Skocz do zawartości

lukaszm

Members
 • Zawartość

  470
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

10 Good

1 obserwujący

O lukaszm

 • Ranga
  Zaawansowany

Contact Methods

 • ICQ
  0
 1. Pszenica Ozima i jara

  Dzisiaj zasiałem Hondię i opryskałem herbicydem Boxer 800 EC w maksymalnej dawce. Pierwszy raz go stosuję i dużo pozytywnych opinii na jego temat czytałem, m.in. na tym Forum, więc chyba powinien zwalczyć przede wszystkim miotłę zbożową? Na stanowisku po ziemniakach wykorzystałem stary Pendigan razem z Protuganem w proporcjach 3+1, zatem "robiony" Maraton.
 2. Pszenica Ozima i jara

  Dzisiaj opryskałem pszenicę Hondię herbicydem Starane, bo dość dużo przytulii było, której - wiadomo - nie zwalczył Granstar Ultra. Za chwilę jadę z saletrą, bo może dzisiaj coś popada albo jutro.
 3. Owies jak uprawiać?

  Dzisiaj owies Harnaś opryskany Chwastoxem Trio. Po zabiegu rozszalał się wiatr i nie udało mi się opryskać pszenicy. Nadal wieje. Ale jutro ma być pogoda, więc zamierzam rzucić trochę saletry na owies.
 4. Pszenica Ozima i jara

  U mnie dzisiaj rano było -4,5 stopnia i zastanawiam się, czy wykonywać jutro zabieg regulatorem Medax Top w pszenicy ozimej, czy się wstrzymać do soboty. Na stronie jednego z portali rolniczych pisze, że nie powinno się pryskać na mniej niż dwa dni przed spodziewanym przymrozkiem, ani nie szybciej jak dwa dni po jego wystąpieniu. Do tej pory myślałem, że przerwa powinna wynosić minimum trzy dni. Jak uważają Forumowicze? Można pryskać jutro, jak będą warunki, czy poczekać do piątku, soboty?
 5. Owies jak uprawiać?

  U mnie dzisiaj rano było -4,5 stopnia i też nie wiem, czy pryskać jutro, czy nie? Nie powinno się pryskać na mniej niż dwa dni przed spodziewanym przymrozkiem, ani nie szybciej jak dwa dni po jego wystąpieniu.
 6. Ochrona ziemniaka

  Pendimetaliną pryska się ziemniaki wyłącznie przedwschodowo.
 7. Owies jak uprawiać?

  U mnie Harnaś siany 1 kwietnia ma dwa liście, a miejscami widać rozwijający się trzeci liść. Po niedzieli jak już będzie odpowiednio ciepło opryskam go Chwastoxem Trio.
 8. Ochrona ziemniaka

  25 kwietnia wsadziłem Irgę i od tego momentu intensywnie padało aż do soboty. Wczoraj miałem zamiar je opryskać, ale mocno wiało i w końcu trochę jeszcze popadało. Pod wieczór wykonałem jednak zabieg na wilgotną glebę i do dzisiaj nic nie pada. Zatem zabieg powinien być skuteczny. Pryskałem pendimetaliną (Pendigan) w maksymalnej zalecanej dawce.
 9. Pszenica Ozima i jara

  Zabieg herbicydem czy regulatorem wzrostu powoduje u rośliny chronionej stres. Między herbicydem a regulatorem wzrostu powinien być tydzień przerwy. Ja tak zawsze robię u siebie. Na Forum są jednak i opinie, że przerwa między tymi zabiegami to minimum trzy, cztery dni.
 10. Pszenica Ozima i jara

  Raz na tym Forum była taka kwestia poruszona, a mianowicie, że po jakimś środku nie wolno kilka dni stosować saletry (albo przed nim), ale już nie pamiętam czego dokładnie dotyczyła ta sprawa. Z tego, co kojarzę chodziło o substancję doglebowo działającą.  
 11. Pszenica Ozima i jara

  Nie rozumiem często powtarzających się tutaj pytań (mimo, że już padło na nie wiele jednoznacznych odpowiedzi) odnośnie stosowania zabiegu dolistnego, a krótko po nim lub przed nim zabiegu rozsiewania nawozu. Sam tak robiłem ze trzy lata temu: o 11 rano opryskałem Starane, a o 15:30 sypałem na pszenicę saletrę. Co się miało stać? Zboże jak rosło to rosło, a chwast miał być załatwiony i został załatwiony.
 12. Pszenica Ozima i jara

  Codziennie pada; wczoraj miałem siać drugą dawkę saletry na pszenicę ozimą, ale okropnie wiało; dzisiaj też wieje. W poniedziałek muszę rozsiać tą saletrę, a w środę pryskać regulatorem Medax Top. W dodatku zimno na jakiekolwiek zabiegi ochrony roślin. Wczoraj o piątej rano było u mnie -6 stopni.
 13. Pszenica Ozima i jara

  Oprysk skończyłem w poniedziałek o 17, i całą noc i cały wtorek, aż do dzisiejszego poranka przymrozku nie było. To na pewno zabieg będzie nieskuteczny?   Na Internecie można znaleźć zapis: "Nawet herbicydy, które można stosować w niższych temperaturach lepiej stosować w temperaturze powyżej 5 °C i przynajmniej na kilka godzin przed nadejściem i to nieznacznego przymrozku. Wówczas ich skuteczność działania nie powinna być obniżona. Mniejsza skuteczność substancji może wystąpić jeżeli zabieg zostanie wykonany na krótko przed nadejściem przymrozku, np. wieczorem lub nastąpią znaczne spadki temperatur". [http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/przymrozki-a-stosowanie-herbicydow,60724.html%5D   Kolejny zapis: "Temperatury powyżej 0°C do ok. 10°C dobrze znoszą również preparaty typu: IPU, Solar 200 EC, Granstar 75 WG oraz większość sulfonylomoczników (...)". [https://www.agrofakt.pl/opryski-mrozami-sens/]     "Stosowanie herbicdów w okresie występowania przymrozków nie musi mieć negatywnego wpływu na rośliny chronione. Ważne jest, aby przy wykonywaniu takiego zabiegu przestrzegać zalecanych dla preparatu temperatur stosowania i aby do momentu nadejścia przymrozku minęło kilka godzin. W celu spełnienia powyższych warunków zabieg powinien być wykonywany w ciągu dnia. Jednak jeżeli po wchłonięciu przez roślinę chronioną substancji czynnej gwałtownie spadnie temperatura poniżej 0ºC może dojść do czasowego zachwiania i spowolnienia procesów biochemicznych zachodzących w roślinie, w tym zahamowania jej wzrostu". [http://blog.cheminova.pl/co-powinienes-wiedziec-o-przymrozkach/]     Zatem w moim przypadku minęło od zabiegu do przymrozku (-2,5 stopnia) ponad 24 godziny. Wiem, że przed wykonaniem zabiegu powinno być minimum trzy dni bez ujemnych temperatur i po zabiegu też trzy dni, ale kto mógł przewidzieć przymrozek, skoro we wszystkich prognozach, które sprawdzałem nie było go pokazanego.  
 14. Pszenica Ozima i jara

  W poniedziałek o 17 skończyłem pryskać pszenicę ozimą herbicydem Granstar Ultra. Temperatura podczas zabiegu wynosiła 19 stopni, a teraz za oknem jest -2,5. Czy zabieg ten będzie w ogóle skuteczny? Na ulotce informacyjnej tego pestycydu pisze niby, że po sześciu godzinach wstrzymuje wzrost chwastów, ale ciekawe jak w rzeczywistości jest?
 15. Owies jak uprawiać?

    Sąsiad siał u siebie jęczmień i na tym samym ustawieniu siał mi owies. Norma wysiewu jęczmienia była 160kg, a dużo mi zostało tego owsa, stąd chyba wysiałem właśnie lekko ponad 100 kg.  
×