Polecane posty

pOngO88    4

@majes np.Maraton 4l/ha i coś Glean'o-podobne 5-8g/ha najlepiej w fazie 1-2liści... u mnie się sprawdziło, ale najlepiej ziemia wilgotna i dobrze uprawiona

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
majes    5

Czyli mówisz żeby to zmieszać i dać razem, pełną dawkę Maratonu i zmniejszoną Glean'a?

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Rok temu pryskałem Expert MET, w tym roku zrobię tak samo. Pryszczemy od 3 liścia wiec wtedy może będzie trochę wilgoci, teraz nie ma sensu dawać doglebowych...

 

@silva i jak zdecydowałeś co zrobisz? Wg mnie orka jest bezsensowna, może dokopiesz się do wilgotnej ziemi ale jak potem rozbić te bryły...


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

3ha zaorane w nocy zaraz jade zobaczyć efekty. No ale w to myśle że i zaraz zasieje. A reszta zobaczymy. Szukam tu podpowiedzi cały czas

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Gdy zasiejesz w popiół, jest problem, ale mały. Wcześniej czy pózniej spadnie deszcz i to co nie skiełkowało, wzejdzie. Owszem łan będzie nierówny, ale wiosną wszystko powroci do normy.

Gorszą opcją jest zasianie w glebę której wilgotność jest wystarczająca do skiełkowania, lecz zbyt mała do ukorzenienia się siewek, a dzieje się tak gdy ubytek wody z wierzchnich warstw gleby jest szybszy od rozwoju korzeni i ich szybkości przenikania gleby.

Takie rośliny zamierają i póżniejsze opady pomogą tyle co umarłemu kadzidło.

Jak będzie trudno powiedzieć, ale na dzień dzisiejszy nie ciekawie to wygląda, choć innej opcji jak zasiew nie potrafię sobie wyobrazić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmermf    80

Tak xemit masz rację, ziarnko puści kiełka, ale sucho i za ziemię nie złapie w wyniku czego zasycha. Mam posianą pszenicę 5 września na glinie i se ziarnko leży tak jak w magazynie. Wczoraj spadło pierwsze 2mm deszczu od miesiąca, ale to za mało by pomogło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

U mnie właśnie jak w lekko suchą glebe zasialem to i poschodziła bo jest dobre podsiąkanie. Byłem na polu i jednak sie wstrzymuje bo nie rozbije tych brył agregatem. Za sucho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

jak tak czytam wypowiedzi Boniara to aż śmiać mi się chce na te jego wywody o podsiąkaniu z dolnych partii gleby i nocnej rosie.... na lekkiej glebie takiej która można byle broną uprawić do siewu czy nawet gałązka z drzewa zabronować to się zgodzę że tylko trochę wilgoci w glebie wystarczy i nawet z nocnej rosy i pszenica zejdzie.... ale on chyba nie widział takich gleb że po uprawie ciężka broną której jedno pole waży około 70 kg następnie wałem kruszącym później broną aktywną i jeszcze raz wałowanie wałem po siewie i ziarno leży w takich bryłkach wielkości drobnego gruzu..... a żeby każdy mógł sobie wyobrazić to wygląda to mniej więcej tak jakby wysypać na szosę parę tirów gryzu i w te kamienie zasiać!!

 

 

i nie mów mi to o nocnej rosie czy innych podsiąkaniach jeśli od 5 tyg nie było u mnie kropli deszczu!!! a nocne rosy tylko mogą zepsuć ziarko w takiej glebie bo ona nabiera wilgoci w nocy a w dzień wysycha i zarodek się psuję,, a później jak spadnie deszcz to nic z niego nie będzie... na takie pola u mnie w tym momencie żeby były dobre wschody trzeba około 5 dni spokojnego deszczyku dzień i noc a nie jakiś ulew......

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzejB    3

Panowie mam problem. Posiałem pszenicę bogatkę po rzepaku ozimym 2tygodnie temu i wschody są mizerne. Wszystkim dookoła się zieleni a u mnie na polu wielkie NIC! Nie wiem co robić teraz. Na stanowisku po pszenicy wschodzi ładnie a tam po rzepaku nie. Rzepak pryskałem fusilade forte i galerą na wiosnę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

W odchwaszczaczach rzepaku nie szukaj przyczyny.

Szczerze, to nic sensownego nie przychodzi mi do głowy.

Poza jednym, samosiewy rzepaku zbyt wyrośnięte pochłonęły zbyt dużą ilość bezcennej w tym sezonie wody (z relacji sąsiadów wiem, że problemy z zaoraniem mieli oraz właśnie ze wschodami jak Ty).

Opisz, orka siewna kiedy oraz uprawa przedsiewna, identyczny materiał siewny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzejB    3

oba pola uprawiałem tak samo i ten sam materiał siewny. Fakt ze rzepak był spory jak orałem i ciężko było go przyorać. Potem bronowałem, siałem i znów przybronowałem. Ziarenka leża w ziemi i nic. Myślisz że jakby popadało to wykiełkują czy to już nic z tego nie będzie? liczyłem na lepszy plon po rzepaku a tu nic nie bedzie :(

Edytowano przez andrzejB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No pewnie że za sucho. Pewnie od razu w żniwa niszczyłeś ten rzepak no i za duży i brak wilgoci. U znajomego jest tak samo. Siał tego samego dnia po pszenicy i po rzepaku i na jednym jest a na drugim nie ma. Trzeba czekać na deszcz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

mam 2,5 ha 3 i 4 klasy pociętej w pasy. Siałem 17-09 i na 4 pszenica juz powschodziła a na 3 sobie spokojnie leżakuje. Dodam że od 2 miesięcy praktycznie nie padało. Ponoć ma padać za dwa dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
TOREZ    35

Myślisz że jakby popadało to wykiełkują czy to już nic z tego nie będzie? liczyłem na lepszy plon po rzepaku a tu nic nie bedzie :(

Głowa do góry, plon to Cię jeszcze zaskoczy na plus.

Po opadach deszczu (które prędzej czy później muszą przyjść)tak z kilka dni, wyrusz na pole, sprawdź czy zachodzą zmiany, i daj znać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal009    27

Witam.

A, co sądzicie o zasianiu poplonu teraz w podorywkę. Podorywka zrobiona po zbiorze pszenicy. Teraz pojechałbym kultywatorem i zasiał rzepak, a na wiosnę orka na początku kwietnia. Siana będzie gryka. Jest sens takiej uprawy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

chomik - śmiać to się możesz ale jest to śmiech głupca... :rolleyes:

Edytowano przez Boniar

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

przyjedź boniar do mnie to ci w pokaże jak to wygląda i wtedy pogadamy..... o wilgoci glebowej nocnych rosach i podsiąkaniu jak ty to ładnie ująłeś..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzejB    3

Dzisiaj wkońcu popadało, mam nadzieję że zacznie wschodzić pszenica :rolleyes: A tak przy okazji mam do was pytanie odnośnie tego jak mój sąsiad uprawia pole. Otóż zaraz po żniwach posiał łubin jako poplon. A teraz jakieś 3-4 razy ten łubin potraktował talerzówka, potem rozsiał nawozy, potem zaorał tak ze aż mu przednie koła 360 prawie zasłaniało, kolejnie wszystko przejechał trzema takimi płaskimi zwykłymi walcami a na koniec tej ciężkiej całotygodniowej pracy zasiał dziś te swoje 5ha pszenicy ozimej(do tego najął większy traktor z agregatem siewnym), który tak pędził po polu, że pszenica leży na wierzchu praktycznie nie przysypana. Zastanawia mnie bardzo jaki sens jest takiej pracy? Czy jego nadgorliwość na polu da wymierny zysk? Może to jakieś nowości techniczno-uprawowe a ja 100lat za murzynami :blink: i waro zastosować jego metody?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Boniar    8

samo 3-4 krotne talerzowanie to ogromna strata kasy w paliwie...a potem oranie na 45 cm... to chyba nie wymaga komentarza :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
silva    19

No oczywiście że za dużo wjazdów. Ale może to hobby dla niego i chce mieć najlepszą uprawe. Ciekaw jestem jakie ma plony

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
emilko    20

Jestem początkującym rolnikiem - moje pierwsze żniwa dopiero w 2012. Planuje rzucić poplon na rżysko i chciałbym zrobić to najmniejszym kosztem.

Czy można wjechać siewnikiem na rżysko (oczywiście jeżeli ziemi nie będzie jak skała)i siać.

Czy może poprzedzić to talerzowaniem lub innym zabiegiem agrotechnicznym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

najtaniej bedzie talerzówką wraz z siewnikiem do poplonów i talerzówka zakonczona bronami lub wałkiem ale jeśli nie posiadasz siewnika to można rozsiać rozsiewaczem do nawozów, lecz wydaje mi się, że troche puźno na poplon pod oziminy czyba, że rzepak pod jare a jeśli się mylę to proszę o poprawke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pracaipasja    0

sucho jak diabel,u siebie po orce ciagam taka zaje....ie ciezka wloke,wiekszosc grud porozbijana i ubite podglebie potem ciezkie brony z walem i siew agregatem. Efekt to optymalna glebokosc siewu i mimo suszy calkiem niezle wschody,tylko ze uprawa trwa dosyc dlugo i jest paliwozerna.Jezeli chodzi o pszenice to bez paniki dopiero 8. W ubieglym roku ostatnia po qq sialem 30-go listopada,wiosna pole wygladalo tak ze wstyd sie bylo do niego przyznac poszla ciezka brona i antywylegacz na dokrzewienie,efekt lepsza od jarych i tylko nieco gorsza od reszty zimowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault9514    54

Właśnie wróciłem z pola, niestety pszenica siana 10 dni temu wcale nie wschodzi, przedwczoraj przeszedł deszcz, a teraz na polu jest sporo ziaren na wierzchu (odkrytych) czy będzie coś z tego ?? :( :( :(


ZETOR Team !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chomik111    18

jak duży ten deszcz poszedł masz może deszczomierz????? jeśli jest dość mokro i przemokła gleba do ziarna to poschodzi, tylko może być taki problem że jeśli deszcz był mały to ziarno nabierze wody skiełkuję a gleba wyschnie to może obumrzeć. U mnie z piątku na sobotę w nocy spadło 10 litrów deszcze na m2 i na ciężkiej glebie ledwie przemokło do ziarna... pola mam łaciate lekka gleba już drugi liść się pojawia a na ciężkiej łyso jak na szosie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj