Bartek933

Uprawa buraków cukrowych - 2020

Polecane posty

poosa21    856

To był tylko przykład. U mnie idzie salerzak 400kg przed siewem i na tym koniec azotu. Na 2-4 liść idzie 200 kizerytu i efekt lepszy niż azot.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

Przy obecnej technologi produkcji mocznika trzeba było by dać ponad pół tony na ha  żeby uszkodził kiełki.  Obecnie produkowany mocznik jest bezpieczny i można go stosować bez obaw w dawce 200- 250 kg/ha 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    833
7 godzin temu, Damianek20 napisał:

PK dzielę jesień wiosna. Wapno tak samo 500 kg na ściernisko 500 kg przed okryciem ziemi.

😂 W koło się też wszyscy że mnie śmieli zwłaszcza baorczyki 🤣 ale uśmiech im znikł jak kopaliśmy  we wrześniu u mnie 68 t brutto i cukier prawie 19 a u nich ledwo 50 t i cukier ok 16 był. A po żniwach cisnęli wapno razem ze mną i będą teraz jak małpy siać za mną bo już się dopytują co i kiedy. 

Kolego nie musi mieć sensu to co pisze ważnie jaki mam efekt na polu🙂

Pole polu nierówne, niekoniecznie takie same kroki mogą od razu taki efekt przynieść, nie wiem ile deszczu musi spaść żeby to wapno dane w czerwcu jakoś dotarło do korzeni, więc uważam, że osiągane przez Ciebie wyniki to rezultat bardzo dobrej kultury gleby osiągnięte latami racjonalnego nawożenia oraz dawka szczęścia w,

bo jakby ktoś wpadł na taki genialny złoty środek na wysokie plony to by to już dawno było opisane w literaturze

59 minut temu, Damianek20 napisał:

Sierpień a czerwiec to chyba różnica . Na start jest saletrzak który pójdzie w tym tygodniu a burak w kwietniu.

Saletrzak teraz to głupota, kiedyś też tak dawałem kilka tyg wcześniej, kasa w powietrze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawel177    25

Saletrzak to dzień dwa przed siewem.Przecież nasiona siedzą w otoczce do 3 tygodni.

 

Edytowano przez pawel177

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2024
17 minut temu, skywalker89 napisał:

Pole polu nierówne, niekoniecznie takie same kroki mogą od razu taki efekt przynieść, nie wiem ile deszczu musi spaść żeby to wapno dane w czerwcu jakoś dotarło do korzeni, więc uważam, że osiągane przez Ciebie wyniki to rezultat bardzo dobrej kultury gleby osiągnięte latami racjonalnego nawożenia oraz dawka szczęścia w,

bo jakby ktoś wpadł na taki genialny złoty środek na wysokie plony to by to już dawno było opisane w literaturze

Saletrzak teraz to głupota, kiedyś też tak dawałem kilka tyg wcześniej, kasa w powietrze

O pole dbam regularnie wapno i obornik pod buraki. Zeszły rok był wyjątkowy pod względem uprawy słabe wschody, Szarek, susza. Dobrym środkiem jest stymulator wzrostu asahi polecam.

Z tym saletrzakiem może być roznie, staram się zaraz wymieszać z gleba. Może spróbuję zmiany i urwe metr saletrzaku i dodam saletrę w korzeń a reszta jak zawsze.

Przy normalnym roku i dostawie ok 10-15 października średni plon netto mam 69 ton. 

Na pewno trzeba uważać na chwoscik staram się nie dopuścić żeby porażenie przekroczyło 10 proc plantacji i chyba to sprawia że cukier jest na zadawalajacym poziomie. 8 lat temu miałem 98 ton netto z hektara ale cukier 14 nie pilnowałem chorób i nie koniecznie wyszedłem na tym super. Na tym polu nie było buraka przez ok 20 lat. Dlatego plon ok 70 ton jest wystarczający jak dla mnie limit mam tylko 80 a nadwyżka po 6 zł w tym roku i cena została stara.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Y635    37

Jak pod buraki daje tak;

obornik po żniwach, poplon; jęczmień owies i gorczyca

Przed orką zimową daje sól potasową 500kg/ha, polifoska6 300kg/ha

wiosną przed siewem; mocznik 100kg/ha, saletrzak 300kg/ha

przed zakryciem rządków idzie jeszcze 300kg/ha saletry i oczywiście jeszcze odzywki dolistne przynajmniej 3 razy

średni plon wychodzi mi około 70-75t/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
poosa21    856

Z samych nawozów sztucznych 18+46+81+102 razem 247 azotu i do tego obornik u mnie by to poszło na 2ha przy podobnym plonie z ha.

Edytowano przez poosa21

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    833

Nie wiem ile Wy macie kurcze lat i ile uprawiacie lat i jak Wy koszty liczycie, chybaze macie za dużo kasy z hodowli i ladujecie kasę w pole, ale trzeba być sory za wyrażenie ale debilem, żeby dawać obornika pewnie jeszcze rzędu 20-30t, a później jeszcze ładować blisko pół tony soli i w ciul azotu, dla tych co dają obornik powinny być chyba osobne tematy bo uprawa z obornikiem a bez to dwie różne bajki i plon 98t netto nie jest zadowalający przy cukrze 14.. normalnie kończę udział w dyskusji bo jesteście jacyś oderwani od rzeczywistości, ale jeszcze zapytam kolegi co ma nr celu urywanie saletrzaka i dawanie saletry, jak to jest ten sam nawóz różniący się jedynie nazwą i ilością czystego n.

Edytowano przez skywalker89
  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2024
11 godzin temu, skywalker89 napisał:

Nie wiem ile Wy macie kurcze lat i ile uprawiacie lat i jak Wy koszty liczycie, chybaze macie za dużo kasy z hodowli i ladujecie kasę w pole, ale trzeba być sory za wyrażenie ale debilem, żeby dawać obornika pewnie jeszcze rzędu 20-30t, a później jeszcze ładować blisko pół tony soli i w ciul azotu, dla tych co dają obornik powinny być chyba osobne tematy bo uprawa z obornikiem a bez to dwie różne bajki i plon 98t netto nie jest zadowalający przy cukrze 14.. normalnie kończę udział w dyskusji bo jesteście jacyś oderwani od rzeczywistości, ale jeszcze zapytam kolegi co ma nr celu urywanie saletrzaka i dawanie saletry, jak to jest ten sam nawóz różniący się jedynie nazwą i ilością czystego n.

Może będą mniejsze straty przy saletrze trzeba próbować testować. Dla mnie plon 98 netto nie był zadowalający ale pod względem cukru bo dużo policzyli mi za transport i załadunek. Lepiej mieć ok 65 netto z ha i cukier 17 wtedy mieścisz się jako tako w autach i więcej idzie po lepszej cenie. 

Jak dam więcej na buraki to mogę urwać na jesieni pod pszenice. 

A buraki w gospodarstwie są bez przerwy od 1983 roku.

Edytowano przez Damianek20

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mid7    45

też uważam że co nie którzy chyba trochę przesadzają z nawożeniem, a potem się dziwią że koszty maja duże. U mnie ostatnie 3 lata średni plon to 63 t netto, i jak dla mnie jest wystarczający, zwłaszcza że cukier zawsze powyżej 17%. U mnie co roku idzie po żniwach wapno magnezowe 3t, późna jesień 30t obornika bydlęcego, ostatnie lata ze względu na suszę nie stosuje żadnych poplonów, wiosną 200 kg soli potasowej, przed siewem 100 kg saletry i pogłównie 200 kg saletry i to całe nawożenie. Jak są opady to jest 70 t, a jak sucho jak w zeszłym roku 55 t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

Mysle przez caly rok o siewie, ze zasieje w optymalnym terminie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

w tamtym roku u nas mazowieckie sialismy 4 kwietnia , w tym roku mysle ze pewnie to bedzie wczesniej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    833

No myśleć to się myśli, ja myślę że na pewno konkretniej będę myślał po przyszłym tygodniu bo póki co nadają jakieś przymrozki wówczas, czyli pewnie coś bliżej kwietnia bądź też w kwietniu, jeśli pomogłem to super, pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz493    92

U mnie rozsiana mieszanka npk przedwczoraj 500 kg/ha:

magnesia kainit, sól potasowa, dap np(s) w mieszance

Przed sianiem saletrzak 27 i agregat - siew pewnie pod koniec marca. Rok temu siane 25.03 (lubelskie)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Siewy planuje 21.03 jak nie będzie deszczu, jutro bronowanie a dzień przed siewem rsm i agregat. Zawsze sieję wczesnie i jakos na tym nie przegrywam.


Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mds212    2133

A ni nic wygrywasz, a przegrywasz bo burak wolniej rosnie i ciezek walczyc z chwastami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
master20002    228

Z chwastami sobie radze w max 3 zabiegach, możliwe że troszkę chłodniej ale najważniejsza waluta jest tutaj wilgoć.

  • Like 1

Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7583
43 minuty temu, master20002 napisał:

Z chwastami sobie radze w max 3 zabiegach, możliwe że troszkę chłodniej ale najważniejsza waluta jest tutaj wilgoć.

To jest to ci co wcześniej sieją mają buraki na wierzchu pozostali dopiero sieją przychodzi susza i upał wschody marne z wcześniejszego siewu buraki okrywają ziemię a z późniejszych zasiewów więdną .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mano    257

Napisze coś z mojego doświadczenia, nigdy nie panikuje z sianiem buraka tylko czekam, obserwuje pogodę. Jest odpowiednio nagrzana gleba dopiero sieję nie sr.m żarem bo sąsiad już sieje to i ja. Dwa lata wstecz czy nawet w ubiegłym sezonie, ci co posieli w połowie może gdzieś koło 25 marca całe gie zebrali z zakontraktowanych minimum 60 ton zebrali około 30. Ja z kumplem poczekaliśmy do 6 kwietnia kiedy już pogoda była stabilna z temperaturą plon kolegi na wczesny odbiór sam początek września wyniósł 55 ton, mimo suszy, mój w listopadzie ponad 60 ton. A ci co mieli odbiór w tym samym czasie co ja, ale zasiew był w marcu to masakra tak skomentowali  z plonem.

Więc mam takie spostrzeżenie, że burak czy nawet inna roślina ma większy stres rozwojowy po mimo dostatku wilgoci ale z braku ciepła, ale kiedy jest odpowiednia temperatura i wilgoć wszystko rozwija się lżej szybciej i bez stresu.

Może się mylę, ale tak to widzę i panikować nie będę z zasiewem. Poczekam na odpowiednie warunki i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

Wszystko zależy od regionu kraju.. Siałem w ubiegłym sezonie 30.03, podobnie jak większość okolicy, i plony na normalnym poziomie


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mano    257

Dokładnie ni jak ma się zachód do wschodu czy północ do południa, każdy rejon ma swoje warunki pogodowe i najważniejsze aby rolnik SAM wiedział kiedy siać, a nie sugerował się ruchem innych rolników.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mano    257

Od poniedziałku cukrownia Werbkowice wstrzymuje wydawanie nasion.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez KarolGromadzki
      Witam Szanowne Grono Eksperckie
      Powiem tak - już od kilkunastu miesięcy zbieram opinie rolników na temat maszyny, przy współtworzeniu której mam okazję uczestniczyć. Jesteśmy grupką ludzi, która stara się pokazać coś nowego na rynku maszyn rolniczych, coś co nie byłoby kropla w kroplę (poza farbą) kopią zachodnich sprzętów. Przy okazji celem jest ograniczenie kosztów i czasu uprawy. Bla, bla, ale co z tego wynika? 
      Część z Was na pewno już widziała, cześć jeszcze nie, bo nasze działania marketingowe nie są zakrojone na masową skalę. Pracujemy nad wałami wahadłowymi do orki (choć nie tylko) o swojsko brzmiącej nazwie "ALIEN". Wały z założenia mają być proste w użytkowaniu, solidne i przede wszystkim opłacalne. 
      Czy bylibyście w stanie określić dla jakich typów gospodarstw orka i uprawa w jednym przejeździe byłaby opłacalna? Albo inaczej - jeśli nie byłaby opłacalna u Was - dlaczego? Czego naszym wałom brakuje, a czego mają aż nadto? Do jakich ciągników się to Waszym zdaniem nadaje, do jakich nie?
      Dlaczego pytam? Ciągle pracujemy nad konstrukcją i ciągle będziemy to robić. Konstrukcja już osiągnęła pierwszy cel - można nią bez obaw jechać w pole i zrobić robotę. Kolejne miesiące poświęcamy na kolejne optymalizacje - i te konstrukcyjne, i te użytkowe - maszyna ma być praktyczna z punktu widzenia rolnika, jeśli nie będzie, to jest gówno nie maszyna. My, jako osoby na co dzień mające z nią do czynienia, na pewno jesteśmy nie do końca obiektywni. Znamy już dziesiątki opinii rolników z pierwszej ręki i sporo dzięki temu się nauczyliśmy - część z nich wpłynęła na zmiany konstrukcyjne. 
      Tak więc, jeśli pojawi się choć jedna opinia, która wpłynie na funkcjonalność wałów, będziemy do przodu i będziemy wdzięczni. Chętnie poznamy opinie użytkowników Expomu czy Brodnicy.
      O co chodzi, najłatwiej zobaczyć na filmach:
       
      Pozdrawiam i będę wdzięczny za każdy konstruktywny komentarz. 
    • Przez jankes679
      Witam. Planuje pierwszy raz zasadzić kapuste pekińską. Prosiłbym o porady jaką odmiane wybrać, jakimi środkami pryskać? Rozsade lepiej kupić czy samemu wyhodować? I co najważniejsze czy bez nawadniania urośnie?(jeśli bedzie suchy rok) Z góry dzięki
    • Przez MICH4Ł
      Witam. 
      Interesuje się rolnictwem i pracą na roli. Mam okazje uprawiać 3 ha i za bardzo nie wiem jak się za to zabrać a bardzo bym chciał to robić. Mam do wyboru uprawę ziemniaków albo zboża czy mógłby mi ktoś napisać co by było lepsze (opłacalniejsze) wiem ,że w dzisiejszych czasach trudno jest gospodarzyć ale bardzo proszę o odpowiedź.
    • Gość symeon94
      Przez Gość symeon94
      Chciałbym podzielić się krótkim filmem przedstawiającym pokrótce prace wyścielarki agrowłókniny oraz przewodów kroplujących przy zakładaniu planacji truskawki. 
      Plantacja 0,5ha założona w lipcu. Odmiana deserowo-przemysłowa DIPRED.
      Jeśli macie jakieś pytania postaram się na nie odpowiedzieć.
      Ps: Nie jestem producentem maszyn ,tylko rolnikiem
    • Przez mysza12w
      Witam tata rok temu ugorował pole i brał dopłaty czy w tym roku też może ugorować i wżąć dopłaty
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj