mszk8

Ziemniak przemysłowy

Polecane posty

brodziak81    189

Witam.  Skrobia w granicach

19 -20.5%  zaniczyszczenie 3.5.  Czy kopane po deszczu czy z grudami nie widze różnicy w skrobi. Na zanieczyszczeniach podskoczylo do 6 ale bylo piachu do groma. Ogolnie uwazam ze nie dadza rolnikowi za duzo zarobić zeby sie za mocno nie rozbrykał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aarrcczz    10
4 godziny temu, e2visionamd napisał:

Naszczescie od ludzi tylko

Będzie premia, zakład się rozwija a z ziemniaków oprócz skrobi czy białka robi nawóz więc jest w stanie więcej zapłacić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rob334    68

Mi w Łomży wychodzą próby dobrze, tak jak mierze u siebie tak jest i na Trzemesznie tez tak wychodzi podobnie. Na początku września miały większą właśnie skrobie ale jak skończyły wegetacje i opiły sie wody to skrobia spadła ale za to plon sie podniósł. Więc @pedro nie masz co się denerwować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7226
9 godzin temu, ENDRIUROL napisał:

nie wiem skad wy macie te skrobie. ja woze 16%. padalo 2 razy po 35l skrobia poleciala a wy nadal 20

powiedz mi kolego jak robis zte skrobie? napisz prosze ile ok azotu fosotu potasu i co jeszcze moze kiesierit, jaka zasobnosc gleby klasa

Obornik od bydła 40t co 2-3lata, polidap 150kg, sól potasowa 150-200kg, saletrzak 300kg pogłówne. Z kizerytem chciałem zacząć przygodę na drugi rok bo delikatnie magnezu i siarki brakuje. Poza tym wszystkie zasobności wysokie/bardzo wysokie,po niedzieli próby wysyłam. Gleby różne od 4a do 6. Ph za to mam niskie bo 5,7-6,2 i być może to jest klucz, dlatego staram się za dużo nie wapnować. Dlatego pod qq po ziemniakach dorzucam granulowane wapno bo niestety widać to niskie pH. Poplony gdzie się da to sieje.

Zasobności w rok dwa nie zbudujesz, trzeba niestety pilnować i nie żałować. U mnie ojciec zawsze sól polidap i wapno dawał konkretnie. Ja nawet po ziemniakach pod owies daje 100kg polifoski+  100kg soli potasowej, niektórzy się pukają w głowę, a ja juz jestem przekonany, że miesiąc przed sadzeniem niestety choćby miodem smarował to zasobności nie zbuduje. 

Przy skrobii 16% za 24t z cennika wychodzi 4,5tys, przy max 23% 7,8tys. Oprócz dopłaty do transportu 🙄 Mi wyjdzie 6,5tys transport to już wpieniony jestem, a co dopiero u Ciebie... Jaką masz wydajność?

3 godziny temu, rob334 napisał:

Mi w Łomży wychodzą próby dobrze, tak jak mierze u siebie tak jest i na Trzemesznie tez tak wychodzi podobnie. Na początku września miały większą właśnie skrobie ale jak skończyły wegetacje i opiły sie wody to skrobia spadła ale za to plon sie podniósł. Więc @pedro nie masz co się denerwować

Szkopuł w tym, że te deszcze wrześniowe mnie ominęły. A skrobia i tak poleciała. Kopałem zielone liście na macinie i skrobia max, a potem zamiast lepiej to w dół leciała. Pal licho nie ma co się denerwować. 

Ktoś chyba czyta af bo czwartkowe transporty albatros i eurogrande 23  i eurostarch 21,3%. 🙂

Edytowano przez pedro2

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDRIUROL    39
19 godzin temu, pedro2 napisał:

Obornik od bydła 40t co 2-3lata, polidap 150kg, sól potasowa 150-200kg, saletrzak 300kg pogłówne. Z kizerytem chciałem zacząć przygodę na drugi rok bo delikatnie magnezu i siarki brakuje. Poza tym wszystkie zasobności wysokie/bardzo wysokie,po niedzieli próby wysyłam. Gleby różne od 4a do 6. Ph za to mam niskie bo 5,7-6,2 i być może to jest klucz, dlatego staram się za dużo nie wapnować. Dlatego pod qq po ziemniakach dorzucam granulowane wapno bo niestety widać to niskie pH. Poplony gdzie się da to sieje.

Zasobności w rok dwa nie zbudujesz, trzeba niestety pilnować i nie żałować. U mnie ojciec zawsze sól polidap i wapno dawał konkretnie. Ja nawet po ziemniakach pod owies daje 100kg polifoski+  100kg soli potasowej, niektórzy się pukają w głowę, a ja juz jestem przekonany, że miesiąc przed sadzeniem niestety choćby miodem smarował to zasobności nie zbuduje. 

Przy skrobii 16% za 24t z cennika wychodzi 4,5tys, przy max 23% 7,8tys. Oprócz dopłaty do transportu 🙄 Mi wyjdzie 6,5tys transport to już wpieniony jestem, a co dopiero u Ciebie... Jaką masz wydajność?

Szkopuł w tym, że te deszcze wrześniowe mnie ominęły. A skrobia i tak poleciała. Kopałem zielone liście na macinie i skrobia max, a potem zamiast lepiej to w dół leciała. Pal licho nie ma co się denerwować. 

Ktoś chyba czyta af bo czwartkowe transporty albatros i eurogrande 23  i eurostarch 21,3%. 🙂

u mnie klasa gleb 2-3 ph od 6,8- 7,3. pod pyre 150saletrzak i 100 pod obsypnik. ultra 8 300kg, sol ok 100, kieserit 100kg.obornik ok 20t na ha z tym ze rok wczesniej(tj np pod burak 20t a w nast roku pyra.) w tym roku ok 32t ha z tym ze opad byl 120l w godzine i mialem wymiekliska- moze 40 by bylo ale skrobia od zawsze slaba. zasobnosc P bardzo wysoka K wysoki N niski Mg bardzo wys. moczink do kazdej grzybowki plus siarczan mg w max dawkach. na tony nie narzekam ale skrobia ciezko. dzisiaj kuras 16,7% do Trzemeszna. generalnie na koniec wegetacji 2 opady 35l i 40l w odstepie ok14dni. moze ph za wysokie? deszczownie mam ale nie byla potrzebna tylko na wrzesien podlalem bo bryly sie rwaly. koledzy pomozcie. transport za 26t- 6,5tys zl z doplatami vatem itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7226

Ja jeszcze dokładnie nie podliczyłem, ale średni plon będzie 45+ Bzura zeszłoroczna zaskoczyła na piachu 35t więc godny następca kurasa, tylko strasznie duże idą na sadzeniaka bo podłużne i cienkie. 

Może burak jako przedplon jest przeszkodą... ? Herbicydy, fitotokycznosci nie ma? Ale jakby nawet była to raczej przede wszystkim plon by ucierpiał... Nie mam pojęcia


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103
ENDRIUROL napisał:

znajomy robi tak samo jak ja ale na 5 klasie i ma skrobie porownywalna, tony- minimalnie mniej

Ziemię masz marzenie, ale nie pod ziemniaki. Ph moim zdaniem za wysokie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69
3 godziny temu, pedro2 napisał:

Ja jeszcze dokładnie nie podliczyłem, ale średni plon będzie 45+ Bzura zeszłoroczna zaskoczyła na piachu 35t więc godny następca kurasa, tylko strasznie duże idą na sadzeniaka bo podłużne i cienkie. 

Może burak jako przedplon jest przeszkodą... ? Herbicydy, fitotokycznosci nie ma? Ale jakby nawet była to raczej przede wszystkim plon by ucierpiał... Nie mam pojęcia

Ja po burakach przeważnie mam najlepsze ziemniaki więc to chyba nie to...

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7226

Mam jedną działkę ph 7,6 i nie sadzę tam, ale u mnie problem był z wydajnością ok 20t.


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDRIUROL    39

pyra przypada czasem po buraku ale raczej po cebuli i pszenicy. objawow fito brak. lety 1,5m wysokosci. moze faktycznie ph bo to tylko rozni sie z kolega PEDRO. i oczywiscie klasa ziemi.

a jakie najlepiej ph pod pyre powinno byc? 6-6,5?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7226

Klasy ziemii nie zmienisz, ale pH możesz spróbować, zamiast kizerytu daj siarczan amonu jak koledzy mówią. 

Na takiej ziemii to i plony będą mega w sprzyjającym roku 😊 Jeszcze od siebie bym polecił ruszyć glebe na początku wegetacji żeby rozbić trochę, napowietrzyć. Ziemniak lubi jak się w nim grzebie,tym bardziej na cięższej ziemi. Jedziesz odkamieniaczem przed sadzeniem albo chociaż formownicą z aktywnym? Nie zaszkodziło by pewnie


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155
1 godzinę temu, ENDRIUROL napisał:

pyra przypada czasem po buraku ale raczej po cebuli i pszenicy. objawow fito brak. lety 1,5m wysokosci. moze faktycznie ph bo to tylko rozni sie z kolega PEDRO. i oczywiscie klasa ziemi.

a jakie najlepiej ph pod pyre powinno byc? 6-6,5?

Optymalne pH dla ziemniaka to 5,5-6,0.

A jaki jest poziom wody gruntowej na tym polu...?Moze ta ziemia jest za ciężka pod ziemniaki...?

Moze pole jest mocno zasolone, a Ty walisz tyle chlorku potasu?

 

 

Edytowano przez Vitasem
Blod

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDRIUROL    39

sadzarka 4x75 potem przed wschodami aktywna 4x75.  przed sadzeniem kultywator 20cm.

ziemia bardzo prawdopodobne ze za ciezka pod ziemniak ale tylko fragmentami. gliniasta to moze 15%. zasolenie hmm watpie bo burak tez cukru za duzo nie lapie. z tym ze chlorki jak idzie wjechac wiosna nawet poczatek lutego. potem wuka jak idzie juz wjechac itd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zefir    75

jaką odmianę polecacie skrobia min 21 i plon stabilny 38-45 t ? Bo puki co to mam odmiany co mają plon 50 t i skrobia 16-17 albo plon 25-35 t i skrobia 22-23  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Vitasem    155
11 minut temu, Zefir napisał:

jaką odmianę polecacie skrobia min 21 i plon stabilny 38-45 t ? Bo puki co to mam odmiany co mają plon 50 t i skrobia 16-17 albo plon 25-35 t i skrobia 22-23  

Skawa,Eurogrande,Albatros

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wyrebski1    103

Ze średnio-wczesnych Boryka, Kaszub.


wyrebski1 napisał:

Ze średnio-wczesnych Boryna, Kaszub.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rob334    68

mialem boryne i kaszuba nie polecam, ciężko się kopią bo trzymają sie łęt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JM90    0

Witam, jakie odmiany skrobiowe nadające się na wczesny zbiór polecacie, najlepiej tolerujące słabsze stanowiska? Chodzi mi o to żeby bulwy łatwo odrywały się od stolonów (do kopania mam Annę) a przy okazji skrobia i plon były w miarę zadowalające nawet przy mniej korzystnych warunkach glebowych. Dodam tylko, że drugi rok mam Gladę i plon ogólny był jak dla mnie w porządku ale skrobia trochę za niska: ok. 17%. Miałem też Sommergold skrobia około 19% ale plon gorszy i pokazały dużą wrażliwość na metrybuzynę...

Edytowano przez JM90

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69
24 minuty temu, pedro2 napisał:

Kuba?

Nie pakuj chłopaka na minę😀

A tak szczerze to ciężko o taki kompromis... Wczesne odmiany raczej nie mają wysokiego plonu skrobi i tyle w temacie każdy by chciał rekordy we wrześniu a się nie da. Zuzanna byla nie głupia ale ostatnie lata nie dała plonu i więcej tego nie sadze. U mnie w tym roku rekord pobił kuras blisko 58t/ha pierwszy raz go mam i dawno takich ziemniaków nie kopalem🤑

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez elektrotech
      stosowałem Sencor,Dancor...ale jakos nie bardzo jestem zadowolony..
      co stosujecie????
    • Przez goodkat
      Witam wszystkich:) nie zauważyłem tematu typowo pod ziemniaki bardzo wczesne, a ich uprawa jest bardzo ciekawa. Proszę o dzielenie się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Zachęcam do dyskusji.
       
      Osobiście sadzę kilka arów, wiec wiedzy za dużej nie mam;)
    • Przez adaskupodkarpacie
      Witam, może mi ktoś doradzić, jaka odmiana ziemniaka jest najbardziej wydajna ??  ??? : :'( :-
    • Przez martin_3512
      Witam. Mam pytanie czy ktoś kiedyś się spotkał z tym aby kopać czosnek kombajnem Bolko? Jest to uprawa testowa i zastanawiam się nad zbiorem czy Bolko by go nie obtłukł. Mam już pewien plan jak odpowiednio przerobić kombajn i jak spowolnić taśmy aby nie uszkodzić czosnku. Czy myślę w dobrym kierunku? Czy ktoś to stosował? Proszę o poradę
    • Przez Benzynek
      Witam jak rozpoznać że koło wynoszące (totolotek) jest krzywy? Totolotek potrafi się zatrzymać a w koszykach zbyt dużo ziemniaków nie ma.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj