danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

przezuwaczka    446

Cytat z artykułu wyżej:

"Gniecione ziarno żyta jest szybciej trawione w żwaczu niż śruta żytnia 4 mm. W praktycznym żywieniu przeżuwaczy bardziej korzystne jest stosowanie ziarna żyta śrutowanego, 4 mm, niż gniecionego".

U nas stosuje się tylko mielone, żeby w pełni wykorzystać skrobię. Za to kiszone tylko gniecione oczywiście. Co do czasu trawienia, to kwestia zapotrzebowania jest.  Przekonałam się, że grubiej mielone bywało nie wykorzystane w pełni i taka kaszka na sitach kałowych była widoczna.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lusjan    248

Grosza daj Paulinowi... 😜 W komentarzach napisał a, że ekonomilk. Dzięki za wpis, z tym mieszaniem wody nie wiedziałem ☺️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

P.S. @tumiwisizm podejrzewam, ze Twoje niepowodzenie w pojeniu mlekiem pelnym mogło byc spowodowane takimi czynnikami :

- za niska temperatura mleka

- nie użycie zakwaszacza do mleka lub pasteryzatora (jakosc mikrobiologiczna mleka mogla byc niska)

- mleko od krow odpadowych (choc nie podejrzewam Ciebie o to)

2 minuty temu, lusjan napisał:

Grosza daj Paulinowi... 😜 W komentarzach napisał a, że ekonomilk. Dzięki za wpis, z tym mieszaniem wody nie wiedziałem ☺️

ekonomilk,  to już w ogóle słabo 😳 na pewno nie jest lepsze od pełnego mleka. Chyba, ze kijowo je podawali i cielęta po pelnym chorowały.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

 

6 minut temu, Paulina1985 napisał:

krow odpadowych

To jakaś nowa rasa rozumiem😝

Tekścik super kochana💐

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

gupia 🤣🤣🤣🤣 

 

@przezuwaczka dzięki 🤣👍  przy rozmowie o cielakach nie mogę się powstrzymać 🤣🤣🤣🤣 to po prostu wyplywa ze mnie samo 🤪🤪🤪🤪🤪🤪 

Co do odpadowych to wiesz...Ty wiesz 🤣  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950
18 minut temu, przezuwaczka napisał:

Cytat z artykułu wyżej:

"Gniecione ziarno żyta jest szybciej trawione w żwaczu niż śruta żytnia 4 mm. W praktycznym żywieniu przeżuwaczy bardziej korzystne jest stosowanie ziarna żyta śrutowanego, 4 mm, niż gniecionego".

U nas stosuje się tylko mielone, żeby w pełni wykorzystać skrobię. Za to kiszone tylko gniecione oczywiście. Co do czasu trawienia, to kwestia zapotrzebowania jest.  Przekonałam się, że grubiej mielone bywało nie wykorzystane w pełni i taka kaszka na sitach kałowych była widoczna.

Otóż to, ktos sie że mną kiedyś spierał że "kaszka" jest lepsza. Gówno nie kłamie 🤷

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

No za to kaszkę konkretnie się nan dostało od żywieniowca. Straty energii były duuuże.

Świeżutką korektę wczoraj dostałam. Zwiększamy wysłodki z 10 do 15 kg. Lepiej szybciej zurzyć, żeby się nie psuła. No i kapkę słomy dla struktury pod warunkiem, że wstępnie na sieczkę potniemy😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1230    3

Witam co sądzicie o zacielaniu krów mlecznych hf buhajem rozplodowym z wydajnego gospodarstwa 

Zastanawiam sie wlasnie nad kupnem buhaja z przsznysza 8 miesięcznego z obory 12 tys litrów 

Czy polecacie i jakie wady czy zalety 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1826
9 minut temu, przezuwaczka napisał:

No za to kaszkę konkretnie się nan dostało od żywieniowca. Straty energii były duuuże.

Świeżutką korektę wczoraj dostałam. Zwiększamy wysłodki z 10 do 15 kg. Lepiej szybciej zurzyć, żeby się nie psuła. No i kapkę słomy dla struktury pod warunkiem, że wstępnie na sieczkę potniemy😂

Trzeba zbierać słomę po kombajnie z rotorowym systemem omłotu wtedy sieczka gotowa już w balotach :D

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
artek27    355
1 godzinę temu, Paulina1985 napisał:

Hmmm...podejrzewam, ze to jest mleko kaliber milk z DeHeusa (maja jeszcze lepsze Kaliber Gold), dosyć słabe, moze dlatego dostają tylko 4litry dziennie (o zgrozo😡), moze obsrywały się przy wiekszej ilości. 

Na strawność przy przygotowaniu wplywa przede wszystkim temperatura wody (rozpuszczanie tłuszczów roslinnych), ale tez temp. podania. Podejrzewam, ze ostatnie cielę mogło dostać zimne mleko.

Przy niskiej temperaturze tluszcze nie rozpuszczą się = sraka 😁 tym bardziej w gorszej jakosci preparatach.

Temperatura wody nie może tez byc zbyt wysoka, bo bialko moze ulec uszkodzeniu = sraka 😁

Wymieszanie zawsze dodając preparat do gotowej ilosci wody, a nie wsypywac preparat i wtedy dopiero na to woda (wrzątek + zimna) = sraka

No i odpowiednia koncentracja zgodna z tą na worku, za mała koncentracja - niedozywienie, za duża koncentracja = sraka 

To tak tylko z grubsza, nie rozwodząc się nad skladem preparatow i ich jakością. 

Daj krakersa, daj krakersa....🥨🥨

Ale pier........glupoty az czytac sie nie chce. Jak by nie zrobil to sraka chyba tylko u Ciebie masz takie zasrance.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
18 minut temu, artek27 napisał:

Ale pier........glupoty az czytac sie nie chce. Jak by nie zrobil to sraka chyba tylko u Ciebie masz takie zasrance.

no jasne :) srają cały czas :) tygodniowo 10upadków ... nie mogę sobie poradzić. Może Ty pomozesz ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Po co się kłócić. Ważne żeby zdrowo rosły. Preparaty się trochę różnią, u jednego się sprawdzają u drugiego nie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja się nie kłócę 😝 ktos zadał pytanie to staram się odpowiedziec. A moja wina, że jakiś człowiek mnie obraża??? 🤷‍♀️  

A preparaty są albo dobre albo g*wniane. Te drugie sprawdzają się u tych co dają mniejszą ich koncentrację, albo dają ich głodowe ilości. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Kwestia jest taka, czy się widzi pewne rzeczy i wyciąga wnioski. Mleko, nieważne jakie, ma być podane w temperaturze, składzie, sposobie(smoczek), konsystencji, higienie najbliższej do naturalnej z wymienia. Należy dążyć do perfekcji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

@przezuwaczka

@kr9292

Czyli co, lepiej drobno srutowac jednak ?

A cos powiecie o zastapieniu kiszonki z kuku ziarnem zyta po czesci ?

Do paszowozu idzie okolo 5kg tresciwej w tym maks 50% zboza i  w tym jakies 20-25% zyta.

Teraz chcialbym dorzucic 2-3kg zyta osobno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel156    31

Pytanie do doświadczonych hodowców. Czy jak się poda antybiotyk dowymieniowy do jednej ćwiartki wymienia to czy ten antybiotyk przechodzi na pozostałe 3 ćwiartki ? Czy może z tych trzech ćwiartek mleko jest dobre?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    566

tzn. do basenu?  Z mastijetem zrobiłem kiedyś taki test i zonk. To jakby dać domięśniowo a nie w cycki i można by było doić na odbiór

Edytowano przez Troker1979
dopiska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    934

Potwierdzam, mastijet przechodzi na wszystkie ćwiartki ponieważ jest bardzo mocny. Lecz przy reszcie raczej nie przechodzi, po zakończonej kuracji daj 3 ćwiartki do sprawdzenia na antybiotyk i będziesz miał odpowiedź.

 

Kurde mam pierwiastkę , takie zapalenie ją wzieło , że były 3 rodzaje zastrzyków ( ostatnio mastijet ) i dalej jest ... Poczekam chyba aż zejdzie antybiotyk i dam na diagram żeby wyszło tak jak trzeba, bo mleka dużo daje , a ja 1/4 wszystkiego mleka wylewam w kanał eh... 

Edytowano przez ThePerkins

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Primula94    373
2 godziny temu, Pawel156 napisał:

Pytanie do doświadczonych hodowców. Czy jak się poda antybiotyk dowymieniowy do jednej ćwiartki wymienia to czy ten antybiotyk przechodzi na pozostałe 3 ćwiartki ? Czy może z tych trzech ćwiartek mleko jest dobre?

Ja niedawno przez takie coś stracilem koło 15 tys. Jest ryzyko jest zabawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Primula94    373

Niestety tak, choc ze 3/4 bylo mojego, ale jeszcze wylalem w kanał chyba dwa udoje ,bo nadal był plus utylizacja... 

Teraz starszych pilnuje żeby chociaż tego nie powtorzyli. Ogolnie to juz ze 3-4 raz sie zabulilo przez nieuwagę starszych.i takie cos..

Edytowano przez Primula94

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj