Skocz do zawartości

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
wojtazz    2

no moj blad bo tak tu na sztuke na dzien a melase strzelilem dawke na stado. jakies 40l melasy idzie na 2 rozdania na 27 sztuk. chyba calkiem sporo. widzicie kurde gdzie sie nie obrocisz tam inna wersja. 1 cysty to od zbyt malej ilosci energii w pierwszej fazie laktacji. 2 dawanie zbyt duzo melasy i za czesto moze powodowac cysty. 3 wapno xD a co ciekawe wszystko u mnie pasuje. narazie narzucilem im jakies 25% kukurydzy wiecej kupie wyslodki i nie wiem jak bede je dawal narazie najlepiej by pasowalo ot tak rozdawac do jedzenia jak np pasze tresciwa tym bardziej ze to ma isc nie na wszystkie sztuki. a co do wapna moge zmniejszyc ale i owszem moze przesadzona ilosc tego idzie. pojdzie 30kg na mieszanie. aaaa i parametry bo to tez wazne wyniki z dzisiaj tl 4.3    bia 3.3 mocznik 75  xD  ale wynik mocznika to wynik z mleczarni. z innego labolatorium tl i bia jest takie samo tam  minimalna roznica a mocznik 105 110 120 w tych granicach. za wszystkie porady bardzo dziekuje.

krystek1992    4

Po prostu dorzuć rzepaku na mocznik i wysłodków na energie :P

Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

... walczą dzielnie.

Wiadomość z agroFakt.pl

krzysieek    9

Ile można bezpiecznie podać śruty rzepakowej na sztukę dziennie z uwagi na możliwość wzrostu somatyki?

krystek1992    4

Gdzieś kiedyś czytałem że teraz ponoć do 5 kg chyba.

Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

... walczą dzielnie.

wojtazz    2

to ja jeszcze tak zapytam o te wyslodki buraczane bo tam wczesniej zapomnialem zadac te pytanie . ile ich podawac 0.5kg na sztuke na dzien? 1kg na dzien? mysle zeby wejsc z 0.5kg a jak troche poobserwuje krowy moze i 1kg na dzien. ja wiem ze takie karmienie na pałe jest troche smieszne ale nie kazdy ma ocene uzytkowosci mlecznej. mam tego swiadomosc ze zeby na powaznie zajac sie karmieniem i dojeniem bede musial to wprowadzic. ale sami wiecie niktore sprawy w gospodarstwie wymagaja czasu. niekoniecznie z powodow finansowych czy organizacyjnych ale bardziej mętalnych wlascicieli.

o wlasnie przypomnialo mi sie czy ktos z was stosowal cos takiego jak ,,zarodki pszenicy'' jest to pasza tresciwa z tego co pamietam 21% bialka i 12% tluszczu. co ciekawe cena 890 zl za tone jak myslicie jakby to pasowalo do karmienia krow? bo w sumie i bialko i energia tylko nie wiem jak z jej rozkladem czy to wczesnie trawione czy pozno.

Edytowano przez wojtazz

kr9292    80

Kukurydza całkiem fajna. Myślałem ze jak się bada tresciwe to jest wiecej parametrów. Widze, że w naszym Jeżewie badałeś :D

ukaszProcho    22

No właśnie w tamtym roku badań u dealera dolfosu to miałem wszystkie parametry jak lizyna i wiele innych a tera wszystkie federacji i samo biało w sumie zbadali jeszcze trzeba było zapłacić...

waszym zdaniem kuku przechodzi parametry?  Ta pryzma miała kukurydzę 3,5 m z mniejszą kolba druga pryzma jest z suchszej kuku mniejszej i większą Kolbe miała. Ale zauważyłem ze ta zielona kuku krowy jedzą jak szalone tylko to ph mnie trochę zastanawia 

andrew176    0

Panowie mam do was jedno duże pytanie, a mianowicie jak zwiększyć wydajność mleczną krów?

A więc posiadam w tej chwili 15 sztuk dojnych i z wydajnością nie jest najlepiej ale też narzekać nie będę.

Mam krowy o różnej wydajności najsłabsze do 10l na dzień i mniej, najlepsze do 25l.

Krowy żywione są w następujący sposób:

Rano  czyli zaraz po doju I posiłek

-osypka z własnych zbóż (owies, pszenżyto, żyto) + otręby pszenne: około 3 kg na sztukę (wiadro 20l na 3 sztuki)

-susz z qq tak zwany DDGS: ok 10-15 l mleka/1kg na sztukę

ok 15-20 l mleka/do 1,5 kg

ok 20-25 l mleka/1,5 do 2,5 kg

II posiłek jak zjedzą osypkę :

Kiszonka z traw do godziny 13 praktycznie na bieżąco

III posiłek:

Tj około godziny 13 do 15 siano.

IV posiłek:

-kiszonka z qq 1,5-2 wiadra 20 litrowe na sztukę

-osypka ta co rano w tej samej dawce

-mieszanka uzupełniająca mineralna MIX-Vit wg zaleceń 100-200g/sztukę

lub Univit wg zaleceń 80-120g/sztukę

V posiłek po doju wieczornym:

-siano do rana.

Czasem jeszcze przed porannym dojem kiszonka z traw i po qq przed sianem kiszonka z traw  w niewielkich ilościach.

Czasem również kiszonkę z lucerny i koniczyny w miejsce kiszonki z trawy.

Krowy mają ciągły dostęp do soli a i jeszcze jedno nie dostają wcale słomy, czy zacząć dawać w niewielkich ilościach?

Krowy są dojone rano 6, wieczorem 17.

Mocznik na poziomie 200-300.

Białko ok 3,5%

Tłuszcz ok 4-4,5%

Z góry dzięki za pomoc:)

Pozdrawiam

Edytowano przez andrew176

loik92    11

Ja do 3 miesiąca laktacji daje po 4 kg tofi na sztukę, potem zależnie od wydajności, 30l i więcej dostają 4 kg, 25-30 po 2kg na dzień. 

leszek1000    16

Masz podkwaszone krowy Jeżeli białka jest więcej mleku niż tłuszczu to może być oznaką kwasicy. U mnie tłuszcz jest niski,ale to przez duży udział skrobi w dawce  . Daj im jeszcze słomy, najpierw objętościowe potem treściwe. 

krystek1992    4

@andrew176 wg parametrów kwasica :) Mniej śruty zbożowej. Chyba że pomyliłeś tłuszcz z białkiem.

Edytowano przez krystek1992

Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

... walczą dzielnie.

krystek1992    4

Parametry książkowe masz także nie pozostaje nic innego jak praca nad genami i polepszaniem parametrów poprzez dobieranie lepszych byków do inseminacji. Masz HFy? 100%? Czy raczej mieszańce?

Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

... walczą dzielnie.

wojtazz    2

Inna sprawa moze byc cos nie tak w okresie zasuszenia. U mnie krowy dawaly po wycielenieu 25 l a jalowki max 20l. Ale zaczelismy dawac krowom juz zasuszonym tak ze 2-3tyg przed terminem wycielenia tresciwa 18% granulowana. I bum krowy ladnie zbieraja wymie przed wycieleniem. I daja 30-35 a jalowki tak kolo 30. Ale teraz dorzucamy tym przed wycieleniem jeszcze energie w postaci melasy ale chyba to zmienie na wyslodki.

loik92    11

Ja z pełnoporcjowka wchodzę koło 3 tyg przed porodem, najpierw po kilogramie przez tydzień, potem dwa w drugim tygodniu no i zaraz przed porodem dostają już koło 3 kg dziennie pełnoporcjowki no a po porodzie systematycznie co 2 dni po pół kilo zwiekszam żeby dojść do 10 kg pełnoporcjowki i 4 wytloka. Problemów zbytnio ze zdrowiem nie ma, oczywiście czasem trafi się jakaś ketoza czy podkwaszenie ale są to sporadycznie przypadki. Podejrzewam że u ciebie krowy dawały dlatego mniej mleka po porodzie bo nie były nauczone trawic tej paszy, nie miały odpowiednich bakterii 

loik92    11
1 godzinę temu, Eliot napisał:

10kg na sztuke????jaka wydajność stada ze tak im sypiesz??

Trochę ponad 11tys na rok

No i 1/3 stada to pierwiastki więc może w przyszłym roku będzie lepiej 

Edytowano przez loik92

loik92    11

No napisałem że na rok ;-) dokładnie na rok jest 11256 a na 303 dni 10622. 303 dni bo jedna czy dwie sztuki były zasuszone przed upływem 305 dnia laktacji 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez TacerOo
      Witam,

mam problem ze swoim ciągnikiem. Latem gdy ciągnik się nagrzał wspomaganie i tur przestawał prawie działać, trzeba było dodać gazu żeby nie zacinało i i tak było źle. Teraz jest troche zimniej i robi się podobnie. Wspomaganie się zacina. Pompa była regenerowana, olej i filtr był wymieniany. Co może być przyczyną ? Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam
    • Przez g2osc
      Witam
      Znalazłem ogłoszenie o sprzedaży fahra i tu mam pytanie czy ma to sens pchać się w taki sprzęt?? może ktoś z was ma takie cudo??
      Areał mam mały tylko 6 ha ale nie mam czasu czekać na kombajn i wypatrywać w niebo czy przyjedzie zanim zacznie padać.
      Proszę o opinie na temat tego sprzętu dodaje link
      http://tablica.pl/oferta/fahr-m44-na-czesci-ID3zBGd.html#c757817e41
      Pozdrawiam
    • Przez Kizo
      Poszukuję informacji na temat nasion kukurydzy LG 3215 a dokładniej chodzi o to czy ktoś posiada takowe nasiona zaprawione w 2007 lub 2008 roku czy są dostępne tylko takie poddane ponownie ocenie w 02-2008 a zaprawiane pod koniec 2006. Podsumowując szukam informacji czy są dostępne w sprzedaży "świeże" nasiona wyżej wymienionej odmiany czy tylko takie poddane ponownie ocenie.
    • Przez RafaPaluch
      Witam koledzy. Szukam przyczyny dlaczego ciągnik długo kreci jak jest ciepły. Na zimnym pali od razu. Wygląda to tak jakby paliwo wracało do zbiornika. Za pomoc z góry dziękuję
    • Przez agrofoto
      Temat poświęcony żywieniu drobiu. Co należy dodawać do diety, czego unikać itp. Czekamy na Wasze opinie, sugestie i dobre rady, które mogą przydać się innym.