mlodyrolnik3

Owies jak uprawiać?

Polecane posty

Taurus83    889
5 godzin temu, Michal673 napisał:

Ze względu na ciężkie warunki jesienią nie byłem w stanie zaorać pola na zimę bo praktycznie wszędzie stała woda, jedyne co udało mi się stalerzować po gryce. I mam pytanie czy orka w styczniu lutym  kiedy ziemia dostatecznie zmarźnie będzie miała sens czy nie warto. Znam te moje pola i wiem, że jeśli ich nie ruszę mogę zapomnieć o wczesnym siewie i będzie powtórka z rozrywki, czyli siew dopiero pod koniec maja. Myślałem nad głęboszem, ale mam inne wydatki i dopiero mam zamiar po żniwach dobrze zgłęboszować  pola.

sam sobie odpowiedziałeś na pytanie...

 

up

zaprawić teraz żeby mieć więcej czasu na wiosnę.  coś czytałem że zaprawiona pszenica po roku czasu jest do wyrzucenia i jestem ciekaw jak to jest z owsem. 

frankfurt am main ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

W tamtym roku zostało mi 50kg zaprawionej pszenicy w tym roku przed siewem zrobiłem siłę kiełkowania tej pszenicy i wyszła na poziomie 92%, zasiałem siewnik dla porównania obok tej zaprawianej przed siewem i nie widać różnicy więc wydaje mi się że zaprawa nie wpływa na siłę kiełkowania ale to tylko moje spostrzeżenia. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2262

Przecież owies nie wyjdzie tak szybko jak posiejecie w lutym tylko jak odpowiednie będą warunki temp gleby, powietrza itp, ale roślina będzie się ukorzeniać. Połowa marca to jęczmień sieje i zawszy wygrywam na tym niż ci co później sieją, a nawet jak sam gdzieś posieje później bo nie można wjechać, a mróz czy śnieg to i w maju nie raz był. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25624

Zakupiłem ostatnio trochę ziemi. Nieobsiane jest 6 ha. Jeszcze nie orane i mocno zaperzone.  Posiałem wapno i zaraz po świętach albo ztalerzuję i przyorzę, albo tylko płytko przyorzę. 

Czy warto posiać na takim polu owies? Przewaga klasa III a i b, raczej dość mocna gleba z dodatkiem gliny. Niby już zaplanowałem grykę, ale waham się czy nie lepiej owies lub łubin wąskolistny.

Ile można realnie wyciagnąć na takim stanowisku z ha? Łatwo sprzedać owies?

Przejrzałem temat o odmianach i raczej nic lepszego od Bingo nie widzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710

Czy warto??Wszystko zależy od tego gdzie mieszkasz .Dla mnie np warto

Z moich obserwacji wynika,ze owies słabo lubi glinę i przede wszystkim tylko i wyłącznie orka zimowa czyli musiałbyś orać wąłśnie teraz.trochę ten perz mnie niepokoi.Plon przede wszystkim zależy od opadów.jeśli będziesz miał ilości cało samochodowe to ze sprzedażą nie powinieneś mieć problemu jeśli nie to właśnie zależy gdzie mieszkasz.

Odmiana??Siałem bingo fajna odmiana, w tym roku miałem nawigatora-podobno nowsze bingo i bretona i teraz tylko breton

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25624

Południowe mazowieckie. Teren bardziej sadowniczo warzywniczy. Hodowli w najbliższym otoczeniu zero. Dwa podmioty skupujące w promieniu 7 km - standardowo 100-150 zł mniej na tonie jak np w porcie.

Byłoby 6 ha więc teoretycznie 1 auto być powinno, ale na 2 na pewno by brakło. Ze zbytem gryki problemu bym nie miał bo są dwie kaszarnie w pobliżu

Mieszkam w miejscu gdzie ostatnio notorycznie brakuje opadów w miesiącach kwiecień maj czerwiec. Ten rok bardzo suchy, zeszły też cienko. Tylko ta gleba na pewno lepiej zmagazynuje wilgoć niż 2 km dalej gdzie mieszkam.

Pewnie po analizie za i przeciw będzie gryka, choć i ten łubin po głowie chodzi (ten z kolei świeżo wapnowanego nie lubi)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710

W takim przypadku wolałbym grykę, jak zbierzesz owies bez parametrów to ciężko ze zbytem będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25624

I chyba na gryce poprzestanę. do siewów jeszcze perz zlikwiduję.

Dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2262
5 godzin temu, Agrest napisał:

Zakupiłem ostatnio trochę ziemi. Nieobsiane jest 6 ha. Jeszcze nie orane i mocno zaperzone.  Posiałem wapno i zaraz po świętach albo ztalerzuję i przyorzę, albo tylko płytko przyorzę. 

Czy warto posiać na takim polu owies? Przewaga klasa III a i b, raczej dość mocna gleba z dodatkiem gliny. Niby już zaplanowałem grykę, ale waham się czy nie lepiej owies lub łubin wąskolistny.

Ile można realnie wyciagnąć na takim stanowisku z ha? Łatwo sprzedać owies?

Przejrzałem temat o odmianach i raczej nic lepszego od Bingo nie widzę.

Nie lepiej kukurydza?? Perz zwalczysz, gleba mocna. 

 

Dla mnie gryka wychdzi tylko na późne siewy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przem00    13

Kukurydza wydaje się ok, tylko pytanie czy będzie miał czym ja zebrać...

Jak nie to zostałbym przy gryce raczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25624

Wiem, że kuku była by ok, ale raz brak kombajnów z przystawką, dwa brak suszarni, a i z siewem byłby problem. Niby na olx ogłaszają się z usługami, ale  najbliższy coś około 30 - 40km, więc i areał przydałby się większy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Ja bym siał owies. Nawet jak zbierzesz 4 tony to interes lepszy niż na gryce. Ja w tym roku miałem 40 ha gryki i bardzo się zraziłem. Więcej jak 10 hektarów już nie posieje. Jak jest dużo na rynku to cena lipna i wszyscy wybrzydxają. 

W mojej wiosce siejemy owies na glinie i super się udaje. 

Co do łubinu i wapna to kumpel kiedyś zasiał oxyfertil90 pół tony/ha i łubin za dwa dni poszedł. Slodki. Zeus. Bardzo ładny urusł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710

W 2016 siałem słodki po wapniowaniu wapnem węglanowym i był niezły.

Co do owsa interes zrobi ale jak będzie miał parametry a jak nie??Komu to sprzeda jak mieszka w zagłębiu sadowniczym bez hodowli? W moim przypadku nawet jak nie będzie gęstości to i tak straty niema bo bydlakami skarmię

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Jak będzie mieć ilość całosamochodową to kupiec się znajdzie. 

Ja posialem w tym roku owies na ugorze wieloletnim i nie było problemu z parametrami. Tam gdzie było mokro to nie urusł no i zwierzyna  zjadła swoje ale pozatym był super. 

Ci twoi germańcy to badają owies na jakieś pestycydy czy tylko gęstość ich interesuje? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710

Gęstość i wilgotność nic więcej

Jakby ktoś miał to auto potrzebuję......

o do uzyskiwania gęstości w owsie powiem ,ze ciężka sprawa w koło owsa było sporo ale bez gęstości nawet piękne owsy wszystko pon 50, mój bardzo wcześnie koszony(30.07)wyjechałem w pole jak pierwsze kombajny wyjeżdżały w rzepak i gęstość lekko pow 53-przypadek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25624

A ile siejecie owsa na ha? Tu jest wzmianka, że dużym błędem jest zbyt gęsty siew owsa czyli powyżej 300szt/m2. Nie wiem czy to nie pomyłka bo by znaczyło to że wystarczy około 120kg/ha przy mtz 40g

https://www.agrofoto.pl/articles/top-uprawa/owies-moze-sypnac-nawet-8-tha/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25624

Też trochę poszperałem i tak jak piszesz norma przeważnie 400-450 sztuk.

A może faktycznie wystarczy tak mało na lepszych glebach przy intensywnej agrotechnice? Sprawdza się to w pszenicy to dlaczego by nie w owsie. Na pewno z rzadkiego siewu jest szansa na wiekszą gęstość, wieksza wiecha, grubsza, sztywniejsza słoma więc mniejsze ryzyko wylegania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Jak pomagałem swojemu wujowi w siewach ostatniej wiosny to kazał zasypać całego Poznaniaka owsem i jeszcze wziąć dwa worki na skrzynię i to wszystko wysiać na 1ha. :D  A mowa o tym nowym Poznaniaku trzymetrowym z dość dużą skrzynią zasypową, ale ile tam było kilogramów to wam nie powiem, bo to wszystko na oko. Bez próby kręconej siewnik ustawiony według "doświadczenia", pojechałem, zasiałem, wróciłem a w skrzyni została prawie połowa. Wujo się trochę wściekł i mówił, że za rzadko wyszło, bo na ten kawałek zawsze wysiewał cały siewnik ale już nie ma czasu poprawiać i pal licho bo jeszcze 20ha do obsiania zostało. Efekt był taki, że na tym polu miał najpiękniejszy owies. :) Więc coś musi być na rzeczy z tym rzadkim siewem. Inni sieją zazwyczaj około 250-350kg/ha....

Edytowano przez KlimekPL

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895

Ja u siebie kiedyś na słabszych ziemiach policzyłem wszystko jak trzeba, zdolnosci, obsady i mtzty, wyszło mi chyba 175 kg/ha, co prawda pszenzyta i takiego lipnego zboża to nigdy nie miałem, jak celuje w wyzsze obsady (340-400) to jakos to wyglada i te 4,5-5,5 tony zbiore. Z owsem nie wiem jak zrobię, podejrzewam że wysiew wyjdzie mi w okolicach 200kg/ha, ale być może pare przejazdow zrobie testowo dla porównania


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25624

Tu jest z kolei ciekawe opracowanie na temat gęstości siewu  http://www.agrofoto.pl/produkcja-roslinna/zboza/ilosc-wysiewu-ksztaltuje-plon,42865,1.html

 

Ale ten fragment jest z kolei zaprzeczeniem tego co w poprzednim linku zapodałem 

"Owies oplewiony do wydania wysokiego plonu wymaga bardziej zagęszczonego łanu. Zrealizowane doświadczenia polowe wskazują, że optimum gęstości siewu owsa oplewionego waha się w granicach 500-650 ziaren na m2 (tab. 2), natomiast owsa nieoplewionego 300-500 ziaren na m2. Podane granice gęstości siewu zależą od innych czynników agrotechnicznych i siedliskowych (tab. 4). "

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez darek16
      Jak zwalczyć dziki owies w zbożu wiadomo z roku na rok jego jest więcej,Może to przez to ze za dużo dajemy obornika???
    • Przez damianus2222
      Witam, chce kupić owies z centrali nasiennej i chce wziąć po tonie odmiany RAJTAR oraz BINGO, czy ktoś siał może podobne odmiany ??? zasiane będzie na klasach od 3 troche aż do 6 bo takie jest zróżnicowanie na 3 polach łącznie ok 17 ha. Pod korzeń dostanie napewno od 150 - 180 kg polifoski 8, a następnie saletry
    • Przez Ceran
      Sprzedam zboże: owies (5 ton) i żyto (2 tony)- możliwość zakupu również mniejszej ilości. Bardzo dobra jakość! Województwo Mazowieckie, Okolice Sokołowa Podlaskiego i Kosowa Lackiego. Telefon:660 564 131
    • Przez GRDawid
      Witam. Mam do sprzedania owies bezłuskowy z tegorocznych zbiorów. Woj, świetokrzyskie. Zainteresownych proszę o odpowiedz.
    • Przez the1mati1
      Czy mogę zrobić kiszonkę z owsa z gorczycą którego przez dwie ostatnie noce trochę omroziło (dwie noce pod rząd po jakieś -3/-4 stopnie)? Taki owies nadaje się jeszcze na kiszonkę? Nie jest za duży może z 20cm. Lepiej w pryzmę czy w bele? Nie  będzie się psuł oraz czy nie zaszkodzi opasą?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj