Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6375 odpowiedzi na ten temat

#5401 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3193 postów

Napisany 02 marzec 2016 - 10:27

Żywienie bydła mlecznego Popada to spłynie. Podstawa to dobrze ubita pryzma. W moją ciężko widły wbić. Z resztą przy prawidłowym.wybieraniu powinniśmy zbierać kiszonkę z całej ściany. Z tego co zaobserwowałem w tym roku to mimo, że głownia nie jest trująca to jest głównym powodem psucia kiszonki warstwowo wewnątrz pryzmy. W 2015 prawie żadnych głowni i niemal zero strat( 2 taczki odrzucone z małej pryzmy, bo za szybko otwarta), podczas gdy w poprzednich latach co roku odpady, bo głownia na 30%-40% roślin mimo zrywania. Gdy zaczyneło się przygodę z kukurydzą strat nie było, bo i głowni nie było.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 12:53
  •  

#5402 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 02 marzec 2016 - 10:45

Żywienie bydła mlecznego Jak ktoś szybko pobiera pryzme to czy przykrywa czy nie nie ma znaczenia. Za to skoki sm są dość duże A każda porcja deszczu przyspiesza psucie się.
I jeżeli to tylko możliwe to w okresie jesienno zimowo wiosennym przyjmę należy chronić przed deszczem. Inna sprawa to wysoki temperatury w lato.

#5403 Share Eliot

Eliot

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 276 postów

Napisany 02 marzec 2016 - 13:50

Żywienie bydła mlecznego

Jak sie dolewa do TMR wodę to kontrolowaną ilość przecież nie wlewasz całej studni na raz;]]]inaczej dolac raz a inaczej jak pada 2 dni.Mimo wszystko należy chronić od deszczu,Na śrutę rzepakową też pozowlicie żeby padało ??????przecież spłynie:}}}}

Edytowany przez Eliot, 02 marzec 2016 - 13:51.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5404 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Zainteresowania:bydło mleczne

Napisany 02 marzec 2016 - 15:32

Żywienie bydła mlecznego

Jaki żywieniowiec będzie lepszy z firmy paszowej czy z federacji. Jeżeli to będzie firma paszowa to żywieniowiec z Josery. Ktoś miał z tą firmą wcześniej styczność i wie coś o ich żywieniowcach? Nam kiedyś ustawiali pierwszą dawkę ale to było ok 2 lata temu a przez ten czas mogło się coś zmienić.

#5405 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3193 postów

Napisany 02 marzec 2016 - 16:59

Żywienie bydła mlecznego Eliot z tą rzepakową to już pie.....sz bez sensu. Najpierw to musiałoby u mnie padać. Pryzmy czy silosy mają być tak usytuowane by wybierana ściana znajdowała się od połnocy bądź wschodu. Wtedy nagrzewania i przesuszanie ograniczamy do minimum. Fronty atmosferyczne i wiatr wędrują najczęściej z zachodu. A teraz przyznajcie ilu z was starcza pryzmy z kukurydzy na okrągły rok?

#5406 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Zainteresowania:bydło mleczne

Napisany 02 marzec 2016 - 18:19

Żywienie bydła mlecznego

My np w roku 2014 jak wykosiliśmy kukurydzę i skończyliśmy już kosić no to nie przykrywaliśmy kopca tylko na drugi dzień dognietliśmy jeszcze i powiem,że jest różnica nie ma pleśni ani kukurydza się nie grzeję. Słyszałem o tym od kolegów wypraktykowałem u nas i to podziałało nie wiem czy to samo dogniecenie ale wielu twierdzi,żeby kukurydzy dać odparować gazy czy coś w tym rodzaju nie wiem dokładnie. My również przykrywamy kukurydzę i nic się nie dzieję. Jedynie w lato mamy odkryte albo tyle by była odkryta ściana pionowa albo całą to zależy jak jest pogoda to odkrywamy o całej szerokości bo np odkrywamy 1m i tyle odciągamy folię a jak pada desz to zasłaniamy.

Wiec my dajemy taką kukurydze jak wspomiałeś tomas i starczy nam jeszcze do końca marca i będziemy dopiero zaczynać kukurydzę z 2015r

#5407 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 02 marzec 2016 - 22:29

Żywienie bydła mlecznego

z tym dogniataniemm kukurydzy to często sam tak robiłem i nie zaprzeczę bo lepiej wyglądała niż taka zakończona na szybkiego. nie wiem jak to wytłumaczyć i nie wiem czy chodzi o gazy ale na pewno z sieczki kukurydzianej "wychodzi" na wierzch wilgoć, fermentacja początkowa swoje robi i wtedy faktycznie porządniej da się ją ujeździć, w chwili obecnej w sumie planuję dociążyć dobrze ciągnik i zrobić jakiś powiedzmy 2-3-tonowy betonowy wał na tył ciągnika aby poprawić ugniatanie, jak nie wałem to na podniesionym tuz-ie będzie takie dociążenie a to zawsze mocniejsze ugniatanie ;)

#5408 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 02 marzec 2016 - 23:10

Żywienie bydła mlecznego Z moich obserwacji wynika, że najlepiej ugniecione jest, gdy rozciąga się cieńsze warstwy i gania ciągnikiem aż przestanie się odkształcać.
Folie ucinamy równo z wyciętą kostką. Byle dalej powietrza nie poszło.
Jak z trawą u was? Lepiej w pryzmie, czy w silosie?

#5409 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 08:27

Żywienie bydła mlecznego Dobre bicie to podstawa. Jeden ciągnik u mnie z wałem waży 11ton. I chcę jeszcze 2 tonu dorzucić.

Trawa u mnie w siilosie. I inaczej sobie nie wyobrażam. Przezuwaczka w tym roku chyba najbardziej dotknęło Cię niedoskonałość bel. W silosie wyrzuciła tylko trochę.
Poza tym cena tony paszy.

#5410 Share mikaro

mikaro

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 11:33

Żywienie bydła mlecznego

U nas jest w pryzmie. W silosie na pewno było by mniej roboty przy ubijaniu ale i w pryzmie można zrobić dobrze. Miesiąc temu otworzyliśmy pierwszy pokos na razie zero strat. Podstawa to dobrze pocięta, suma masa w okolicach 30-35% żeby się ubiła. Ugniatamy tylko wzdłuż a boki potem zgarniamy do twardej ubitej masy. To co się zgarnie na górę wrzucamy i ubijamy. Dwie folie, siatka trochę opon i kostek i jest ok.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5411 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 12:21

Żywienie bydła mlecznego Przy pryzme dobry rozdzielacz silosowy i operator zrobi robotę za 5 ludzi. Warto więc trochę kasy na to wydać.

#5412 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 14:45

Żywienie bydła mlecznego Zgodę na silosy już mam. Będą 3 przejazdowe 5,5 szerokie i 25 długie. Teraz do lasu po materiał na szalunki. Wyjdzie jakieś 80 tys. Może uda się kredyt preferencyjny dostać...
Ostatnio znajomy na gnicie kiszonki przy ścianach bocznych narzekał, ale on dziwny jest.
Rozdzielacz silosowy ciekawa rzecz. U nas MF z łychą rozciąga na pryzmie. Operator dokładny(mój mąż:) to dobrze wychodzi, ale dla siebie każdy się stara(chyba).

Edytowany przez przezuwaczka, 03 marzec 2016 - 14:51.

#5413 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 14:52

Żywienie bydła mlecznego

Popełniasz duży błąd- silosy o szerokości 5,5 metra są za wąskie. Nie wejdą Ci wtedy 2 przejazdy- wiem co mówię. Przemyśl to dobrze i popytaj znajomych. U znajomego jak gniotę na 5,8m- to jest beznadziejnie

#5414 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2256 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 15:07

Żywienie bydła mlecznego

no taki wąski to byłby dobry jakby kosić jednorzędówka.... ale ona chce 3 silosy więc zapewne równocześnie 2 będzie napełniac?

#5415 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 16:54

Żywienie bydła mlecznego 2 na qq i 1 na trawę. Taka szerokość pozwoli na ograniczenie strat przy wybieraniu.

Ten rozdzielacz do trawy by się przydał, bo łychą nie pociągnie tak jak qq. Do tej pory czterorzędowa sieczkarnia mało kiedy stała, a wysypywali z brzega i się łychą rozciągało. Ja rzadnego brudasa czyścić koła na pryzmę nie wpuszczam. Poza tym folie podkładową by posciągali, a nie jeden mi się zakopał kiedyś i napowietrzył zamiast ubić.

Edytowany przez przezuwaczka, 03 marzec 2016 - 16:59.

#5416 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3193 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 17:05

Żywienie bydła mlecznego Ściany silosu powinny się rozszerzać ku górze. Łatwiej będzie dojechać do ściany i dognieść.

#5417 Share ezil

ezil

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 17:07

Żywienie bydła mlecznego

Robisz duży błąd 6 metrów to minimum a nawet trochę mało przekonasz sie

#5418 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 18:51

Żywienie bydła mlecznego Finalnie pasza w silosie kosztuje tyle co bele. Ale jest wygodniej podczas wybierania. A i sam zbiór nie jest taki kłopotliwy.

My rozdzielacz silosowy używamy i do qq bo silos ma być napełniamy w v. I jeśli nie jest zapewniony do końca ścian tak okryty.

#5419 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 03 marzec 2016 - 18:54

Żywienie bydła mlecznego

Zgodę na silosy już mam. Będą 3 przejazdowe 5,5 szerokie i 25 długie. Teraz do lasu po materiał na szalunki. Wyjdzie jakieś 80 tys. Może uda się kredyt preferencyjny dostać...
Ostatnio znajomy na gnicie kiszonki przy ścianach bocznych narzekał, ale on dziwny jest.
Rozdzielacz silosowy ciekawa rzecz. U nas MF z łychą rozciąga na pryzmie. Operator dokładny(mój mąż :) to dobrze wychodzi, ale dla siebie każdy się stara(chyba).

nie lepiej by było jednak zrobić silos szerokości 7 metrów? różnica nie jest wielka a jednak to już większa wygoda, sam teraz skłam wniosek na OSN i właśnie po rozmowach z kilkoma osobami stwierdziłem że taka szerokość będzie optymalna przy długości 35metrów, koszt materiały plus robocizna i zbiornik 10 m3 na odcieki to koło 50-55 tys i ja nic sie nie  dotykam i nic mnie nie interesuje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5420 Share karol091193

karol091193

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 418 postów

Napisany 03 marzec 2016 - 19:33

Żywienie bydła mlecznego

nie słuchaj tych na górze, od razu rób silos o szerokości 12m.(traktujcie to zdanie jako ironię a nie powód do sprzeczek  :P)  Spieracie się jeden z drugim co lepiej, a nikt z was nie bierze pod uwagi obsady zwierząt która jest w gospodarstwie. Od tego jest uwarunkowana szerokość silosu i jego wysokość. Jeżeli przesadzimy z tymi parametrami to kiszonka będzie się nam psuła, a to może być większa strata niż te kilka tysięcy aby go poszerzyć. Co innego jeżeli byście spierali się o jego długość, w takim przypadku prawdą jest, że im dłuższy tym lepiej.

Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW