Skocz do zawartości

Zdjęcie

Pszenica Ozima i jara

22589 odpowiedzi na ten temat

#1521 Share lukas21

lukas21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 22 czerwiec 2011 - 16:41

Pszenica Ozima i jara skrzypionka liście ci zjada
Trend is your friend

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Pszenica Ozima i jara Dzisiaj, 00:07
  •  

#1522 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 22 czerwiec 2011 - 17:06

Pszenica Ozima i jara Saletra wapniowa ma 15,5% zawartości N, forma nawozu to Ca(NO3)2. Generalnie w przeliczeniu na zawartość azotu to jest stosunkowo droga i czasem ciężko ją dostać. Plus to działanie odkwaszające, więc to coś dla tych którzy nie uregulowali pH lub posiadają gleby lekkie.

#1523 Share Kuba1993

Kuba1993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 314 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, ogrodnictwo, motoryzacja

Napisany 22 czerwiec 2011 - 17:19

Pszenica Ozima i jara albo pod ogórki :D
pod zboża szkoda jej sypac, zbyt droga.
lepiej przebolec niższy plon i zwapnowac na ściernisko.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#1524 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 22 czerwiec 2011 - 17:22

Pszenica Ozima i jara

100kg/ha? No to chyba za dużo :P Można dać teraz ale tylko taki co bardzo szybko działa. A w czasie suszy przecież można dać saletrzak i tak nie będzie parował.

Oj namieszaliście z lekka.
Co da wysiew nawozu na glebę, która od 3 tygodni deszczu nie widziała, tylko upały oscylujące w granicach 30 celsjusz? A właśnie nie da nic i kropka. Dlaczego? Pod wpływem wysokiej temperatury i braku równomierności opadów następuje przesuszenie profilu glebowego na kilkanaście cm w zależności od klasy i tego czy to glina czy piasek. Nawet jak spadnie jakiś tam deszczyk to i tak siew saletry chociażby mija się z celem. Aby uzyskać efekt zamierzony należy odczekać na dwu-trzy dniowe opady, które w znacznym stopniu rozluźnią nam glebę co korzystnie wpłynie na zasilenie azotem. A jak nie popada to nie sypać, zostawić na sezon kolejny, plonu oraz parametrów i tak nie podbudujecie a siejąc, w ekonomii wyjdziecie na minus.

#1525 Share pawelol111

pawelol111

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3827 postów

Napisany 22 czerwiec 2011 - 17:32

Pszenica Ozima i jara Panowie, chcę pociągnąć pszenicę dulletem ultra i nie wiem czy czekać aż popada czy już dziś ją prysnąć. Pszenica już po plonowaniu.

#1526 Share tomaszpa1

tomaszpa1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 596 postów
  • Zainteresowania:internet , uprawa roślin, najróżniejsze maszyny rolnicze.

Napisany 22 czerwiec 2011 - 19:06

Pszenica Ozima i jara jak masz bardzo ładna mozesz prysnac ale jak nie przewidujesz ze plon bedzie 6t/ha to moim zdaniem juz nie warto pryskac bo juz jest po prostu za pozno.

zonk28 , na jakiej klasie masz ta pszenice i jak u ciebie jest z wilgotnoscia? ogolnie bardzo ladna i równa ciekawe jak z plonowaniem bedzie

#1527 Share zonk28

zonk28

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 926 postów
  • Zainteresowania:Strzelectwo ( HW 80k , HW 90k kal.--5.5mm ) , wędkarstwo , silniki TDI

Napisany 22 czerwiec 2011 - 19:47

Pszenica Ozima i jara 4 klasa , deszcz sporadycznie jest więc bardziej susza.Brilanta mam pierwszy rok więc się nie wypowiem , ale liczę że 6 ton da , a jak nie to do likwidacji.Druga to Buteo , miło mnie zaskoczyła chodż na wiosnę była mizerna , ale swoje dostała , więc wyboru nie miała by ruszyć :rolleyes: Brilant jest bardzo wymagający odnośnie wiosennego nawożenia azotem.Każdą porcje spożyje i to mu mało będzie.Tomasz jesteś z Uniejowa spod Charsznicy?

Edytowany przez zonk28, 22 czerwiec 2011 - 19:50.

#1528 Share tomaszpa1

tomaszpa1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 22 czerwiec 2011 - 21:23

Pszenica Ozima i jara zonk28 .nie, jestem z Uniejowa w wojewodztwie łodzkim. ja mam smuge juz 4 rok ja zasialem na dwoch polach jest bardzo dobra , a na trzecim troche gorsza siana 20 pazdziernika była i sadze ze dlatego. a powiedz mi jakie nawozenie stosujesz w jakich dawkach i jak jest łaczna ilosc azotu w czystym składniku, wiecej niz 200 kg/ha?

#1529 Share milanreal1

milanreal1

Nie zadzieraj z moderatorem :D

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 8984 postów
  • Zainteresowania:Sport, muzyka i oczywiście rolnictwo.

Napisany 22 czerwiec 2011 - 22:26

Pszenica Ozima i jara

O a jaki skład ma dokładnie i w jakich formach?

Saletra wapniowo-magnezowa Ca(NO3)2+Mg(NO3)2 zaw N 7,5%
Inne nawozy saletrzane:
Saletra sodowa NaNO3 15%N
Saletra potasowa KNO3 14%N
Saletra wapniowa Ca(NO3)2 15,5%N
Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

#1530 Share pracaipasja

pracaipasja

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 76 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 08:19

Pszenica Ozima i jara Zgadzam sie z Torezem,przy takiej totalnej pustyni jakikolwiek nawoz poza dolistnym mocznikiem to prawdopodobnie wiecej szkod niz pozytku.Ja u siebie podzielilem trzecia dawke na dwie czesci i te druga sobie niestety odpuscilem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1531 Share Grzela

Grzela

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 10:07

Pszenica Ozima i jara Również zgadzam się z Torezem. Ja jak siałem w kwietniu II dawkę saletry to ze wszystkich stron szła burza - pomyśleć murowany deszcz! Niestety nie spadła ani jedna kropla deszczu mało tego przez następny miesiąc nie padało. Na pszenicy może tego nie było widać ale na pszenżycie to było zauważalne jak saletra wypala szczególnie na gorszej ziemi . Najlepsze pszenżyto jest na tym kawałku gdzie po prostu nie posiałem II dawki w okresie tej suszy tylko pod koniec maja jak trochę padało.

#1532 Share tomaszpa1

tomaszpa1

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 596 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 11:12

Pszenica Ozima i jara u mnie pszenica jara mocno sie poprawiła . zauwazylem ze susza przyszła w momencie strzelania w źdzbło , niskie pędy maja ładny kłosek po 7,8 pieterek a jeszcze dwa tygodnie temu wygladała słabo dodam ze siana była 28 marca.
tak Torez ma racje i ja kieruje sie tym ze mieszkam w najsuchszym regionie Polskie dlatego ograniczanie kosztów jest kluczowe by miec odpowiednia efektywnosc. w tam tym roku było akurat pieknie wody było do oporu ale nic mi praktycznie nie wymiekło to pszenica była bardzo dobra wg mnie 6,5 t/ha sypałą .w tym roku sadze ze bedzie srednio w granicach 5,5 t/ha ozimej a jarą szacuje w granicach 5t .
ja druga dawke mocznika sialem w momencie jak nie było jeszcze suszy i kilka dni po rozsianiu padało dosc obficie.

#1533 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów
  • Zainteresowania:Maszyny leśne i rolnicze, wędkarstwo... etc.

Napisany 23 czerwiec 2011 - 11:38

Pszenica Ozima i jara silva, mam do Ciebie pytanie. Ile średnio wydajesz na ochronę przed chorobami na 1 hektar pszenicy? Ja pryskałem soją tylko raz Soligorem i nie zaobserwowałem żadnych oznak chorób.

#1534 Share silva

silva

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1498 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 12:19

Pszenica Ozima i jara Nie powuiem dokłądnie bo tego nie wiem. Ale poszło coś w granicach 150zł. I może jeszcze trzeba będzie dać. I nie wiem czy powodem tego nie jest pryskanie mocznikiem w późnym okresie.
Zonk wydaje mi się że lapiej troche Ci sypnął te pszenice niż 6. Ale może sie myle. Ładne są.

Edytowany przez silva, 23 czerwiec 2011 - 12:20.

#1535 Share zonk28

zonk28

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 926 postów
  • Zainteresowania:Strzelectwo ( HW 80k , HW 90k kal.--5.5mm ) , wędkarstwo , silniki TDI

Napisany 23 czerwiec 2011 - 12:26

Pszenica Ozima i jara Buteo powinno ładnie dać bo kłos zbity ładnie i ziarno jest grube a Brillant ciężko powiedzieć bo kłos dłuższy a zarazem ziarno jest drobniejsze.W sierpniu się okaże.Silva Ty masz Tonacje , powiedz coś o niej , masz może jakieś fotki jej i kłosa , chętnie bym ujrzał.Pozdr. :mellow: :mellow: TomaszPa na jesień na hektar 250-300 kg Polifoski "8" a na wiosne 2 razy saletra , ilość saletry w zależności od stanu pszenicy.Brillant pochłonie każdą ilość ale powiedzmy że 2 razy po "od 200-250 kg" na hektar.Na wiosne Buteo było masakra więc dałem Hydrofoske z jakimiś solami mineralnymi , pierwszy raz się z takim nawozem spotkałem..Kupiłem z nasiennictwa jak im zostało , bo mam tam kolege i mi załatwił po cenie , potem poszła saletra i było wszystko oki.bardzo wtedy pszenica się ruszyła aż nie wierzyłem.

Edytowany przez zonk28, 23 czerwiec 2011 - 13:02.

#1536 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 14:38

Pszenica Ozima i jara Ja tez mam tonacje, pierwszy raz w tym roku. Wziąłem materiał siewny w elicie i mam jej tylko hektar. Ja swojej dałem 300kg polifoski 300 saletrzaku i 100 mocznika( wiem ze nie za duzo;p), jak na takie dawki to zapowiada się tez całkiem przyzwoici, tylko miejscami mam problem z miotła, a dwa razy pryskałem od miotły( na jesieni gleanem a na wiosnę jakim drogim dziadostwem, bo miało mi załatwić w 100 procentach mioteł, i kosztowała z 80 pare zł na hektar).

#1537 Share zonk28

zonk28

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 15:25

Pszenica Ozima i jara To się kolego nauczysz że nie warto byle czym pryskać . Na wiosne raz Tolurexem w dawce 2.5 a jak większa pszenica to 3.0 litry na hektar i nie ma prawa być miotły.Gleanem i Chizelem dawniej kropiłem to wiem co to za środki :lol: :lol: .

#1538 Share matyziak

matyziak

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 272 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 16:10

Pszenica Ozima i jara Przypomniałeś mi czy pryskałem, był to właśnie Tolurex. I teraz wiem czemu nie zadziałał, bo posłuchałem się sprzedawcy, który twierdził ze 2 litry na hektar to muszą spalić miotłę doszczętnie, i znalazłem fakturę 89zł za dwa litry...

Tak trochę odchodząc od tematu. Właśnie wydzierżawiłem 6 hektarów ziemi( trochę 3, przeważnie 4a i b, i kawałeczek 5 klasy), ziemia od 3 lat nie jest uprawiana, na wiosnę była zaorana. Zamierzam opryskać ten ugur tajfunem w dawce 4l na hektar, zaorać no i zasiać pszenice. Obawiam się ze powschodzi dużo chwastów, zastanawiam się czy pryskać od chwastów na jesieni, czy poczekać do wiosny?

#1539 Share zonk28

zonk28

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 926 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 17:03

Pszenica Ozima i jara Tajfunem w dawce 4 litry na hektar??? Taka dawka to ty nic tam nie zdziałasz.Bedzie tak jak z twoją miotłą zobaczysz.Minimalna dawka to 5 litrów Tajfuna (Randapu) na 300 litrów wody .Proponuje 5-7 litrów tajfuna + siarczan magnezu wtedy lepiej środek działa.A jak na ugorze masz szczaw i inne chwasty podobne to wtedy 8 litrów na hektar Tajfuna musisz dać.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1540 Share deer

deer

gleboryjca

• V.I.P.
  • rank
  • 1279 postów

Napisany 23 czerwiec 2011 - 17:16

Pszenica Ozima i jara @zonk28 jak komuś radzisz to choć radź dobrze :).

Po pierwsze 4 l/ha w zupełności wystarczy.
Po drugie, nigdy nie 300l/ha przy randapie góra 150 l/ha ideał 100 l/ha i oczywiście drobnokropliste pryskiwanie - 4 strona na dole http://www.bip.minro...x?item_id=39192
Po trzecie to nie siarczan magnezu, jak już to siarczanu amonu.
Po czwarte nie polecam siarczanu amonu bo powoduje tylko szybsze zniszczenie części nadziemnych a przez to glifosat gorzej niszczy części podziemne - korzenie i rozłogi. Lepiej dodaj trend albo kondycjoner wody - roundap silnie reaguje spadkiem efektywności przy stosowaniu wody bogatej w związki magnezu i wapnia - wiążą się one z glifosatem i blokują jego działanie - stąd zalecenia małej ilości wody.
BŁOGOSŁAWIENI CI, KTÓRZY NIE MAJĄ NIC DO POWIEDZENIA I NIE UBIERAJĄ TEGO W SŁOWA