pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Gość   
Gość

NPK ultra 8, 8 20 30 planuje dać 350 kg albo YARA 5 10 25  400kg  wpływu na wode nie mam

 

to nie ma znaczenia na jesieni czy będzie to polifoska 6 czy 8.

azot na jesieni nie jest potrzebny, w zupełności wystarczy holist agro  PK 15- 30 dodatkowo z siarką 10% i wapnem 10% . cena holista bardzo przyzwoita- 1230zł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Za tyle kupowałem Ultra 8 z siarką i azotem.

 

Kuźwa 400kg PK to ja pod rzepak nie dawałem, no ale jak mus to mus.

 

 


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

Jak nie ma znaczenia? Skład 6 i 8 różni się, każdy pierwiastek ma znaczenie, kwestia co jest w ziemi

Edytowano przez STIG0013

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak nie ma znaczenia? Skład 6 i 8 różni się, każdy pierwiastek ma znaczenie, kwestia co jest w ziemi

 

jasne całe 2kg azotu na 100kg nawozu :D

to jest tyle co pozostała zawartość w nawozie o której się nie pisze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9281

Ważny jest skład chemiczny i postacie związków w nawozie, a nie tylko % na opakowaniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ważny jest skład chemiczny i postacie związków w nawozie, a nie tylko % na opakowaniu

 

coś ci się pomyliło ogrodnictwo, sadownictwo  z rolnictwem :D

 

np potas mamy w postaci chlorku potasu i siarczanu potasu który jest dwuktrotnie droższy,

jak rośliny nie są wrażliwe na chlorki to po co się pakować w koszty ?

kto o zdrowych zmysłach sypałby siarczan potasu pod zboże czy rzepak

 

Co innego natomiast w malinie czy truskawce tam nie zaoszczędzimy

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9281

Różnica w cenie nawozu nie bierze się znikąd. Jesli dwa nawozy o podobnym zdaje się składzie mają różną cenę, to chyba jakiś haczyk w tym jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Różnica w cenie nawozu nie bierze się znikąd. Jesli dwa nawozy o podobnym zdaje się składzie mają różną cenę, to chyba jakiś haczyk w tym jest.

 

Nawozów ogrodniczych nie stosujemy w rolnictwie dlatego że to jest nie opłacalne a przede wszyskim rośliny rolnicze nie są wrażliwe na chlorki więc po co przepłacać

co w tym trudnego do zrozumienia ?

 

różnica 2 procentowa azotu w nawozie nie ma znaczenia pod zboża ozime.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

coś ty się tego azotu tak uczepił, 6-20-30 vs 8-24-24, nawozy bezchlorkowe idą też na rośliny przemysłowe specjalne jak np tytoń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    232

Przy takich założeniach warto zrobić badanie gleby, bo koszt już spory a braki ewentualne mogą być nie do przeskoczenia - siarka, magnez itp. Wsypiesz sporo nawozu a efekt może być rozczarowujący. Bo co innego, jak sypiesz nawóz na 6t i masz 6t, a co innego jak na 8-9 a masz 6,5t przy o wiele większych nakładach.

Koszt jednej próbki to od 20-30zł wzwyż w zależności od zakresu badań i ilości próbek, raz na 3-4 lata warto zainwestować żeby wiedzieć , na czym się stoi.

 

tylko ja bede miał ok 20ha pszenicy w ok 30 działkach wiec policz ile mnie badanie wyniesie. co jakies 5l robie próby z kilku reprezentacyjnych działek tj najlepszych najgorszych i sredniaków zawsze z tych samych to wiem jak mi sie zasobnosci zmieniaja

ile placisz za Ultra 8?

 

z agroloku przy 8t cena na dzis to 1392 brutto u mnie na podwórku


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9281

Ja mam 15ha w 46 kawałkach, część to łąki, ale i tak sporo do badania. Robię co roku 5-6 prób

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
greg91    59

Jak robicie badania gleby to bazujecie na nich powiedzmy przez 3-5lat i odrazu nawozicie to czego tam brakuje,czy stopniowo i kiedy najlepiej robić te analizy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cieplym3    72

Ja mam 15ha w 46 kawałkach, część to łąki, ale i tak sporo do badania. Robię co roku 5-6 prób

wspolczucie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikad    1137

Ja mam 15ha w 46 kawałkach, część to łąki, ale i tak sporo do badania. Robię co roku 5-6 prób

:blink: Czyli średnio działka po ok 30 arów i pewnie miedze z każdej strony na metr.


"Robiąc cokolwiek stajesz się kimkolwiek, nie robiąc nic stajesz się nikim"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ja mam 15ha w 46 kawałkach, część to łąki, ale i tak sporo do badania. Robię co roku 5-6 prób

 

ja pier**le działkowiec a nie rolnik :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9281

Nie jest AŻ TAK źle, ale mam działki po 2-3 ary w udziałach (kawałki łąk), po 10 arów. Podziel 1ha po 10 arów masz 10 działek. Kawałek 3,5ha jest w 7 działkach ewidencyjnych. Części działek w ogóle nie uprawiam, bo nie ma dojazdu, rośnie las

 

Jesli zawartość wychodzi niska, to po prostu sypię 20-30% więcej niż wymagane dla uzyskania zakładanego plonu. Nie da się wsypać "na raz"  ani w 2 lata niedoboru. To wymaga 3-4 lat minimum

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

A nawet dłużej.

