Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6344 odpowiedzi na ten temat

#2661 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 14 październik 2013 - 13:48

Żywienie bydła mlecznego

Jeśli by Ci się chciało to poszukaj sobie na forum, jest temat o moczniku. @statek Dużo o nim pisał, i on nic złego w jego stosowaniu nie widzi.

Ja też nic złego nie widzę w stosowaniu mocznika ,dawka 70-80 g dziennie na sztukę jest bezpieczna i daje efekty . Kto z Was prenumeruje Tygodnik Poradnik rolniczy ,to pewnie nieraz czytał wypowiedzi prof. Kowalskiego na temat stosowania mocznika w żywieniu krów .Ostatnio był artykuł 6 października na ten temat . ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 15:40
  •  

#2662 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 14 październik 2013 - 13:52

Żywienie bydła mlecznego ...

Edytowany przez 7891Firefox, 14 październik 2013 - 13:54.

#2663 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 14 październik 2013 - 13:53

Żywienie bydła mlecznego

Ja swojemu bydlu daje kukurydze , młuto browarniane , srute zbożowa , koncentraty wysoko bialkowe ,sianokiszonke ,sucha mase .rezultaty sa zadowalajace . od niedawna stosuje młuto browarniane ( łomża ) od ktorego nie poprawila sie ilosc mleka natomiast poprawila sie jego jakos ( wysokie bialko nawet do 4,0 ) .

To bardzo duże białko i niekoniecznie bym się tym cieszyła . Jaki masz poziom mocznika w mleku ,jak oczywiście masz badany ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#2664 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 14 październik 2013 - 13:53

Żywienie bydła mlecznego

No własnie, jeśli cena jest do 3,6% to nie ma sensu podwyższać bo po co?

po to aby szybciej mućkę wyeksploatować i sprzedać .... ;)

#2665 Share jacekkombajnista

jacekkombajnista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 392 postów

Napisany 14 październik 2013 - 14:54

Żywienie bydła mlecznego

Po części muszę się nie zgodzić, bo białko białku nie równe. Białko żwaczowe- zgadzam się- w mleku od niego nie podskoczy białko, ale od białka by pass czyli tego ze śruty sojowej (30% białka jelitowego) DDGS (50% białka jelitowego) w młócie też jest 50% białka jelitowego, więc możliwe że podniesie się białko w mleku, nawet z samego młóta, ale jak dużo, to nie jestem w stanie powiedzieć, do 4,0, raczej nie:) ale jak się nie pozaciela krów czyli je dobrze przedoi, podpasie sie kukurydzą i młótem, przy niskiej wydajności mleka, mogę być skłonny w to uwierzyć, ale jest to ekonomicznie nieuzasadnione bo płacą do 3,6 białka.

Oczywiście masz racje ale ja odniosłem sie w swej wypowiedzi akurat do tamtego konkretnego przypadku. Samym młótem nie podgonił zawartości w białka w mleku do tego poziomu. ;)

#2666 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 14 październik 2013 - 19:57

Żywienie bydła mlecznego

Ja też nic złego nie widzę w stosowaniu mocznika ,dawka 70-80 g dziennie na sztukę jest bezpieczna i daje efekty . Kto z Was prenumeruje Tygodnik Poradnik rolniczy ,to pewnie nieraz czytał wypowiedzi prof. Kowalskiego na temat stosowania mocznika w żywieniu krów .Ostatnio był artykuł 6 października na ten temat . ;)

tylko zawsze podkreslalem ze na mocznik musi byc miejsce w dawce. Obecnie gdy mam trawy w okolicach 20% bialka mocznika daje tylko 40gram. Wiec jesli ktos ma slabsze trawy to mocznik jak najbardziej w polaczeniu z latwo dostepna energia (zboze, ziarno kuku). Jedna bialko bialku nierowne. Soji nic nie zastapi;/

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#2667 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 15 październik 2013 - 08:32

Żywienie bydła mlecznego

tylko zawsze podkreslalem ze na mocznik musi byc miejsce w dawce.

Dokładnie jak piszesz ,trzeba wiedzieć z jaką paszą i w jakich ilościach mocznik stosować .
Mocznik budzi u hodowców mieszane uczucia ,ale są przecież koncentraty wysokobiałkowe ,które właśnie zawierają mocznik .

#2668 Share aktywon

aktywon

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 13 postów

Napisany 15 październik 2013 - 17:32

Żywienie bydła mlecznego

Najlepsze sztuki i te 2 tyg po porodzie dostają 6kg treściwej + 2 otrąb pszennych w 3 rozdaniach, jak zejdą poniżej 30 litrów to zaczynam zdejmować z treściwej, otrąb zostaje cały czas tyle samo. No pierwiastki rzadko kiedy jedzą pełną dawkę. No nie nazwał bym mojego paszowozu TMRem bo nie sypię do niego treściwych pasz, to bardziej się nazywa PMR, to co podałem to mieszam od lipca, wcześniej było kiszonki z kuku około 1200-1400kg, ale ziarno kuku w treściwej było żeby zbilansować, a teraz mam więcej kiszonki z kuku i mniej bel więc tak sobie ustawiłem ten paszowóz. Ile doją? Z oceny pierwiastki średnią 8,5tys litrów na 305 dni, 2 laktacja 9,5tys litrów, wyższe laktacje ponad 10tys litrów. Najlepsze w tym roku przekroczyły 12tys litrów za 305 dni.
Treściwa- sypię do jednego zbiornika- 40kg DDGS, 40kg śruta rzepakowa, 35kg śruta sojowa, 35kg owies, 45kg pszenżyto no i dodatki.
Mam zwykłą pracę 1.2m z Metalfach-u tylko że ma szeroki podbierak i dogniecione są bardzo dobrze boki i mam ustawione na środkowym oczku dogniatania to i tak czasami 80 konny traktor potrafię zadusić jak dobijam bele zbyt wolno. Z normalnej sionokiszonki wychodzi około 600kg, 1 pokos jest bardziej mokry i często dochodzą i przekraczają te 800kg.

stolarz88 jakiej firmy stosujesz drożdże i witaminy? Z góry dzieki

#2669 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 15 październik 2013 - 17:47

Żywienie bydła mlecznego Drozdże z sano, a witaminy z josery i z sano jednocześnie, ale z przewagą tych pierwszych.

#2670 Share jacekkombajnista

jacekkombajnista

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 392 postów

Napisany 15 październik 2013 - 18:15

Żywienie bydła mlecznego Stosowałem drożdże z Sano i byłem z nich bardzo zadowolony, ale teraz daje Farmpak SC bo jest to identyczny szczep drożdży a cena niższa. A na dodatek działają dłużej niż Sano, wiec po co przepłacać

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2671 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3181 postów

Napisany 15 październik 2013 - 20:23

Żywienie bydła mlecznego Wydaje mi się, bo gdzieś przeczytałem, że wszystkie drożdże są tego samego szczepu Saccharomyces cerevisiae, bo to jak dotąd jedyny szczep drożdży żwaczowych o specyficznych właściwościach metabolicznych. Między producentami mogą różnić się koncentracją i nośnikiem; raz będzie to wywar kukurydziany, w innej firmie otręby, czy śruta kukurydziana itp.Inne szczepy drożdży(przepraszam z błędy, bo nie znam łaciny) Aspergilus Nigger, Kleveomyces mają zupełnie inne działanie, jak np pochłanianie toksyn.

#2672 Share Dominik5161

Dominik5161

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 15 październik 2013 - 21:35

Żywienie bydła mlecznego o jeju ludzie, chodźcie do mnie i zobaczcie na własne oczy jak nie wierzycie. Ja rolnikiem nie będę i jak sami widzicie za bardzo się na rolnictwie nie znam, ale jak cos wiem to już wiem. Posiadam 20 krow odliczając zasuszone, to nie zbyt dużo ale za to białko jest ponoć dobre i wynosi 3,9 zaokrągliłem do 4,0 ale to tez nie celowo bo tak powiedział mi tato. Dzisiaj przyszła faktura z mleczarni i było tam napisane ze mleko wychodzi po 1,40 zł za litr a białko 3,9

#2673 Share kamil6251

kamil6251

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 15 październik 2013 - 21:54

Żywienie bydła mlecznego coś słabo ci płaco za mleko ja przy białku 3.2 mam 1.56

#2674 Share jarecki7

jarecki7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 15 październik 2013 - 22:20

Żywienie bydła mlecznego Witam co sądzicie o kupnie beli z wysłodków buraczanych po 200zł by zastąpić qq przez około 2-3 tygodnie nie chcę otwierać pryzmy z qq bo ma dopiero 3 tyg.Co o tym sądzicie?Bele ponad 1t.

#2675 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 15 październik 2013 - 22:26

Żywienie bydła mlecznego wysłodki nie zastąpią w pełni kiszonki z qq. Myślę że 3 tyg leżakowania wystarczy żeby otworzyć. Moja była otworzona z konieczności po 2 tyg. i jakoś krowy żyją i się doją.

#2676 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 16 październik 2013 - 06:33

Żywienie bydła mlecznego Małe pytanie czy jak pryzmy z sianokiszonki leżą z 3 lata to traci ona na wartości ?

#2677 Share jarecki7

jarecki7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 105 postów

Napisany 16 październik 2013 - 08:42

Żywienie bydła mlecznego W tamtym roku otworzyliśmy też po 2 tygodniach na początku było dobrze ale po pewnym czasie zaczeła się grzać i tak było już do końca.Całe szczęście, że to była mała pryzma.Nie chcę w tym roku tego robić obawiam się tego i w tym roku nie mam żadnej małej pryzmy.

#2678 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 16 październik 2013 - 20:46

Żywienie bydła mlecznego @jarecki7 jezeli qq lezy juz 3 tyg to nie zastanawiaj sie nad wyslodkami, poniewaz jest to spory koszt, stosowalem te wyslodki bo bylem zmuszony lecz jezeli bylbym w tak komfortowej sytuacji 1 msc temu to nie kupilbym ich i nie chodzi tu o ilosc mleka tylko o koszt,

#2679 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 19 październik 2013 - 09:12

Żywienie bydła mlecznego Co według Was jest lepsze, kiszonka z kukurydzy około 25 kg + wysłodki mokre dawka około 13 kg zastąpić wysłodkami prasowanymi około 1 kg na sztukę i dodać kukurydzy tak zamiast 25 kg ponad 30 kg?
Co byście dodali do mieszanki treściwej by podnieść bilans energetyczny, śrutę z kukurydzy czy wysłodki prasowane?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#2680 Share Meg5

Meg5

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1601 postów

Napisany 19 październik 2013 - 19:58

Żywienie bydła mlecznego

Witam co sądzicie o kupnie beli z wysłodków buraczanych po 200zł by zastąpić qq przez około 2-3 tygodnie nie chcę otwierać pryzmy z qq bo ma dopiero 3 tyg.Co o tym sądzicie?Bele ponad 1t.

Kolego co Ci to da ? Żwacz krowy co najmniej 4-5 tygodni przyzwyczaja się do trawienia danej paszy i w pełni jej wykorzystywania . Kupując wysłodki i zadając je krowom ,a potem po 2-3 tygodniach znowu przejście na kukurydze będzie skutkować tym ,że spadnie Ci mleko , jak masz krowy w pierwszym okresie laktacji mogą się przyplątać do tego choroby metaboliczne np. ketoza . Także moim zdaniem, to nietrafiony pomył .