Dominikfm3

Kiszonka z kukurydzy- psucie się

Polecane posty

lukbold    1054

kolega podrzucił mi pomysł na te nasze niebieskie krupy w kukurydzy... czy aby nie przesadziliśmy z nawożeniem azotowym. On co prawda warzywa uprawia ale zauważył, że przeazotowane uprawy ciężko się przechowują, łapią grzyba, pleśń... może wypadałoby zrobić jakieś analizy tej naszej kukurydzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Każda analiza ma praktycznie oznaczenie niebialkowego azotu.
Ale można też zerknąć tylko na same białko. Jak jest go ponad 10% to już można powiedzieć po wyżej normy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janczar810    302

kolega podrzucił mi pomysł na te nasze niebieskie krupy w kukurydzy... czy aby nie przesadziliśmy z nawożeniem azotowym. On co prawda warzywa uprawia ale zauważył, że przeazotowane uprawy ciężko się przechowują, łapią grzyba, pleśń... może wypadałoby zrobić jakieś analizy tej naszej kukurydzy

 

przenawożenie azotem  powodujące niebieskie koła w kukurydzy raczej odpadają.

Dlaczego? Otóż w pierwszym roku jak siałem kukurydze dałem tylko NPK gdzie azot był sypany tylko łacznie z wieloskładnikiem i tym co on zawierał ( około 8%) i przy tak mały nawozeniu azotem takze miałem te niebieskie koła.  A grzyby i różne pleśnie potrzebują dwa odmienne klimaty grzym- mokro pleś-stosunkowo sucho 

 

W tym roku jak kosiłem QQ była ona bardzo sucha BARDZO. Lałem ja duzą ilością wody tak aby była wilgodna, wiadomo boki zostały takie jak wyleciało z sieczkarni stosunkowo suche ale i tak udała sie bardzo ładna kiszonka ładny kolor, zapach takze ale właśnie bokami zapach jest gorszy niby kiszonką a troszke pleś (śladowe ilości)

 

Wrócę jeszcze do przenawożenia azotem otóż troszke do QQ mija sie, a niektóre źródła zalecaja pryskać pryzme roztworem mocznika  powodujący wzrost białka i niby lepszą przechowalność paszy tj. mniejsze prawdopodobienstwo wtórnej femermentacji jak i zgrzewania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Jeszcze zauważyłem, że to co mam poniżej warstwy z niebieskim jest znacznie wilgotniejsze no i oczywiście elegancko się przechowuje. Musze spytać znajomego jak mu się te jego trociny miesiąc później koszone przechowują choć on lał to EMem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Co do psucia się pryzmy zauważylem u siebie, w tym roku przeprowadzaliśmy doświadczenie z 5 firmami nasiennymi qq, i śmiem stwierdzic ze odmiana ma duże znaczenie w zakiszaniu, gdzie był koszony limagrain pryzma mi sie psuje pasa idzie wzdłuż, nikt nie powie że źle ubita czy coś, poprostu w chłodach w/w odminy wykazywały super wigor natomiast gdy nastąpiła susza jako pierwsza zdychała w oczach co przełożyło sie na tworzenie grzyba na liściach i takie są efekty.

Odmiana to podstawa, w 2016 sieje tylko polskimi dosyc wynalazków..........


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Ja tam zawsze miał odmiany ze Smolic i psuło się. Teraz miałem 2 polskie, 2 francuskie i z racji tego że polskie szybciej schnęły to poszły na dno silosa. Niby wyszło że w tych francuskich jest teraz pleśń ale patrząć na poprzednie lata.... zawsze pleśń była w mniejszym lub wiekszym stopniu w środku pryzmy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SW400kruger    42

Witam.
Też mam problem z niebieską pleśnią w miejscach najbardziej ubitych. Na bokach gdzie zagęszczenie jest stosunkowo mniejsze nic się nie psuje. Podczas usypywania pryzmy każda przyczepa(D47 z nakładkami, także nie były to jednorazowo duże porcje) była rozprowadzana na całej powierzchni. Podczas gdy jechałem napełnić przyczepę cały czas było rozprowadzane i ugniatane C-330 i C-360, później przed wysypaniem kolejnego ładunku ugniatanie C-385. Nie są to za ciężkie ciągniki, ale cały czas skrupulatnie było ugniatane.Dodam, że każda warstwa była pryskana preparatem Silage F3000 Feedtech. Jeśli chodzi o nawożenie to tylko jednorazowy zabieg dolistny Mikrostar+6% mocznika w fazie 6 liści, stanowisko ubogie, bo po pszenżycie jarym, klasa ziemi II. Odmiana San, urosła bardzo duża mimo suszy, była długo zielona i może powodem jest to, że za wcześnie była ścięta, no ale było to w końcowym stadium fazy mlecznej. Cały proces zamknął się w jednym dniu z przykryciem, obsypaniem piaskiem i obłożeniem oponami. Pod spodem folia z zakładką na kiszonkę, na tym cienka folia taka malarska i na wierzch gruba. Też spotkałem się z opinią, że słabo ubita, ale nie wydaje mi się, gdyż właśnie tam gdzie na samych bokach jest właśnie za słabo ubita nie ma niebieskiej pleśni, a nawet białej powierzchownej nie ma. Pryzma otwarta po trzech miesiącach od zrobienia, na początku wybierania było w porządku, a po ubyciu 1/3 zaczeło pleśnieć na niebiesko. Teraz zmieniłem formę wybierania z takiej widłami i ograbiania na cięcie kosą spalinową z założoną  okrągłą widiową piłą. Powoli pleśni jest coraz mniej, także powodem jest chyba napowietrzanie się krawędzi wybieranych. I winę również chyba ponosi gradacja ściętej sieczki, bo za drobno ta sieczkarnia nie cięła PZ Zweegers jednorzędowa, trafiają się nawet krążki kolby, łodygi i stosunkowo duże kawałki liści i to właśnie w tych niższych warstwach gdzie występuje pleśń, bo później już dużo wolniej jeździłem żeby dokładniej cięła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Uwierz mi że Twoja sieczkarnia napewno lepszą robote zrobiła niż stara samojezdna zetka mojego sąsiada który jednak strat nie ma choć... musiałbym jeszcze osobiście to zweryfikować.

http://allegro.pl/tarcza-widiowa-pila-do-kosy-spalinowej-nac-itp-i5868225296.html taka? Ciekaw jestem jak to odicinasz... na góre pryzmy wchodzisz i po kawałku tniesz i ładujesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SW400kruger    42

Sieczkarnia nie moja, pożyczyłem od znajomego, tzn. naprawiłem ją bo krowy przewróciły mu na pastwisku i urwało kanał wyrzutowy i w zamian za przywrócenie jej do używalności wykosiłem sobie QQ. Noże już były na wykończeniu a są tam takie bez regulacji na otworach podłużnych. Na następny rok myślę kupić coś swojego, ale nie wiem nawet jaka były by najodpowiedniejsza... Kukurydzy miałem tylko 0,5 ha i było 7 przyczep, także pryzma ma tylko 130 cm, szeroka 5 m i długa była 11 m, teraz już zostało 7 m. Stoję obok i na szerokości pryzmy i jednorazowo odcinam kosa pasek około 20 cm. Ta tarcza z linku który podałeś ma za grubego zęba, musi być drobniejszy żeby gładko cięło nie wyszarpując no i żeby nie rozrzucało bardzo pyłu powstałego przy cieciu(tak jak i trocina przy cieciu drewna), dlatego też ja muszę jeszcze jakąś osłonę dorobić. Moja jest coś takiego http://allegro.pl/tarcza-pila-do-drewna-widiowa-400mm-x-32-0mm-80-z-i5464115253.html tylko 350 mm i pełna, ta by była nawet lepsza bo pewnie lżejsza jest z tymi wybraniami. W następnym roku myślę posiać 3 ha QQ, także pasuje mi zrobić jakiś wycinak do ładowacza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

ja żebym sobie poradził z tymi krupami to dawno bym wycinak miał no ale jeśli jest tak jak sugerujesz i te krupy od złego wybierania hmmm. Ja widłami do ziemniaków ładuje i po mojemu ściana raczej równa. Sieczka drobna to też za bardzo rwać tych wideł nie musze żeby od razu całą ściane naruszyć.

Szukaj MB300, MH80S lub Mex OK. Od biedy 60tka pociągnie a 80KM już ładnie idzie pod warunkiem że maszyna nie zużyta

 

http://allegro.pl/tarcza-widiowa-do-drewna-350-x-32-mm-t-60-widiowa-i5859788088.html redukcja na 25.4mm w komplecie. będzie dobra?

Edytowano przez lukbold

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Sprzedam Mengela MB 300 jak ktoś zainteresowany info na PW


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SW400kruger    42

,,Od biedy 60tka pociągnie a 80KM już ładnie idzie pod warunkiem że maszyna nie zużyta

 

http://allegro.pl/ta...5859788088.html redukcja na 25.4mm w komplecie. będzie dobra?"

Mam prawie taką samą jak z linku który podałeś, ale zapłaciłem 34zł w sklepie a nie 35 i przesyłka jeszcze, to nie drewno, dlatego stwierdziłem, że nie potrzebna tarcza dobrej jakości. Ogólnie im większa by była tym lepsza, ale nawet tą 350 za szybko nie utnę bo kosę mam jakąś tandetę bez firmy, co prawda bezawaryjna jest już z 5 lat, ale mimo tego iż jest napisane 4,4 KM to ma dużo mniej siły niż około 3 konne Stihl czy Husqvarna, dlatego nie poszaleje ze średnicą tarczy, no i też przy dużej cierpi głowiczka kątowa i sprzęgło odśrodkowe. 80-tka u mnie niedawno dostała ,,nowe życie" i ma dopiero 250 mth od tamtej późnej jesieni, także na brak mocy nie narzekam, a jak braknie to 11054 doszedł, ale on raczej za szeroki by był do takiej sieczkarni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

Musze przetestować te Twoje patenty po nowym roku. Dziś widłami do rycia "odkuwałem" ściane tak na 20cm w głąb a nie tak jak wcześniej widłami do ziemniaków normalnie nabierałem. Zobacze czy coś mi to zmieni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SW400kruger    42

Też widłami do ziemniaków robiłem i ograbiałem na równiutko metalowymi grabkami, ale pleśń była i się powiększała, a teraz po tygodniu odcinania kosą widocznie zmniejsza się, może przestanie z czasem - pożyjemy zobaczymy.

Tą sieczkarnie Mengele MB 300 ma kolega i z tego co wiem i mówił to ciężko ona mu idzie z C-380, dlatego w nocy zazwyczaj koszą, ale może ta 80-tka już nie bardzo, albo coś z sieczkarnią, ale widziałem, że szybko mu to idzie, na jedynce szosowej, czasem dwójka na żółwiu. W tym roku miał Forterrę 120 ale nie kosił nią tylko dalej 80, bo chyba się nie mieściła, chociaż muszę zapytać, bo tylko się domyślam. Ten PZ Zweegers Mh 80 SL którym kosiłem nie nadążał za traktorem, raz mi nawet zapchało ją, o szosowej jedynce można zapomnieć, tylko trójką terenową na żółwiu gdzie mniejsza była QQ na dołku, a tak to dwójka terenowa na zającu, a czasem nawet żółw. Pottingera mex ok miał ten od którego brałem PZ to mówił, że sprzedał bo zetor 7211 nie dawał rady.

Także doprawdy nie wiem którą maszynę najpoważniej brać pod uwagę myśląc o zakupie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175

W mojej okolicy widok jednorzędowej sieczkarni z ciągnikiem byłby porównywalny z objawieniem Matki Bożej :) Nie ma u was kto kosić? Jaką macie wydajność? W przyszłym roku chyba ja z c-360 dołączę się do ugniatania, bo z tego co piszecie o tym cięciu pryzmy kosą to wychodzi że jest z tym ubiciem kiepsko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukbold    1054

jak mam 4ha włożyć w nie za duży silos i dobrze ugnieść to nie ma co przesadzać z wydajnością sieczkarni. Skosze znajomemu, on u mnie rozgarnie. 2ha na dzień położe bez większego stresu. Póki mam ludzi to nie mam zamiaru nic z tym kombinować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SW400kruger    42

W mojej okolicy widok jednorzędowej sieczkarni z ciągnikiem byłby porównywalny z objawieniem Matki Bożej :) Nie ma u was kto kosić? Jaką macie wydajność? W przyszłym roku chyba ja z c-360 dołączę się do ugniatania, bo z tego co piszecie o tym cięciu pryzmy kosą to wychodzi że jest z tym ubiciem kiepsko.

Kolega około 10 ha robi jednorzędową Mengele i żyje do dziś mając się w miarę nieźle heh. Nie ma kto kosić, bo rolnictwem tak na poważnie to zajmują się po jednej osobie na trzy wsie, dlatego nikt w pobliżu nie prowadzi takich kompleksowych usług w zakresie sporządzania kiszonki.

Było napisane, że chodzi o kose spalinową z zaimplementowaną do niej piła tarczową. Może raczej jest problem ze zbyt dużym zagęszczeniem/ubiciem tak jak pisał kris14, że spotkał się z taką opinią, bo na obrzeżach przy samej krawędzi gdzie nie jest tak bardzo zbita nie ma problemu tej pleśni, ale nie wiem, nie znam się, bo sporządzałem kiszonkę z QQ pierwszy raz w życiu.

Zapraszam w przyszłym roku, choćby nawet tylko do fachowego nadzoru a później na kielicha(nie koniecznie jednego ani nie dwa) żeby tym razem nie było problemów z kiszonka :) . Nie musisz brać nawet swojej C-360 bo ze dwie się znajdzie(4 i 3p), a jak będziesz chciał czymś innym pojeździć po pryzmie to też coś tam jest do wyboru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

Pobrałem może z 1m pryzmy i się uspokoiło, jest w środku cała ok, czasami od folii zepsuta, norma, zobaczymy co będzie dalej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalsport    3

Witam prawdo podobnie kukurydza ma niebieski nalot od tego ze jak byla cieta to byla za sucha jak sie kukurydze tnie to na pryzmie trzeba woda polewac i ugniatac wtedy jest giit super kukurydza sam na sobie sprawdzilem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris14    267

zmieniłeś sposób wybierania czy samo od siebie się uspokoiło?

 

Cały czas pobieram ręcznie, widełkami ;) tyle że zostawiam ścianę równą jak stół ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bambrzwlkp1    40

Witam, Chcę  zasiać na 1ha kl4 miejscami 5,  kukurydzę na kiszonkę. Narazie: Wywieziony obornik 30t/h i zaorane,  mam zamiar siać siewnikiem poznaniakiem tak jak pisał wcześniej kolega co 3 rządki. I tu mam  pytanie:  jak zasiać tą qq ile kg na ha , jaki nawóz pod korzeń, jaki oprysk od chwastów; jakaś odzywka dolistna?  :huh:  :)  Będę wdzięczny za odp. :D


,,Jeżeli ktoś mówi Ci,
że jesteś nikim,
to wcale nie znaczy,
że on jest kimś"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Patryk1222    136

Szkoda twojego zachodu z sianiem poznaniakiem ptaki ci wybiorą...
Usługa siewu dobrym siewnikiem punktowym kosztuje 150 zł/ha biorąc pod uwagę ile trzeba zainwestować w 1ha (nasiona nawozy oprysk od chwastu) to cena zasiania jest znikoma a ile zaoszczędzisz na nasionach? Znając życie poznaniakiem wysiejesz dwa razy tyle ile powinno być albo co krok to parę sztuk w jednym miejscu a później wyrasta z tego patyk bez kolby...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2362

u mnie jest ten sam problem co u kolegi krisa ale przyszły mrozy i powoli uspokaja się niby wszystko było dobrze zrobione ale to już 2 rok z kolegi się dzieje i nie wiem co już robić ugniatam najpierw c 330 z obciaznikiem na koniec mtz jak wybieram i uderze w ścianę to jakbym w mur walił


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez restrukturyzacja2016
      Witam, zastanawiam się nad kupnem nowego sprzętu, mianowicie owijarki do bel. Nie do końca jednak wiem na czym polega sama "idea" owijania. Dlatego piszcie w komentarzach, jakie trzeba mieć wejścia w traktorze itp., jak się obsługuje, są jakieś piloty, czy to samo się wyłącza po zwinięciu itp? Czy ursus c-360 będzie dobra do owijania własnie takim sprzętem siano-kiszonki. Czy może lepszym rozwiązaniem będą po prostu worki do balotów na kiszonke, "wsadzic", czy nie zakisi się wtedy dobrze?
       
      Pozdrawiam,
      czekam na odpowiedzi.
    • Przez iwan7777
      Sąsiad posiał rzepak jary na poplon czy można go skosić na kiszonkę?
    • Przez Kredens1337
      Witam,
      Bardzo pilnie potrzebuje wycinaka do kiszonki, a jestem z podkarpacia i w tej czesci Polski nie ma takiego sprzetu!

      Dlatego prosze, jesli ktos mial stycznosc z wycinakami z Boguszewa, niech cos o nich napisze. Oplaca sie brac bez ogladania? Raz juz tak kupilismy i 5 kafli w plecy. Chodzi mi o strautmanny po 10.5 tys.
    • Przez ares1995
      Witam. Jakie macie opinie o prasie silosującej kelly ryan centerline de luxe? Czy jakieś inne maszyny tego typu znacie?
    • Przez Damian112
      Witam czy ktoś z was cioł bób na kiszonkę chciałbym wiedzieć jak to zakisić czy w baloty czy w pryzmę i jak to ze skarnianiem z góry dzieki
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj