Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6361 odpowiedzi na ten temat

#701 Share agrocomplex

agrocomplex

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 13:24

Żywienie bydła mlecznego Witam wszystkich bardzo serdecznie

"Zakładając niezmienne zimowe żywienie, czy poziom mocznika pomiędzy rannym a wieczornym udojem może się różnić? Jeśli tak to dlaczego? "
Panie @Pawel20 wszystkie parametry mogą się różnić w sposób bardziej znaczny lub mniej. Wyjaśnienie jest bardzo proste samopoczucie zwierzęcia i jego zapotrzebowanie na składniki. Każdemu może się zdarzyć, że je coś i nic mu nie jest, ale raz może mu zaszkodzić choć produkt był odpowiednio przygotowany. Bierze się to z chwilowego zapotrzebowania na składniki. Możliwe jest także iż ma pan niejednolitą paszę.

Panie @sacrable większość firm paszowych za zakup ich pasz układa dawki pokarmowe, także proponowałbym się ich zapytać. Istnieje realna szansa, że za niewielką opłatą wykonają panu dokładną analizę składu pasz i w tedy będzie można ułożyć dawkę. Pisanie dawek na forum ma tą wadę, że każde stado jest inne. Dlatego u jednego takowa dawka się sprawdzi u innego nie. Proponowałbym rozejrzeć się za szwedzkim bydłem czerwonym, bardzo dobre krowy mleczne.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 06:46
  •  

#702 Share FanUrsusa

FanUrsusa

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 14:24

Żywienie bydła mlecznego A kreda pastewna nie reguluje pH? Po ilu godzinach, dniach zostaje uwidoczniona poprawa zn. dam paszę o 16 to mogę jutro o 7 się spodziewać więcej mleka?

#703 Share sacrable

sacrable

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 14:58

Żywienie bydła mlecznego

Na oko jest fajna dawka ale nieznam paramertrów kiszonek i nie znam poziomu mocznika (polecam wejście do kontroli użytkowości nie jest to upierdliwe kolega pisał że musiał się dopasować z godzinami to nie prawda jak dbasz tak masz to oni są dal ciebie a nie ty dal nich bo im za to płacisz). Jeśli chodzi o pierwiastki to nie przesadzaj z wydajnością u nich bo możesz je zadoic na śmierc poziom 35 litrów jest ok. niema co forsować je więcej (poziom 8-9tyś w roku w pierwszej jest oki.), Wprowadz 3 odpas pasy tresciwej bo przekraczanie dawiki 3 kg dziennie jest niekożystne ze względu zywieniowego i ekonomiczneg wiem że to jest upierdliwe ale warto (zrób to tylko dla krów wysoko wydajnych które chcesz premiować). Postaraj się dawać sianokiszonkę tak jak masz w dawce na krowę (20 kg a nie do woli) bo napewno niektóre zjedzą 30 kg a inne 10kg a to juz są dwie różne dawki. Zostaw w oborze zapalone światło na noć bo jak jest ciemmnio to krowa nie je (wystarczy jednna mała energo oszczędna żarówka tak żeby był pólmrok w oboże to wystarczy)

Trochę się zaniepokoiłem wypowiedzią o pierwiastkach. W tej chwili sztuka 27 dni po wycieleniu daje 38-40 litrów dziennie, dostając przy tym niecałe 9 kg paszy treściwej dziennie w dwóch dawkach: rano i wieczór. Treściwą mieszam dość dokładnie z kiszonką z kukurydzy. Skoro ma treściwą wymieszaną z objętościówką to chyba nie jest to takie niekorzystne pomimo tych 4,5 kg?Właściwie ona je to paszę całą dobę. Sztuka ta w poprzednim gospodarstwie żywiona była właściwie tylko kiszonką z kukurydzy do woli + dodatek wysokobiałkowej paszy ok. 8 kg. Kupiłem ją 5 dni przed porodem. Nie miałem czasu na bardzo radykalną zmianę sposobu żywienia. Obecnie karmię również z przewagą kukurydzy, stopniowo zwiększając udział sianokiszonki. Problem w tym taki, że ona nie ma za bardzo ochoty zwiększać pobrania sianokiszonki ponieważ woli kukurydzę. Jeśli obetnę ilość kukurydzy to napewno zjedzie z mleka. Co zrobić żeby jej nie skrzywdzić? Wydaje mi się, że ona ma potencjał żeby dać jeszcze więcej mleka, ale ze strachu nie zamierzam zwiększać dawki treściwej w tej laktacji. Jej wydajność satysfakcjonuje mnie aż nadto. Ciekawe jak jej wydajność rozłoży się w ciągu laktacji.

Panie @agrocomplex:
O ułożeniu dawki przez żywieniowca firmy paszowej już myślałem i nawet rozmawiałem. Problem w tym taki, że póki co mam bardzo nierówne stado. Są sztuki o dobrej genetyce i są takie co tylko na hamburgery. Przy takim stadzie nie wiem czy taka uniwersalna dawka miała by sens. Jeśli chodzi o bydło szwedzkie to nie miałem doświadczeń w tym zakresie i nic o nim nie wiem (poza tym co mówi google). Gdzie można takowe nabyć? Nie mówię, że nie mógłbym spróbować szwedzkiego, ponieważ po nowym roku planuję kolejny zakup dobrych jałówek.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#704 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 19:52

Żywienie bydła mlecznego ponawiam pytanie, bop jak tak czytam, że krowy dają po 35-40 litrów na dzień to aż nie do wiary, bo u mnie w tej chwili najlepsza krowa daje 15l/ dziennie. W tej chwili dostaja rano po dojeniu sianokiszonkę z I lub z II pokosu lecz nie wiem ile bo balot 120x120 starcza na 2 dni na 10 szt(prasa metal-fach z rotorem i nożami siano przewiedniete), po zjedzeniu sianokiszonki dostaja po ok 1,7kg śruty z własnych zbóż + witaminy dolfos + kwasny weglan sodu i po tym po 3,5kg ziemniaków/ szt i dalej sianokiszonka na oko 10kg/szt po 14 znów sruta 1,5kg, ziemniaki 2,5kg i sianokiszonka po 12kg i dopiero na noc siano+ słoma owsiana.

Do dyspozycji mam sianokiszonkę z I i II pokosu, siano z I pokosu, ziemniki i własne zboża, ile mogę wyciągnąć z krów na tych paszach ewentualnie mogę coś dokupić krowy średnio sa w 200 dniu laktacji

#705 Share 2xandrzej360

2xandrzej360

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 348 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 20:00

Żywienie bydła mlecznego Panowie miał ktoś z was problem w Żywieniu bydła kukurydzą ? nigdy u nas w gospodarstwie nie stosowaliśmy tego typu kiszonek w żywieniu bydła i przy zmianie karmy krowy po jakimś czasie karmienia jakby zapchały kukurydzą i mają problemy z wypróżnianiem co może być tego przyczyną ???
dodam ze wcześniej były karmione okopowymi i sianem a teraz sianem i kiszonką z kukurydzy.

#706 Share sacrable

sacrable

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 20:42

Żywienie bydła mlecznego Nie ma problemów. Wręcz przeciwnie - nie wyobrażam sobie hodowli bydła mlecznego bez kiszonki z kukurydzy. Jedna zasada - wprowadzać nowe pasze powoli i stopniowo - nawet przez 2-3 tygodnie, aż do osiągnięcia wymaganej dawki. Jeśli zrobi się to nagle z dnia na dzień to mamy gotową rewolucję żołądkową - czytaj żwaczową.

#707 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 20:53

Żywienie bydła mlecznego

Gdy nie ma się kukurydzy i nie można jej zasiać przez dziki to co jest lepsze dla bydła mlecznego wysłodki tofi suche melasowane czy mieszanka paszowa uzupełniająca białkowa (tzw. granulki) i jaki jest dobry koncentrat dla krów bo ja daje protamilk z sano

Kiszonka z kukurydzy to pasza energetyczna, także nie można jej zastąpić paszą białkową.

Dzięki za wyjaśnienie @agrocomplex

Edytowany przez Pawel20, 28 grudzień 2011 - 20:55.

#708 Share sacrable

sacrable

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 339 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 20:58

Żywienie bydła mlecznego

ponawiam pytanie, bop jak tak czytam, że krowy dają po 35-40 litrów na dzień to aż nie do wiary, bo u mnie w tej chwili najlepsza krowa daje 15l/ dziennie. W tej chwili dostaja rano po dojeniu sianokiszonkę z I lub z II pokosu lecz nie wiem ile bo balot 120x120 starcza na 2 dni na 10 szt(prasa metal-fach z rotorem i nożami siano przewiedniete), po zjedzeniu sianokiszonki dostaja po ok 1,7kg śruty z własnych zbóż + witaminy dolfos + kwasny weglan sodu i po tym po 3,5kg ziemniaków/ szt i dalej sianokiszonka na oko 10kg/szt po 14 znów sruta 1,5kg, ziemniaki 2,5kg i sianokiszonka po 12kg i dopiero na noc siano+ słoma owsiana.

Do dyspozycji mam sianokiszonkę z I i II pokosu, siano z I pokosu, ziemniki i własne zboża, ile mogę wyciągnąć z krów na tych paszach ewentualnie mogę coś dokupić krowy średnio sa w 200 dniu laktacji

Zdecydowanie wyeliminowałbym ziemniaki z karmienia. Przeznacz je może dla bydła opasowego jeśli takowe posiadasz. Wprowadź kiszonkę z kukurydzy. Wprowadź do pasz śruty poekstrakcyjne - tylko ostrożnie. Twoje krowy są w 2/3 laktacji, więc napewno już się trochę wydoiły, chociaż 15 l/dzień to myślę, że zdecydowanie za mało. Dobre objętościowe przy niezłej genetyce to 15 l/dzień. Reszta wydajności to treściwe - z tych to powinieneś uzyskać ok. 2-2,5 l mleka/kg paszy. To tak w sporym uproszeniu. Ale podstawa to genetyka - bez tego można zapomnieć o 40 czy nawet 35 l/dzień. Będziesz ładował kilogramy paszy i małowydajne krowy będą się tylko tuczyć, a mleka nie dadzą.

#709 Share PK007

PK007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 28 grudzień 2011 - 22:26

Żywienie bydła mlecznego Sąsiad wczoraj przywiózł całą przyczepę kapusty (główki) i karmi nią krowy i stąd moje pytanie czy taka kapusta nie zaszkodzi krową? Czy nie ma jakiś związków anty żywieniowych?

#710 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 29 grudzień 2011 - 10:12

Żywienie bydła mlecznego u mnie z ta genetyka nie jest za dobrze bo krowy w szczycie najlepsza daja tak ok 25litrów/ dzień a najgorsza 16l i ta co daje 25l ma już 12 lat, a czy warto zainwestować w HF do obory uwięziowej starego typu bez możliwości stosowania kiszonki z kukurydzy. Co myślicie o GPS (mieszanka owsa, łubiny i saladery) w balotach w zywieniu bydła. w tej chwili mam 10 szt i to jest juz max w tej oborze i myslę nad budową na ok 20 szt. dojnych a mam do dyspozycji 18ha klasa od IVa - VI Czy ystrczy pasz ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#711 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 29 grudzień 2011 - 18:43

Żywienie bydła mlecznego u jednej krowy zauważyłem bardzo przekrwione oko :( najprawdopodobniej uderzyła się o kant albo druga uderzyła ją rogiem. co robić??? dzwoniłem do lekarza i powiedział żeby przemyć herbatą i zakropić ludzkimi kroplami. Oczywiście zrobiłem to ale nie widzę efektu. Macie jakieś sposoby ?????

#712 Share Lukasz007

Lukasz007

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 177 postów

Napisany 29 grudzień 2011 - 19:03

Żywienie bydła mlecznego

u mnie z ta genetyka nie jest za dobrze bo krowy w szczycie najlepsza daja tak ok 25litrów/ dzień a najgorsza 16l i ta co daje 25l ma już 12 lat, a czy warto zainwestować w HF do obory uwięziowej starego typu bez możliwości stosowania kiszonki z kukurydzy. Co myślicie o GPS (mieszanka owsa, łubiny i saladery) w balotach w zywieniu bydła. w tej chwili mam 10 szt i to jest juz max w tej oborze i myslę nad budową na ok 20 szt. dojnych a mam do dyspozycji 18ha klasa od IVa - VI Czy ystrczy pasz ?

Wydaje mi się że w Twoim przypadku inwestowanie w czysto-rasowe jałówki rasy HF to tylko strata pieniędzy. A w dodatku później z tymi jałówkami możesz mieć tylko samo problemy <_< ponieważ pasze którą by dostawały przy ich wydajności była by nieodpowiednia. Podstawą dobrej wydajności u HF-ów jest dobrej jakości kiszonka z kukurydzy dawana przez 365 dni w roku. Ale dobry GPS też świetnie zdaje egzamin. U mnie GPS robimy z mieszanki owsa i jęczmienia. Energetycznie dorównuje on kiszonce z kukurydzy. W moim przypadku krowy karmione są nim przez około 3 miesiące, kiedy już QQ się skończy. Więc GPS mogę Ci polecić. W przypadku HF-ów i w ogóle jak chcesz uzyskać większą wydajność to musisz podawać tę paszę przez cały rok i możesz zapomnieć o sezonie pastwiskowym. Tzn. nie wiem jak to jest u Ciebie ale u mnie kiedyś jak krowy chodziły po pastwisku to oprócz trawy to jadły jeszcze siano rano i wieczorem no i jeszcze śrutę :lol: I jakbyś już stosował ten GPS to wtedy bym Ci polecił na początku jakąś domieszkę bardziej wydajnej rasy w celu poprawienia wydajności B)

Edytowany przez Lukasz007, 29 grudzień 2011 - 19:07.

#713 Share andrzej25

andrzej25

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 29 grudzień 2011 - 21:16

Żywienie bydła mlecznego krowa u mnie na 3 tygodnie przed planowanym wycieleniem zaczęła ostro laksować dostała 2 razy w pysk STOP-WET .... ale tak jakby to nic nie pomogło , jeśli możecie to poradzcie mi co zrobić , z góry dziękuję ......

#714 Share DOMINIK19995

DOMINIK19995

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 30 grudzień 2011 - 21:57

Żywienie bydła mlecznego Witam
Co mam zmienić waszym zdaniem w dawce TMR, zeby przybyło mleka, bo teraz dają mi po około 15 l/dzień nawed może troszkę mniej <_< (to jest średnia z 26 krów przewaga rasy simental)?
Teraz daje na krowę:
2 kg słomy (drobno pociątą)
6 kg sianokiszonki (bo nie mam za dużo :( )
4 kg śruty (owies, przenica, jęczmień, żyto)
ok 1,5 kg protamilku (z ręki)
30 kg kiszonki z kukurydzy
ok 0,180 kg witamin (JOSERA MIRAMIN [KERAGEN])

#715 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1265 postów

Napisany 31 grudzień 2011 - 11:00

Żywienie bydła mlecznego Dominik przede wszystkim to dołozył bym białka do dawki sruty poekstrakcyjne sojowej i rzepakowej i efekt napewno bedzie w mleku a jak u ciebie z parametrami mleka?
Andzrej 25 najprawdopodobniej ma grype daj jej polopiryne ze trzy dni z rzedu plus neomecyne tylko nie razem jak jedno wieczorem to drugie rano i bedzie dobrze

#716 Share Ursusik3512

Ursusik3512

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo motoryzacja

Napisany 31 grudzień 2011 - 11:06

Żywienie bydła mlecznego Jaki koncentrat polecacie żeby zwiększyć wydajność u krów stosujemy sano dla opasów więc przejrzałem oferty sano dla krów i oto one Lactoma®Complete - Fabryka mleka Nowość
Lactoma® - Stymulator wydajności krów
Protamilk®Complete - Fabryka mleka Nowość
Protamilk® - Stymulator wydajności dla krów
który był by najlepszy ???

#717 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1265 postów

Napisany 31 grudzień 2011 - 11:17

Żywienie bydła mlecznego po pierwsze Lactoma to nie koncentrat :lol: jak masz za duzo pieniadzy to mozesz kazdy ich produkt stosowac zle nie sa ale drogie ;)

#718 Share DOMINIK19995

DOMINIK19995

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 31 grudzień 2011 - 14:13

Żywienie bydła mlecznego

Dominik przede wszystkim to dołozył bym białka do dawki sruty poekstrakcyjne sojowej i rzepakowej i efekt napewno bedzie w mleku a jak u ciebie z parametrami mleka?

U mnie w mlekovicie mleko badanie jest na tłuszcz (u mnie od 4,2 do 4,3), na mikrobiologię(mam jakieś ok 10 000 czasami 20 000, dopuszczalne jest do 100 000)i na komórki somatyczne (około 150 000).Mleko nie badane jest na białko. Z tego co wiem to protamilk zawiera w składzie srutę rzepakową.Oprócz tych śrut poekstrakcyjnych coś jeszcze mam zmienić, bo przy 14-15 l na krowe to jest nie opłacalne :( ??
p.s po ile na krowę śruty sojowej i rzepakowej ??

Edytowany przez DOMINIK19995, 31 grudzień 2011 - 15:35.

#719 Share janek82

janek82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team ponad wszystko oraz rolnictwo

Napisany 31 grudzień 2011 - 18:57

Żywienie bydła mlecznego dominik mleczarnia robi cie w balona mlekowita odbiera od mojego znajomego to badaja mu bialko ja mam srednia 16 lna dzien od sztuki a mam ich 11 oczywiscie te co sa wycielone to daja nawet po 35 l na dzien ja stosuje wlasna srute z zyta i owsa srute rzepakowa w koncentracie krede witaminyz dolfosu dolfbuf i rukor sypki z de haus kukurydze i sianokiszonke po zastosowanu dolfosu zaczely lepiej pobierac kiszonke i sruty rzepakowej daja bardzo duzo mleka az sie sam zdziwilem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#720 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1265 postów

Napisany 01 styczeń 2012 - 08:19

Żywienie bydła mlecznego u mnie w tej chwili jest srednia 26l na dzien od sztuki białko 3.38 tluszcz4.32 mocznik 210 i somatyka ostatnie badanie 75tys