Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Wybrane dla Ciebie
Opublikowano

z doświadczenia mam 2 merkatory jeden 3,6 drugi 4,2 mniejszym trzeba się troche więcej pokręcić, no i ludzie zawsze wolą kosić tym 4,2 :)

bo szerszy cheder to:

1 - na małych kawałkach mniej obracania

2 - mniej jelit, a co za tym idzie mniej kręcenia z prasą

3 - złudzenie, że szerszy heder wezmie więcej

Praktycznie na długich polach nic nie zyskasz na czasie, bo kombajnem zamiast na 2 z przyspieszaczem pojedziesz na 1 z przyspieszaczem, a prasa też ma swoją przepustowość i jak mam duże jelita, to prasuję 60-tką na 2 polowej, a jak mam chude, to daję przy ciągniku 3 szosową.

Co do stwierdzenia KRISTOFORn-a, że napisałem błąd z tym spalaniem, to zgodzę się jedynie co, to z tym, że sieczkarnia jest dodatkowym obciążeniem. Co do spalania, to dalej podtrzymuję moje zdanie, że mocniejszy silnik przy dodaniu dodatkowego obciążenia mniej spali, bo ma zapas mocy. Trochę temat przerobiłem może nie na kombajnach, lecz na ciężarówkach, gdzie ten sam model ciężarówki różniący się tylko mocą silnika, z tą samą towaru na tej samej trasie z tym samym kierowcą, spalił 6l/100km mniej przy silniku mocniejszym o 20KM.

Opublikowano

Witam, mam pytanie koledzy czy ktoś z Was ma może w Merkatorze ustrojstwo z jakimiś czujnikami, jeden czujnik z listwą zaraz za klawiszami poniżej ich, drugi zaś za podsiewaczem w odległości ok.70cm ,a w kabinie jest skrzyneczka długości ok. 40cm wys.ok. 25cm i są cztery pokrętła, oraz licznik ze skalą podzieloną w kolory biały, zielony i czerwony. Kombajn przywieziony z Holandii, nie mam od niego instrukcji jednak podejrzewam że to chyba czujniki strat ,ale mogę się mylić, może mi ktoś pomoże w ustaleniu co to faktycznie jest i do czego służy :rolleyes: Pozdrawiam.

Gość Profil usunięty
Opublikowano (edytowane)

Tylko, że masz rację biorąc pod uwagę przelicznik na na wyprodukowanego konia, a jak na godzinę pracy to spalanie musi trochę wzrosnąć, tym bardzie że masz do dyspozycji silniki o jednakowej mocy.

Z tego też powodu ciągniki o różnych mocach dobiera się zależnie od zapotrzebowania. Ciągnika 6 cylindrowego nie podłączysz do zwykłego siewnika Poznaniaka ponieważ spali więcej od poczciwej 60-tki

 

Pewnie nie spotkałeś się z taką tabelką. Mimo że nie odnosi się do tego silnika to pokazuje zależność jednostkowego zużycia paliwa od obciążenia.

Oczywiście przy nominalnych obrotach silnika.

post-42053-0-63680300-1363173246_thumb.jpg

Edytowane przez KRISTOFORn
Opublikowano (edytowane)

Tylko, że masz rację biorąc pod uwagę przelicznik na na wyprodukowanego konia, a jak na godzinę pracy to spalanie musi trochę wzrosnąć, tym bardzie że masz do dyspozycji silniki o jednakowej mocy.

a więc mówimy o tym samym, lecz w innej kategorii. Mi chodziło o ten post kolegi, w którym pisał o mocy silników, a mianowicie, że jak jest mocniejszy silnik, to kombajn ma większą przepustowość, więc napisałem, że przepustowości większej nie będzie miał, lecz przez wzgląd na zapas mocy może mniej spalić przy obciążeniu go np. rozdrabniaczem słomy, czyli tzw. sieczkarnią. Wszystko jednak w granicy rozsądku i niech ktoś nie myśli, że jak kupi mocny silnik, to mu mniej będzie palił, bo każdy silnik swoje musi spalić, a oszczędności większych silników zyskuje się dopiero przy obciążeniach.

 

 

Pewnie nie spotkałeś się z taką tabelką. Mimo że nie odnosi się do tego silnika to pokazuje zależność jednostkowego zużycia paliwa od obciążenia

przyznam, że nie spotkałem się z tą tabelą, bo nie jestem mechanikiem z zawodu, dlatego czasami mogę popełniać gafy. Jestem raczej praktykiem, a więc z obserwacji, kalkulacji, a jak coś mi się zepsuje, to robię sobie długi stół i rozbieram po kolei wzdłóż stołu, a następnie składam wszystko od tyłu :). Dane techniczne takie jak przepusowość, to wychodzi z czystej logiki i fizyki, którą lubiałem jeszcze w liceum tuż obok chemii :rolleyes:

 

EDIT: z tego wykresu, to mogę wywnioskować to, co już zaobserwowałem, a więc: "po co zarzynać silnik na full obrotach, jak ekonomiczniej bez utraty mocy można go żyłować na 8/10 mocy". Dlatego traktorami jeżdżę w granicach 2- 2,2tyś. obrotów i stąd też było moje pytanie na tym forum pół roku temu odnośnie gazu przy clasie...

Edytowane przez wdaniel
Gość Profil usunięty
Opublikowano

Tylko że w kombajnie nie możesz tak sobie zmniejszać obrotów silnika ponieważ zmianie ulegnie też częstotliwość cykli wytrząsaczy i sit.To kiedyś zostało tak wyliczone na optimum i nie zachęcam do zmian.

W ciągnikach możesz sobie na takie coś pozwolić.

Opublikowano

koledzy merkatory i tak mało palą, znam gościa co ma bizona wrzucił mu silnik od stara mocniejszy, wiecej ma koni, zmienił szajbę na nim , silnik chodzi na 2/3 obrotów a szajba została tak zrobiona ze pozostałe podzespoły mają taką samą prędkość obrotową jak miały na silniku orginalnym który chodził na full, w rezultaci bizon spala od 9 l ropy na hektar , jeśli chodzi o bizona to rewelacja. Dodam ze w mojej okolicy jeżdzą dwa takie bizony i obydwaj sobie chwalą swój wynalazek:) w merkatorze nigdy bym się na to nie zgodził bo w hedrze 4,2 spala mi 12-13l w tym dojazdy i zjady ,

Opublikowano

Witam,potrzebuje porady czy ktoś naprawiał sito mam problem bo patrzyłem po e sklepach za piórami i drutami i nie ma takich rozmiarów ,mam pióro ok.23 cm a drut 107 cm są 32 i101 proszę o pomoc.

Opublikowano

Witam, ponawiam pytanie- czy żaden z Was nie ma w mercatorze zamontowanego czujnika strat ziarna ,o którym wyżej opisywałem, bo w moim jest coś co wydaje się być czujnikiem strat ziarna ,kilka dni temu go kupiłem i chcę posiąść wiedzę o różnych jego urządzeniach .Szukałem w różnych tematach o tym kombajnie ,ale nic nie znalazłem.Proszę o pomoc :( Pozdrawiam

Opublikowano

Jak dla mnie to bez różnicy w jakim kombajnie zamontowany tu liczy się jaki to system założony.

Zrób zdjęcie panelu przedniego wskaźnika. Żeby dało się wytłumaczyć co do czego służy.

Opublikowano

Witam, dla Ciebie nie ma znaczenia w jakim- bo ni dotyczy Twojego kombajnu, jak dla mnie ma znaczenie w jakim, bo akurat to w moim Merkatorze, a nie jakiejś tam Wistuli ,albowiem ten system był zamontowany w Hollandi i dlatego pytanie, czy to fabryczne, czy może ktoś w Hollandi to zamontował sam ,co do zdjęć to póżniej zrobie zdjęcia i wrzucę je :huh: Pozdrawiam.

Opublikowano

Kolego coś się tak obużył, a niech będzie to nawet w starej polskiej młucarni, przecież tego nie montowali tylko we wspaniałym niezawodnym i pięknym merkatoże jaki ty posiadasz :D Kolega MTRACZ chce zobaczyć co to jest bo ja też jestem pewien że jest to też w innych claasach z tamtych lat.

Opublikowano

Mam takie pytanie. Z racji, iż wielu fanów i rolników wypowiada się w tym temacie to chciałbym zapytać, czy wie ktoś może jak zainstalować kamerę cofania w kombajnie?

Gość Profil usunięty
Opublikowano

No to przyjmij do wiadomości to,że taki czujnik strat jest elementem dość uniwersalnym i możesz go zamontować w dowolnym kombajnie.

Skoro go masz w mercatorze to świetnie,nie spotkałem by był montowany fabrycznie. Wstaw jakieś foty panelu jak chcesz otrzymać konkretną pomoc w obsłudze.

Opublikowano

Wiem doskonale że jest powszechnie stosowany, jednak moje moje pytanie zmierzało w zupełnie innym kierunku -czy ktoś ma w swoim w Claasie takie coś- jak wyżej opisywałem i konkretnie do czego służy to coś, są to dwie alu. listwy po całej szerokości kombajnu, a na nich czujniki wielkości ok.15cm/7cm/3cm i nie są to na pewno kamerki ,a wewnątrz kabiny skrzynka z czterema pokrętłami i licznik ze skalą, jutro może uda mi się wrzucić fotki :rolleyes: Pozdrawiam.

Gość Profil usunięty
Opublikowano (edytowane)

To jest " miernik strat ziarna" a z tyłu te listwy są elementami o które uderzają nasina i drgania są odbierane przez czujnik i podawane do centralki na pomoście kombajnu a skala jest wyznacznikiem ilości strat ziarna gubionego .

Poszukaj w necie informacji na temat działania takiego czujnika i łatwiej będzie Tobie to ogarnąć.

Dla Ciebie poszukałem linka http://www.google.pl....43828540,d.ZGU

Przykładowa oferta z opisem http://www.google.pl....43828540,d.ZGU

Dorzucam Ci jeszcze jeden przydatny link http://www.agrofoto.pl/forum/topic/15506-monitor-czujnik-straty-ziarna/

Edytowane przez KRISTOFORn
Opublikowano

U mnie niema tego czujnika. Mam mercator'a 75. Mam tylko ten czujnik połączony z sygnałem ostrzegawczy, jak mi się słomą zapcha

ja też mam tylko czujnik od zapchania słomy, lecz kabel mam od niego zerwany. Ostatnio jak mi się przy sieczkarni zatkało, to poznałem tylko po tym, jak w lusterku widziałem dym. Zastawiłem młócarnię i wyskoczyłem z gaśnicą... okazało się, że to nie kombajn się palił, tylko paski...

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Podobna zawartość

    • Przez FantasticMrF
      Witam

      Mam problem z zablokowaną skrzynią w Zetorze 8045
      Lewarki zmiany biegów normalnie działają. Biegi wszystkie normalnie wchodzą, jednak nawet na luzie po puszczeniu sprzęgła silnik dostaję sporę obciążenie tak jakby zablokowały się biegi.
      Po zdjęciu pokrywy wszystko jest w porządku.
      Co może być przyczyną?
    • Przez gospodarz1997
      Witam. Mam Ursusa 4011 skrzynia i silnik 355. W silniku lub skrzyni tak na środku łączenia skrzyni z silnikiem słychać szum dość głośny... Jak by śrutownik haha. Po wciśnięciu sprzęgła nic się nie zmienia. Biegi chodzą elegancko nawet nie zgrzytaja. Po włączeniu pompy hydraulicznej tak samo szumi nawet bardziej. Po wyłączeniu silnika wał odbija w druga stronę tak jak powinien ale silnik staje wraz. Tak jak by się ocieral o coś i go to zahamowało. Co to może być. W silniku jest do roboty pompa i wtryski. Był dzisiaj mechanik za 3tyg go weznie na warsztat. Chciałbym wiedzieć mniej więcej na co się przygotować  czy ktoś tak miał? Mam tez Ursus 360 i s porównaniu na siedzeniu słychać silnik a w tym praktycznie tylko ten szum... 
    • Przez Hari123
      Witam temat moze i prosty dla co niektorych ale mam problem z sprzeglem w t25 otoz po wcisnieciu sprzegla do konca majac ciagnik na biegu wszystko jest ok, ale po dodaniu gazu ciągnik sam jedzie tak jakby sprzeglo nie było do końca wcisniete. W tym roku podczas remontu wymieniłem na nowe osobiście koło zamachowe, tarcze sprzegłową, docisk, łabki, łożysko w skrócie wszystko co z sprzeglem związane, przejechane mam teraz ok 30mth i dopiero teraz cos jest nie tak, dodam że sprzeglo dzisiaj regulowalem od nowa bez większych efektów, proszę o radę  
    • Przez gadget
      Witam
      Zdecydowałem się na założenie nowego tematu bo  problem jest raczej niestandardowy a biorąc pod wzgląd że mamy w Pl sporo ciągników w wersji angielskiej to być może ktoś zetknął się już z tym problemem
      Otóż jest problem ze sprzęgłem w mf 235, jest to wersja angielska.
      Kupiłem nowe tarcze produkcji Ursusa i problem jest taki że po złożeniu i ,,zjechaniu'' silnika nie ma sprzęgła ( dźwignia sprzęgła wpada w podłogę) tak jak by tarcze były za grube?? podczas skręcania obudowy sprzęgła z kołem zamachowym widać jak pieski w pewnym momencie się cofają pod wpływem działającej na nie siły, w przezierniku pod obudową  sprzęgła widać że łożysko oporowe ma sporą drogę do pokonania żeby mieć kontakt z pieskami a prawidłowo odległość powinna być nieznaczna
      Po włożeniu starej tarczy jest nieźle ale nie tak jak trzeba, od kiedy go mam sprzęgło nie było rewelacyjne( jest zdecydowanie cieńsza  czyt. wyeksploatowana). Jest możliwe że tarcze w wersji angielskiej były węższe albo inne było koło zamachowe lub docisk i ktoś wymieniał jeden z powyższych elementów i teraz to się po prostu nie zgrywa?? zupełnie zaskoczyła mnie ta sytuacja i nie wiem co z tym zrobić, dodam tylko że jeśli skręcę  sprzęgło z kołem zamachowym tak że zostaje jakieś 2 mm luzu ( nie skręcam na maxa) to dźwignia sprzęgła jest twarda i wszystko ładnie się wysprzęgla. Wygląda na to że jeśli obie tarcze były by cieńsze lub pomiędzy obudową sprzęgła a kołem zamachowym były by jakieś podkładki ok 2-3 mm to wszystko by hulało tylko że raczej na pewno ich tam nie było
    • Przez koda92
      Witam
      W moim case Mxm 140 2004 r brakuje wtyczki do sprzęgła wiskotycznego. Jak go kupiliśmy już nie było. Wiszą tylko kable. I mam pytanie czy można kupić gdzieś taki kabel, wtyczkę ? Bo szukam na int i jest tylko sprzęgło, a nie ma nic o kablu. Może ktoś coś wie o dostępności takiej wtyczki, kabla. Bo wentylator chodzi na full cały czas. Zimno, gorąco, cały czas te same obroty. 
      Pozdrawiam 
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v