Pamiętam jak ojciec kupił pole, przez pierwsze 2-3 lata z 3ha zbierał 3 zbiorniki od Bizona, w niektórych miejscach nic nie rosło. Dziś po kilkunastu latach mamy odpowiednie pH, wysokie zawartości P,K,Mg,S w glebie i plony w wysokości 7,5-8,5t/ha.
Także jest to proces długotrwały, ale to też zależy od gleby.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slonju77    59

Mądrych ludzi to milo posłuchać,znajomy kupił 6 ha ugoru ,zwapnował ,na 1 ha wsypał 600 kg polifoski 6 z myślą że będzie super plon.Efekt...? żaden,nie da się z wyjałowionej gleby w ciągu roku zrobić super gleby ,tak jak piszecie to efekt pracy i nawożenia kilku, jak nie kilkunastu lat

Edytowano przez slonju77

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mądrych ludzi to milo posłuchać,znajomy kupił 6 ha ugoru ,zwapnował ,na 1 ha wsypał 600 kg polifoski 6 z myślą że będzie super plon.Efekt...? żaden,nie da się z wyjałowionej gleby w ciągu roku zrobić super gleby ,tak jak piszecie to efekt pracy i nawożenia kilku, jak nie kilkunastu lat

 

Jakby tak było to nikt nie brałby w dzierżawę zaniedbanych pól i rolnicy poszliby z torbami czekając pare czy kilkanaście lat żeby zebrać opłacalny plon

 

Pewnie że się da w ciągu roku doprowadzić ugór tylko trzeba podejść do tego inaczej niż jednorazowa duża dawka i zaraz siew.

Jak przejmiesz pole na wiosnę to wszytko możesz zrobić. trzeba dużo zainwestować ale inaczej się nie da. zysk lub biadolenie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    232

tak a najlepsze jest to że na dzierżawach robi sie dobra robote a jak zacznie sie juz rodzic to właściciel w... z pola


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie jest AŻ TAK źle, ale mam działki po 2-3 ary w udziałach (kawałki łąk), po 10 arów. Podziel 1ha po 10 arów masz 10 działek. Kawałek 3,5ha jest w 7 działkach ewidencyjnych. Części działek w ogóle nie uprawiam, bo nie ma dojazdu, rośnie las

 

Jesli zawartość wychodzi niska, to po prostu sypię 20-30% więcej niż wymagane dla uzyskania zakładanego plonu. Nie da się wsypać "na raz"  ani w 2 lata niedoboru. To wymaga 3-4 lat minimum

 

A kogo na forum interesuje ile masz działek ewidencyjnych ?. wygląda to tak jakbyś wystawił swój posag na wystawę

 

liczy się działka rolna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2295

Roślina bierze z zasobności gleby, nawozy to uzupełnienie tego co weźmie, także w pierwszym roku możesz sobie sypać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

tak a najlepsze jest to że na dzierżawach robi sie dobra robote a jak zacznie sie juz rodzic to właściciel w... z pola

 

No i tak bywa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9281

Hmmm, chcesz sobie pogospodarowac na działkach 10-15 arów, gdzie część jest w udziałach po 1/3 czy 1/4 ? I jest ich kilkanaście. A działka rolna jest jedna dzięki temu, ze kilka osób poszło na układ i się pozamieniało , bo inaczej mieliby pole pośrodku mojego w praktyce bez dojazdu. Tak to wygląda, jak w gminie nigdy nie było scalenia gruntów, a i teraz idzie "pod górkę"

 

Przejąłem jeden ugór na wiosnę i powiem tak - odchwaszczenie, wapnowanie, nawożenie - i może w 3 roku będzie jako-tako

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Roślina bierze z zasobności gleby, nawozy to uzupełnienie tego co weźmie, także w pierwszym roku możesz sobie sypać.

 

gdzieś się takich bredni naczytał

 

Roślina pobiera to co jest dla niej najlepiej przyswajalne

Hmmm, chcesz sobie pogospodarowac na działkach 10-15 arów, gdzie część jest w udziałach po 1/3 czy 1/4 ? I jest ich kilkanaście. A działka rolna jest jedna dzięki temu, ze kilka osób poszło na układ i się pozamieniało , bo inaczej mieliby pole pośrodku mojego w praktyce bez dojazdu. Tak to wygląda, jak w gminie nigdy nie było scalenia gruntów, a i teraz idzie "pod górkę"

 

Przejąłem jeden ugór na wiosnę i powiem tak - odchwaszczenie, wapnowanie, nawożenie - i może w 3 roku będzie jako-tako

 

to jest zbedna wrzutka kto z kim i dla czego się zamienia

 

diabeł tkwi w szczegółach, wystarczy że użyłeś wapna dolonitowego i już wszytko rozpierdziela

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez patryk170
      Witam, dzisiaj oglądałem  pszenice jarą na polu i widać już niedobory wody. Pole to ma 500 metrów długości i jest to mozaika i z jednej strony od lasu zaczyna się na 6/5 klasie i przechodzi w 4b/a z drugiej i co mnie dziwi to to że na tych piachach jest ładna ciemnozielona a na lepszej ziemi zrobiła się jasnozielona. A  na wszystkich sąsiednich polach jest na odwrót i  na tych piachach ludziom już powypalało zboża. Czym może być to spowodowane ?
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Skalpel13
      Witam mam takie pytanie opryskalem pszenice jarke huzarem czy coś będzie z tego???
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj