Polecane posty

M4t3usz    31

Dziś rozsiałem 2 dawkę na pszenicę, w poniedziałek ccc+moddus z fungi narazie czekam.

@rafto, nie wiem gdzie to wyczytałem, ale mocznik powoduje lepsze wchłanianie. W Twoim przypadku może to być tak, że zboże wchłania mocno przez liście i mogłoby przez przypadek wchłonąć herbi. Ja sam do fungi dodam z 3 kg mocznika /ha + ekolist z żeby właśnie uzyskać ten efekt a nie dorobić się przy tym presji chorób.

Edytowano przez M4t3usz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W następnym tygodniu idzie druga dawka azotu.Dzisiaj poszedł stabilan na pierwsze kolanko.Fungicyd poczeka na wyższe temperatury

Też myślałem dać Stabilan bo od ubiegłego roku mi został tylko mi go przemroziło bo stał w garażu nie wiem czy nie zaszkodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
M4t3usz    31

Nie zaszkodzi :) Pryskałem żyto etefonem nrdowskim i skrócił i nic nie było :) A stał tyle zim w garażu od ilu nie ma NRD ;)

Edytowano przez M4t3usz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pikort    0

mam pytanie czy jak opruskam przenice bumperm super z kristalonem żółty i siarczanem magnezu + stabilant w jednym zabiegu to nic się nie stanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

Ja siałem 15 marca saletrę pod pszenicę w dawce 220kg/ha więc saletra od kilku dni zaczęła działać, w drugiej dam 170kg/ha mocznika ale dopiero na drugie kolanko, wczoraj patrzyłem pierwszego kolanka jeszcze nie ma. Trzecia będzie uzupełniająca w formie dolistnej foliq N 36% 4l + mikromix 1l.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

saletre.

 

Jeśli jedziesz na 3 dawki wszystkie saletra to jak najbardziej. Ale ktoś daję 2 dawki jak w moim przypadku to sytuacja nie jest już tak do końca jedno znaczna. Wtedy wybrałbym mocznik ze względu na jego formę i długość działania, forma amidowa dłużej będzie działać od form amonowych i azotanowych jakie są w saletrze, 3 dawkę już wtedy uzupełniającą w formie dolistnej.


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
henio2    545

Ja też myślę mocznik ale chyba przed deszczem lepiej ?Bo zalecają wymieszać po zasianiu a na pszenicy będzie ciężko ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Też myślałem dać Stabilan bo od ubiegłego roku mi został tylko mi go przemroziło bo stał w garażu nie wiem czy nie zaszkodzi?

nie zaszkodzi tylko nie podziala jesli przemarzł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

A ja dziś wjechałem z CCC na rozkrzewienie , bo tam gdzie rzadka to innego ratunku nie było.

Z Aurora poczekam niech pszenica jeszcze podrośnie i noc będzie ciepła , chociaz dziś i jutro ma być cieplutko w dzień a noce +- 5*

Taka rzadka jest na 40 ar gdzieś.

48363823125930342439.jpg

58131904681449066316.jpg

 

Co o tym sądzicie?

 

Na moje oko tu już się trzeba szykowac do skracania a nie do dokrzewiania według mnie troche sie spóźniłeś z tym dokrzewianiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmervip    78

 

Jeśli jedziesz na 3 dawki wszystkie saletra to jak najbardziej. Ale ktoś daję 2 dawki jak w moim przypadku to sytuacja nie jest już tak do końca jedno znaczna. Wtedy wybrałbym mocznik ze względu na jego formę i długość działania, forma amidowa dłużej będzie działać od form amonowych i azotanowych jakie są w saletrze, 3 dawkę już wtedy uzupełniającą w formie dolistnej.

No właśnie mam plan dać 3 i tak się zastanawiam czy nie dać mocznika na 2 a saletre na 3 bo saletry na trzy dawki mi nie wystarczy a mocznika na 3 nie chce dawać bo według mnie mocznik długo działa i zboże dłużej bedzie dojrzewać


:) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzejB    3

Panowie może ktos podpowie. Wczoraj pryskałem ozimą na jedno i dwuliścienne, a w nocy wystapił niewielki przymrozek -1 może -2. Czy to zaszkodzi? Dodam że nie spodziewałem się dziś przymrozku,dlatego pryskałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszm    11

Ponieważ na poprzedniej stronie Dwóch Forumowiczów pisało o stosowaniu przemrożonych regulatorów wzrostu, również i ja zabiorę w tej kwestii głos. Mianowicie w karcie charakterystyki Moddusa pisze, że zachowuje on swoje właściwości "przez co najmniej 4 lata, jeżeli jest przechowywany w nieotwieranych pojemnikach i w temperaturze pokojowej". [http://www.syngenta....akterystyki.pdf]

Mam Moddusa kupionego w 2010 roku z datą produkcji 01/2009. I teraz się zastanawiam, czy mogę go stosować bez żadnych obaw. Przechowywany jest w piwnicy, a więc nie był narażony ani na mróz, ani na wysoką temperaturę. Gdyby nie był otwierany, to nie poruszałbym tego problemu na Forum, bo byłoby wszystko jasne. A chodzi o to, że już był używany i termin jego przydatności minął. Na jego etykiecie jest bowiem zapis o przydatności w czasie trzech lat od daty produkcji. Na nowej etykiecie jest mowa o czterech. Nie chciałbym zniszczyć swej pszenicy, w związku z czym proszę o pomoc. Miałem stosować go na malej powierzchni ręcznym opryskiwaczem, aby sprawdzić jego efekt, ale to padało, to zimno było, a teraz nocne przymrozki. A pszenica rośnie jak szalona. Za niedługo będzie u mnie faza pierwszego kolanka. Dodałbym do niego ccc, bo wtedy podobno jest większy efekt skracania. W przypadku Antywylegacza Płynnego również minął w grudniu termin przydatności, ale nie był on otwierany i oczywiście jest przechowywany w tym samym miejscu, co reszta pestycydów, więc na pewno będzie działał. Chodzi mi przede wszystkim o Moddusa.

 

andrzejB - Jeśli o mnie chodzi, to staram się nie pryskać jakimkolwiek środkiem, jeśli wcześniej był przymrozek i jeśli prognozy na kolejne dni nie są sprzyjające do działania pestycydu. Niemniej nie zawsze prognozy się sprawdzają. Tak miałem w ubiegłym sezonie, gdy pryskałem jesienią pszenicę (powschodowo) herbicydem Legato Plus 600 SC. Zabieg wykonałem późnym popołudniem, a rano był przymrozek. Nie zauważyłem żadnych negatywnych skutków. Dodam, że fiołki i jasnoty zostały zwalczone, bo wiosną ich nie było już widać. A miotła w niektórych miejscach nadal rosła, a najbardziej przytulia.

Edytowano przez lukaszm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385

ja w tamtym roku miałem taką marną pszenice i dałem Maximusa + Mikro i bardzo ładnie się zebrała

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HORTUS    32

Mam ten sam problem AndrzejB, co ty, zapowiadali noce bez przymrozków, więc opryskiwacz został przypięty i w pole, a tu rano biało. Gdzieś czytałem że przymrozki do -2, -3 stopni nie powinny mieć negatywnego wpływu na działanie herbicydów ale, ...... zawsze pozostaje jakiś niepokój.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

ja zastanawiam się, nad zastosowaniem jakiegoś antwylegacza, lecz nie mam żadnej praktyki z antywylegaczami, narazie dostała 130kg polifoski 21 i 180kg saletry 34%N i chciałem dać jeszcze 100-150 kg mocznika, i mam pytanie jaki antywylegacz najlepiej zastosować, w jakiej fazie i w jakiej ilości i czy z antywylegaczem można mieszać fungicydy i nawozy dolistne folicare, insol i siarczan magnezu klasa ziemi IV i część V ,nie chcę zaszkodzić przez nieodpowiednie zastosowanie antywylegacza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowy81    69

Mam ten sam problem AndrzejB, co ty, zapowiadali noce bez przymrozków, więc opryskiwacz został przypięty i w pole, a tu rano biało. Gdzieś czytałem że przymrozki do -2, -3 stopni nie powinny mieć negatywnego wpływu na działanie herbicydów ale, ...... zawsze pozostaje jakiś niepokój.

 

Ja mam dwie plantacje gdzie nie były pryskane na jesień i poleciałem w czwartek tylko Tolurexem (a był mus by już pryskać... miotła). Przy tej pogodzie najbezpieczniejszy środek. W moich prognozach przymrozki były, jak do tej pory najniższa temp była około jeden , zero stopni...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco25    300

No właśnie mam plan dać 3 i tak się zastanawiam czy nie dać mocznika na 2 a saletre na 3 bo saletry na trzy dawki mi nie wystarczy a mocznika na 3 nie chce dawać bo według mnie mocznik długo działa i zboże dłużej bedzie dojrzewać

 

ja jadę na dwa razy ze względu na ograniczoną ilość czasu, i w dwóch dawkach daję 155kg w czystym składniku co w przeliczeniu na saletrę daję 450kg równie dobrze mógłbym ten nawóz podzielić na 3 dawki ale niestety brak czasu spowodował że dam dwie a sytsze czyli 220kg saletry i 170kg mocznika, jak wcześniej pisałem mocznik dłużej działa a trzecią dam uzupełniającą w formie dolistnej razem z grzybówką.

Jak chcesz dać 3 dawki nie ma problemu i mocznik na drugą dawkę spokojnie możesz dać a na ,,kłos" jak rzucisz saletrę pogłównie to jeszcze lepiej :)


Posiadam 60ha z czego 57ha zajmują grunty orne. Uprawiam pszenicę ozimą, rzepak ozimy, jęczmienie ozimy i jary, owies oraz soje. Zajmuję się również chowem trzody chlewnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

    • Gość
      Przez Gość
      Witaj, dziś planuje zrobić zabieg T1 w pszenicy bez skracania. Planuje dać Mirage 450EC do tego siarczan magnezu, plonvit z zboża, Tytan i PLONVIT OPTY i powiedz mi czy nie za dużo odżywek ost padało z niedzieli na poniedziałek i czy dodać do tego jeszcze Duett Star 334 SE BASF ?
    • Przez Romek3249
      Witam, z uwagi na panującą suszę nie było możliwe wykonanie u mnie skracania w fazie BBCH 30-31 w pszenicy i pszenżycie, teraz przez weekend spadło 8mm, rośliny odżyły i powraca temat skracania, obecnie rośliny są w fazie 3 kolanka więc zaczął się wielki okres w którym nie powinno się stosować regulatorów wzrostu, pozostaje więc skracanie w fazie liścia flagowego, tylko jakimi środkami najlepiej to zrobić ? Myślałem o samym cerone w dawce 0,6-0,8, mieszance moddusa 0,2 i cerone 0,4, oraz o medaxie (max czy top ? nigdy nie stosowałem medaxu, jeżeli już to jakie dawki ?) Dodam że odmiany to Arkadia i Rotondo, w obu przypadkach nawożenie 160kg N. Ktoś z większym doświadczeniem coś poradzi ?
    • Przez sports2011
      Witam , mam pytanie pszenica od kolanka w górę idzie w bok zamiast wptost oraz kłosy są poskręcane . Nigdy nie miałem takiego przypadku i nie wiem czy to objaw choroby czy oprysk jakiś zaszkodził ?



×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj