pasio

Nawożenie ziemniaków

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
jaro11111    23

Kilka dni nie byłem na polu i winieta mocno wyszła z ziemi. Po podsypaniu boję się że ich nie zakryję. Jest sucho. Czy pryskać Sencorem? Winieta wrażliwa. Jak mocno? Może ktoś wie? Z góry dziękuję. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelJD    17

Jak masz vinete odpuść temat. Ten sezon że względu na brak opadów/wilgoci będzie ciężki do odchwaszczania. W takiej sytuacji najlepiej zastosować Titus/rimel. Jedyny problem to komosa,  której on nie zwalcza, dlatego dodaje się do niego sencoru, ale jak wspominałem nie w vinecie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Axd529    117

Jest jakiś oprysk po wyjściu ziemniaków na wierzch na łobode?

  • Confused 1

Kupie cylinder,tłok do husqvarny 51 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fugeo    281

zły temat. do usunięcia

Edytowano przez Fugeo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maciektaski    8

Czy taką Vinete można jeszcze potraktować Titusem? Dodam że dwa tygodnie temu były redlone a teraz zaczyna wyłazić zielsko

IMG_20220624_100331.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wladek99    2

Witam. Co sądzicie o oprysku dolistnym polifoska 6 ? Nada się czy lepiej mocznik ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

Cześć,

Słuchajcie, rozsypywał ktoś z Was wapno pod uprawę ziemniaków? U mnie gleba o ph ledwo przekraczającym 4. To co dawałem wapna w poprzednich latach to można powiedzieć były symboliczne ilości bo dosłownie 200 - 300kg/ha więc tyle co i nic. Teraz chcę rzucić 2t/ha granuli wapniaka kornickiego zaraz po żniwach ale czytałem że po takim czymś, ziemniak może zostać porażony parchem. Plan jest taki. Na resztki pożniwne idzie Bactim Słoma od Intermagu. Na to 2t/ha granuli wapniaka kornickiego. Następnie talerzówka i mieszanka poplonów (rzodkiew oleista 50%, kończyna aleksandryjska 5%, gorczyca biała 35% i facelia błękitna 10%).  Później jesienią talerzówka i głęboka orka. I wiosną w to miały by pójść ziemniaki. Co o tym myślicie? Nie zaszkodzi to wapno? Trochę zaczynam mieć wątpliwości. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

Ja pod ziemniaki daje big bag wapna zaraz po żniwach i nie widzę różnicy na bulwie. Ale 2t to bym miał wątpliwości 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

No właśnie. Kurde, może na działce pod ziemniaki faktycznie dać mniej. Bo jak mam później, zutylizować zimniaka z 2 hektarów to mi się to średni kalkuluje. Może w przyszłym roku na wszelki wypadek zastosuję jakąś zaprawę na sadzeniaka. Bo niby są jakieś chroniące przed parchem ale ile one dają tego nie wiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelec    89

parch to przede wszystkim bakteria, gleba albo porażone bulwy. susza także wzmaga występowanie parcha. wapno, może ale nie musi powodować parcha. Zaprawa teoretycznie ma chronić bulwę przed niekorzystnym wplywem gleby, jeśli coś tam siedzi.


SPRZEDAM 2szt. wentylatorów osuszających do ziemniaków. info na PW.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
włodek    16

Czytam właśnie w tym momencie o tych zaprawach ale wszystkie jakie do tej pory znalazłem, chronią bulwy przed parchem srebrzystym. A u mie przynajmniej do tej pory, występował parch zwykły. 

A co do wapna, rozumiem że pod ziemniaki 2t/ha teraz po żniwach to za dużo. A czy tona będzie ok czy jeszcze byście zmniejszyli? Żeby sobie większych szkód nie narobić. Bo co mi po tym że podniosę ph gleby skoro całe pole ziemniaka pójdzie na pasze dla zwierząt bo tego już mi nikt nie kupi do spożycia. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ma3ciej    3

Witam.

Wiem że pod ziemniaka najlepszy obornik jest bydlęcy ale takiego nie posiadam a mam możliwość nawożenia obornikiem od bojlerów lub od świń który będzie waszym zdaniem lepszy ?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fugeo    281

Obornik to stanowczo najlepiej pod zimową orkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam do sprzedania ziemniaki bardzo wczesne zdrowe 100% odmiana volumia kwalifikat 2021r. Kaliber: 30-50mm i 30-65mm gotowe w workach na paletach ilość 5ton. Możliwość transportu, wysyłki spedycja na terenie Polski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7589

Łatwo narobić sobie kłopotów. Inspektorat z ważnym ostrzeżeniem

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi ostrzega przed ogłoszeniami związanymi z obrotem sadzeniakami ziemniaka niewiadomego pochodzenia.

WIORiN podkreśla, że zakup materiału, którego pochodzenie nie jest znane, niesie za sobą ryzyko wprowadzenia do gospodarstwa materiału porażonego przez agrofagi kwarantannowe podlegające obowiązkowi zwalczania, w tym m.in. przez śluzaka ziemniaka (Ralstonia solanacearum) oraz bakterię Clavibacter sepedonicus, sprawcę choroby kwarantannowej - bakteriozy pierścieniowej ziemniaka.

https://www.agrofoto.pl/uprawa/okopowe/latwo-narobic-sobie-klopotow-inspektorat-z-waznym-ostrzezeniem,535.html?fbclid=IwAR0vv-3Gdbj7GI2zpzMY1Ljq-QbIM9PF1CGiJgZrgg_0pUv1PUChLrOwuE4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    174

Przecież to już od wielu lat jest znane , że sadzeniaki można legalnie nabywać tylko z paszporcikiem....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19seba    12

Chciałem ponowić pytanie widziałem że takie było ale nie widzialem odpowiedzi. Wyszły mi niskie zawartości potasu pod ziemniaki i chciałem to jakoś uzupełnić solą potasowa, ale podobno nie za bardzo można wysiewać dużych dawek soli i teraz pytanie ile maksymalnie sialiście soli na ha ? 400 kg soli na raz o tej porze bedzie za duzo ? W polifosce też jest sól a jakoś nie uśmiecha mi się kupować teraz siarczanu :)  Doradzcie coś

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

Chlorek nie jest tak groźny jak sód w soli . W następnym tygodniu nawet 20 cm śniegu sprawdź pogodę czy będą opady jak tak to jechać z solą. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19seba    12

Dzięki panowie , dziś rano rozsiałem , na nowy rok już pójdzie sól jesienią 😃 jesienia od razu sypać całą dawkę czy dzielić ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    353

Dlaczego ten rzekomy sód jest tak groźny? 
 

U mnie dziś poszło 100kg potasu z polifoski, czyli z soli potasowej. 
Druga setka idzie na kilka dni przed sadzeniem z tego drogiego dziadostwa. 
http://www.ks-minerals-and-agriculture.com/plpl/fertiliser/products/sop_gran.html?display=Recommendation

 

Nie wiem dlaczego się tak bawię w to dzielenie ale od lat tak już praktykuje. 
 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cinek1808    1746

Kiedyś na wykładzie z uprawy truskawki jeden profesor omawiał nawozy chlorkowe. Ogólnie przyjmuje się że nawozy chlorkowe nie są zalecane w truskawkach bo to roślina wrażliwa podobnie jak ziemniaki. Ale ten profesor mówił że chlor jest nawet zalecany w truskawce jesienia bo powoduje zdrewnienia części nadziemnych . Z kolei szkodliwy jest sód bo jest toksyczny dla systemu korzeniowego.  Dlatego ważne jest aby został wypłukany daleko w ziemię. W małych ilościach też jest sód potrzebny dla roślin. Więc myślę że zanim ziemniaki wytworzą system korzeniowy nie będzie aż takiego stężenia sodu. Jako przykład podał że firma z Kazachstanu chciała z nim współpracować odnośnie uprawy jagodowych. Gdy poprosił ich wyniki próbek wody odmówił . Tam było takie stężenie sodu że system korzeniowy by padł w 5 dni. Ważne jest też aby nie doprowadzić do nadmiernego zasolenia gleby.  Dlatego ważne jest podawanie dawek dzielonych. Ja w truskawce daje dwa razy po 200 kg wieloskładnika niż raz po 400 kg. Znajomy zasiał ogórka i mu nie wschodził. Zrobił badania gleby wyszło nadmierne zasolenie. Powód tego tona nawozu w jednej aplikacji przed siewem . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
19seba    12

Jeszcze jedno pytanie z mojej strony , czym uprawiacie pod ziemniaki ? Ja do tej pory uprawiałem zwykłym uprawowym i na glinie jako tako to wychodziło ale już w rędzinie na wiosne można przejechać tylko raz bo potem z każdym przejazdem tylko się pogarsza i strasznie płytko wychodzi ta uprawa. Myślałem nad kupnem jakiegoś innego agregatu żeby lepiej pod te ziemniaki zrobić , głębiej przynajmniej i znalazłem takie zęby do agregatów https://www.olx.pl/d/oferta/zab-sprezynowy-podwojny-ciezki-sx-farmet-rolmako-agristal-unia-CID757-IDFDMFi.html?reason=seller_profile wiadomo drogi ten ząb ale są też tańsze. Uprawia ktoś pod ziemniaki zębami z gęsiostópką takimi wzmocnionymi ? Te powinny sporo głębiej robić tylko czy znowu bedzie na tyle dobrze po nich uprawione żeby nie było brył .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witajcie . Muszę pod ziemniaki sypnąć potasu bo w badaniu gleby wyszła mi mała ilość . Niestety nie dałem na jesień soli potasowej i teraz muszę coś bezchlorokowego szybko rozpuszczalnego sypnąć . Polecicie cos sprawdzonego ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ozzy321
      Panowie zawsze robię kopiec na cześć ziemniakow tak jak robił to mój dziadek i tata rozkładając słomę i przysypując ziemią. Chodzi mi po głowie ażeby na uformowany kopiec zamiast rozkładać luźna słomę i przysypywac ziemia poukładać kostki z prasy i przykryć to plandeka. Praktykował ktoś takie rozwiązanie?
    • Przez damianmatys
      Kupie nie dużą ilość sadzeniaka Owacji lub ewentualnie jadalny.
    • Przez kamil456748
      Witam, poszukuje opinii o wagoworkownicy półautomatycznej do warzyw firmy MAVARK. Jest tutaj może użytkownik tej maszyny? Cena ok. 15k jest dość atrakcyjna a pracę na pewno ułatwiła by taka maszyna.
    • Przez shiftman
      Witam. Czy sadził ktoś z was ziemniaki po kukurydzy pryskanej mezotrionem? W etykiecie tego nie zalecają. W umnie w samym listopadzie już prawie 80l a poprzednie miesiące też dosyć duże opady. Stosowana będzie głęboka orka na zimę końcem miesiąca. Może wystąpić jakieś fito
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj