Skocz do zawartości

Zdjęcie

Kiedy siać nawóz?

280 odpowiedzi na ten temat

#221 Share Nowy81

Nowy81

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 360 postów

Napisany 04 marzec 2013 - 20:51

Kiedy siać nawóz?

Ja ze swojej strony, póki prace agrotechniczne nie zaczęły się jeszcze na dobre chciałbym zwrócić uwagę na pewną kwestię która z roku na rok staje się coraz bardziej dotkliwa dla przeciętnego zjadacza chleba. Temat nie jest długi ale niezwykle istotny nie tyle dla plonów co dla kowalskiego i środowiska.
Chodzi o zjawisko eutrofizacji, ktoś może słyszał, ktoś nie. Zagadnienie proste a zgubne w skutkach. Chodzi o nadmierną żyzność wód, wbrew pozorom prowadzi to do negatywnych skutków jak nadmierny rozwój glonów i sinic jak miało to miejsce w zeszłym roku na naszym morzu Bałtyckim, w związku z czym zamknięte czasowo zostało kilka plaż. Wszystko spowodowane jest spływającymi związkami azotu i fosforu z pól oraz nieodpowiednie detergenty kuchenne i ścieki miejskie.
W tym wypadku jednak skupić należy się na kwestii nawozów bo o nich mowa w tym wątku. Mnóstwo porad jak sypać saletrzak, azot i inne podobne nawozy ale warto wiedzieć ile czego i kiedy by nie tylko plon nie ucierpiał ale i środowisko a w konsekwencji nasze zdrowie. Poczytać można trochę na różnych stronach o tym, zwięźle jest to opisane na http://agrosafe.pl. Organizowane są też różne akcje terenowe i warsztaty w związku z tymi zagadnieniami jak np. http://agrosafe.pl/?page=akcje Zachęcam w chwilach wodnych do edukacji w tej kwestii, bo czasem kosmetyczne zmiany mogą wiele zmienić, tak by w to lato nasze przecież jakże malownicze wody nie przypominały wielkiej grochówki :)

kliklem z ciekawosci i moj anty... mowi zagrozenie trojan :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Kiedy siać nawóz? Dzisiaj, 06:08
  •  

#222 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Mechanika,Rolnictwo

Napisany 18 marzec 2013 - 06:41

Kiedy siać nawóz? siejecie już nawozy na ozime?,bo u mnie mrozy,a jak ciepło to 1 dzien,wiec chyba narazie nieba sensu siać

Edytowany przez grala13, 18 marzec 2013 - 18:59.

#223 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 18 marzec 2013 - 18:43

Kiedy siać nawóz? Chyba na ozime albo pod jare.
Jak na ozime to część już posiała,a pod jare to chyba jeszcze czas,no chyba że ktoś posiał pod orkę zimową.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#224 Share grala13

grala13

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 375 postów
  • Zainteresowania:Mechanika,Rolnictwo

Napisany 24 marzec 2013 - 21:11

Kiedy siać nawóz? czy ci,którzy posypali na ozime tydzien czy 2 tyg temu ,jak było ciepło przez kilka dni,potem same mrozy aż do dziś to dobrze zrobili??????,jak teraz kilka dni temu spadł snieg ,jest go dużo i mrozy nadal sa.
Bo mi się wydaje że ten nawóz niebedzie wykorzystany dobrze,bo chyba roslina jak jest zimno to go nie potrzebuje??
a po za tym jak jest śniegu dużo i teraz ztopnieje to chyba troche popłynie??

#225 Share ksch

ksch

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 23 luty 2014 - 09:12

Kiedy siać nawóz? Pogoda jest prawie wiosenna średnia temp ok 5 stopni wiec zastanawiam się czy nie zacząć wysiewu npk i saletryn pod pszenicę i owies. Co myślicie czy nie jest za wcześnie na siew?

#226 Share azal90

azal90

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 24 luty 2014 - 08:38

Kiedy siać nawóz? witam mam posiane zyto i trohe wyszło z hwastami czym mozna prysnąć

#227 Share piotr123456789

piotr123456789

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 143 postów

Napisany 27 luty 2014 - 20:29

Kiedy siać nawóz? cześć
pracuje w delegacji i np okolice Wrocławia na pszenice już sieją pełną para i wielcy i mali
ja jestem z wielkopolski i też myślę nad sypnięciem w sobotę co myślicie

#228 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 27 luty 2014 - 22:07

Kiedy siać nawóz? Na opolszczyźnie zawsze rolnicy sieją jako pierwsi, za to na mazowszu to jeszcze kompletna cisza o tej porze ;]

#229 Share mawit06

mawit06

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 168 postów

Napisany 28 luty 2014 - 23:31

Kiedy siać nawóz? w zeszłym roku azot i siarkę siałem na początku marca i nie narzekam na efekt, więc chyba czas najwyższy siać.

#230 Share RolniczkazZawad

RolniczkazZawad

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 302 postów
  • Zainteresowania:wszystko, co wiąże się z pracą w gospodarstwie, a w wolnej chwili muzyka i majsterkowanie

Napisany 01 marzec 2014 - 07:18

Kiedy siać nawóz? tez w tamtym roku posiałam 5 marca azot na oziminy, dobrze wysżło, mimo, ze przeciagająca się zima napedziła trochę strachu, z efektu jestem zadowolona. teraz z azotem tez ruszam po niedzieli
Starszych trzeba słuchać.... ale swoje robić! :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#231 Share ksch

ksch

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisany 02 marzec 2014 - 06:27

Kiedy siać nawóz? Słuchając głosu budzącej się natury i waszych głosów z forum nawiozłem (polifoska wamag i saletra) wczoraj pod owies i jarą pszenicę, rola pięknie się uprawiła. Teraz myślę o saletrze na ozime i pobronować. Nikt w okolicy nie bronuje więc nie mam doświadczenia. Przygotowane opryski attribut i mustang i nie wiem czy bronowanie z opryskiem idzie w parze. Proszę o doradę.

#232 Share asharot

asharot

Przyjaciel Forum

• Members
  • PipPipPip
  • 4013 postów

Napisany 02 marzec 2014 - 08:05

Kiedy siać nawóz? U nas wczoraj rolnicy ruszyli pełną parą z nawozami na oziminy,wyglądało jak by się zmówili.Pogoda sprzyja.

Naklejki piktogramy: http://tiny.pl/g7fxv

#233 Share PawelWlkp

PawelWlkp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1156 postów

Napisany 02 marzec 2014 - 09:58

Kiedy siać nawóz? Macie OSN? Skoro takto tłumaczy tą zmowe. Wysianie na terenach OSN nawozów azotowych przed pierwszym marca może skutkować utratą części dopłat bezpośrednich.

#234 Share maniusie23

maniusie23

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 113 postów

Napisany 02 marzec 2014 - 09:59

Kiedy siać nawóz? Ja posiałem pod ozime saletrosan zmieszany z saletrzakiem 25 lutego W tamtym roku siałem 4 marca przed tym powrotem zimy i nie żałowałem choć sam nie wiedziałem co z tego będzie ale było ok Ja to już myślę o zasianiu NPK pod trawy...

#235 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 02 marzec 2014 - 10:14

Kiedy siać nawóz? Koledzy nie wiem z jakich części Polski jesteście ale na północnym Mazowszu spieszyć się nie trzeba. Było co prawda kilka dni ciepłych ale pogoda wróciła do normy, od 6 dni temperatura powietrza nie przekracza 5 stopni a nad ranem przymrozki. W pogodzie na Warszawę nadają +10, ale 60 km na północ na termometrach jest tylko +4. W oczekiwaniu na szybką, ciepłą i wilgotną wiosnę pozdrawiam wszystkich rolników. :)

#236 Share GRZESIEKL

GRZESIEKL

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 02 marzec 2014 - 13:20

Kiedy siać nawóz? U mnie (południe wlkp) juz prawie wszyscy posiali na oziminy a na wtorek środe deszcz zapowiadaja wiec jeszcze lepiej...

#237 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisany 02 marzec 2014 - 14:03

Kiedy siać nawóz? mam pytanie ludzie- zamierzam jutro posiać saletrę na oziminy, nie przeszkadza roślinom temperatura w pobieraniu azotu ? u nas jest od 6 do 13 stopni w dzień i od 0 do 4 w nocy. i Tak ma być przez następne 16 dni...

#238 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 02 marzec 2014 - 14:31

Kiedy siać nawóz? siej nie zastanawiaj się jak dasz radę wejść na pole. nawóz posiany teraz musi wsiąknąć w profil gleby, więć będzie dostępny jak wegetacja ruszy na całego.
ja już rozsiałem sól+kizeryt+saletrosan na rzepak i sól+saletra+saletrosan na żyto hybrydowe - zostały tylko 3ha na które niedało sie wjechać.
myślę pod koniec tygodnia posiać owies jak pogoda pozwoli.

#239 Share XTRO

XTRO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1207 postów

Napisany 02 marzec 2014 - 15:09

Kiedy siać nawóz? dzisiaj byłem na 85% ozimin, na 2 polach są 2 dołki na które nie wjadę, będę musiał je ominąć i dosiać ręcznie, a te reszte15% ozimin 3,5 ha będę musiał posiać całość ręcznie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#240 Share aro1975

aro1975

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2010 postów

Napisany 02 marzec 2014 - 17:18

Kiedy siać nawóz? ja poczekam z tydzień - może przeschnie i wtedy rozsieję resztę nawozu