pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

ansu    393

Ile np fosforu jest w stanie pobrać roślina gdy zastosujemy go bezpośrednio przed siewem ?? 10%?? 5%???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ile np fosforu jest w stanie pobrać roślina gdy zastosujemy go bezpośrednio przed siewem ?? 10%?? 5%???

 

pobór fosforu z gleby zależy też od temperatury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Dlatego w danym roku pszenice powinno się nawozić połowicznie, czyli z myślą o kolejnej uprawie.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9281

 

to jest zbedna wrzutka kto z kim i dla czego się zamienia

 

 

 

Nie wiem, skąd jesteś, bo nie raczysz podać, ale widać nie znasz specyfiki "dawnego zaboru rosyjskiego", gdzie działka ma zazwyczaj 1 morg = 56arów jeśli nie została podzielona w ramach spadków na mniejsze. W części miejscowości dawno były robione scalenia, ale w mojej rodzinnej gminie akurat nie i gospodarzenie tam, to koszmar.

Brak dróg do dojazdu kombajnem, bo wąwozy lessowe  takie, że okolice Kazimierza dolnego to pestka, spore górki, rozdrobnienie działek. Z jednej strony ludzie sobie próbują radzić "zamianami" a z drugiej nie można nic sensownego przepchnąć w ramach trwającego scalenia.

 

Na szybkie odkwaszanie nie stosuję dolomitu. I nie traktuję wszystkich na forum z góry jak idioty - każdy sądzi wedle siebie, jak to powiadają.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie wiem, skąd jesteś, bo nie raczysz podać, ale widać nie znasz specyfiki "dawnego zaboru rosyjskiego", gdzie działka ma zazwyczaj 1 morg = 56arów jeśli nie została podzielona w ramach spadków na mniejsze. W części miejscowości dawno były robione scalenia, ale w mojej rodzinnej gminie akurat nie i gospodarzenie tam, to koszmar.

Brak dróg do dojazdu kombajnem, bo wąwozy lessowe  takie, że okolice Kazimierza dolnego to pestka, spore górki, rozdrobnienie działek. Z jednej strony ludzie sobie próbują radzić "zamianami" a z drugiej nie można nic sensownego przepchnąć w ramach trwającego scalenia.

 

Na szybkie odkwaszanie nie stosuję dolomitu. I nie traktuję wszystkich na forum z góry jak idioty - każdy sądzi wedle siebie, jak to powiadają.

 

wczoraj napisałem. gmina niedrzwica duża.

 

Ja to rozumie te rozdrobnienia ale temat na forum jest inny.

nie traktuje nikogo z góry po prostu zawsze diabeł tkwi w szczegółach.

tak samo jak toną kredy nawet koszelowskiej nie odkwasisz pola.

Na takie coś zakwaszone to przynajmniej tlenkowego 90% 2-3 tony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    393

Nie tylko moim zdaniem nawozimy glebę by zapewnić optymalną zasobność, a rośliny korzystają z tej zasobności

 

Roślina bierze z zasobności gleby, nawozy to uzupełnienie tego co weźmie, także w pierwszym roku możesz sobie sypać.

 

Fosfor na powierzchni jak zimno nie jest pobierany później sucho również jest niedostępny najlepiej gdy znajduje się w warstwie 10-40cm. chociaż niewielka ilość jest niezbędna w fazie kiełkowania.

 

W zaleceniach wapnowania podawana jest ilość CaO np 2,5t/ha to ile będzie kredy??

 

O niedoborach Prezentacja Pana Witolda Szczepaniaka

Edytowano przez ansu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9281

Trzeba przeliczyć zawartość CaO w tonie kredy i uwzględnić reaktywność (kreda posiada reaktywność 98-99 %) zawartość CaCo3 to około 95%. Tak "na oko" to około 3 ton kredy

 

Na szybkie odkwaszenie stosuję kredę , ale w przypadku bardzo niskiego PH całkowite  szybkie odkwaszenie nie jest fizycznie możliwe. Szybka zmiana PH o więcej niż 1,5-2 jednostki jest bardziej szkodliwa dla gleby niż lekkie zakwaszenie. Dlatego zalecenia wapnowania to jedno, a technika wapnowanie swoje. Na ustabilizowanych glebach stosuję wapno węglanowe w/g ilości wysianych nawozów (profilaktycznie), a kredę interwencyjnie. Po prostu wapno węglanowe mam praktycznie za darmo z własnego pola

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie tylko moim zdaniem nawozimy glebę by zapewnić optymalną zasobność, a rośliny korzystają z tej zasobności

 

 

Fosfor na powierzchni jak zimno nie jest pobierany później sucho również jest niedostępny najlepiej gdy znajduje się w warstwie 10-40cm. chociaż niewielka ilość jest niezbędna w fazie kiełkowania.

 

W zaleceniach wapnowania podawana jest ilość CaO np 2,5t/ha to ile będzie kredy??

 

O niedoborach Prezentacja Pana Witolda Szczepaniaka

 

 

kredy trzeba zawsze 2xrazy tyle napakować co tlenka

2,5t CaO to 2,5tx1,78/98%/95%=4,8t kredy to mam samochód  wapna nawozowego lub dwa samochody wapna z cukrowni

 

http://nawozy.eu/wiedza/porady-ekspertow/informacje/ca-cao-i-caco3.html

 

wapno nawozowe co 10lat się rozpuszcza nadaję się na droge a nie na pole

co roku  z gleby jest pobierane i wywożone z plonami około 200kg Ca także to co się będzie ropuszczało to tylko pokryje zapotrzebowanie a nie zostanie żeby odkwasić glebę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9281

Jeśli reaktywność wapna, które daję na pole wynosi 50%, to mając ustabilizowane PH i sypiąc co roku tonę takiego wapna na 1ha pokrywam bieżące zużycie. Mógłbym wsypać 0,5t kredy, ale dużo drożej. Efekt na polu jest ten sam, więc po co przepłacać ? Na polach z białą borowiną u mnie ludzie nie wapnowali nigdy i PH jest OK, bo ten wapień w glebie powoli się rozkłada.

 

Jeśli mam taką możliwość, daję wapno z cukrowni, które dostarcza wapń, aczkolwiek działanie odkwaszające ma niskie. Poza tym ma też potas i fosfor oraz pewną ilość azotu i mikroelementów

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pajej    232

Jeśli reaktywność wapna, które daję na pole wynosi 50%, to mając ustabilizowane PH i sypiąc co roku tonę takiego wapna na 1ha pokrywam bieżące zużycie. Mógłbym wsypać 0,5t kredy, ale dużo drożej. Efekt na polu jest ten sam, więc po co przepłacać ? Na polach z białą borowiną u mnie ludzie nie wapnowali nigdy i PH jest OK, bo ten wapień w glebie powoli się rozkłada.

 

Jeśli mam taką możliwość, daję wapno z cukrowni, które dostarcza wapń, aczkolwiek działanie odkwaszające ma niskie. Poza tym ma też potas i fosfor oraz pewną ilość azotu i mikroelementów

 

t węglanu to 65 a t kredy 115 a kredy daje sie połowe mniej, a działa szybciej więc co bardziej sie opłaci?


Rolnik z powołania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9281

Ja ten węglan mam za darmo, tylko koszty transportu na pole, dlatego stosuję tak, jak napisałem. Poza tym daję go tylko na uzupełnienie, na doraźne odkwaszenie idzie kreda. Nigdzie nie napisałem, że kreda się "nie nadaje", ale każdy liczy koszty, więc po co przepłacać, gdy nie ma takiej potrzeby.

Wapń jest potrzebny ciągle, nie tylko do odkwaszania, ma także inne działanie i ten węglanowy jest tu zupełnie w niektórych przypadkach wystarczający. A że rozkłada się dłużej - trudno.

Edytowano przez jahooo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Anatom    0

Czy można rozsiać polifoskę na to Obornik popieczarkowy i przyorać razem? Nie będzie negatywnych skutków ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1329

Na działkach gdzie będzie w tym roku pszenica mam bardzo wysokie zawartości PK w glebie, dodatkowo połowa będzie zasiana po rzepaku pod który poszło średni 350kg PK, część po jeczmienia jarym pod który wiosną dałem 250kg PK. Tylko jedna działka będzie po pszenicy oz, pod która w zeszłym roku było zastosowane 190kg PK. Dlatego postanowiłem pod zboża w tym roku nic nie dawać.

ja tak zrobiłem w tamtym roku i już niczym tego nie nadrobiłem. Zawartości w glebie miałem  średnie a stanowskiko I i II klasa po fasoli, której PK nie żałowałem. Plon 8,2 t/ha więc, brak PK przed siewem odbił się na plonie.  U Ciebie piszesz że masz wysokie, to powinno być ok, rok można darować.


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Jesli chodzi o fosfor to lepszy bedzie superfosfat czy polidap? Pod rzepak pewnie Polidap bo ma azot ale pod pszenice chyba lepszy bedzie superfosfat bo tanszy. Co sadzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

Superfosfat dłużej się rozpuszcza, bo nie w wodzie w większości tylko kwasach itp. itd było o tym sto razy coś na wzór porównań polifoski do amofoski/lubofoski. Zobacz sobie fosforany z importu jak chcesz taniej a niekoniecznie gorzej.

Edytowano przez koczas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

no tak ale nadal nie wiadomo co sie bardziej oplaca. Poza tym fosfor z superfosfatu w ponad polowie rozpuszcza sie w wodzie i kwasach tak jak calosc fosforu np. z Polifoski czy Polidapu.

Podsumowujac rozpuszczalny w wodzie fosfor:

Polifoska 17%

Polidap 37%

Superfosfat wzb 23,5%

 

Pytanie czy i kiedy dostepny bedzie dla roslin ten fosfor rozpuszczalny w kwasach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eddi87    8

Po grochu siewny pod pszenicę można zastosować zmniejszone nawożenie NPK na jesieni i azotowe wiosna?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

Można, chociaż bez przesady z tym azotem wiosną.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eddi87    8

Można, chociaż bez przesady z tym azotem wiosną.

W Twojej opinii jakie dawki są odpowiednie przy nawożeniu pszenicy w monokulturze a jakie po strączkowych? Chodzi mi o NPK jesienią oraz azot wiosną w dwóch dawkach.

Można, chociaż bez przesady z tym azotem wiosną.

W Twojej opinii jakie dawki są odpowiednie przy nawożeniu pszenicy w monokulturze a jakie po strączkowych? Chodzi mi o NPK jesienią oraz azot wiosną w dwóch dawkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kula07    163

To zależy od zawartości PK w glebie.


Zapraszam na mój Vlog ;)

www.youtube.com/user/KulaXT/feed

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eddi87    8

Gdzie można zbadać zawartości? Pytam gdyż rok temu przejąłem małe gospodarstwo i wcześniej nikt tego nie robił

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość STIG0013   
Gość STIG0013

np ODRy robią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez patryk170
      Witam, dzisiaj oglądałem  pszenice jarą na polu i widać już niedobory wody. Pole to ma 500 metrów długości i jest to mozaika i z jednej strony od lasu zaczyna się na 6/5 klasie i przechodzi w 4b/a z drugiej i co mnie dziwi to to że na tych piachach jest ładna ciemnozielona a na lepszej ziemi zrobiła się jasnozielona. A  na wszystkich sąsiednich polach jest na odwrót i  na tych piachach ludziom już powypalało zboża. Czym może być to spowodowane ?
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Skalpel13
      Witam mam takie pytanie opryskalem pszenice jarke huzarem czy coś będzie z tego???
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj