Kizo

Jaką odmianę kukurydzy wybrać?

Polecane posty

solek01    217

Jeszcze w twojego sasiada 12 uwierzę ale w prawie 18 to dla mnie kosmos. Ojciec ma znajomego który uprawia kuku już z 30 lat na większym obszarze to muszę podjechać i podpytać co by tu poprawić. Na przyszły rok przeznaczę sobie dobre pole około 2 ha na testy na agrotechnikę na maksa i zobaczymy co z tego wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lucas29    42

potencjał nowych odmian kukurydzy jest bardzo duży, jeśli papu i woda podpasuje taki wynik każdy może osiągnąć

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    232
11 godzin temu, solek01 napisał:

Jeszcze w twojego sasiada 12 uwierzę ale w prawie 18 to dla mnie kosmos. Ojciec ma znajomego który uprawia kuku już z 30 lat na większym obszarze to muszę podjechać i podpytać co by tu poprawić. Na przyszły rok przeznaczę sobie dobre pole około 2 ha na testy na agrotechnikę na maksa i zobaczymy co z tego wyjdzie.

temu koledze też woziłem na innej wiosce to kukurydza sypała mu mega. z pola 0,9ha było tyle że w 3 zbiorniki 5t nie weszło. kuku większa od lexiona. kolb nie oglądałem bo i noc i czasu nie było bo na 4 ciągniki wyciągaliśmy przyczepy. tak że teraz jestem w stanie uwierzyć. tylko niestety nie wiem jaka to odmiana, bo nawożenie takie jak u mnie


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Nie ma na rynku odmian wybitnie genialnych bo z badań coboru by to wynikało są odmiany lepsze i gorsze a różnica plonowania to to max 15% najlepsza i najgorsza więc jeżeli nawet zdarzają się wybitne zbiory to są to inne czynniki a nie tylko odmiana . Mam kombajn z monitoringiem plonowania i rzeczywiście na polach zdarzają się miejsca gdzie sypie 14-15 ton suchego ziarna ale średnia plonu dużo niższa 1/3  a przecież chodzi o średnią i to nie z kawałka ale z gospodarstwa bo to jest ekonomiczny wynik uprawy. Na dobry wynik uprawy na pewno wpływ ma obornik i to nie podlega dyskusji .Z polami  nawożonych obornikiem  pola bez niego nie mogą konkurować i żadne przyorywanie poplonów czy słomy nie zastąpi obornika . I nie  jakaś gnojowica czy z głębokiej ściółki swiński  ale obornik bydlęcy lub pomiot kurzy to jest tajemnica plonowania ,a wmawianie sobie że odmiana jest decydująca to raczej mrzonki -owszem ma wpływ ale nie aż taki 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lucas29    42

Wyniki COBORU to średni wynik z wielu stacji, z różnych stanowisk... nie ma odmian uniwersalnych, trzeba odpowiednio dobrać odmianę do stanowiska, lokalnego mikroklimatu.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    217

 

Niedzielna dawka wiedzy. Zawsze można sobie wiedzę usystematyzować i coś nowego dowiedzieć.

Z drugiej strony jak to jest że taki człowiek ma tylko 30-40tyś odsłon a inni popieprzą o odrapanej farbie na nowym siewniku czy tuningu 60 mają po 200tys

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    232
2 godziny temu, zetorr6441 napisał:

Kolby farmmoritz przy 16t i 34%

Zdjęcie kilkanaście dni przed zbiorem 

 

IMG_20201021_105855.jpg

ile rzędów ma, bo ziaren w rzedzie ok 40 takie tez miałem tylko u mnie 12-14 rzedów i plon ok 10t


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365
34 minuty temu, Pajej napisał:

ile rzędów ma, bo ziaren w rzedzie ok 40 takie tez miałem tylko u mnie 12-14 rzedów i plon ok 10t

Przeważnie 20, osadka dość duża i ziarno drobne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
31 minut temu, zetorr6441 napisał:

W 2017 15t przy 30%, rośliny cienkie i wysokie, mnóstwo połamanych, więcej nie siałem 

to jaka siac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    104

Ja miałem w tym roku Talismana, faktycznie lubi się łamać, ale najgorsze, że mnie rozczarował z plonem.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6938

W suchym 2018 dała 12t przy 18% na IVb, to był jeden z najwyższych wyników gdzie usługodawca wówczas kosił. Nie było aż tak zbytnio połamanej

Zasiałem również w '19, ale przez kolejną suszę poszła na kiszonkę

2 godziny temu, solek01 napisał:

Z drugiej strony jak to jest że taki człowiek ma tylko 30-40tyś odsłon a inni popieprzą o odrapanej farbie na nowym siewniku czy tuningu 60 mają po 200tys

Uwierz mi, że gdybyś zobaczył statystyki grup wiekowych oglądających oba kanały, to byś się przeraził ;) Miałem kiedyś dostęp do porównania takich statystyk

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5397

W tym roku trzeci raz talisman u mnie. Tym razem na kiszonkę. Wschody za każdym razem wyrównane, rośliny z bardzo dobrym wigorem. Fajnie oddaje wilgoć z ziarna, plon porównywalny do kukurydz z sąsiedztwa. Nie zauważyłem nadmiernego łamania łodyg

W tym roku jeszcze była Susann, plon lekko ponad 11t przy wilgotności 33-35% co jak na stanowisko na którym rosła jest bardzo dobrym wynikiem


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    109

Jeśli macie po 18 ton to brawo .Ten rok był dobry i nadmiar kukurydzy poszedł na ziarno .Nie cale 2 h,hulk i twixxter 22 tony z groszem ,srednia wilgotnosc 34 %.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hey. Dzisiaj skoszony ostatni kawałek kukurydzy. Ziema mozaika od 3a do 5. Plon średnio 9.1 t przy wilgotności 30%. Odmiana Casandro i farmfire. Siana co drugi rzad casandro i co drugi farmfire. Farmfire wielkie rozczarowanie-mala kolba,braki ziarniaków na dole i u góry... Cassndro duza kolba ladnie wykształcona z małymi brakami na górze. Także farmsaat u mnie pierwszy i ostatni raz-mega drogie nasiona do siewu napewno nie warto przepłacać bo jest wiele tańszych i lepszych odmian. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    217
2 godziny temu, Pajej napisał:

ile rzędów ma, bo ziaren w rzedzie ok 40 takie tez miałem tylko u mnie 12-14 rzedów i plon ok 10t

Pajej mam pytanie z innej beczki ty masz Fortschritta? Założyłeś turbo do niego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Waaak    13
Dnia 13.11.2020 o 19:40, lucas29 napisał:

koszt uprawy qq przy nakładach jakie wymieniłem wynosi min. 3tys/ha

Tu się zgodze

U mnie koszty wynoszą 2800zl/ha 

Talerzowanie

Orka

Talerzowanie 

Siew (nawóz +nasiona)

Nawóz 

Chwasty

Dokarmianie dolistnie

Zbiór 

Transport 

Plus ogrodzenie 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

my zesmy liczyli to 1,5 tys. : 250 kg polifoskioprysk na chwasty kombajn i siew za 100zł no i nasiona

a pineer 8816 albo 9074?

Nie cytuj poprzedniego posta

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    232
55 minut temu, solek01 napisał:

Pajej mam pytanie z innej beczki ty masz Fortschritta? Założyłeś turbo do niego?

miałem ciagnik, mam kombajn, ale nie zakładałem turba


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez bialy2005
      Jak nawozić kukurydzę? Przedsiewnie dostała 200kg mocznika, 200kg soli potasowej i 200kg superfosfatu 46%, wczesniej obornik 30-40t/ha Mam ochote teraz jeszcze rozsiac 150kg mocznika na hektar czy jest sens???
      Co roku o tej porze pryskałem raz albo 2 razy mocznikiem 25kg na hektar ale w tym roku nie co robic bo juz oststnie dni kiedy moge wjechac zeby jej nie łamac?
      Jakie zapotrzebowanie na składniki odżywcze ma kukurydza?
    • Przez gofeer666
      Witam, posiadam male gospodarstow rolne (mniej niz 10ha) do tej pory zawsze wszystko obisiewalem zbozem ozimym (pszenzyto, pszenica) rok temu złożyłem oswiadczenie i po sprawie, jednak w tym roku, chcialbym na polowie ziemi posiac kukurydze. Czy kukurydza jest traktowana jako zboze i czy moge w tym roku tez zlozyc Oswiadczenie, czy powinienem raczej zlozyc normalny wniosek zeby uwzglednic w nim kukurydze? Prosze o szybka porade bo do jutra termin skladania oswiadczen :P
    • Przez figlewicz
      Chciałbym posiać kukurydze na ziarno. Przeglądałem sklepy ale nie wiadomo co wybrać. Co wy siejecie?
    • Przez Marcin9908
      Witam, posiadam ciągnik CLAAS AXOS 340 CX. Jest w nim płyn chłodzący CLAAS Agri-cool. Czy można zmieszać go z innym płynem, np. K2 Kuler lub innym. Jest on zielony i czy przy wyborze brać to pod uwagę?. Z góry dziękuję za odpowiedzi
    • Przez livebird
      Witam mam pytanie czy uprawa agregatem talerzowym na dzień przed siewem kukurydzy będzie dobrym rozwiązaniem? gleba ciężka  i średnia jakieś 3 tygodnie temu rozsiana sól potasowa i wymieszana bronami wilgoć w ziemi jako tako jest w spodzie.
       
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj