Kizo

Jaką odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

Pajej    231

mała zagadka która kukurydza bardziej sie opłaci, czyt. która lepsza

Odmiana A 15t / ha - 35% wilgotności

Odmiana B 13,5t / ha -30% wilgotności

 


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lassie    127

jeżeli na suszenie i sprzedaż suchej to B a jak na mokro to zależy jakie masz potrącenia ,różnica 349 kilogramów na sucho w plonie na korzyść A ,gdybym ja sprzedawał nie licząc kosztu transportu to B też lepiej bo bez potrącenia wyszła by po 400 netto a A wyszła by po 355 netto czyli 75 zł na ha + dla B

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
19 minut temu, Pajej napisał:

mała zagadka która kukurydza bardziej sie opłaci, czyt. która lepsza

Odmiana A 15t / ha - 35% wilgotności

Odmiana B 13,5t / ha -30% wilgotności

 

Dla ułatwienia dodam że plon przy 14 % plasuje sie

Odmiana A 11,3 t

Odmiana B 11 t


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Waaak    13

Skoszony RAGT Chroomixx 

Plon 11,35t/ha

Wilgotność 32%

Gleba w większości 5klasa

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
Dnia 5.11.2020 o 18:32, Pajej napisał:

co to za odmiana? kusi mnie spróbować posiac kuku pod koniec czerwca po groszku na zielono, nada sie taka 190? czy nawet na taka za późno?

Polecam spróbój proso  

Edytowano przez RU68

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pasio    22

Dzisiaj skoszone Farmfire. Powiem jedno, farmsaat na u mnie na południu się nie sprawdził. Plon gorszy od Amavita, anovi czy polskiego Glejta, do tego bardziej połamana, a nasiona sporo droższe...  Nie dajcie się Panowie nabrać.

  • Thanks 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253
7 minut temu, pasio napisał:

Dzisiaj skoszone Farmfire. Powiem jedno, farmsaat na u mnie na południu się nie sprawdził. Plon gorszy od Amavita, anovi czy polskiego Glejta, do tego bardziej połamana, a nasiona sporo droższe...  Nie dajcie się Panowie nabrać.

a jak glejt wypadł i na jakich glebach go miales ? chodzi mi o plon wilgotnosc i czy mocno połamany ? bo glejt  jest sporo tanszy od zagranicznych odmian 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proxy8441    248
Pajej napisał:

19 minut temu, Pajej napisał:

mała zagadka która kukurydza bardziej sie opłaci, czyt. która lepsza

Odmiana A 15t / ha - 35% wilgotności

Odmiana B 13,5t / ha -30% wilgotności

 

Dla ułatwienia dodam że plon przy 14 % plasuje sie

Odmiana A 11,3 t

Odmiana B 11 t

zarówno w przypadku suszenia jak i sprzedawania na mokro odmiana B sie bardziej opłaca


My siejemy, a Bóg daje plony

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piozz    65

wicia433 rejon wschodni(LBI) przedpolonem byla pszenica, ziemia torfowo-piaskowa klasa 4a

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Panowie odmiany radzę siać zgodnie z własnymi obserwacjami ,potrzebami doświadczeniami . Nie wierzcie większości przedstawicielom ich krypto doświadczeniom i sugestiom . Nawet doświadczenia w gospodarstwach - poletka to zmyła - proponują za dodatkowe nawożenie wskazanych odmian gratisy a całość jest sterowana przez koncern ponieważ wiedzą z góry jaka dostępność odmian będzie w następnym sezonie . A już ukrywanie nieudanych poletek to normalka w kazdej firmie  

  • Like 2
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wicia433    79

casandro, kidemos, plantus, z nowości Dkc 3609. na takiej glebie masz spore możliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
4 godziny temu, lucas29 napisał:

po groszku w czerwu polecam odmianę o FAO 160

nie znam takich wczesnych, a i nie wiem czy to sie opłaci

3 godziny temu, proxy8441 napisał:

zarówno w przypadku suszenia jak i sprzedawania na mokro odmiana B sie bardziej opłaca

Dokładnie tak pomimo mniejszego plonu przy 14% wilgotności opłaci sie bardziej i tu moje pytanie na co zwracać uwagę przy wyborze odmian? jest jaks wspólny mianownik do którego wyniki można porównać? sam nie wiem czy stawiać na wcześniejsze odmiany o mniejszym plonie ale i mniejszej wilgotności czy na późniejsze bardziej wydajne ale i mokrzejsze


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lassie    127

To zależy kiedy chcesz kosić ,jeżeli na początku października lub nawet końcem września(w normalnym roku) i zasiać pszenicę w optymalnym terminie to fao 220-240, jeżeli idzie potem kuku lub jare zboże i nie boisz się zbierać nawet w listopadzie to trzeba nastawiać się na maksymalny plon a taki dają odmiany 270-300 fao. U mnie wcześniej koszona odmiana flintowo-dentowa 240 fao 20-23.10 zebrana, miała 32,5 proc średnio i dała 15,03 t/ha(posiana po niej pszenica),natomiast odmiana fao 290 dentowa koszona tydzień później miała identyczną średnią wilgotność z tym że plon 1,5-1,7 t/ha wyższy.Dziś pod przystawkę idzie P 9363 ,zobaczymy jak będzie z plonem i wilgotnością bo liście okrywowe kolb jeszcze miejscami delikatnie zielonkawe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    935
15 godzin temu, warchest napisał:

a jak glejt wypadł i na jakich glebach go miales ? chodzi mi o plon wilgotnosc i czy mocno połamany ? bo glejt  jest sporo tanszy od zagranicznych odmian 

Miałem na kiszonkę po życie  na takim wypizdowiu 6z i powiem , że nie było na co narzekać, fakt szybko usechł 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
13 godzin temu, Pajej napisał:

nie znam takich wczesnych, a i nie wiem czy to sie opłaci

 

Jeszcze raz proponuje proso koszty znikome czyli brak ryzyka a u nas wszyscy po jęczmieniu ozimym sieją proso i zbierają dwa razy na 3 lata (1 porażka na 3 lata ale jest poplon i przy cenie 1300 i plonie 1,5 do 3 t nie ma co gardzić i to przy niskim  ryzyku ( ten rok jest nie udany - za mokro i niska suma temperatut

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
LeF    43

W kujawsko pomorskim, w powiecie żnińskim było tak:

Pioneer p8400 - 12,2 t/ha przy 32%

Farmfire 13,66 t/ha przy 33%

Rogoso z Saatbau  7,6 t/ha przy 28-30 %

Malawi z Caussade ok 12 t/ha przy 30 %

Constellation z Euralisu ok 14 t/ha przy 30-31 %

Głosy okolicznych rolników  mówią, że średnio ok 10,5- 11,5 t/ha się zbiera.

  • Like 1
  • Thanks 2

Czym chata bogata tym goście rzygają...
Ursus tractor emotion
Neo's & Ursus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lassie    127

P 9363 plon ok.18,08 t/ha przy 33,9 wilgotności co daje 13,917 t/ha na sucho 14% , gleba 2,3a , nawożenie 450 ultra kali i 300 mocznika pod agregat i 170 kg ultra dap w podsiewacz , raz cynk dolistnie plus aminokwasy z agriportu. Norma wysiewu ok.85 tys ,dziś 10 listopada wszystko skoszone i zważone.

Edytowano przez lassie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    231
12 godzin temu, lassie napisał:

To zależy kiedy chcesz kosić ,jeżeli na początku października lub nawet końcem września(w normalnym roku) i zasiać pszenicę w optymalnym terminie to fao 220-240, jeżeli idzie potem kuku lub jare zboże i nie boisz się zbierać nawet w listopadzie to trzeba nastawiać się na maksymalny plon a taki dają odmiany 270-300 fao. U mnie wcześniej koszona odmiana flintowo-dentowa 240 fao 20-23.10 zebrana, miała 32,5 proc średnio i dała 15,03 t/ha(posiana po niej pszenica),natomiast odmiana fao 290 dentowa koszona tydzień później miała identyczną średnią wilgotność z tym że plon 1,5-1,7 t/ha wyższy.Dziś pod przystawkę idzie P 9363 ,zobaczymy jak będzie z plonem i wilgotnością bo liście okrywowe kolb jeszcze miejscami delikatnie zielonkawe.

JA dzis kosiłem to wilgotność 33-34% FAO 240. w piatek kolega kosił FAO 270-280 to miał 35% ale plon duzo wyższy. Ja jak prawie zawsze dałem ciała i zebrałem poniżej 10t/ha

7 godzin temu, RU68 napisał:

Jeszcze raz proponuje proso koszty znikome czyli brak ryzyka a u nas wszyscy po jęczmieniu ozimym sieją proso i zbierają dwa razy na 3 lata (1 porażka na 3 lata ale jest poplon i przy cenie 1300 i plonie 1,5 do 3 t nie ma co gardzić i to przy niskim  ryzyku ( ten rok jest nie udany - za mokro i niska suma temperatut

a ja na poplony sieje gryke i nie zamienie ja na kukurydze, tak przekornie pytałem


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez Marcin9908
      Witam, posiadam ciągnik CLAAS AXOS 340 CX. Jest w nim płyn chłodzący CLAAS Agri-cool. Czy można zmieszać go z innym płynem, np. K2 Kuler lub innym. Jest on zielony i czy przy wyborze brać to pod uwagę?. Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj