Polecane posty

Makq    1

Czemu tylko axial pak ?? W jakiej dawce na 1 ha? Podobno lancet tez jest na owies

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wicherek    4060
7 godzin temu, wiesiek63zmc napisał:

wg pogody na interii to ma lać przez parę  dni razem ok. 30 l to z mrozem się nie zgodzi 

Wiesiu nie idż tą drogą jak mawiał klasyk , prognozę z inerii można małym dzieciom podawać , im jest wszystko jedno ! , szukaj coś na ICM , to się bardziej sprawdza. susza jest i będzie i ma trwać .......... !

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7583

Gorzów Wielkopolski , po Białystok takim pasem i w górę ma być najzimniej do -6 czwartku na piątek zobaczymy czy się sprawdzi .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jonatansad    7

czy do topsinu na t1  w pszenicy  ozimej można dodać siarczan magnezu i mocznik i w jakich dawkach dać te nawozy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287

Możesz mieszać, a nie było czegoś tańszego na T1? 😅 

Topsinem zabezpieczysz łan do zbiorów, chytry ruch. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzysiek89    23

Ja zawsze mieszam fungicydy z mocznikiem, siarczanem magnezu, odżywkami i jak trzeba to i insektycydami. Nigdy nie zauważyłem efektów ubocznych. Starałem się tylko nie nakładać oprysków, zwłaszcza na poprzeczach żeby nie przypalić roślin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
10 minut temu, jonatansad napisał:

czy do topsinu na t1  w pszenicy  ozimej można dodać siarczan magnezu i mocznik i w jakich dawkach dać te nawozy

Kto Ci doradził ten topsin ?weź już lepiej jakiś bumper super A z tamtym daj sobie spokój .możesz mieszać fungicydy z nawożeniem dolistnym .jaki to siarczan siedmiowodny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

Wg mnie to brak opptymalnych warunków do pobierania azotu jest za sucho a na zastoiskach za mokro do tego monokultura . na dobrym stanowisku 2 klasa bez monokultury pszeniczka ładna zielona. Podawanie moczniku w takich warunkach do tego inne śor to stres dla rośliny a teraz te nocne przymrozki. Trzeba czekać na deszcz panowie spokojnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam19750609    11
1 godzinę temu, ravoj napisał:

Niech ktoś kto ma to żółte coś -  weźmie kilka roślin i zawiezie do badań (w to samo miejsce gdzie się próbki gleby wozi) i wszyscy się dowiemy, bo w tym tempie zdiagnozujemy problem gdzieś w 2030 roku . W poprzednich latach prawie tych zdjęć nie było a tu wszędzie "żółta karłowatość" Jakoś wątpię żeby w całej Polsce panował ten wirus. 

Do najczęstszych przyczyn zmian zabarwienia liści zbóż należy:

  • nieuregulowany odczyn gleby – jest to niestety nadal bardzo często przyczyna zmian zabarwienia liści. Aby zdiagnozować problem warto pobrać glebę i wykonać analizę pod kątem pH,
  • na polu utworzyła się tzw. podeszwa płużna, która ogranicza wymianę gazową, rośliny gorzej rosną, wytwarzają słaby i płytki system korzeniowy,
  • zastoiska wodne – powstałe na polach na skutek bardzo intensywnych opadów (gleba nasiąknięta wodą), lub na skutek utworzenia podeszwy płużnej,
  • brak składników pokarmowych, np. azotu, magnezu, które ujawnia się na najstarszych liściach (niedobór azotu od magnezu można odróżnić – w przypadku niedoboru magnezu na liściach we wczesnym stadium niedoboru powstają nekozy), siarki – objawy widoczne na najmłodszych w pełni wykształconych liściach,
  • choroby grzybowe: sprawcy chorób podstawy źdźbła – choroba uszkadza korzenie, przez co roślina nie może pobrać składników pokarmowych, mączniak prawdziwy – jedna z najczęściej występujących chorób jesienią, rdza brunatna, plamistość siatkowa,
  • mszyce – wektory chorób wirusowych, nie są bezpośrednią przyczyną zmian zabarwienia liści, ale przenoszą groźne choroby wirusowe, których objawy możemy obserwować dopiero wiosną.

(Żródło Nawozy.eu) 

Ja bardziej obstawiam suszę i braki azotu i innych makro, jakaś jasna ta pszenica, może zdjęcie takie. Warto by było podratować ją roztworem mocznika (nawet kawałek dla próby) i wtedy wnioskować. 

Saletrosan250 kg dostała 5marca i dziś dopiero saletra poszła 200kg. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895
2 godziny temu, ravoj napisał:

Niech ktoś kto ma to żółte coś -  weźmie kilka roślin i zawiezie do badań (w to samo miejsce gdzie się próbki gleby wozi) i wszyscy się dowiemy, bo w tym tempie zdiagnozujemy problem gdzieś w 2030 roku . W poprzednich latach prawie tych zdjęć nie było a tu wszędzie "żółta karłowatość" Jakoś wątpię żeby w całej Polsce panował ten wirus. 

Do najczęstszych przyczyn zmian zabarwienia liści zbóż należy:

  • nieuregulowany odczyn gleby – jest to niestety nadal bardzo często przyczyna zmian zabarwienia liści. Aby zdiagnozować problem warto pobrać glebę i wykonać analizę pod kątem pH,
  • na polu utworzyła się tzw. podeszwa płużna, która ogranicza wymianę gazową, rośliny gorzej rosną, wytwarzają słaby i płytki system korzeniowy,
  • zastoiska wodne – powstałe na polach na skutek bardzo intensywnych opadów (gleba nasiąknięta wodą), lub na skutek utworzenia podeszwy płużnej,
  • brak składników pokarmowych, np. azotu, magnezu, które ujawnia się na najstarszych liściach (niedobór azotu od magnezu można odróżnić – w przypadku niedoboru magnezu na liściach we wczesnym stadium niedoboru powstają nekozy), siarki – objawy widoczne na najmłodszych w pełni wykształconych liściach,
  • choroby grzybowe: sprawcy chorób podstawy źdźbła – choroba uszkadza korzenie, przez co roślina nie może pobrać składników pokarmowych, mączniak prawdziwy – jedna z najczęściej występujących chorób jesienią, rdza brunatna, plamistość siatkowa,
  • mszyce – wektory chorób wirusowych, nie są bezpośrednią przyczyną zmian zabarwienia liści, ale przenoszą groźne choroby wirusowe, których objawy możemy obserwować dopiero wiosną.

(Żródło Nawozy.eu) 

Ja bardziej obstawiam suszę i braki azotu i innych makro, jakaś jasna ta pszenica, może zdjęcie takie. Warto by było podratować ją roztworem mocznika (nawet kawałek dla próby) i wtedy wnioskować. 

kurcze u mnie tak jest praktycznie wszedzie, pojechałem mikro i siarczan + mocznik i jak zolkla tak zolknie. Co ciekawe trafiaja sie pola ze jest to samo, ale przez miedze pola gdzie pszenzyto wyglada bdb. Ja bym obstawił braki azotu + wody. U mnie bez znaczenia, zolknie tak samo przy pH 5,6 czy pH 4,2


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radziowlkp    3

Pany pszenica jesienią opryskana chlorotoluronem ale niestety poprawka musi być mustang +atlantis star lub mustang forte +atlantis star w jakich dawkach podac niestety jest tez trochę miotły przy miedzy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek1234    2

Ile stopni mrozu znosi pszenica jara, która jest w fazie szpilkowania?

Edytowano przez przemek1234

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    33
25 minut temu, Matey napisał:

kurcze u mnie tak jest praktycznie wszedzie, pojechałem mikro i siarczan + mocznik i jak zolkla tak zolknie. Co ciekawe trafiaja sie pola ze jest to samo, ale przez miedze pola gdzie pszenzyto wyglada bdb. Ja bym obstawił braki azotu + wody. U mnie bez znaczenia, zolknie tak samo przy pH 5,6 czy pH 4,2

To jest nic innego jak przy tej suchosci korzenie nie pobieraja w normalnym tempie skladników do tego dochodzi cieplo zimno + musi dzialac glin negatywnie na rosline. Mi po Axialu bardziej zółkniała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2428
23 minuty temu, przemek1234 napisał:

Ile stopni mrozu znosi pszenica jara, która jest w fazie szpilkowania?

Wg mnie -8 powinna znieść, chyba że masz przewódkę to oczywiście więcej. Jaką masz odmianę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matixd    9

Mam pytanie czy mogę zrobić zabieg T1 + odżywka i zaraz po tym mogę jechać rsm w ten sam dzień po godzinie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Matixd napisał:

Mam pytanie czy mogę zrobić zabieg T1 + odżywka i zaraz po tym mogę jechać rsm w ten sam dzień po godzinie ?

Ryzykujesz przypaleniem, sor mają substancje zwiększające przepuszczalność kutykuli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287
2 godziny temu, Krzysiek89 napisał:

Ja zawsze mieszam fungicydy z mocznikiem, siarczanem magnezu, odżywkami i jak trzeba to i insektycydami. Nigdy nie zauważyłem efektów ubocznych. Starałem się tylko nie nakładać oprysków, zwłaszcza na poprzeczach żeby nie przypalić roślin.

Bo ich nie będzie jak warunki atmosferyczne będą odpowiednie. Dorzucić do tego Moddus+CCC i przypalenia jak w banku.

1 godzinę temu, alexcrimson_sl napisał:

Ryzykujesz przypaleniem, sor mają substancje zwiększające przepuszczalność kutykuli.

Bardziej adiuwanty, ale zgodzę się, też bym poczekał albo rozlał RSM przed ŚOR 

1 godzinę temu, Sunf napisał:

To jest nic innego jak przy tej suchosci korzenie nie pobieraja w normalnym tempie skladników do tego dochodzi cieplo zimno + musi dzialac glin negatywnie na rosline. Mi po Axialu bardziej zółkniała

To jest myślenie logiczne!! poczekajmy na deszcz i zobaczymy czy się poprawi. Niech każdy kto to ma -  pamięta -  robi zdjęcia i odniesie się do tego za miesiąc. Wszyscy na tym skorzystamy (chyba że chytrusy zachowają wiedzę dla siebie)  

2 godziny temu, adam19750609 napisał:

Saletrosan250 kg dostała 5marca i dziś dopiero saletra poszła 200kg. 

No to prawie identycznie jak u mnie, ale ja mam gleby dobrze kumulujące wodę więc ten negatywny efekt może pojawić się dopiero za miesiąc. 

Nie da się tego od tak porównać i coś powiedzieć, ale dziwne że w tym roku taki problem wszędzie występuje.  Czynnik łączący to susza, rzadziej mszyce, które mało kto z nas widział, może tu jest problem. Jaki rodzaj gleby jest pod tymi żółtymi liśćmi i kiedy spadł tam deszcz? 

Edytowano przez ravoj
  • Like 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek1234    2
49 minut temu, krilan06 napisał:

Wg mnie -8 powinna znieść, chyba że masz przewódkę to oczywiście więcej. Jaką masz odmianę?

ostka smolicka i serenada, już żółte liście były rano

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2428

Ostka to przewódka, serenada nie wiem. Tak więc żółknięcie z powodu przymrozku raczej odpada

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287
2 godziny temu, radziowlkp napisał:

Pany pszenica jesienią opryskana chlorotoluronem ale niestety poprawka musi być mustang +atlantis star lub mustang forte +atlantis star w jakich dawkach podac niestety jest tez trochę miotły przy miedzy

Sam CTU jesienią to trochę słabo. poprawka bardziej pewna jak rozszerzenie programu "500+"

 Jak dało się wjechać i wykonać zabieg CTU  to trzeba było zrobić to kompleksowo, co stało na przeszkodzie?  


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
e2visionamd    18

Jest sens pryskać tilt + prochloraz jeśli zapowiadają na dwie najbliższe noce min +2 stopnie , a późniejsze noce +6 do +8 stopni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adam19750609    11

Tam gdzie to zdjęcie to jest bardziej piaskowe a całość wygląda lepiej i jest borowina okolice chelma 3a i b. Porobie zdjęcia za miesiąc i wstawię miało padać wczoraj ale nic 0... a deszczu od 2 tygodni niebylo

Edytowano przez adam19750609
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj