Bartek933

Uprawa buraków cukrowych - 2020

Polecane posty

Bartek933    5395

@Norman nie musisz cytować by zwrócić czyjąś uwagę.

Zamówiona KLARA z WHBC. Dla mnie będzie to ostatni sezon, wrócę do uprawy pod warunkiem wzrostu jej opłacalności 


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2040

Kuźwa jeszcze na dobre jeden sezon się nie zakończył a już piszecie się na drugi 👍 

Szkoda tylko że przed płacz i lament że cena słaba i już nie siejecie 🤣🙆

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243
Dnia 19.12.2021 o 16:30, warchest napisał:

a co powiecie o odmianie buraka Klara z wielkopolskiej hodowli roślin bo taką zamowilem w cukrowni 

 

Dnia 19.12.2021 o 16:32, Bartek933 napisał:

Miałem w tym roku, cukier super, chciwości też ok ale plon bez rekordów.

P&L dostałem smsa, a na stronie liz nie widzę możliwości wyboru nasion. Też tak macie?

Też to miałem, opinia jak u Bartka. Plon troszkę mniej niż 60 t/ha ale to raczej z powodu piaszczystej ziemi na ok 10-15 % powierzchni działki. W czerwcu, dopóki nie był opadów liście leżały plackiem.

Mam działkę pod buraki, na której:

2020 - ziemniaki

2021 - wiosną obornik na grubo i znów ziemniaki

2022 - planuje buraki.

Trzeci raz pod rząd okopowe to raczej nie bardzo ale zaryzykuję. Jakieś opinie/sugestie ??

Edytowano przez Shaun

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrzej44    55

jak dla mnie zmianowanie ok,tylko trzeba by dołożyć potasu bo ziemniak wyciągnie. Na mikro też bym nie oszczędzał, szczególnie chodzi o bor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1840

Jest rozliczenie 

Marynia 73 t/ha, cukier 17,4 cena z okryciem 148 zł netto + wysłodki 13 zł + dopłata 1500

Koszty 5000, matematykę pozostawiam wam

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norman    137

Na szybko około 9 tyś. zł/ha także bardzo ładny wynik który cieszy. Nie którym szczęka opadnie, a nie oni 12 t/ha pszenicy po 1500 zł, rzepaku 5 t/ha po 3500 zł sprzedają haha. Polskie odmiany też potrafią dobry plon wydać. Co do nasion to  P&L na przyszły sezon w ofercie nie było wogóle conviso smart - ciekawe dlaczego.

Edytowano przez Norman
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Mateusz1q napisał:

Jest rozliczenie 

Marynia 73 t/ha, cukier 17,4 cena z okryciem 148 zł netto + wysłodki 13 zł + dopłata 1500

Koszty 5000, matematykę pozostawiam wam

a co z ponadplanowymi ? 5000 kosztów też bardzo oszczędnie albo policzone tylko z grubsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Olgierd    3
2 godziny temu, Shaun napisał:

 

Też to miałem, opinia jak u Bartka. Plon troszkę mniej niż 60 t/ha ale to raczej z powodu piaszczystej ziemi na ok 10-15 % powierzchni działki. W czerwcu, dopóki nie był opadów liście leżały plackiem.

Mam działkę pod buraki, na której:

2020 - ziemniaki

2021 - wiosną obornik na grubo i znów ziemniaki

2022 - planuje buraki.

Trzeci raz pod rząd okopowe to raczej nie bardzo ale zaryzykuję. Jakieś opinie/sugestie ??

Nie martw sie. Ja mialem burak- ziemniak- burak - w tym roku plon byl 86 ton.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norman    137

Tak na szybko zeszły sezon koszty /ha

Nawozy 1400

Nasiona 500

Śor 1000

Odżywki 400

Siew 100

Zbiór 900

Obróbka 500

Podatek 200

Razem 5000 zł/ha

Tak po krótce jeżeli nie było przesiewane.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wlamaj1    186

Zbiór liczysz 900 bo usługa to żeby być konsekwentnym powinieneś liczyć obróbkę też jako usługę i wtedy 500 by Ci nie starczyło nawet na wykonanie oprysków...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norman    137

Niech każdy liczy jak uważa, koszt u mnie siewu 20 zł/ha, pryskanie też niech będzie 20 zł/ha x 1 wiazd. Ja tylko z grubsza koszty wypisałem ale każdy może mieć różne. Poprostu jemu uprawa buraków przyniosła zysk większy niż np: mi rzepaku, a tak wogóle to więcej na żytku niż rzepaku zarobiłem.

Edytowano przez Norman

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Shaun    243
1 godzinę temu, Andrzej44 napisał:

jak dla mnie zmianowanie ok,tylko trzeba by dołożyć potasu bo ziemniak wyciągnie. Na mikro też bym nie oszczędzał, szczególnie chodzi o bor

Potasu to i pod pyrki nie żałowałem ale mam na uwadze, że okopowe bardzo zubożają glebę. W dodatku po tak mokrym roku może być biednie. O mikro też dbam.

37 minut temu, Olgierd napisał:

Nie martw sie. Ja mialem burak- ziemniak- burak - w tym roku plon byl 86 ton.

Liczę, że tegoroczny obornik jeszcze będzie działał. Jakoś szczególnie się nie martwię - najwyżej wybrałbym inne miejsce lub zmniejszył areał. U Ciebie plon kosmos. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2040
2 godziny temu, Norman napisał:

Tak na szybko zeszły sezon koszty /ha

Nawozy 1400

Nasiona 500

Śor 1000

Odżywki 400

Siew 100

Zbiór 900

Obróbka 500

Podatek 200

Razem 5000 zł/ha

Tak po krótce jeżeli nie było przesiewane.

 

 

A paliwo ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norman    137

U mnie paliwa nie liczę a i amortyzacji maszyn też nie liczę bo wszysko pożyczone razem z paliwem, nasiona, nawozy, śor od sąsiada podprowadziłem co do zbioru same z ziemi na pryzmę wyszły także koszty miałem niskie nie wiem czy 500 zł/ha przekroczyłem inni 10 000 zł/ha. Jeden u nas kiedy by nie spytać to poniżej 100 t/ha nie schodzi. Tak na poważnie znajomy policzył dokładnie z dużą ilością usług i w 6 tyś. zł się zamkną , plon 78 t  na czysto, polaryzacja 18,6 w rozliczenie nie będę nikomu wchodził.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tom50    69

Moje koszty  nawozy   polifoska 6-20-30  400 kg -  600

                                       saletrzak                 300kg   300

                                       wapnowanie 1/4                 200

                                      obornik  1/3                          300

        herbicydy                 4 zabiegi                           800

       fungicydy                  2 zabiegi                           200

      insektycydy              2 zabiegi                            100

    dolistne nawozy    bor  2 zabiegi                          50

   nasiona      1.15 jednostki                                   750

  zbiór                                                                       800

  paliwo                                                                    400

usługa siewu                                                         150

podatek                                                                 200

 ubezpieczenie                                                      50

 czyli około   5000  nie licze własnej pracy i amortyzacji własnych maszyn.

 Buraki jeszcze czekają ale plon orientacyjny około 60 netto.Wielkiego interesu to ja nie widze.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253
5 godzin temu, Mateusz1q napisał:

Jest rozliczenie 

Marynia 73 t/ha, cukier 17,4 cena z okryciem 148 zł netto + wysłodki 13 zł + dopłata 1500

Koszty 5000, matematykę pozostawiam wam

ale w limitu na ile ton ha miales ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Norman    137

Kiedyś zysk na burakach rzędu 4-5 tyś. zł/ha był dobry w porównaniu do pszenicy (przy plonie 6 t i cenie 900 zł) rzepaku (plon do 3,5 t cena 1700). Dziś niestety blado to wygląda, i jeśli koszty wzrosną do poziomu 7-8 tyś. zł/ha uprawa buraków przy cenie 30 euro/t jest nieopłacalna, oczwiście będą wyjątki z bardzo wyskomi plonem którym będzie się opłacać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamn999    275

Wiem że co niektórzy mnie tutaj zjedzą,

U mnie koszty własny siew ( gamma) własny zbiór ( neptun) wyszły około 4300 na ha 

Poniżej karta pracy wygenerowana w programie 365 farmnet,

Screenshot_2021-12-21-16-31-03-123_cn.wps.xiaomi.abroad.lite.jpg


przewidywany plon lekko ponad 60 ton, odbiór 30 grudnia więc sie okaże

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez KarolGromadzki
      Witam Szanowne Grono Eksperckie
      Powiem tak - już od kilkunastu miesięcy zbieram opinie rolników na temat maszyny, przy współtworzeniu której mam okazję uczestniczyć. Jesteśmy grupką ludzi, która stara się pokazać coś nowego na rynku maszyn rolniczych, coś co nie byłoby kropla w kroplę (poza farbą) kopią zachodnich sprzętów. Przy okazji celem jest ograniczenie kosztów i czasu uprawy. Bla, bla, ale co z tego wynika? 
      Część z Was na pewno już widziała, cześć jeszcze nie, bo nasze działania marketingowe nie są zakrojone na masową skalę. Pracujemy nad wałami wahadłowymi do orki (choć nie tylko) o swojsko brzmiącej nazwie "ALIEN". Wały z założenia mają być proste w użytkowaniu, solidne i przede wszystkim opłacalne. 
      Czy bylibyście w stanie określić dla jakich typów gospodarstw orka i uprawa w jednym przejeździe byłaby opłacalna? Albo inaczej - jeśli nie byłaby opłacalna u Was - dlaczego? Czego naszym wałom brakuje, a czego mają aż nadto? Do jakich ciągników się to Waszym zdaniem nadaje, do jakich nie?
      Dlaczego pytam? Ciągle pracujemy nad konstrukcją i ciągle będziemy to robić. Konstrukcja już osiągnęła pierwszy cel - można nią bez obaw jechać w pole i zrobić robotę. Kolejne miesiące poświęcamy na kolejne optymalizacje - i te konstrukcyjne, i te użytkowe - maszyna ma być praktyczna z punktu widzenia rolnika, jeśli nie będzie, to jest gówno nie maszyna. My, jako osoby na co dzień mające z nią do czynienia, na pewno jesteśmy nie do końca obiektywni. Znamy już dziesiątki opinii rolników z pierwszej ręki i sporo dzięki temu się nauczyliśmy - część z nich wpłynęła na zmiany konstrukcyjne. 
      Tak więc, jeśli pojawi się choć jedna opinia, która wpłynie na funkcjonalność wałów, będziemy do przodu i będziemy wdzięczni. Chętnie poznamy opinie użytkowników Expomu czy Brodnicy.
      O co chodzi, najłatwiej zobaczyć na filmach:
       
      Pozdrawiam i będę wdzięczny za każdy konstruktywny komentarz. 
    • Przez jankes679
      Witam. Planuje pierwszy raz zasadzić kapuste pekińską. Prosiłbym o porady jaką odmiane wybrać, jakimi środkami pryskać? Rozsade lepiej kupić czy samemu wyhodować? I co najważniejsze czy bez nawadniania urośnie?(jeśli bedzie suchy rok) Z góry dzięki
    • Przez MICH4Ł
      Witam. 
      Interesuje się rolnictwem i pracą na roli. Mam okazje uprawiać 3 ha i za bardzo nie wiem jak się za to zabrać a bardzo bym chciał to robić. Mam do wyboru uprawę ziemniaków albo zboża czy mógłby mi ktoś napisać co by było lepsze (opłacalniejsze) wiem ,że w dzisiejszych czasach trudno jest gospodarzyć ale bardzo proszę o odpowiedź.
    • Gość symeon94
      Przez Gość symeon94
      Chciałbym podzielić się krótkim filmem przedstawiającym pokrótce prace wyścielarki agrowłókniny oraz przewodów kroplujących przy zakładaniu planacji truskawki. 
      Plantacja 0,5ha założona w lipcu. Odmiana deserowo-przemysłowa DIPRED.
      Jeśli macie jakieś pytania postaram się na nie odpowiedzieć.
      Ps: Nie jestem producentem maszyn ,tylko rolnikiem
    • Przez mysza12w
      Witam tata rok temu ugorował pole i brał dopłaty czy w tym roku też może ugorować i wżąć dopłaty
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj