MarcinC360

Saletrzak czy mocznik??? A może saletra???

Polecane posty

milanreal1    319

Wiesz ja pisze to co wiem i co uważam, a jak ktoś ma inne zdanie to na siłę przekonywać nie będę.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

Może coś takiego napiszę, mam przed domem kawałek opryskany na jesieni glifosatem, 2lata był tam juz owies z wyką a wcześniej trawa, dziś patrzę a tu zaczyna się zielenić, z bliska patrzę a tu mała trawa już rośnie, wiec jak z ta wegetacją?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lebek5    56

jestem z małopolski i też widzę że rusza najbardziej widac na pszenżycie

Edytowano przez lebek5

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rafalkom555    13

Kolejna obserwacja; chwasty w jeczmieniu już widać, jeszcze w piatek robił się żółtawy a dziś już praktycznie cały zielony, pszenica sąsiada w piątek była praktycznie cała zielona dzis ogladałem to tej zieloności mało zostało a zrobiła się zółta :rolleyes:

Oczywiście ja sypłem saletrą a sąsiad nie.

Edytowano przez rafalkom555

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

panowie to co w końcu pod zyto posiać saletre czy saletrzak czy salmag ? w jakiej dawce ? pryskałem na jesień na chwasty i d*pa blada była susza i trzeba będzie jeszcze raz prsykac bo chwasty już rosną ? lentipur był dany i saszetka glenu czym teraz popryskac ? dzięki za odp pozdrawiam dodam jeszcze ze zyto na glebach 5 i 6 klasy pod korzeń nie było dawany nawóz tylko obornik.dodam jeszcze ze zawsze dawałem salmag na wiosnę i było ok ,ale wszyscy z tą saletra i saletrzakiem ,więc zapytam ?

przeczytałem ze salmag i saletrzak to to samo .ale mam pytanie jutro bede siał oral obornik wywieziony i bedzie siany owies pod korzeń sypnać coś czy jak obornik wywoziłem nie trzeba ?

Edytowano przez milinkovic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Teraz na żytu już lepiej saletrę, wegetacja ruszyła wiec N jest bardzo szybko potrzebny.

Co do owsa to ciężko powiedzieć, to wszystko zależy zasobności Twojej gleby w P i K, i od dawki obornika. W każdym razie owies wiele z tego obornika nie skorzysta jak został wywieziony wiosną.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

jak wyglądają straty azotu z saletry? chodzi mi tu dokładnie o jęczmin ozimy, dziś rozsypałem a wegetacja w nim dopiero rusza, ziemia dość wilgotna, póki co nie pada. Spostrzeżenia, mądre publikacje, mhm?


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milinkovic    0

ja wiem u mnie nic tam nie ruszyło jutro daje na żyto 150kg salmag a za 3 tyg mocznika dolistnie chyba bedzie ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jeżeli ziemia rozmarznięta ta zaraz wchłonie saletre.. Gdyby leżała na ziemi i nie rozpuściła się to sporo poszłoby w powietrze, kolejne straty to wymywanie. Saletra jest podatna na wymywanie, także przy przepuszczalnych glebach przy deszczach część może wymyć.. Jak teraz rozsypałeś to zadziała dobrze ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soulshakin    82

Nie do końca tak jest. Saletra ma azot w 2 formach które dostarczamy do gleby.

 

Forma azotanowa która nie jest wymywana, jest sorbowana przez kompleks sorpcyjny gleby i później uwalniana , zależy od pojemności sorpcyjnej gleby (gleby cięższe są w stanie więcej zatrzymać lekkie mniej).

Forma amonowa która jest narażona na wymywanie ale w przypadku aktualnych opadów brak takiego ryzyka.

 

Co do ulatniania azotu to tutaj również nie ma zbytnio strat w tej formie azot nie ulega zbytnio ulatnianiu jak to może być w przypadku mocznika.

  • Like 6

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

@Soulchakin to samo miałem na myśli ;)


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

@Soulshakin są jakieś wzory itp ilościowe opisy wymywania azotu w zalezności od intensywności opadów np w mm, czy to musi mi wystarczyć takie intuicyjne podejście?:)


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soulshakin    82

Oj nie pamiętam czy takie coś było, a jak już to trza było by zerknąć i odświeżyć pamięć w książce o Chemii rolnej.

 

W sumie to też jest zależne od wielu czynników, od gleby (w lekkiej szybciej), or tego w jakim stopniu rośliny pobierają oraz od opadów. Tak czy inaczej najgorsze jest wymywanie na glebach lekkich podczas okresu zimowego jak gleba jest nieokryta i może dochodzić do 60kg na ha.

 

Przy glebach odkrytych (zatrzymują odpady i dzięki liścia i systemowi korzeniowemu woda nie penetruje tak gleby) straty wskutek wymywania są rzędu 5-20 kg na ha z tego co pamiętam.

 

Wiec tutaj raczej trzeba intuicyjnie nie stosować form wymywanych na zapas, oraz za wcześnie.

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahme999    116

aha,no dzięki za info. czyli nie są to takie straty jak je niektórzy wyolbrzymiają że 20-30 mm deszczu może wypłukać przez kilka dni 100% N. Skoro straty zimą szacuje się na 60kg (średnio 180-250mm) to przy warunkach jak pisze wyżej nie powinno to być więcej jak 20%... tak więc mam nadzieję że przez tydzień jęczmień powinien schrupać te 60kg N w saletrze, które mu zaserwowałem;)


-----PRODUKCJA MASZYN ROLNICZYCH NA ZAMÓWIENIE-----

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
qba333    14

a ktos moze mi wytlumaczyc co lepsze na glebach IV-VI saletrzak czy saletra?? Bo u mnie to wszyscy saletrzak biora a tu widze ze wiekszosc saletre sieje. Czym to jest spowodowane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Saletra wychodzi taniej i jesli masz ph w miare czyli około 5 to mozesz smiało sypac saltre. Bo saletrzak i saletra to ten sam nawóz, azot w tych samych formach tylko saltrzak zawiera troche wapna dolomitowego jako wypełniacza ot całą różnica która powoduje ze sletrzak troszke wolniej sie rozkłąda tzn granula troche dłuzej lezy na powerzchni. Saletra znika po kilku godzinach. W innym temacie pisałem oststnio o różnicy cenowej gdzie w miare dokłądnie policzyłem co wychodzi taniej :)http://www.agrofoto.pl/forum/topic/437-ceny-nawozow/unread/


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

a jakie znaczenie ma pH dla przyswajalności różnych forma azotu? który nawóz będzie najlepszy przy niskim pH mocznik, RSM czy saletra amonowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Jesli masz zakwaszone gleby to najrozsadniejsze jest wapnowanie i saletra. Jesli nie wapnujesz to saltrzak. Gdzies chyba w tym temacie trafiłem na artykuł o tym ile trzeba wapna zeby zrównoważyc dany nawóz azotowy. I jak pamietam moge mylic sie o iles kg 100kg saltrzaku potrzebuje dla równowagi ph około50kg CaO, 100 saletry juz ponad 100kg CaO, a 100kg mocznika 150kg CaO te wartści to sa orientacyjne nie pamiętam dokłądnie.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kissmy...    67

rozchodzi mi się nie tyle o wpływ nawozów azotowych na odczyn co o przyswajalność azotu z danego nawozu przy obniżonym pH, wapno oczywiście będę wysiewał, ale obawia się, iż efekt alkalizacji nie będzie dostatecznie szybki, ale z tego co wskazujesz na 1kg nawozu azotowego potrzeba od prawie 1kg do prawie 2,7kg CaCO3

 

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:sT7xl4ni32QJ:tchie.uni.opole.pl/ecoproc07/Brodowska1_07.pdf+wp%C5%82yw+nawozu+na+zakwaszanie&hl=pl&gl=pl&pid=bl&srcid=ADGEEShj-wqhY5ALsYvEH94euVZ0VATODR6dPkJ0C3-M1t9kp0QsbHGaXjvSqs4ykdjBlxENgYoKJG8004zsHS55f_F61HKIRGh796pLvp_7qrJ2JYPxXfLtwfGZMYI19P5Q2bPWgFLz&sig=AHIEtbSHVOUH0P4z0b7iP1TYckSvHbVE3A

 

z tego wynika, iż na 1kg N potrzeba do neutralizacji potrzeba nieco ponad 1,15kg CaO czyli blisko 2kg CaCO3

Edytowano przez kissmy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
patrykDF    4

Forma azotanowa jest lepiej pobierana na glebach o odczynie kwaśnym , a amonowa na glebach obojętnych

Edytowano przez patrykDF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3048

a ktos moze mi wytlumaczyc co lepsze na glebach IV-VI saletrzak czy saletra?? Bo u mnie to wszyscy saletrzak biora a tu widze ze wiekszosc saletre sieje. Czym to jest spowodowane?

bo u ciebie to sa "rolnicy" a tutaj przynajmniej czesc[niestety mala] to rolnicy , ktorzy posiadaja elementarna wiedze nt. uprawy roslin. czasami trafiaja sie co prawda takie kwiatki jak ten- ze saletra i saletrzak to to samo-niestety zamiast ksiazek to internet trafil pod strzechy. saletrzak stosuje sie tylko i wylacznie przedsiewnie i trzeba go natychmiast wymieszac z gleba wiec nigdy nie widzialem ile lezy na powierzchni[nie lubie marnowac pieniedzy],


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

To było do mnie ?


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Radosllaw
      Witajcie!
      jak w temacie, nabyłem rozsiewacz Sulky DPX 97/GP, poniżej tabliczka znamionowa,
       
      Szukam tabel wysiewu i nie mogę znaleźć nic konkretnego.
      Chciałbym wiedzieć jak go ustawić do sypania saletry na 15m, wożony będzie U914.
       
      niezmiernie będę wdzięczny za pomoc, bo czas nas goni;(
       
      pozdrawiam,
      radek

    • Przez agrofoto
      Ustawienie rozsiewacza do nawozu
       
      1.    Pierwszą podstawową czynnością jest zapoznanie się z instrukcją obsługi rozsiewacza do nawozu.
      2.    Przed przystąpieniem do pracy, warto dokładnie obejrzeć rozsiewacz. Czy nie ma luźnych śrub, czy wszystkie elementy są spięte prawidłowo, czy nie brakuje zatyczek, gałek. Sprawdzić dokładnie wszystkie elementy.
      3.    Rozsiewacz do nawozu należy zagregować na 3-punktowym układzie zawieszenia ciągnika oraz podłączyć do sprawnej instalacji hydraulicznej.
       

       
      4.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz. Ciśnienie powinno być takie same w każdej oponie ciągnika.
      5.    Następnie należy wypoziomować rozsiewacz w płaszczyźnie.
      - Nawożenie małych roślin – rozsiewacz może być w linii poziomej
      - Nawożenie wysokich roślin – trzeba go nachylić pod odpowiednim kątem.
      Z tyłu rozsiewacza, na ramie jest specjalny wskaźnik, który pokazuje nam jak należy ułożyć rozsiewacz, aby był prawidłowo wypoziomowany.
       

       
       
      Ustawienie szerokości rozsiewacza
       
      1.    Podłączamy wał przekaźnika mocy do rozsiewacza.
      2.    Ustalamy podstawowe informacje: jaki nawóz, jaką dawkę chcemy uzyskać oraz jaką szerokość roboczą.
      3.    Należy skorzystać z tabeli pomocniczej znajdującej się na rozsiewaczu lub z instrukcji obsługi.
      4.    Dobieramy nawóz i odpowiednie ułożenie łopatek na tarczach rozsiewacza.
      Każdy nawóz, każda szerokość wymaga od nas ustawienia odpowiedniego kąta łopatek na rozsiewaczu.
       
       

       
      Jak ustawić dawkę nawozu
       
      1.    Korzystamy z tabeli na maszynie lub instrukcji obsługi. Wybieramy nawóz, szerokość roboczą prędkość jazdy i zakładaną dawkę.
      Przykład:
      saletra
      18 metrów
      10km/h
      300 kg/ha
      Zgodnie z tabelą ustawimy pozycję nr 29.
      2.    Ustawimy lewą i prawą komorę na odpowiednią pozycje (w przy kładzie 29)
       

       
      Siew graniczny
      Sposób 1
      Zmieniamy tarczę na tarczę do siewu granicznego i jedziemy zgodnie z ścieżką.
       
      Przykład:
      Jeśli siejemy na 18 m, to siejemy 9 metrów od granicy pola.
      Sposób 2
      Ustawimy chorągiewkę/ osłonę pod kątem 45 stopni i załączmy tylko wysiew na tarczę, dozujemy na prawą stronę. Jedziemy 2 metry od granicy pola.
       

       
      Obejrzyj film

       

       

       
    • Przez RolnikWM
      Witam mam tu kilka mitów o to kilka z nich azot pogarsza jakość plonów,wysoka dawka azotu spowoduje wyleganie zbóż,siarką nie ma potrzeby nawozić,nawożenie mocznikiem jest tańsze niż saletrą amonową,najlepsze są płynne nawozy azotowe piszcie swoje opinie co o tym myślicie
    • Przez Rolnik_hobbystyczny
      Witam, w tym roku planuję nawozić kukurydzę pogłównie za pomocą podsiewacza międzyrzędowego. Co myślicie na o takim rozwiązaniu, jakie nawozy stosować w takiej aplikacji? w jakich fazach stosować nawożenie? Proszę o dzielenie się spostrzeżeniami.


      Siewnika jeszcze nie posiadam ale planuję zakupić coś w podobie pielnika przedstawionego na zdjęciu.

    • Przez Delbeta
      Witam co najlepiej zastosować w jęczmieniu jarym (faza krzewienia)
      Rsm ,saletre amonowa a może mocznik
      A jak już to jakie stężenia i dawki bo jestem skołowany
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj