Polecane posty

rolstudent    182

Bo w żywieniu TMR czy pmr istotna bardzo jest struktura. I np żeby ja utrzymać wystarczy juz 0,5 kg słomy pszennej czy zytniej lub pszenzytniej. Ale np jeczniennej trzeba ze 2 kg.

A wiadomo słoma to włókno. Nam zalezy na tym by zrobić strukturę ale by nierozcieczac dawki.

Edytowano przez rolstudent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wujekk110    45

W zasadzie słoma ma małą wartość paszową. W temacie powyżej, jak się wczytałeś, poruszony był problem kwasicy spowodowany złym zbilansowaniem pasz, oraz złą strukturą dawki pokarmowej. Jeśli pasza ma drobną strukturę, musimy do dawki dodać słomy, która podrażniając odpowiednie receptory wymusza ślinienie się krowy i powoduje odruch przeżuwania. Słoma jęczmienna posiada właściwości przeciw biegunkowe i wraz z owsianą jest chętniej pobierana przez krowy, niż żytnia. Dlatego tę słomę polecaliśmy koledze, który boryka  się z brakiem sianokiszonki, w celu zbilansowania dawki pokarmowej. Wg mojej wiedzy słoma pszenna ma najmniejszą wartość. Ale nie upieram się przy swojim postanowieniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Massey38    18

Panowie piszecie o tych wszystkich paszach kiszonkach witaminach i innych pokarmach aaa gdzie zysk ??? :) Mógłby mi ktoś opisać w skrócie jakie są średnie wydatki miesiecznie zeby utrzymać małe stado do 20 krów mlecznych ?? Na chwile obecną nie posiadam takiego stada ale zastanawiam sie nad załóżeniem .. Proszę o któtkie streszczenie może być na priv . Pozdrawiam Mariusz !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40

Mnie też to interesuje nawet mam kupiony materiał na krowy  , bo opasy to zdecydowanie inna bajka .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Na te pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.

 

Mozecie przyjac z tona kiszomki z kuku kosztuje 130 zl

t sianokiszonki 200

T rzepak 1100

T soja 2000

T witaminy 5000

 

Ktowa na pierszej grupie u mnie dostaje

25 kg kuku

13 kg sianokiszonki

4 kg jeczmienia

1.5 soi

3 kg rzepaku

0.7 slomy

0,3 witamin

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na te pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.

 

Mozecie przyjac z tona kiszomki z kuku kosztuje 130 zl

t sianokiszonki 200

T rzepak 1100

T soja 2000

T witaminy 5000

 

Ktowa na pierszej grupie u mnie dostaje

25 kg kuku

13 kg sianokiszonki

4 kg jeczmienia

1.5 soi

3 kg rzepaku

0.7 slomy

0,3 witamin

 

Na ile to litrów ??

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akernolat    26

Statek a nie myślałeś żeby przenżyto całkowicie wykluczyć- a zastąpić ccm (ogólnie jakąś kukurydzą)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

35 ale nue sugierujcie sie ta dawka. Bo ona ma napewno korekty. Ja pisalem z pamięci. Tak mniej więcej jak to wyglada.

 

Co do ccm ja z chęcią. Tylko ze taj to mam jakis pkodozmian. A i słoma jast potrzebna i do paszowozu i dla cieląt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7223

Jakiś czas temu odstawiliśmy pełnoporcjówkę celem zmniejszenia wydajności, no i jak przewidywałem zaczęły się problemy  <_< Za mało białka w paszy, tylko teraz pytanie co im dać?? Pełnoporcjówka, czy może rzepak?? Ma być to "doraźne" wzbogacenie dawki tyle żeby nie było problemów...


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Nie bialka ci brakuje tylko energii. Nie wiem co dajesz ale zwykle brak energii robi większy problem niz brak białka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Pedro napisz co to za problemy, bo każdy może mieć całkiem różną przyczynę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7223

Wiem że jest za mało białka w paszy, bo wiem co daję ;) A problemy: mocznik 70- 90, parametry słabe i od kilku dni somatyka wzrosła znacząco.  Kwasicy nie widać, z resztą bufor dostają cały czas, drożdże, somik i wszystkie witaminy normalnie, tylko pełnoporcjówka odstawiona... I co najgorsze w kale nie strawiona kiszonka z qq po zwiększeniu dawki...

Edytowano przez pedro2

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40

mam pytanie pod jaką nazwą jest sprzedawany mocznik paszowy i gdzie to kupić bo nigdy nie stosowałem wiem tylko że cielakom do 6 miesięcy się nie daje , jaki koszt tego i czy trzeba to stosować koniecznie z soją . Czy można go traktować jako główne żródło białka w dawce dla opasów . Ch ciałem część opasów z sianokiszonki przestawić na siano , ziemniaki , buraki i śrutę a mocznik jako żródło białka . Co o tym sądzicie ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Witam!

Hodowca ze mnie w sumie żaden, posiadam 8 sztuk krów mlecznych. Kontunuuje po ojcu i tak się trochę z nimi męczę.

Żywienie ich polega na tradycyjnym schemacie: Wiosna lato, pastwiska, zima obora.

Skarmiane są rano :

-słoma -

-śruta (owies 70% , jęczmień 10, pszenica 20) 2 kg sztuka

Popołudniu to samo i wieczorem zamiast słomy siano

wydajność oczywiście słaba.

Co by można było im dodać by choć trochę podnieść wydajność?

Kiedyś gdy funkconowała gorzelnia był wywar, teraz w sumie wszędzie daleko po jakieś tanie produkty uboczne.

Oprócz lizawek jakiej firmy i jakie witaminy warto podać ?

Wydajność średnia obecnie to jakieś 4 tys rok

tłuszcz 4,4 białko 3,05 ostatnio.

Tak aby chociaż poniesione koszty się zwróciły.

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7223

Czyli masz racje brakuje bialka. Daj kilo rzepaku i po problemie

Ok. Dzięki za pomoc ;) Ja niestety jestem jeszcze malutki w sprawach żywienia i mogę się jedynie domyślać ;)


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7891Firefox    53

a jakieś kiszonki z traw, może z motylkowatych ? nie masz takich pasz na zimę? o kukurydzy nie wspominam już, jej odpowiednikiem mogłyby byc wysłodki, ale to dodatkowy koszt dla Ciebie i nie wiem jak masz z dostepem. Musisz na okres zimowy poprawić jakosć pasz obj. a do śruty przydałaby się np. rzepakowa śruta poekstrakcyjna aby białko podniesć w treściwej, bo narazie masz same zboża. Twoje krówki poprostu nie mają z czego tego mleka dawać.

 

Witam!

Hodowca ze mnie w sumie żaden, posiadam 8 sztuk krów mlecznych. Kontunuuje po ojcu i tak się trochę z nimi męczę.

Żywienie ich polega na tradycyjnym schemacie: Wiosna lato, pastwiska, zima obora.

[...]

Tak aby chociaż poniesione koszty się zwróciły.

Pozdrawiam

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Nie wiem czy sama śruta poprawi wydajność czy tylko podniesie % zawartość białka? Jedyne co udało się zrobić to poprawa jakości siana (trawy jakościowe na z motylkowymi na gruntach ornych). Czym różni się siano od sianokiszonki ? Co mi to da? Więcej energii? Łatwiej strawnej? Pytam bo nie wiem

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hania1993    5

Hej , w jakich dawkach waszym zdaniem karmiliscie by krowy mleczne 26szt.

ile czego na dzien , na sztuke 

Posiadam:

-kiszonke z kukurydzy

-sianokiszonke (baloty)

-sloma

-pasze: mieszanka , owies, pszenica,

-sruta rzepakowa

-gliceryna

-dodatki: lactoma, bialko 38% , kreda, nutraminka(cos takiego, witaminy takie) i jeszcze jedne jakies witaminy :)

chyba to wszystko, mianowicie problem mam z podwyzszonym mocznikiem powyzej 400, oraz z komorkami somatycznymi , 

no i bym sie nie obrazila jak by wiecej mleka dawaly :D

 

 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Czesc Haniu

przebialkowujesz krówki.

 

Zamien laktome na soje. Bo laktoma jest z mocznikiem a kosztuje jak soja.

 

Masz paszowoz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xerion3800    45

Hej , w jakich dawkach waszym zdaniem karmiliscie by krowy mleczne 26szt.

ile czego na dzien , na sztuke 

Posiadam:

-kiszonke z kukurydzy

-sianokiszonke (baloty)

-sloma

-pasze: mieszanka , owies, pszenica,

-sruta rzepakowa

-gliceryna

-dodatki: lactoma, bialko 38% , kreda, nutraminka(cos takiego, witaminy takie) i jeszcze jedne jakies witaminy :)

chyba to wszystko, mianowicie problem mam z podwyzszonym mocznikiem powyzej 400, oraz z komorkami somatycznymi , 

no i bym sie nie obrazila jak by wiecej mleka dawaly :D

By poprawić wydajność ważne jest by zwiększyć dawki pasz treściwych. Wprowadzić śrutę kukurydzianą. Jeśli chodzi o stosunek qq do sianokiszonek. Każdy bilansuje je patrząc na krowy. Na ich budowę kal i wiele innych czynników.

Zapraszam na mój kanał na YouTube!
https://www.youtube.com/user/clasxerion3800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj