ansu

Strip-Till w praktyce

Polecane posty

mirekcich    138

a ja znowu praktycznie tylko kukurydze i w tamtym "juz" roku na glinie najgorzej rosła,fakt ze sucho było ale na lekkiej glebie duzo lepiej rosła. cały czas mam wątpliwosci co do tego spulchniania jednego wąskiego pasa w kukurydzy... juz nawet pan bocian promuje głęboszee ,bo po jego super-hiper maszynie moze byc lipa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
4 godziny temu, adamson330 napisał:

Czytałem że na glebach podmokłych (o ile masz taki torfy) ST nie bardzo sie sprawdza. Chodzi o natlenienie gleby.

To tylko teoria, możne ktoś z praktyków dorzuci 2 grosze...

 

Na torfowych tylko płytko talerzówka i siew -ostatnie lata rekordy zbioru .Sąsiedzi orka topienie ciągników cuda na patyku nawet nie wjeżdżam czym innym bo znów kilka lat topienia się Ale to specyfika mokrych torfowisk

2 godziny temu, mirekcich napisał:

a siałes kukurydze na tej ciezkiej glinie?

Na glinach niestety nie widzę typowo technologi jedno przejazdowej -Wzruszona wilgotna ziemia za zębem i od razu siewnik dogniatajacy to na mokro to jest przyczyna niepowodzeń .Na takich niestety dwa przejazdy i to drugi po kilku dniach (myślę o osobnym siewie )dlatego w technologi striger Kuhn coś jest 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Tylko glina nie orana kilka lat z poplonami inaczej wygląda jak orana i intensywnie uprawiana Dolek 40cm tam jak ten badyl przeszedł ząb

z44.jpg

3.jpg

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

no fakt, ze glina nie orana zupełnie inną ma strukture ale jezdząc wolno i "ząb" typu horsch focus ,to spulchnienie jest słabe ,tzn wąsko spulchni

Edytowano przez mirekcich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    22

Odnośnie zebow uprawowych, to prosta łapa z dolnym dłutem pod małym kątem  nie wyciąga ziemi.

 

 

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

@Ogon988 ale masz tych przeszkód na polu. Na jednym mam słupa na środku na drugim 2m od miedzy i coś mnie.....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    22

 @ansu najgorsze są słupy bo opryskiwacz trzeba składać , a jakieś słupki gazowe czy studzienki to pikuś bo lance podniesiesz i jedziesz dalej :D 

 

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Miałem do kupienia kiedyś 6ha  słupy na skosa po przekątnej i od południa w długość działki przy pofałdowanej granicy drzewa.

Maszynka delikatna ale jak daje radę i sprawdza się to super

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ogon988    22

@ansu  koszt znikomy a robotę robi , największe obciążenia tylko idą na mocowanie łap spulchniających a potem już są małe opory bo wał i redlice 

Edytowano przez Ogon988

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Na ziemi 3 klasy i lepszej nawóz bardziej przemieszcza się w górę  jak w dół  szczególne w suchych latach i dlatego nawożenie głębokie.

Na piachu nie wiem jak jest

@adamson330 dla ciebie https://www.latelierpaysan.org

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

raczej jest tak jak mówisz,tylko mi chodzi o to ze w piachu podany pasowo bardziej sie "rozejdzie,przesiąknie" na boki niz w glinie,w glinie lepiej by było chyba nawozic jesienią, pod jare uprawy... w tym roku miałem okazje zrobic próbę przy nawozeniu łąki rsm i akurat przy jednej miałem kukurydze w fazie 5-6 lisci na glinie i oczywiscie sucho,wiec prysnołem kawałek (w przeliczeniu 70 kg azotu na ha) i efektu praktycznie brak a na łace jak najbardziej działał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Są badana nad nawożeniem zlokalizowanym gdzie w warunkach suszy lepiej sprawdza się nawożenie i zasobność w całym profilu jak pasowo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

no i to by miało ręce i nogi ,bo jakos nie przekonuje mnie uprawa tzw czesci pola w technologi strip till(czyli tylko pasków i mówiew tu o kukurydzy) w porownaniu do całopowierzchniowej i niby zwiekszenie plonu... to tak jakby uprawic pół hektara w porownaniu do jednego i mówic ze na tej połowie wiecej urosnie i argumentując to"no bo strip till"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Dlatego na początek trzeba uregulować pH i zbudować zasobność w całym profilu. Nawożenie za ST ma rekompensować to co zabierze plon. A dopiero wtedy można korzystać z zalet ST czyli połączenia uprawy minimalnej z głębokim spulchniania i nawożeniem i to wszystko bez odwracania ziemi.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Otóż to. Ale przecież rok temu gdy powiedziałem takie samo zdanie, chyba pracownik albo sam czajkowski mnie tu zbeształ na AF że głoszę herezje bo ST jest remedium na wszelkie zapyziałe pola.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

no ja wiem o co Ci chodzi,ale mimo wszystko nie ma nigdzie w necie zdjec z zaj...stą kukurydza po stripie,co najwyzej przecietne i to mało,za to jest duzo z samego siewu  i zachwyt widzów bo maszyna wsiała... tylko nie wiadomo czy cokolwiek urosło ...

Edytowano przez mirekcich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Mam znajomego który korzystał z ST bocianem i w buraku miał plon prawie 10t więcej po ST w konwencjonalnej uprawie miał około 80t, a po ST około 90t pomimo, że tydzień później siane. Ale pole ma w bardzo wysokiej kulturze i nawozu NPK nasypane prawie tonę na ha (dał na jesieni i jeszcze w podsiewacz) i tam padał deszcz. Na siew rzepaku narzekał bo się zapychał słomą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    138

zalety strip tilu ewentualnie uprawy jednoetapowej to własnie zatrzymanie wilgoci i tu sie zgodze ze w buraku i rzepaku bedzie ok, tymbardziej jesli zasobnosc wysoka i wilgoc to tylko pozostaje rosnąc :)       są mniejsze międzyrzedzia i ten nawóz rok rocznie bedzie praktyczne w całym profilu, ale w kukurydzy i monokulturze tylko stripa, to juz tak do konca moze nie byc ...

Edytowano przez mirekcich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez FasolaFasola
      Witam.
      Potrzebuję zdjęć pielniko-obsypnika Akpil Piel 7 (7 sekcyjny), ponieważ chciałbym zobaczyć jak jest rozwiązanie składania ramy przy tej szerokości, na internecie niestety nie znalazłem zdjęć pielnika 7 sekcyjnego tej firmy.
      Proszę o pomoc.
      Pozdrawiam.
    • Przez kingway
      Witam , po qq chciałbym zasiać jęczmień jary . Na zimę zrobione talerzówką i teraz chciałbym to przejechać gruberem Vibro Flex . Myślicie , że to będzie ok ? Czy lepiej orać ? To samo chciałbym zrobić pod łubin przed plon było żyto z tym , że tam jest poplon - rzepak - minimalnie ale jest . Klasa ziemi 5 klasa 
    • Przez Majstero17
      Witam, wiecie może jak ścignąć ten element chodzi mi o lej próbowałem kilka razy i napotkałem takie rzeczy macie pomysłu?



    • Przez karbex
      Witam. Mam pytanie - może ktoś ma doświadczenie.na jaką głębokość maks można uprawiać gruberem z systemem lemken thorit z podcinaczami. Te podcinacze są wąskie i mają nieco inny kształt niż standardowe i myślę nad założeniem ich do uprawy na głęboko (25 cm mi wystarczy) - czy to się sprawdzi? Gruber mam 2 belkowy 2.2 m 5 łap a ciągnik 100 km. Czy lepiej beż podcinaczy I wąska redlica? Choć tu się obawiam że trochę za żadko łapy a z podcinaczami to zawsze bardziej zruszy
    • Przez kingway
      Witam , mam  pytanie . Po kukurydzy na ziarno zrobiłem talerzówką na zimę , nawet ładnie wyszło a że warunki są jakie są i jest mokro i z orką może być różnie to mam pomysł żeby zasiać  po samej talerzówce jęczmień jary po kukurydzy . Jak myślicie to się uda ? Czy lepiej orać ? Ziemie lekkie 5 klasa choć no dołeczki mokre się zdarzają . Zawsze orałem a teraz się zastanawiam bo szybko nie wjadę a  jednak orka musi się trochę odleżeć moim zdaniem 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj