pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

kuba24051    472

@kula07 ja tez nie bede nic sypal pod pszenice. wszystkie stanowiska mam po rzepaku i kawałek bedzie po burakach. z analiz glebowych tez wychodzi u mnie co roku bardzo wysoka zawartosc PK oraz wysoki poziom ph. pod rzepak tez nic nie sypalem i nie uwazam ze mam na tym cos stracic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    232

W jaki sposób okradam sam siebie? Czytałeś co Jahooo napisał?

 

Według zasobności gleb nawożenie jest zbędne. Po to robiłem badania, żeby zaoszczędzić. To tak jak z wapnowaniem przy pH na poziomie 7.

 

Masz zasobności wysokie, to z tego co mnie uczono pasuje dac tyle co wywieziesz w ziarnie, żeby nie zubażać ziemi


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

ja przez 3 lata nie dawałem pod pszenice jesienią PK jedynie kredę. Plony były przyzwoite i wahały się od 6,5 do 8 ton z ha zależnie od roku. Pod jare czyli pod strączkowe sypałem PK. Ale w tym roku pod pszenice już dam jakieś PK bo za daleko tak człowiek nie zajedzie. Wapna w tym roku nie bedzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9281

Ja sypię co roku PK, ale zaczynałem od raczej niskiej i średniej zasobności. Doszedłem do 6-7 ton pszenicy z 4 więc jakiś progres jest. Może zwalałbym wszystko na swoją agrotechnikę, gdybym nie miał dzierżaw w innej miejscowości, gdzie przy tym samym nawożeniu plony miałem zamiast 4-5 ton, 6 i więcej, co mi dało do myslenia, aby sypać u siebie "z górką" aby wzbogacić glebę. Nie mam obornika, więc muszę kombinowac inaczej - poplony i nawóz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja sypię co roku PK, ale zaczynałem od raczej niskiej i średniej zasobności. Doszedłem do 6-7 ton pszenicy z 4 więc jakiś progres jest. Może zwalałbym wszystko na swoją agrotechnikę, gdybym nie miał dzierżaw w innej miejscowości, gdzie przy tym samym nawożeniu plony miałem zamiast 4-5 ton, 6 i więcej, co mi dało do myslenia, aby sypać u siebie "z górką" aby wzbogacić glebę. Nie mam obornika, więc muszę kombinowac inaczej - poplony i nawóz.

 

to czy wysypiecie 200czy 500kg np polifoski 6 na jesieni nie ma znaczenia na przyszły plon.

 

O ilości plonu decyduje azot stosowany wiosną, można nawet spotkać tabelki ile trzeba dać azotu na każdą tonę pszenicy.

Np tabelka na polifosce 6: plon 5t na bardzo ubogiej glebie trzeba dać 300kg tego nawozu, niski plon 5t na tabelce wynika z tego że azotu jest mało w tym nawozie a to co zostanie i tak będzie wymyte do wiosny

 

Bez dobrej dawki azotu wiosną choćbyście i tonę PK wysypali to i tak nie osiągniecie 8ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9281

Ale sypanie azotu na 10t pszenicy, gdy w glebie jest PK na 5 też nie ma sensu, prawda ? Poza tym azotu nie da się skumulować na przyszłość dając go z nawozu, a PK można podnieść. 

Jeśli gospodarujesz z głową i chcesz podnieść zasobność gleby, to dodatkową dawkę PK traktujesz jako inwestycję na przyszłość. Ja wiem, że zasobnośc gleby mam średnią i w szybkim tempie mogę glebę wyciągnąć ze składników, muszę sypać większe dawki, aby wyższe nawożenie azotowe miało sens

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    232

to czy wysypiecie 200czy 500kg np polifoski 6 na jesieni nie ma znaczenia na przyszły plon.

 

O ilości plonu decyduje azot stosowany wiosną, można nawet spotkać tabelki ile trzeba dać azotu na każdą tonę pszenicy.

Np tabelka na polifosce 6: plon 5t na bardzo ubogiej glebie trzeba dać 300kg tego nawozu, niski plon 5t na tabelce wynika z tego że azotu jest mało w tym nawozie a to co zostanie i tak będzie wymyte do wiosny

 

Bez dobrej dawki azotu wiosną choćbyście i tonę PK wysypali to i tak nie osiągniecie 8ton

słyszałeś o prawie lebiega? czy jakos tak on sie nazywał


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Prawo minimum Liebiga czyli jedno z podstawowych praw świata roślin. Plon będzie limitował ten składnik którego będzie najmniej.

beczka_pierwiastki_2.png

Więc odpowiedz sobie czy tylko azot ma znaczenie

Ja daję 300 kg i po rzepaku mając nadzieję że uda się choć trochę podnieść zawartość w glebie a według badań mam pogranicze średniej i niskiej. Badania robione 3 lata temu więc trzeba będzie powtórzyć jak to obecnie wygląda. Jeśli kula ma wysokie zawartości i nic nie da w tym roku to nic się nie stanie a on zaoszczędzi. Pan Gryn twierdzi do przykładu że utrzymywanie wysokiej zawartości składników w glebie nie ma sensu i wystarczy średnia

Edytowano przez STIG0013

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

słyszałeś o prawie lebiega? czy jakos tak on sie nazywał

 

a słyszałeś o czymś takim jak zysk ?

To po co te tabelki robią że każda tona pszenicy jest uzależniona od ilości N kg ?

są tabelki uzależnione wprost od ilości PK na każdą tonę pszenicy

Na niektórych terenach nawet duże dawki jesienią niewiele pomogą

 

4,5 tony to i tak zbierze nawet bez nawozów i ochrony grzybowej

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Zysk będziesz miał przez jakiś czas a potem nawet chwast nie urośnie, nie patrz na tabelki tylko myśl

4,5 tony bez niczego to może na czarnoziemach z dobrą pogodą, inaczej na normalnej ziemi wyjdzie koło 2-3 ton

Edytowano przez STIG0013

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Prawo minimum Liebiga czyli jedno z podstawowych praw świata roślin. Plon będzie limitował ten składnik którego będzie najmniej.

beczka_pierwiastki_2.png

Więc odpowiedz sobie czy tylko azot ma znaczenie

 

 

To jest tylko teoria.

wysyp powiedzmy 500kg PK jesienią a nic nie daj N wiosną to zobaczysz ile zbierzesz 6 ton nie przeskoczysz a nie których terenach 5

 

Ja nie jestem przeciwnikiem sypania PK jesienią ale bez przesady nie ma co przekraczać 250kg na ha

 

 

Braki azotu wiosną gołym okiem widać i cała ta tabelka traci sens bo azot jest kluczowy i nie zbędny aby uzyskać plon 8ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9281

Trzy tony to pokrycie kosztów - orki, azotu, herbicydów, podatek, paliwo - a gdzie minimalny chociażby zysk ? Poza tym gleba tak jak każda inna rzecz potrzebuje dobrego traktowania, wtedy odwdzięczy się wysokimi plonami. Przecież co roku wywozisz z pola te kilka ton składników. Niestety, to musi wrócić na pole z powrotem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loquito    240

250kg/ha, obojętnie jaki sklad? Czy to będzie P-K 20-30, czy 10-20, 12-12, 10-30 ..... ważne żeby było 250kg/ha. Podobne to jest do siewu zbóż czy rzepaku gdy z góry przyjmuje sie normę wysiewu w kg/ha a nie patrzy sie na parametry ziarna a w tym przypadku na parametry nawozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9281

Właśnie po to robi się badania gleby, aby wiedzieć ILE i CZEGO nasypać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zysk będziesz miał przez jakiś czas a potem nawet chwast nie urośnie, nie patrz na tabelki tylko myśl

4,5 tony bez niczego to może na czarnoziemach z dobrą pogodą, inaczej na normalnej ziemi wyjdzie koło 2-3 ton

 

Konkretnie podaj swój plon z ha i ilość nawozów i oprysków.

 

Wcale nie na czarnoziemie a na gliniastej ziemi ( gm niedrzwica duża, lubelskie) wychodziło 4,5tony jak się kiedyś nie dbało

Teraz celuje w 8-9ton

 

Ja nie sieje pszenicy w pszenicy przez kilka lat i to jest kluczowe też

 

przestań  :D  chwast to może nie urośnie pod ruską granicą bo, on wszędzie rośnie

za miedzą obserwowałem jak sasiad nasypał pod jeczmień jary polifoski  6-tki a nic a nic nie dał azotu póżniej to zebrał tyle co piszesz w okolicach 3ton

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

@racyl coś ci świta ale nie do końca wiesz jeszcze co. Cały czas Ci to pokazuje beczka Liebiga, jeśli jakiegoś składnika będzie niedostatek, ograniczy on plon. Twój ulubiony azot to też taki składnik, jeśli będzie go za mało nie będzie plonu. Sypie się tyle nawozy ile wynika z analiz gleby i potrzeb rośliny

Pytasz o plon, różny zależnie od pola. Na polu na którym było ważone 10 ton poszło 190-200N 250kg Polifoska 6, drugi rok po oborniku, pole po QQrydzy na kiszonkę, zabiegi: herbicyd, fungicyd 3 razy, insektycyd 2 razy, regulacja raz, mikro raz

Tu masz zdjęcie: [galleryimg=695730]

Edytowano przez STIG0013

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9281

Hmmm, pod jęczmień jary powiadasz ? Poczytaj, dlaczego nie daje się azotu na jęczmień, może zrozumiesz. To zupełnie inna bajka.

Co znaczy "nie dbało" ? Mój ojciec też nie sypał za dużo PK, ale co dwa lata obornik, okopowe, tytoń, len - dużo lepszy płodozmian niż mam teraz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@racyl coś ci świta ale nie do końca wiesz jeszcze co. Cały czas Ci to pokazuje beczka Liebiga, jeśli jakiegoś składnika będzie niedostatek, ograniczy on plon. Twój ulubiony azot to też taki składnik, jeśli będzie go za mało nie będzie plonu. Sypie się tyle nawozy ile wynika z analiz gleby i potrzeb rośliny

Pytasz o plon, różny zależnie od pola. Na polu na którym było ważone 10 ton poszło 190-200N 250kg Polifoska 6, drugi rok po oborniku, pole po QQrydzy na kiszonkę, zabiegi: herbicyd, fungicyd 3 razy, insektycyd 2 razy, regulacja raz, mikro raz

 

 

Ja wiem analiza i jeszcze raz analiza i zgoda.

 

200kg azotu to jest 600kg saletry i jest adekwatne do plonu 10ton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Dałem w tym roku ok 220kg N/ha. To ile Twoim zdaniem powinienem zebrać?


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    232

ja w tym roku dałem 175N i wyszła srednia pszenicy 6,5t w przyszłym planuje dac 200N i chciałbym zebrac 8t


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9281

Plan dobry, ale nie może zabraknąć P,K i wody. Brak jakiegokolwiek z tych składników i d*pa z planu. No i PH . Inaczej azot idzie w straty, tylko zakwasza glebę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    232

Plan dobry, ale nie może zabraknąć P,K i wody. Brak jakiegokolwiek z tych składników i d*pa z planu. No i PH . Inaczej azot idzie w straty, tylko zakwasza glebę

 

NPK ultra 8, 8 20 30 planuje dać 350 kg albo YARA 5 10 25  400kg  wpływu na wode nie mam


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9281

Przy takich założeniach warto zrobić badanie gleby, bo koszt już spory a braki ewentualne mogą być nie do przeskoczenia - siarka, magnez itp. Wsypiesz sporo nawozu a efekt może być rozczarowujący. Bo co innego, jak sypiesz nawóz na 6t i masz 6t, a co innego jak na 8-9 a masz 6,5t przy o wiele większych nakładach.

Koszt jednej próbki to od 20-30zł wzwyż w zależności od zakresu badań i ilości próbek, raz na 3-4 lata warto zainwestować żeby wiedzieć , na czym się stoi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

NPK ultra 8, 8 20 30 planuje dać 350 kg albo YARA 5 10 25  400kg  wpływu na wode nie mam

 

ile placisz za Ultra 8?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez patryk170
      Witam, dzisiaj oglądałem  pszenice jarą na polu i widać już niedobory wody. Pole to ma 500 metrów długości i jest to mozaika i z jednej strony od lasu zaczyna się na 6/5 klasie i przechodzi w 4b/a z drugiej i co mnie dziwi to to że na tych piachach jest ładna ciemnozielona a na lepszej ziemi zrobiła się jasnozielona. A  na wszystkich sąsiednich polach jest na odwrót i  na tych piachach ludziom już powypalało zboża. Czym może być to spowodowane ?
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Skalpel13
      Witam mam takie pytanie opryskalem pszenice jarke huzarem czy coś będzie z tego???
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj