cedox

Kosa spalinowa 2-suw czy 4-suw?

Polecane posty

cedox    14

Cześć! Tak jak w temacie, chcę kupić kosę spalinową do koszenia około 25 arowej działki. Kosił ją będę 3-4 razy w roku, roślinność jest bardzo zróżnicowana: od trawki do grubszych zarośli. Ponadto będzie wykorzystywana przy domu. Wybór padł na markę Stihl a pod uwagę biorę dwa modele: FS 131 i FS 240. W największym skrócie, pierwszy model to czterosuw o mocy 1,9 KM (cena 1850 zł) a drugi to dwusuw o mocy 2,3 KM (2150 zł). Kompletnie nie mam pojęcia którą z nich wybrać. Dodam że odwiedziłem dwóch dealerów i każdy z nich doradzał inną. Stąd pytanie: co Wy byście mi doradzili? Który model lepiej sprawdzi się w moich warunkach? Czy warto dopłacić 300 zł do wersji z silnikiem dwusuwowym? 

Edytowano przez cedox

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rabit500    12

Ja bym brał 2 suwa ze względu na większą noc z danej pojemności. A pozatym dużo kosiłem sthilem wszystkie modele na paliwo mix. Więc to może sentyment albo przyzwyczajwnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec1997    30

Zdecydowanie dwusuw,czterosuw ma mniejszą wydajność,jest cięższy,nie można pracować w każdej pozycji,droższy w naprawach,jak chcesz dobrą mocną wydajną kosę to tylko dwusuw.Czterosuw to tylko fajny ma dźwięk.polecam kosę makita albo dolmar ja mam dolmara ms 4010 ma już chyba 12 lat albo więcej i nadal chodzi miała wymieniane tylko:cewka,świeca,przekładnia kątowa.maszyna nie do zajechania naprawdę polecam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cedox    14

Ja bym brał 2 suwa ze względu na większą noc z danej pojemności. A pozatym dużo kosiłem sthilem wszystkie modele na paliwo mix. Więc to może sentyment albo przyzwyczajwnie.

No właśnie, do zalet 4-suwa zaliczałem to, że nie muszę przygotowywać mieszanki, jednak teraz okazuje się że Stihl w silnikach 4-suwowych również wymaga lania mieszanki ;/

Zdecydowanie dwusuw,czterosuw ma mniejszą wydajność,jest cięższy,nie można pracować w każdej pozycji,droższy w naprawach,jak chcesz dobrą mocną wydajną kosę to tylko dwusuw.Czterosuw to tylko fajny ma dźwięk.polecam kosę makita albo dolmar ja mam dolmara ms 4010 ma już chyba 12 lat albo więcej i nadal chodzi miała wymieniane tylko:cewka,świeca,przekładnia kątowa.maszyna nie do zajechania naprawdę polecam

W tym wypadku to właśnie czterosuw jest lżejszy i to aż o cały kilogram, mnie również to zaskoczyło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec1997    30

No to dodatkowy wydatek zmieniaj olej w silniku i jeszcze rób mieszankę,musisz także ustawiać zawory,za dwusuwem przemawiają same zalety oprócz czyszczenia filtra to praktycznie taka kosa jest bez obsługowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej78    588

Obecnie zaciera się różnica pomiędzy 4 a 2 suwem pod względem mocy , smarowania , masy , jednak 2 suw jest wyraźnie lepszy. Wyższa prędkość obrotowa sprawia,że pod wpływem obciążenia kosa jest mniej podatna na spadek skuteczności. Silniki prostsze w budowie, praktycznie bezobsługowe. Niestety narzucane restrykcyjne normy spalania sprawiają ,że konstruktorzy szukają alternatywnych rozwiązań dla 2T w postaci silników 4T lub  tzw mix, bo już się mówi o zaprzestaniu produkcji silników dwusuwowych. Na razie są one produkowane ,ale równocześnie testowane są inne rozwiązania.  Nie jestem na bieżąco , ale dotychczas profesjonalne  podkaszarki i pilarki produkowane były tylko w wersji 2T.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek6340    221

Gwarantuje ci, że biorąc 4T będziesz bardziej zadowolony z zakupu. 

Wystarczy parę minut popracować na 4T i jakoś szybko się odechciewa tych brzęczących 2T. Mocy Ci spokojnie w niej wystarczy.

Prostując wypowiedzi w temacie:

- pracować nią możesz w każdej pozycji

- oleju dodatkowo nie zmieniasz bo go tam zwyczajnie nie ma... Właśnie zamiast miski olejowej dodaje się tam oleju do paliwa. Do robienia mieszanki przywykniesz, nic skomplikowanego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel_T-25A    22

nawet sie nie zastanawiaj nad 4mix sam znajomy sprzedawca mówił mi że to jest ch*ja warte, ja tez zastanawiałem sie co kupić bo mam do koszenia ok0.6 ha do koszenia i kupiłem fs260 bo był wtedy o 100zł droższy od 240 a prawie pół konia więcej, niewiem jak jest teraz, ogólnie to polecam tą kose, kilka ludzi ze wsi ma też takie kosy i sobie chwali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mich9    671

FS 131 jak się orientuję nie ma na Polskę jest tylko 130, taka kosa na razie sezon przechodziła bezawaryjnie, ładnie chodzi ale w trawie chaszczach 1 m ma migawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1951

co Wy pier...
Czterosuw w tych maszynach leci na mieszance
Znajomy sprzedawca niech się lepiej ogarnie i nie opowiada o czymś czym nie pracował.
Stihl jest bardzo drogi - to raz.
Podałeś dwusuwa bardzo małej mocy i do podanego 4mixa to żadne porównanie.
Czteromixy mają za***isty moment i porównawczo ich moc można mnożyć razy prawie dwa i dopiero porównywać.
Do koszenia dwa razy w roku kup dwusuwa w okolicy 2 koni i zainwestuje w osprzęt kosiarza i jakieś tarcze.
Ja osobiście olewam Stihla bo są takiej samej jakości a ostatnio patrząc nawet lepszej a dużo tańsze sprzęty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

Tak sobie czytam z ciekawości bardziej i na dobrą sprawę z zalet jakie wymieniają   czterotakta to  niby mocniejsza i ładniej pracuje. Może gdzieś do profeski by się skusił ale 1,9 konia ją raczej wyklucza,  nawet mi koło domu bym się nią wściekł a nie zrobił. To dwutakta kupisz za te pieniądze  przy którym ten czterotakt się posra a nie zrobi. Jak dla mnie na razie to  nowość na której zbijają majątek i zanim cena będzie adekwatna do tego co sobą prezentuje trzeba by jeszcze poczekać.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cedox    14

Porównuję akurat te modele, bo ich zarówno cena jak i moc - przynajmniej na papierze są porównywalne. To będzie moja pierwsza kosa i dlatego właśnie poszukuję opinii doświadczonych kosiarzy, którzy wiedzą jaka będzie różnica w praktyce. Za dwusuwem przemawia wyższa moc, z kolei za czterosuwem cena, waga i moment obrotowy. Póki co jestem w kropce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1951

jeszcze raz napiszę - nie porównujcie mocy wprost.
Różnica jest ogromna.
Mniej więcej taka, jakbyś do dwusuwa 2.8 konia założył ciężki nóż tak gdzieś trzy standardowe blaszki. Z tym że dwusuw będzie się lagował a 4 mix nie.
Jakaś promocja na te 4mixy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marko-kolo    709

Czterosow to szajs ....omijaj to z daleka bo to awaryjne g.......o


wszystkie RYŚKI to fajne chłopaki , chwała im za to 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszek8504    52

Nie jest to nowość bo znajomy kupil 10letnia uzywke 4suw husqvarny 2KM. I do niej nie robi sie mieszanki, ma zalany olej. Chodzi super cicho, kultura pracy, zero dymu, bardzo leciutka pali na dotyk. Z tego co wiem o motocyklach to cylinder w dwusuwach wytrzymuje wielokrotnie mniej niż 4suw i spalanie jest nieraz prawie 2 razy wieksze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1951

to chyba, že teraz takie robią w Stihl
W ogóle te 1.9 konia to jakaś nowość.
Znam to, używałem i twierdzę, że jest to bardzo dobry pomysł.
Parametry max masz dostępne z niskich obrotów. Jak bez potrzeby nie puszczasz gazu jak to niektórzy robią to smarowane jest właściwie ale to dotyczy także dwusuwów.
Pracowałem też na japońcach bez tego systemu łatwego rozruchu i wrażenia podobne. Japoniec na zwykły gaźnik a tu jest elektroniki to jedyny minus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Obecnie zaciera się różnica pomiędzy 4 a 2 suwem pod względem mocy , smarowania , masy , jednak 2 suw jest wyraźnie lepszy. Wyższa prędkość obrotowa sprawia,że pod wpływem obciążenia kosa jest mniej podatna na spadek skuteczności. Silniki prostsze w budowie, praktycznie bezobsługowe. Niestety narzucane restrykcyjne normy spalania sprawiają ,że konstruktorzy szukają alternatywnych rozwiązań dla 2T w postaci silników 4T lub  tzw mix, bo już się mówi o zaprzestaniu produkcji silników dwusuwowych. Na razie są one produkowane ,ale równocześnie testowane są inne rozwiązania.  Nie jestem na bieżąco , ale dotychczas profesjonalne  podkaszarki i pilarki produkowane były tylko w wersji 2T.

 

Twoja wiedza jest słaba.

Nie ma czegoś takiego jak silnik mix, są tylko 2. lub 4. suwowe. Mix to rodzaj silnika 4T.

Prosty w budowie jest jeden i drugi, różnica to tylko zawory ( w 2 suwie też są, rolę tą spełnia tłok i odpowiednie kanały w cylindrze ( 4T tego nie potrzebuje i np. cylinder oraz tłok może mieć mniej skomplikowany) więc pisanie o prostocie jest trochę naciągane.

Pisząc "Wyższa prędkość obrotowa sprawia,że pod wpływem obciążenia kosa jest mniej podatna na spadek skuteczności" mijasz się z prawdą, to właśnie silnik 4T może mieć większe obroty, a podstawowym parametrem silnika odpowiadającym za utrzymanie jego mocy ( jak to nazwałeś skuteczności ) jest moment obrotowy, który dzięki 2 dodatkowym suwom jest o wiele większy w 4T. 

2T są i nadal będą popularne w takich sprzętach ze względu na stosunkowo duża moc z małej pojemności, prostszy układ smarowania i pozostałe zalety 2T nad 4T. 

 

Kolego @cedox - 25 ar działki to niewiele na kosę spalinową. Tylko jak zarośnie a będziesz chciał pośpieszyć to nie zrobisz tego kosą poniżej 2 KM, dlatego ja nie rozpatrywałbym tego zakupu S czy T lub H, bo są kosy o większej mocy w podobnej cenie do słabszych topowych producentów, na taki areał też będą lata kosiły. Zobacz sobie np. Kawasaki TH48 ( może nie ma tych 3 KM lub inaczej, jest słabsza od np. Stihla 3KM ale i tak mocniejsza niż 1,9)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
seweryn20    825

 

Prosty w budowie jest jeden i drugi, różnica to tylko zawory ( w 2 suwie też są, rolę tą spełnia tłok i odpowiednie kanały w cylindrze ( 4T tego nie potrzebuje i np. cylinder oraz tłok może mieć mniej skomplikowany) więc pisanie o prostocie jest trochę naciągane.

 

Trochę poplątałeś. W dwusuwie stosowanych w kosach nie ma zaworów a ich rolę spełniają okienka w cylindrze i tłok. 

Są silniki dwusuwowe posiadające zawory ssący i wydechowy lub łącznie zawory i okienka. 

Samo to jaki jest silnik nie ma znaczenia na skomplikowany kształt tłoka, nie jeden dwusuw ma go bardziej wydziwnego niż czterosuw.


BEDNARY 2017... w końcu zobaczyłem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1951

chciał się popisać - miał na myśli rozrząd pewnie bo zaworem jest tłok.
Niestety z tego co napisał wnioskuję, że niewiele co to jest moc, a co moment obrotowy.
Biorąc pod uwagę że jest to w dalszym etapie mechanika i obciążenie niejednorodne to interesowałby mnie raczej moment obrotowy ale jak ktoś lubi moc.
Niewątpliwie dwusuw prostszy w konstrukcji.
Co do Kawasaki to jest to tylko silnik a to co dostaje po żebrach czyli wałek i przekładnią to lepszy lub gorszy Chińczyk.
Dla takich planów koszenia powinien wystarczyć podobnie jak tańsza dziwna firma Cedrus z kosą 2,6 konia bo silnik jest na 1:40 czyli już ok.
Najlepsza rada to chyba wyrównać poletko i założyć trawnik i w szczycie kosić dwa razy w tygodniu traktorkiem.
Kosą w dwusuwie do koszenia sawanny musi mieć ok 2,7 - 3 konie i na nożu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cedox    14

Dzięki za pomoc Panowie! Zakupiłem model 4-suwowy. W najbliższym czasie napiszę jak się sprawuje jeśli byłby ktoś ciekawy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1951

Ja wiem, że będziesz zadowolony i wszyscy wokół też bo hałas jest niewspółmiernie mały.
Olej musi być ten ich zielony bo to ma już katalizator.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cedox    14

Dostałem ten czerwony olej do 2-suwa właśnie i trochę mnie to zbiło z tropu ale sprzedawca zapewniał że ten należy stosować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1951

niby wszystkie są jaso FB ale tylko HP super ma ISO l-egd.
Informacja od jednego stihloski że taki ma być do urządzeń z kątami bo nie generuje syfu do wydechu. Sam nie szukałem na ten temat i tylko na tej informacji polegam.
Stihl wogóle ma 3 rodzaje olei i może warto w tej sprawie zasięgnąć informacji w instrukcji. Pierwsze 4 mix bez bzdetów w wydechu faktycznie na czerwonym latały a ten może być już inny...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

cedox napisał:

Dzięki za pomoc Panowie! Zakupiłem model 4-suwowy. W najbliższym czasie napiszę jak się sprawuje jeśli byłby ktoś ciekawy.

Jaka opinia, bo zapewne kosa była już używana...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez adasiorek
      jakie macie pilarki spalinowe no i elektryczne
       
      sam posiadam pilarkie sthila MS 023 juz (leci jej 10 rok)
      nie miala jeszcze powazniejszych napraw chodzi mi o silnik
       
       
      na marginiesie mam jeszcze myjkie sthila i zamierzam jeszcze kupis kose spalinowa sthila pasuje mi ta firma a i do serwisu mam 1km
    • Przez kubota_tym_kioti
      Nadszedł czas na wymianę spracowanej 22 letniej husqvarny 40 która coraz częściej odmawia posłuszeństwa. Więc poszukujemy czegoś w zastępstwo, zainteresowały mnie te dwie: Shindaiwa 452s i Echo cs450. Może znacie inne ciekawe pilarki Od razu mówię stihl i husqvarna odpadają.
    • Przez solek01
      Mam w użytkowaniu pilarkę Stihl MS 211, do tej pory kupowałem łańcuchy i prowadnice u dilera STIHL,
      niby oryginalne, ale z najtańszych serii. Jednak ostatnio się mocno popsuły, szybko się tępią, i strasznie wyciągają. Nawet po 
      2-3 godzinach cięcia trzeba było go już skracać . Chciałbym teraz kupić łańcuch jakiejś innej firmy, co byście mogli polecić?
      Może Oregona?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj