Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
pawelol111    1342

Poprzedni MR: najpierw 3 lata na gospodarstwie a potem rok. Teraz pewnie będzie wybór - albo bierzesz MR na gospodarstwo powyżej 20tys euro i tyrasz na nim 5 lat albo bierzesz mniejsze dofinansowanie na mniejsze gospodarstwo i tyrasz rok. Tak mi się wydaje ze względu na to iż z wiadomo że z 11 ha (tak jak to w poprzednim MR było) raczej trudno wyżyć. Co innego gospodarstwo które generuje 80 tys złotych rocznie. Zakładając tylko 30 tys zysku daje nam to co miesiąc 2 najniższe krajowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tam wątpię, żeby oni to dzielili na małe i duże dofinansowanie, na pewno zostanie jedna kwota i biznesplan do wypełnienia w ciągu 5 lat. Jedno jest pewne - łatwiej nie będzie, a chętnych może być więcej niż w poprzednim rozdaniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

tu chyba nie chodzi o "mniejszy czy większy" MR tylko o to że jak się załapiesz to będziesz miał dofinansowanie z MR a jak się nie załapiesz to będziesz mógł skorzystać mniejszego dofinansowania dla gospodarstw niskotowarowych. Fajnie bo jest alternatywa ale jest haczyk, bo jak nie będziesz spełniał wymogów odnośnie SO dla młodego rolnika to też się nie załapiesz na prow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o działanie PROW 2007-2013 "Ułatwianie startu młodym rolnikom" - tzw. premia dla młodych rolników. Na dzień 04.10.2013 r. łączna wartość wszystkich wydanych w ramach działania decyzji o przyznaniu pomocy stanowi równowartość 92% dostępnego budżetu w ramach PROW 2007-2013. Niewykorzystane środki to ok. 122 mln zł. Należy przypuszczać, iż tak znaczna kwota pozwalająca sfinansować jeszcze 1 626 dotacji, każe ARiMR uruchomić w II poł. 2013 r. lub w I poł. 2014 r. dodatkowy nabór wniosków.

 

Trzeba przyznać, że sytuacja wymaga dodatkowego rozstrzygnięcia. Kwota pieniędzy jest przecież wysoka, więc trudno byłoby tych pieniędzy w ogóle nie wykorzystać i na nic nie przeznaczyć. Jednakże, gdy przeliczy się otrzymaną z wniosku kwotę, okazuje się, że nie jest ona już taka, dla rolnika, imponująca. W 2011 r. wpłynęło 8 600 wniosków. Dodatkowo, ciekawe jest, na co czeka Minister Stanisław Kalemba - obiecał szczegółowe informacje w tej sprawie po żniwach. Rolnicy już dawno tę pracę mają za sobą, a w Ministerstwie wciąż cisza...

Tematy połączone

Edytowano przez danielhaker

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Polus0    16

Nie wiem skąd macie takie dane i czego szukacie na forum?? Wydanych jest 92% to są pieniądze rozliczone, pozostałe coś około 100 mln, to są pieniądze nie do końca rozliczone. Mają je młodzi, ale jak nie uzupełnią wykształcenia/ nie przedstawią faktur zakupu czy co tam jeszcze, to mogą wrócić do ARiMR z odsetkami. W rzeczywistości pozostało chyba 28 mln, na które w czerwcu zrobił skok Kalemba. Było już o tym na forum, źródło: http://www.agrofoto.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/ulatwianie-startu-mlodym-8221-dopiero-w-nowym-prow,46206.html

Nie wiem po co wprowadzacie na nowo zamęt, chyba szukacie klientów (jeleni). Jak ktoś chce premie idzie do ODRu.

Napiszę to wyraźnie: NOWY NABÓR NA MŁODEGO JEST W 2015 ROKU.

Temat do zamknięcia, żeby nowi użytkownicy nie podłapali go i na nowo nie rozwijał się bez sensowny temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Należy pamiętać, że Komisja europejska nadal nie zatwierdziła jeszcze tego przeniesienia środków. Projektu zmian wciąż nie ma, więc temat jest otwarty. Tym bardziej, że Minister swoich zapowiedzi nie odwołał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MikoajBaum    0

Ministerstwo od rolników wymaga przygotowania biznesplanu na 5 lat i oczywiście wypełnienia jego zapisów, natomiast samo nie potrafi powiedzieć, co będzie się działo w zakresie wsparcia gospodarstw w ciągu najbliższego roku ...

 

Zastanawia również postawa kółek rolniczych, izb i innych organizacji rolniczych. Oni są chyba generalnie ze wszystkiego zadowoleni ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

a to nie było przypadkiem tak że ta wolna pula która miała iść na MR została przeniesiona na pomoc dla ludzi po klęskach żywiołowych?

 

Czytałem dziś Top Agrar i było napisane że teraz znamy współczynniki SO 2007 ale do modernizacji będą nowe wartości. jestę prorokę :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralex    1

Witam

Obliczając esu na MR w tabele wpisuje ile mamy np tuczników w danym momencie w chlewni czy ile tuczników wyprodukuje na rok ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralex    1

czyli żeby mieć 16.6 esu trzeba mieć np mając chlewnie około 140 tuczników non stop. Psa można wliczyć do esu :) ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

relax przeczytaj kilka stron wcześniej co razem z kolegami pisaliśmy, ESU to już historia ale jak chcesz to psa możesz wliczać tylko o kocie nie zapomnij bo może być mu smutno!

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Jak wliczysz psa to będziesz miał w "uj" ESU a jak psa i kota to w "uj" i jeszcze troche a to może być za dużo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartko944    5

z tego co wiem i co mówiła mi ciotka która pracuje w ODR to zadnego młodego rolnika nie bedzie w 2014 r ! Z tego co mowiła to rok 2014 bedzie przejściowym rokiem czyli rozliczenie sie z funduszu 2007-2013 i wyznaczenie nowych wytycznych na temat nowego funduszu, wiec nie łudzcie sie ze beda jakies prowy cz mlode rolniki w 2014 !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ralex    1

z tego co wiem i co mówiła mi ciotka która pracuje w ODR to zadnego młodego rolnika nie bedzie w 2014 r ! Z tego co mowiła to rok 2014 bedzie przejściowym rokiem czyli rozliczenie sie z funduszu 2007-2013 i wyznaczenie nowych wytycznych na temat nowego funduszu, wiec nie łudzcie sie ze beda jakies prowy cz mlode rolniki w 2014 !!!

ja sie nie łudzę czy będzie dotacja w 2014 tylko ogarniam już temat. Młody rolnik to nie jest tak kupno rowera trzeba załatwić szkole pole itd

 

Jak wliczysz psa to będziesz miał w "uj" ESU a jak psa i kota to w "uj" i jeszcze troche a to może być za dużo...

dobrze mówi dać mu wódki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRGOJ    19

czy uzyskanie premii dla Mlodego Rolnika dyskwalifikuje z PROWu w tych samych latach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartko944    5

ja brałem młodego rolnika w 2011 i pierwsze co sie robi to składasz wniosek( moze byc nawet do polowy wypełniony grunt zeby zlozyc jak beda przyjmowac bo i tak beda poprawki i tak ) dostajesz decyzje ze przyznaja ci pieniadze w tedy masz 6 miesiecy na przepisanie ziemi(średniej krajowej), opłacenie krusu i nadanie numeru gospodarstwa, wiec nic wczesniej nie trzeba załatwiac:p po zalatwieniu tego składasz wniosek o płatnosc i daja ci kase w tedy . a szkole musisz uzupełnic w ciagu 3 lat od wypłaty kasy. Młody rolnik nie wyklucza prow wiec mozna starac sie ot i o to :) ja nie trzymam zwierzat a produkcyjnosc osiagnałem tak ze jednego roku musze zasiac 0,5 ha pietruszki :P

 

http://www.arimr.gov.pl/fileadmin/pliki/zdjecia_strony/186/186_C/MR_2011_adk_informacje_ogolne_str__internetowa.doc

wiarygodne zródło wiec po czytac i bedzie wszystko jasne

 

to sa troche stare wytyczne, bo jak ja bralem to juz były zmiany :) np to ze mozna juz po roku isc sobie gdzies do pracy. teraz pewnie tez beda te wytyczne sie róznic wiec trzeba czekac i nic nie załatwiac na pewno bo w mlodym rolniku jest tak ze nie mozesz miec ziemi dluzej niz rok pezed złozeniem wniosku, wiec cierpliwie czekac na wytyczne i terminy :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

z tego co wiem i co mówiła mi ciotka która pracuje w ODR to zadnego młodego rolnika nie bedzie w 2014 r ! Z tego co mowiła to rok 2014 bedzie przejściowym rokiem czyli rozliczenie sie z funduszu 2007-2013 i wyznaczenie nowych wytycznych na temat nowego funduszu, wiec nie łudzcie sie ze beda jakies prowy cz mlode rolniki w 2014 !!!

 

Kasa może i w 2015 ale nabór powinien być w 2014.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartko944    5

moze moze , moja ciotka tam pracuje i oni tez nie wiedza kiedy bedzie nabór , ja o moim naborze sie dowiedzialem 5 dni wczesniej ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartko944    5

tak, ale oczywiscie musza ci przepisać ziemie i musisz miec swój numer gosp.

Edytowano przez KRISTOFORn
Cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
read    22

brat otrzymał w spadku ziemię we wrześniu 2013 czy jak weźnie nr gospodarstwa teraz czy lub w 2014 ma to wpływ na młodego rolnika (do tej pory ja użytkowałem tą ziemie - taty i brałem dopłaty więć teoretycznie mogę tak to robić co decyduje o dacie rozpoczecia działalnosci dzień nadania nr gops. czy sam przepis spadku na brata KW) z góry przepraszam jak już było ale z mnóstwa zajęć ... nie mam narazie czasu śledzić wątku od początku a wielu z was czuje się w tym jak ryba w wodzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
    • Przez Leni933
      Witam,
      w tym roku muszę odbyć miesiąc praktyk administracyjnych w urzędzie związanym z rolnictwem. W pierwszej kolejności pomyślałem o ARiMR jednak nie wiem co tam każą robić studentom na praktykach. Nie chce cały dzień siedzieć i przekładać czy liczyć kartki. Może ktoś był na takich praktykach w tym urzędzie i jest w stanie co nieco powiedzieć czego tam wymagają, jakie zadania dostają studenci. Z góry dziękuje za odpowiedź!
    • Przez aga19892010
      witam,czy jest tu ktoś miał w zeszłym roku kontrol z Arimr odnosnie obszarowki i wzajemnej zgodności ?w tym roku znowu kontrol,dzis kontrolerzy zawitali,czy ktos tez mial 2 lata pod rząd kontrol?ile lat jeszcze tak bedzie?moze ktos podzielic sie doswiadczeniami...
    • Przez zelus132
      Witam, wiem że takich tematów jest masa, ale każdy przypadek jest nieco inny. Wkrótce składam podanie o młodego rolnika i muszę już mniej więcej wiedzieć jaki ciągnik chce kupić. Ma pracować jako główny przy około 17ha, gleba średnia, miejscami ciężka, ale przede wszystkim mam tu góry na każdym polu. Chciałbym żeby ciągnik uciągnał 4 skiby 4x40 (ponoć pługi kaverland stawiają mniejszy opór, wiec pewnie taki kupie). No w przyszłości pewnie rozrzutnik 6 ton i agregat z siewnikiem, nie wiem jaka szerokość.

      Chciałbym żeby ciągnik sie przede wszystkim nie psuł, ponieważ mechanika nie jest moją wybitnie mocną stroną i był tani w uzyciu, chce go oszczedzac zeby był na lata.

      Do tej pory uzywalem c-360 bez kabiny gdzie sprzęgła nie idzie wcisnac, skrzynia zgrzyta a biegi wyskakują i mf 255 z zerwaną sprężyną siedzenia, wybitą szybą, bez drzwi itp. i jeśli miałbym opisać te ciągniki, to w zaklądce komfort z jazdy wpisałbym: "nie występuje". Dlatego pod względem komfortu wszystko bedzie dla mnie lepsze niz to co mam teraz, wymagam tylko kabiny i tyle, zeby sie dalo jezdzic na deszsczu.

      Doradzi ktoś coś? Z tego co sie rozgladalem to belarus 820 na moscie krzyzakowym dobrze pasuje. Sąsiad ma pronara 82 i daje rade z pługiem czwórką, idzie pod góre aż miło patrzeć.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj