Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wapnowanie pola

5862 odpowiedzi na ten temat

#2041 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 01 sierpień 2013 - 19:07

Wapnowanie pola

Czyli kolego w tym roku rezygnujesz z wapnowania i nawożenia ,cena zboża bardzo niska ale mimo to trzeba ziemi posypać .Apropo cen środków produkcji napewno nie spadną a ziemi nie oszukamy .

Nie rezygnuje z wapnowania i nawożenia, co roku rozsiewam ok 200t wapna (4t/ha) ale nie dam sobie wcisnąć towaru za 500zł/t skoro mam dokładnie takie samo za 100zł/t jedyna różnica jest taka że to droższe jest granulowane. Więc po kiego grzyba przepłacać. Rachunek prosty różnica w cenie przy tej ilości 80 tysięcy złotych

Edytowany przez west, 01 sierpień 2013 - 19:11.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Wapnowanie pola Dzisiaj, 03:51
  •  

#2042 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 01 sierpień 2013 - 20:24

Wapnowanie pola Agronom dlaczego nie polecasz magnezowego, ja właśnie zakupiłem z Nordkalku?

#2043 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 01 sierpień 2013 - 20:27

Wapnowanie pola A jakie wapno stosujesz ?

Henio2:
Nie polecam granulowanego magnezowego , co do sypkiego to przy dobrym przemiale i dobrej cenie nie jest to złe rozwiązanie.
Moje zdanie jest takie że magnez dużo lepiej dawać w kizerycie niż w wapnie .

Na przykład:

Wchłanianie magnezu w tej postaci( kizerytu)
przebiega niezależnie od warunków środowiska, takich jak
pH gleby. Jest to główna zaleta Kizerytu (MgSO4
), wyróżniająca go od innych nawozów magnezowych np. MgO i MgCO3
.
Przeprowadzone doświadczenia dowodzą, iż dolomit (CaCO3
MgCO3
) uwalnia magnez jedynie w bardzo drobno zmielonej
postaci i tylko na glebach kwaśnych (pH niższe niż 5,5%). Proces uwalniania magnezu trwa w tym przypadku dość długo,
tak więc właściwe zasilanie gleby zgodnie z potrzebami roślin
zapewnić może jedynie natychmiast rozpuszczalny magnez,

Podpisuje się pod tym .

Edytowany przez Agronom_kujawy, 01 sierpień 2013 - 20:46.

W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2044 Share henio2

henio2

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 502 postów

Napisany 01 sierpień 2013 - 20:49

Wapnowanie pola Magnesium tanie raczej nie jest 140 zł tona :wacko:

#2045 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 01 sierpień 2013 - 21:40

Wapnowanie pola DLG wapno, oraz z Nordkalku Fast Cal lub Standard Cal. Innego wapna nie chcę. W zależności od pory roku i warunków glebowych oraz aktualnych promocji od 5 lat stosuje wyłącznie te wapna. wcześniej przerabiałem wiele innych ale bez widocznych efektów.
Jak ktoś potrzebuje szybkiej regulacji ph polecam fast Cal (minus strasznie pyli, mocno rozdrobnione i po wysypaniu z samochodu po prostu się rozpływa), ale działa super,
Do systematycznego stosowania w celu utrzymania odpowiedniego Ph polecam Standard Cal, dobrze się rozsiewa i zawiera niewielkie ilości magnezu (choć zgodzę się Agronomem że lepiej rozsiać kizeryt niż kierować się przy wyborze wapna zawartością magnezu, ja stosuje co 4 lata kizeryt w rzepaku w dawce 250kg/ha wiosną i dostarczam jednocześnie rzepakowi siarkę oraz magnez i pozostaje jeszcze dla roślin następczych w glebie i rozkładających resztkach),
Do stosowania pogłównie (interwencyjnie) polecam DLG wapno jest bezpieczne dla roślin, a i w systematycznym stosowaniu sprawdza się bardzo dobrze.
Przedział cenowy tych wapni u mnie na podwórku mieści się w granicach 100-120 zł/t więc nic mnie nie skusi na wapno za 500zł/t.

#2046 Share case-jxu-95

case-jxu-95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 284 postów

Napisany 02 sierpień 2013 - 07:06

Wapnowanie pola A jakie nawozy stosujesz pod korzeń fosoran amonu i sól potasową czy soś innego,a co do wapna to rozważę twoje uwagi

Przestań cytować poprzedni post, następnym razem będzie ban na tydzień.

Edytowany przez milanreal1, 02 sierpień 2013 - 11:49.

#2047 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów
  • Zainteresowania:Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam

Napisany 02 sierpień 2013 - 08:09

Wapnowanie pola A po ile masz tą duńską kredę ?
W życiu człowieka są trzy najważniejsze rzeczy : wapno, wapno i jeszcze raz wapno

#2048 Share case-jxu-95

case-jxu-95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 284 postów

Napisany 02 sierpień 2013 - 09:24

Wapnowanie pola Podzwoniłem za wapnem i sprawa ma się tak agrolok oferuje wapniak koszelowski gruby pakowany bb 500zł t drobny ok 650zł t przy dawce 500 kg h koszt to ok 250zł natomiast nordalk fast cal 200zł t przy dawce 3t wychodzi drożej od wapniaka co wy na to które wybrać

#2049 Share agro1991

agro1991

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 50 postów

Napisany 02 sierpień 2013 - 13:28

Wapnowanie pola Agronom czy wapno dolomitowe będzie dobre na gleby srednie (4-6 klasa) Ph 5-5,5 w dawce 3 tony na ha? wapno dolomitowe, które bym brał ma taki skład: http://www.gzd.com.pl/oferta/nawozy

#2050 Share LowRider

LowRider

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 989 postów

Napisany 02 sierpień 2013 - 13:36

Wapnowanie pola case-jxu-95

wg ciebie 500kg wapniaka koszelewskiego = 3t nordalk fast cal
Andrzej Zaorski rozpisywał już takie równania :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2051 Share RAMZES9107

RAMZES9107

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 02 sierpień 2013 - 17:24

Wapnowanie pola Panowie mam proste pytanie. Nie wapnowane pola u mnie były z 20 lat. Myśle po ściernisku pojechać teraz wapnem tlenkowym i moje pytanie jest takie - jaką dawkę zastosować wapna tlenkowego 75 %? Gleba klasa IVa no i PH około 4 bo w tamtym roku po zbiorach badałem glebe. Cena u mnie takiego wapna to 300 zł / t.

#2052 Share nojsze

nojsze

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 269 postów

Napisany 02 sierpień 2013 - 19:54

Wapnowanie pola Skąd jesteś że masz tak drogi tlenek ?!
2.5 tony tomax abyś nie przedawkował jak ziemia gliniasta syp na suchą i mieszaj gruber , kultywator itp wiecej ani się waż sypać w zaleceniach moe być na 4pH 4 tony czystego tlenku podziel na lata.
pozdr....

#2053 Share RAMZES9107

RAMZES9107

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisany 02 sierpień 2013 - 21:55

Wapnowanie pola Jestem z podkarpacia i niestety tutaj wszystko drogie a zarobki niskie...

#2054 Share west

west

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 656 postów

Napisany 02 sierpień 2013 - 22:54

Wapnowanie pola

Podzwoniłem za wapnem i sprawa ma się tak agrolok oferuje wapniak koszelowski gruby pakowany bb 500zł t drobny ok 650zł t przy dawce 500 kg h koszt to ok 250zł natomiast nordalk fast cal 200zł t przy dawce 3t wychodzi drożej od wapniaka co wy na to które wybrać

I wapniak i fast Calk lub Standard Calk mają taką samą zawartość CaCO3 95% więc porównuj 1-1, nie patrz na zalecenia wciskających Ci kit że 500kg wapniaka równoważy 3 tony fast Calk. Wapniakiem w tej dawce wprowadzisz tylko 475kg CaCO3/ha a Fast Calkiem 2850kg CaCO3/ha. Cena kilograma CaCO3 w wapniaku wynosi 53grosze a w Fast Calku lub Standard Calku jedynie 10 groszy czyli 5 krotnie taniej. Chyba prościej się już nie da wytłumaczyć.

A po ile masz tą duńską kredę ?

115 zł/t netto na podwórku.
LowRider podał najlepszy sposób liczenia jakim się wielu na tym forum posługuje by udowodnić swoje poglądy

#2055 Share pracus74

pracus74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 116 postów

Napisany 03 sierpień 2013 - 10:11

Wapnowanie pola Agronom a co sądzisz o wapnie z Mątw k.Inowroclawia? Jaką dawke należałoby zastosować przy ph 5.5 ? Ziemie okolice Brzescia KUJ Z góry dziekuje za odpowiedz

#2056 Share pepe2

pepe2

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 98 postów

Napisany 03 sierpień 2013 - 20:37

Wapnowanie pola Jakiś czas temu zakupiłem takie coś a potem przyszło Agrofoto i zrobił mi się mentlik bo nie wiem czy to ma jakąś wartość czy jest to jakaś podróba , rzućcie okiem i oceńcie

Dodany obrazek

Dodany obrazek

#2057 Share case-jxu-95

case-jxu-95

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 284 postów

Napisany 03 sierpień 2013 - 21:46

Wapnowanie pola Kolego WEST dołożę te 2 tys i zamówię ten FAST CAL pracujesz na większym areale niż ja to wiesz co piszesz dzięki M.

#2058 Share Agronom_kujawy

Agronom_kujawy

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 600 postów

Napisany 05 sierpień 2013 - 08:12

Wapnowanie pola W wapnowaniu chodzi o praktykę a nie o wyliczanki .
A praktyka pokazuje że kolega west osiąga wspaniały efekt dając 4tony co roku dobrego wapna ale mógł by dać o wiele mniej granulatu i miał by ten sam efekt .
Inaczej mówiąc kolega west mimo że efekty na polu ma wspaniałe to metoda której używa kosztuje go o wiele więcej niż by mogła .
Praktyka mówi że ten sam efekt uzyskamy dając 500kg dobrego granulatu pod agregat co 4 tony dobrego wapna pylistego pod orkę .
Żeby się o tym przekonać trzeba jednak zrobić sobie samemu eksperyment z wapnowaniem systematycznym granulatem pod agregat lub po powierzchni pola.

#2059 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 05 sierpień 2013 - 08:48

Wapnowanie pola West sypie co 4 lata, więc podziel to przez 4 i porównuj. Ja wysiałem w tym roku granulowane pogłównie na kukurydze. Kukurydza jest bardzo ładna, choć na wiosne była kiepska. Tylko że tam gdzie nie posiałem też jest ładna. Zobaczymy czy na kombajnie będzie widać różnice.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2060 Share johnsoon

johnsoon

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 97 postów

Napisany 05 sierpień 2013 - 10:19

Wapnowanie pola Panowie ktos z Was jest w stanie powiedziec mi cos o kredzie z mielnika tzn. MIELNICKIE ZAKŁADY KREDOWE OMP SP. Z O.O.
Byl bym bardzo wdzieczny za opinie na temat tego wapna :)
Chyba ze polecicie mi inne wapno.. woj.podlaskie