej dla nas. 

Jeszcze zapomniałeś dodać jako przykład trzodę tam też dużo zrezygnowało produkujemy połowę zapotrzebowania Polski i cena za***ista. Jednak Polak Polakowi Polakiem i

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1684

Buraka nie mam z 15lat i dopóki cukrownie będą lecieć w kulki to nie zasieję. Cały burak kontraktowy ma być w jednej cenie, nadwyżka 80%, za niewykonanie kara. Zamawiasz usługę kopania w cukrowni to zanieczyszczenie 0%, cukier w cukrowni za niski dajesz próbkę do certyfikowanego laboratorium i wynik jest wiążący. Płatność max. 30dni. To tak na szybko.

  • Haha 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3532

Czyli TY w najlepszych latach nie siałeś buraka , gdzie z niego było najwięcej, jaki morał -nie będziesz siał nigdy i niech tak zostanie

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5584
9 minut temu, jacek1296 napisał:

Buraka nie mam z 15lat i dopóki cukrownie będą lecieć w kulki to nie zasieję. Cały burak kontraktowy ma być w jednej cenie, nadwyżka 80%, za niewykonanie kara. Zamawiasz usługę kopania w cukrowni to zanieczyszczenie 0%, cukier w cukrowni za niski dajesz próbkę do certyfikowanego laboratorium i wynik jest wiążący. Płatność max. 30dni. To tak na szybko.

..... a potem się obudziłeś...... 😂

  • Like 1

Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek1296    1684

Nie obudziłem, tylko przestawiłem warunki do siewu buraka. Tylko tyle. Jak ktoś lubi robić dobrze cukrowni jego sprawa. Można naprawdę dobrze żyć bez buraka.

 Drobne sprostowanie dla miwigosa; buraka nie mam od 13lat, ostatni plon 84t na czysto, limit sprzedałem za kwotę przychodu z buraka z dwóch lat i dodatkowo wziąłem kasę na  maszyny nie związane z burakiem. To był najlepszy rok buraczany. Dziękuję.

Edytowano przez jacek1296

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Burak jest o tyle fajny że mniej więcej wiesz ile za niego weźmiesz. A z zboża jednego roku zostanie 5-6 tys a innego 2-3tys. Kto chce niech sieje kto niechce niech nie sieje. Nikt nikogo nie zmusza

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3532

Dla mnie był dobry każdy ,zawsze zarobiłem ,rok temu było najgorzej , w tym nie będzie żle,za miesiąc będe wiedział,kolega jest rozliczony to na buraku wyszedł lepiej niż na rzepaku sprzedanym w żniwa

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5584
19 minut temu, hardkor113 napisał:

Burak jest o tyle fajny że mniej więcej wiesz ile za niego weźmiesz. A z zboża jednego roku zostanie 5-6 tys a innego 2-3tys. Kto chce niech sieje kto niechce niech nie sieje. Nikt nikogo nie zmusza

A najczęsciej właśnie te ok 3 tys zysku wliczając dopłaty. Burak wyjdzie ok 5-5,5 tys.


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1831

Uprawa pszenicy rzepaku kukurydzy bez magazynów a z magazynami to dwa różne przypadki. Jeśli ktoś nie ma magazynów to buraki lepsiejsze. Tylko ludzie już myślą i magazyn to się w dwa lata zwraca

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

Dlatego między innymi ja zacząłem uprawę buraka bo nie mam na tyle magazynów by wszystko zboże zsypac. Wolę buraki jak pszenice sprzedawać w zniwa po te 700 zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

Kto tam się zaopatrzył w nawozy po starych cenach to przyszłoroczna kampania powinna być jeszcze udana pod względem finansowym (Pod warunkiem że warunki atmosferyczne na to pozwolą, wiadomo i ogólnie wszystko w uprawie zagra). Ale strach pomyśleć co będzie dalej... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

No oby, oby.. A kto słyszał coś ze mogą podnieść jeszcze z 32 do 35 euro na następną kampanię? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5584
34 minuty temu, Mateusz1q napisał:

Uprawa pszenicy rzepaku kukurydzy bez magazynów a z magazynami to dwa różne przypadki. Jeśli ktoś nie ma magazynów to buraki lepsiejsze. Tylko ludzie już myślą i magazyn to się w dwa lata zwraca

W ostatnie dwa to może się zwróci pod warunkiem że sprzedasz na górce. Przez poprzednie 5-6 lat to by Ci się guzik zwróciło. 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3532
24 minuty temu, damin1 napisał:

No oby, oby.. A kto słyszał coś ze mogą podnieść jeszcze z 32 do 35 euro na następną kampanię? 

Trwają negocjacje ,w styczniu będą znane szczegóły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szymonidas9    38

Generalnie słusznie zostało tu zauważone, czym w przerobie różni się burak poza limitowy od zwykłego? Chyba te dwa lata pokazały że te cukrowniane wyliczenia są nic nie warte, chociażby poprzez polaryzację, która diametralnie nadrabia albo pomniejsza nam plon? Mówicie średnia z 5ciu ostatnich lat hmmm... Skoro miałaby tak odzwierciedlać stan faktyczny to nikt nie oddawałby tych ponadlimitem... Skoro nas na ponad limicie kroją to czemu chociażby obsługa tych buraków jest w tej samej cenie co, buraków poza kwotowych? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomhim1    116
2 godziny temu, Ulman napisał:

W ostatnie dwa to może się zwróci pod warunkiem że sprzedasz na górce. Przez poprzednie 5-6 lat to by Ci się guzik zwróciło. 

Tak zwróci się jak po sprzedaży pszenicy dobrze się po pije. Niech mi przedstawi to wyliczenie i pod warunkiem że kasa nie potrzebna. W tym roku kto sprzedał pszenicę w żniwa i kupił nawozy to zrobił lepszy interes niż ci co mają zboże i czekają na obniżkę nawozu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2134
2 godziny temu, tomhim1 napisał:

Tak zwróci się jak po sprzedaży pszenicy dobrze się po pije. Niech mi przedstawi to wyliczenie i pod warunkiem że kasa nie potrzebna. W tym roku kto sprzedał pszenicę w żniwa i kupił nawozy to zrobił lepszy interes niż ci co mają zboże i czekają na obniżkę nawozu. 

No nie wiem czy lepszy interes. Powiedzmy sprzedales pszenice z 10 ha i kupiles nawozy na 10 ha. sprzedales 70t po 900 zl. To masz 63 tys. Nawozu powiedzmy na 10 ha kupiles 3t polifoski po 1600 i 4t saletry tez 1500. 63000 -(3x1600)-(4x1500)=52200.
Teraz pszenice sprzeda po 1400 to daje daje 98 tys. 3 tys polifoski po 2500 i 4t saletry po 2700. 98000-(3x2500)-(4x2700)=79700

79700-52200=27500

CI co nie maja nawozu a trzymaja zboze zostanie im duzoo wiecej niz tym co opchneli zboze w zniwa i kupili za to nawoz na 10 ha sa 27 tys do przodu.

A najwieksi interes to zrobili CI co kupili nawoz a zboza nie sprzedali
98000-(3x1600)-(4x1500)=87200

NA 10 ha masz roznice 30 tysiecy i to  wyniokajaca z tego kiedy opchnales zboze i kiedy kupiles nawozy

Edytowano przez mds212

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186

Ciekawe ile jest cukru w tym cukrze. Znajomy przerabia cukier na płyn dezynfekujący do użytku wewnętrznego i nie używa cukru z marketu...

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomhim1    116

I podobno pszczelarze również nie chcą najmniej problemów jest gdy pszczoła dostaje cukier z ksc więc coś w tym jest. 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mohyl    49
26 minut temu, tomhim1 napisał:

I podobno pszczelarze również nie chcą najmniej problemów jest gdy pszczoła dostaje cukier z ksc więc coś w tym jest. 

Podobno słonie mają takie uszy że mogą latać mam 40 rodzin pszczelich i nie widzę różnicy między cukrem z p&l i ksc 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez KarolGromadzki
      Witam Szanowne Grono Eksperckie
      Powiem tak - już od kilkunastu miesięcy zbieram opinie rolników na temat maszyny, przy współtworzeniu której mam okazję uczestniczyć. Jesteśmy grupką ludzi, która stara się pokazać coś nowego na rynku maszyn rolniczych, coś co nie byłoby kropla w kroplę (poza farbą) kopią zachodnich sprzętów. Przy okazji celem jest ograniczenie kosztów i czasu uprawy. Bla, bla, ale co z tego wynika? 
      Część z Was na pewno już widziała, cześć jeszcze nie, bo nasze działania marketingowe nie są zakrojone na masową skalę. Pracujemy nad wałami wahadłowymi do orki (choć nie tylko) o swojsko brzmiącej nazwie "ALIEN". Wały z założenia mają być proste w użytkowaniu, solidne i przede wszystkim opłacalne. 
      Czy bylibyście w stanie określić dla jakich typów gospodarstw orka i uprawa w jednym przejeździe byłaby opłacalna? Albo inaczej - jeśli nie byłaby opłacalna u Was - dlaczego? Czego naszym wałom brakuje, a czego mają aż nadto? Do jakich ciągników się to Waszym zdaniem nadaje, do jakich nie?
      Dlaczego pytam? Ciągle pracujemy nad konstrukcją i ciągle będziemy to robić. Konstrukcja już osiągnęła pierwszy cel - można nią bez obaw jechać w pole i zrobić robotę. Kolejne miesiące poświęcamy na kolejne optymalizacje - i te konstrukcyjne, i te użytkowe - maszyna ma być praktyczna z punktu widzenia rolnika, jeśli nie będzie, to jest gówno nie maszyna. My, jako osoby na co dzień mające z nią do czynienia, na pewno jesteśmy nie do końca obiektywni. Znamy już dziesiątki opinii rolników z pierwszej ręki i sporo dzięki temu się nauczyliśmy - część z nich wpłynęła na zmiany konstrukcyjne. 
      Tak więc, jeśli pojawi się choć jedna opinia, która wpłynie na funkcjonalność wałów, będziemy do przodu i będziemy wdzięczni. Chętnie poznamy opinie użytkowników Expomu czy Brodnicy.
      O co chodzi, najłatwiej zobaczyć na filmach:
       
      Pozdrawiam i będę wdzięczny za każdy konstruktywny komentarz. 
    • Przez jankes679
      Witam. Planuje pierwszy raz zasadzić kapuste pekińską. Prosiłbym o porady jaką odmiane wybrać, jakimi środkami pryskać? Rozsade lepiej kupić czy samemu wyhodować? I co najważniejsze czy bez nawadniania urośnie?(jeśli bedzie suchy rok) Z góry dzięki
    • Przez MICH4Ł
      Witam. 
      Interesuje się rolnictwem i pracą na roli. Mam okazje uprawiać 3 ha i za bardzo nie wiem jak się za to zabrać a bardzo bym chciał to robić. Mam do wyboru uprawę ziemniaków albo zboża czy mógłby mi ktoś napisać co by było lepsze (opłacalniejsze) wiem ,że w dzisiejszych czasach trudno jest gospodarzyć ale bardzo proszę o odpowiedź.
    • Gość symeon94
      Przez Gość symeon94
      Chciałbym podzielić się krótkim filmem przedstawiającym pokrótce prace wyścielarki agrowłókniny oraz przewodów kroplujących przy zakładaniu planacji truskawki. 
      Plantacja 0,5ha założona w lipcu. Odmiana deserowo-przemysłowa DIPRED.
      Jeśli macie jakieś pytania postaram się na nie odpowiedzieć.
      Ps: Nie jestem producentem maszyn ,tylko rolnikiem
    • Przez mysza12w
      Witam tata rok temu ugorował pole i brał dopłaty czy w tym roku też może ugorować i wżąć dopłaty
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj