pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Tyle ile trzeba :) 170-200

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eddi87    8

Panowie na zaniedbaniedbane pole po pszenicy lepiej sypnąć polifoska 6 czy 8? Słoma była przyorana pole po wapnowaniu lecz u poprzedniego właściciela PK na jesieni nigdy nie widziało.

Edytowano przez eddi87

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    842

ndaj z 400kg Polifoski 6. Ja przy bardzo wysokich zawartościach npk w glebie i ph około 6,5 co roku daję ok 350-400kg NPK 8-20-30. Pod pszenicę około 350 pod rzepak około 400kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

ndaj z 400kg Polifoski 6. Ja przy bardzo wysokich zawartościach npk w glebie i ph około 6,5 co roku daję ok 350-400kg NPK 8-20-30. Pod pszenicę około 350 pod rzepak około 400kg.

Na jakich kompleksach/klasach prowadzisz gospodarstwo i jakie plony pszenicy zbierasz?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Fosforem i potasem nie przenawozisz więc właściwie żadna dawka nie będzie za duża. Nadmiar nawozu pozostanie w glebie. Czy 250kg na zaniedbane pole które rzadko widziało PK nie będzie za mało? Zasobności pewnie nie są zbyt duże.

Na stanowisko po grochu który dostał 300kg polifoski 6 i oddał ładny plon sypnąłem 288kg polifoski plon plus (5/17/32)i zastanawiam się czy to nie za mało. Zasobności średnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Odebrałem wczoraj wyniki z badań wszystkich pól na swoim gospodarstwie i wyglądają one tragicznie. To znaczy domyślałem się, że tak jest bo przejąłem ostatnio mnóstwo zapuszczonych ugorów i niemal na każdej działce mam zasobność niską lub bardzo niską potasu, fosforu i magnezu. pH to osobny temat bo mam zaplanowane wapnowanie, ale w jaki sposób zwiększyć zasobności w P, K i Mg? Czy przedsiewne nawożenie co sezon 400kg nawozu typu Polifoska oraz 100-150kg kizerytu pozwoli na wysycenie gleby czy całą tą dawkę pochłoną rośliny podczas wegetacji? Na jednej działce 4 lata z rzędu stosowałem nawożenie 400kg polifoski 6 a także dość wysokie nawożenie azotowe 130-140kg a w wynikach analizy zawartość P i K są oznaczone jako "niskie". Jest tu sporo osób, które posiadają obszerną wiedzę i liczę, że ktoś się nią ze mną podzieli. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

co to za ziemia? na magnez polecałbym dać dobrej jakości wapno magnezowe np radkowit. Co do podnoszenia zawartości składników, jakie pH, resztki zostawały na polu? trzeba by przeliczyć. ogólnie to potrzeby roślin + 10-20% na odbudowę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9246

Jeśli zbiera się słomę, to będzie ciężko odbudować zasobność. Bez obornika i dobrych międzyplonów  niewykonalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

.... jak dasz dużo nawozu to przeleci lub spłynie szczególnie wapń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9246

Nie wszystkie składniki ulegają wymyciu. Dodatkowe 20% gleba jest w stanie skumulować, jeśli będą poplony. Wapń i tak należy uzupełniać bo jest pobierany przez rośliny oraz konieczny do stabilizacji pH.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Słomę zawsze zostawiam pociętą, pH jest niskie bo w granicach 4,5-5,0, mialem zaczac wapnowac w tym roku kredą z Kornicy ale pozno skonczylem zniwa, pogoda nie sprzyjala i poza tym cena byla zbyt wygórowana jak twierdzil sam przedstawiciel - do kopalni mam jakieś 150km a za tone 120zl i doradzil jednak wstrzymac sie z transakcja. Do tej pory ratowałem się jedynie granulatami kredowymi w dawkach max 500kg aby nie dopuscic do jeszcze wiekszego spadku odczynu.

 

Ziemie lekkie klas IVb-V. 

 

Magnez wolałem uzupełnić inaczej niż dolomitem, bo wapnujac chcialbym przede wszystkim podniesc pH a podobno dolomity pod tym wzgledem nie sa zbyt efektywne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9246

Magnez i siarkę można dostarczyć w postaci siarczanu magnezu posypowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

wszystko zależy co kupisz, jak kupisz kruszywo jakieś to szału nie będzie, jak dobry towar to jest ok. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    842

Na jakich kompleksach/klasach prowadzisz gospodarstwo i jakie plony pszenicy zbierasz?

klasa gleby od III do V. Plony pszenicy średnio podkreślam średnio 7,5t w tym roku. Jęczmień jary browarny średnio 7,5t, rzepak średnio 3t, jęczmień ozimy 8,3t. Nie będę pisał ile co sypało na najlepszych kawałkach jak to większość rolników robi więc podałem średnie plony a nie z najlepszych kawałków. Wszystko zważone. Plony ze żniw 2017

 

Edytowano przez koniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

To przy takim nawożeniu jakie daje pod korzeń, to wybacz ale bez rewelacji.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Piszesz że masz wysoką zasobnośc fosforu i potasu i dobre PH gleby i sypiesz 400 kg polifoski i zbierasz z tego roku średnio 7,5 tony z ha gdzie ja przy duzo mniejszych nawozeniach bo na jesien dałem tylko krede i nawożenie azotowe 140N i plony średnio w tym roku od 6.5 do 7 ton to już sie zastanawiam jaką ja mam zawartośc fosforu i potasu i w glebie. Plon podejrzewam że byłby wyższy. Smaliło przez miesiąc czasu po 30 pare stopni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koniu    842

To przy takim nawożeniu jakie daje pod korzeń, to wybacz ale bez rewelacji.

to albo analizy gleby są tak robione albo ja coś źle robię. Ochrona 2-3 zabiegowa, nawożenie około 180-190N. Z drugiej strony zmniejszyć nawożenie PK to z czasem zawartość zejdzie w dół. W koło znajomi podobnie nawożą i plony mają takie a nawet niższe.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez piotrb14
      Witam. W tym roku 1 raz spotykam się z tym ustrojstwem w okolicy.
       
       
      Tak wyglądała na jesieni po zasiewach.

       
      Tak na jesieni, już z wtedy było widać drobne przebarwienia na koncówkach liści.

       
      a Tak wygląda to teraz: Najmniej porażona bamberka zasiana z własnego zbioru
       

       
      oraz najbardziej porażony julius i ozon ( materiał c1)

       
      Pojedyńcza wyrwana roślina
       

       
      Stanowisko po rzepaku ph uregulowane zasobność składników srednia do wysokiej, materiał kwalifikowany ( julius i ozon) babmerka zasiana z własnego materiału wygląda dużo lepiej niż te pszenice siane z cenrali ( wszystkie są obok siebie) na Agilu sianym tydzien pozniej jest tego ustrojstwa dużo mniej a na pszenicach sianych w buraczysku późną jesienią problem w ogóle nie występuje. Dostała 180N, mikro elementy odżywki itd. Skracana nie była bo bałem sie że dobita zostanie całkowicie. Po 1 zabiegu na grzyba wirtuozem wydawało się że poprawiła się jednak już podczas T2 duet ultra + accanto widać bylo przebarwienia te, fioletowo czerwone które teraz przechodzą w żółty zgnity tj po objawach ataku grzyba. Na wiosnę była pryskana herbicydem lancet plus.

    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez Mrloyalasfuck
      Steroids, both in animals and humans, have been a topic of controversy and debate for many years. These compounds, which can have various effects on the body, are used for a variety of purposes, including medical treatment, performance enhancement, and in the case of animals, to promote growth in livestock. While steroids can have beneficial effects when used properly under medical supervision, their misuse and abuse can lead to serious health consequences. This article aims to explore the use of steroids in animals and humans, highlighting the potential benefits and risks associated with their use.
      Benefits of Steroids in Medical Treatment
      Steroids are commonly used in medical treatment to reduce inflammation and suppress the immune system. They are prescribed for a wide range of conditions, including asthma, arthritis, and certain skin disorders. In these cases, steroids can help alleviate symptoms and improve quality of life for patients. Corticosteroids, for example, are often used to treat inflammatory conditions such as rheumatoid arthritis by reducing pain and swelling in the joints. In addition, steroids can be used to manage allergic reactions and autoimmune diseases by modulating the immune response.
      While steroids can be highly effective in treating certain medical conditions, they are not without risks. Prolonged use of steroids can lead to a range of side effects, including weight gain, high blood pressure, diabetes, and osteoporosis. Patients who are prescribed steroids for long-term use are typically monitored closely by healthcare providers to minimize these risks and adjust treatment as needed.
      Use of Steroids in Performance Enhancement
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj