ansu

Strip-Till w praktyce

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jacek472    40
Dnia 16.09.2020 o 15:54, aro1975 napisał:

proszę bardzo - po lewej ST, a po prawej uprawa bezorkowa

ST siew 17.08

bezorka siew 24.08 - po tej dacie spadło 40l

zdjęcie z wczoraj

 

119482904_238123150960016_4150265612307143784_n.jpg

To u mnie na dzień dzisiejszy wygląda odwrotnie  

orka rzepak po rzepaku CL siany 20.08.2020 wygląda ok, tylko pospływał z górek duża erozja po deszczach, wielki minus uprawy orkowej, szczególnie że nie orałem 4 lata i całkowicie 0 resztek, z pod ziemi tylko czysta ziemia. Ale rzepak jak na razie mi się podoba

Bezorka, czyli gruber głęboko, potem siew 29-31.08.2020 jest różnie, ale nie najlepsze wschody dużo słomy na wierzchu wygląda gorzej

ST siany 3-5.09.2020 raczej będzie do przesiania, po siewie spadło dużo deszczu i rzepak siany 1cm pod ziemią znalazł się nawet do 4 cm zrobiła się skorupa bo przyszły teraz upały i ot takie porównanie bez porównania, inne daty, warunki, działki, odmiany, normy wysiewu Był plan na jednym polu zrobić porównanie trzech technologii, ale jak zawsze wyszło inaczej.

 

Plan jest zasiać w poniedziałek część jęczmienia ozimego zasiać w ST, a część na jednym polu zasiać po gruberze, lub bez.

Zastosować tą samą normę wysiewu siejąc każdą redlicą i tą samą w ST siejąc dwie sieją, jedna nie sieje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

do porównań zawsze powinny być te same terminy i gleby ( najlepiej część tego samego pola ) i powtórzenia niestety takie doświadczenia to tylko gdybanie  .Nie rozumiem jak nasiona mogą się przemieścić w dół - w górę zdarza się że zostaną wypłukane- w dół niestety błąd ustawienia sekcji wysiewającej .Ze względu na ciężar właściwy nasion i gleby tonięcie nasion nie jest możliwe natomiast tonięcie sekcji wysiewającej  jak najbardziej- częsty błąd którego i ja padłem ofiarą .Trzeba często sprawdzać głębokość siewu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Mam redlice 1 talerzowe z kółkiem dogniatającym, było bardzo mokro i tak ustawiłem że talerz robił rowek, a kółko nie było go w stanie zamknąć tylko przysypało go około 1 cm warstwą luźnej gleby, i gdy zdrowo popadało ten rowek zarównało i dlatego tak głęboko wyszło

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Jak się spier..... to nie ważne czym i jak siane bo i tak będzie spier....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
11 godzin temu, jacek472 napisał:

Mam redlice 1 talerzowe z kółkiem dogniatającym, było bardzo mokro i tak ustawiłem że talerz robił rowek, a kółko nie było go w stanie zamknąć tylko przysypało go około 1 cm warstwą luźnej gleby, i gdy zdrowo popadało ten rowek zarównało i dlatego tak głęboko wyszło

Widzisz sam piszesz " było bardzo mokro" jest niestety tak że jedynie późno siana pszenica toleruje wilgotny siew i to tylko dla tego że gleba już nie wyschnie  .Poza tym przypadkiem każdy mokry siew się zemści 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacek472    40

Jutro ruszam z siewem jęczmienia strip-tillem, gleba przeschnięta więc zobaczę czy się nie zemści, jak chcecie to mogę dzisiaj zrobić parę fotek rzepaków jak wyglądają w różnych  technologiach/ terminach,

kukurydza w tym roku jest ok w ST ale też pogoda popasowała, tylko omacnica strasznie zaatakowała qq. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

cooo?

Nie rozumiem. Szerokopasmowa - pomyślałem że siana w jakiś szerszych międzyrzędziach niż 75cm.

 

Co oznacza 4 m?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

na jaką głębokość szacujesz że poszedł nawóz i jakie to nawozy były?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

dokładnie to samo wywnioskowałem po kilku próbach ST. Nawóz czym głębiej tym gorzej. A teraz moda na kupowanie maszyn po 500 tys. i sieją nawóz na 25 cm :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Zawartość składników w glebie powinna być przynajmniej wysoka ja się zaczyna zabawę. Nawożenie ma tylko uzupełniać do przodu to co pobierze dana roślina tak by utrzymać tą wysoką zasobność w całym profilu. Gdy nasypać w rowek na bogato, a reszta bida to się nie uda. Korzenie omijają wysoką koncentrację nawozu, a rosną tam gdzie jest woda. Tak teoretycznie. 
 

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego? Że względu na brak spulchnienia? 


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
16 godzin temu, mirekcich napisał:

ale chwyt marketingowy dobry,ja sie złapałem 😜  u mnie sa krowiarze , kuku po orce nawet po 4,5 m wysokosci mają, wiec jest porównanie i nie ma lipy. jeszcze  zauwazyłem ze przy tej samej ilosci nawozU na jedną łape w typowym ST kukurydza znacznie gorzej reaguje niz w dwóch łapach po bokach ,tzn kukurydza nie lubi duzej koncentracji nawozu w jednym miejscu,zresztą system korzeniowy wcale nie "szuka" nawozu,tylko nawóz powinien byc tam gdzie cała bryła korzeniowa

 

Dlatego ja rozważam rozbudowę podsiewacza nawozu przy siewniku a na rzecz porzucenia tematu ST. Czyli podawanie nawozu redlicami talerzowymi po obydwu stronach rządka siewnego.

A spulchnianie gleby gruber lub nawet brak. Teraz mam 7 ha kukurydzy bez jakiej kolewiek zabiegu spulchniania wgłębnego i kukurydza wygląda identycznie jak te inne moje po gruberze oraz te po orce u sąsiadów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Moim zdaniem na każdym rodzaju gleby i przy różnej zasobności kukurydza reaguje różnie  .Od lat stosuję całość nawożenia K,Mg,S i obornik granulowany  do podsiewacza- mało całość RSM  wężami od 1cm do 15 cm  cm obok rzędu fosfor bezpośrednio w redlinę nawozową  i od ponad 20 lat w monokulturze jakoś rośnie -powiem więcej nie najgorzej . Moje wnioski w miarę proste  potas ,azot .magnez i siarka jako dość ruchliwe pierwiastki  i tak po dwóch -czterech  tygodniach (zależnie od wody) przemieszczą się w glebie natomiast fosfor jest podany w strategiczne miejsce .I całe to opowiadanie o dwóch łapach z nawożeniem przynoszącym większe korzyści jest troszkę naciągane . Wysokość kukurydzy nie świadczy o plonie a do wyciągania  wniosków potrzeba kilka lat doświadczeń   w kilku powtórzeniach i przede wszystkim waga. Z dwoma łapami jestem w stanie uznać lepszy rozwój ale nie dzięki podwójnemu  nawożeniu ale lepszemu szerszemu  przewietrzeniu gleby  .  W ST na pewno głębokość i prędkość  ma znaczenie  przy 35 cm głębokości jedna łapa 3 cm spólchnia pas 15 -25 cm  znaczenie ma również kształt redlicy .A już wszyscy zapomnieli o suszy 2019 r wiadomo że ST w mokrym roku daje słabsze wyniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj