lusssak

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Polecane posty

Gość   
Gość
48 minut temu, Bartek72511 napisał:

przydała by się do "biznesu". mowa tu o tridemie za cały budżet.

Masa ci pomoże, on się zna..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2349

Pewnie ze się znam . Nie widzę tego ze wynajem maszyn budowlanych i przyczepa za wszystko . Jako 1/3 inwestycji jeszcze można porwać a tu jedna maszyna za całość i to nie związana wprost z budowlanka 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ENDURAK91    22

Jaki jest minimalny dochód jaki musi działalność przynosić do spełnienia warunków w tym programie?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Tu znawców było pełno i kazdy mówił o 2 latach na podwojnym krusie, 2 na preferencyjnym zusie i 1 roku na zusie od dochodu. A tu ZONK.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2349

przy niskim dochodzie i odpowiedniej strategii mozna zrobic 2 lata podwojny krus, 3 lata od dochodu i wyjdzie podobnie

co nie zmienia faktu ze tak sie  przyjelo  tu ze moze byc 2 x krus  potem zus preferencyjny. to od 2 lat przynajmniej bylo tu powtarzane wiec nikt nie weryfikowal tego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2349

ze np bus?  a niby czemu nie ?  przewozy pasazerskie sa na liscie dostepnych kodow pkd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek72511    81

a np inne auto jak bus też przejdzie? typu 7 osobowy SUV? i nie działa to w formie taksówki? nie trzeba łatwić licencji itd?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2349

Kolego wszystko przejdzie . Musisz poczytać o regulacji danego zawodu. Może być działalność taksówek , samochód do 7 osób. Składasz wniosek w gminie i jeździsz . Wymagany taksometr

przewoz osób 7-9 osób to już trudniejsza sprawa .tu nie ma taksometry a samochód nie musi być oznaczony. Ale czeka cię dłuższa droga do zdobycia uprawnień . Wniosek można składać na jedna i druga działalność 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek15h    110
Dnia 18.12.2020 o 16:48, Bartek72511 napisał:

Przepuścili komuś przyczepę ? jak tak to na jakie pkd? myślałem nad wynajmem maszyn budowlanych ale przyczepa niby się nie zalicza?

Tak przepuścili. I to dokładnie na taką działalność o jakiej myślisz. Jeśli masz pytania to pisz na pw.

Edytowano przez tomek15h
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan_erka    0

Może ktoś mądry mi wytłumaczy o co chodzi z tymi kosztami.

Ok, jest dotacja 150tys, 70% na środki trwałe, a reszta na KOSZTY związane z DZIAŁALNOŚCIĄ firmy (tak to przynajmniej rozumiem).

No i pytanie, co autor tego "biznesplanu" miał na myśli, pisząc w p. IV.4, że "W prognozie finansowej nie należy ujmować kwoty premii oraz odpowiadających jej WYDATKÓW".

 

- To po cholerę w IV.4.2 są wydatki na paliwo w oddzielnym wierszu. Czy WYDATKI na paliwo nie są KOSZTEM działalności firmy? No przecież wiadomo że są, ale z powyższego wynika, że dotacja ich nie pokrywa.

- Z tym się wiąże pytanie, co w takim razie wpisywać w wierszu "Pozostałe wydatki" w tej samej tabeli? Jeśli chcą pomagać w utrzymaniu działalności, to wszystkie koszty firmy powinny się zawierać w premii.

 

Jeśli tak, to co mam na Boga tam wpisać - wydatki na jedzenie?

Jeśli nie, to czy istnieje jakiś wykaz wydatków, które premia pokrywa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2349

sam sobie odpowiedziales na to pytanie. skoro masz wyraznie napisane ze masz kwoty premii i wydatkow nie ujmowac w biznesplanie to tego nie ujmiesz.  prognozy finansowe jak sama nazwa wskazuje sa prognoza czy twoj interes bedzie oplacalny.  Wiec jezeli zaplanowales zakup paliwa z kwoty premii , to nie ujmiesz tego w prognozie

ale ze cala kwote dotacji masz miec wydana do zlozenia wniosku o wyplate drugiej raty, wiec w prognozie do tego momentu nie ujmujesz tego kosztu ale pozniej juz tak

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan_erka    0


Czyli do roku wypłaty drugiej raty (rok n+2), w tabeli "Prognoza wydatków.." nie ujmuję wydatków, które mogą być finansowane z premii, a w następnych lataj już tak?

Nie ma na to wpływu, że moje planowane wydatki wykazane w części II.1 (np zakup środka trwałego + składki na ubezpieczenie od działalności) pokrywają całość dotacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2349

no mysle ze ma wplyw 

nie jestem alfa i omega i co oddzial to inne podejscie do tematu. Ale logicznie rzecz biorac,   sekcji II.1 wpisujesz srodki trwale. Jezeli zakup srodka trwalego nie pokryje calosci dotacji, to dopisujesz jakis koszt jak np paliwo czy skladki na ubezpieczenie, ale do wysokosci premii.    wszystko co wpiszesz w tej sekcji bedziesz musial udokumentowac

jezeli masz wydatki na 150 000 ,   i bedziesz dalej wpisywal koszty to tylko sobie pracy narobisz. bo wpiszesz niepotrzebnie koszty do sekcji II a potem i tak bedziesz je ujmowal w sekcji IV bo tam nie ujmujesz tylko kosztu sfinansowanego z premii czyli  zakup srodka trwalego i jakas czesc ktora dopelni ci koszt do 150 000 czyli np zus przez iles miesiecy

Ja bym zrobil to tak ze wpisujesz srodek trwaly + ubezpieczenie,  masz wydana cala kwote. W sekcji prognozy finansowe robisz zakladaną prognozem, ujmujesz wszystkie koszty ktore planujesz  oprocz skladki na ubezpieczenie spoleczne  w wysokosci ktora wpisesz w sekcji II .1 

Pamietaj ze skladka zdrotowotna nie stanowi kosztu uzyskania przychodu i jej sie nie ujmuje w prognozie.  Jest potem odliczana od dochodu przy wyliczaniu podatku

 

Edytowano przez masa24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan_erka    0

Dzięki za zwrócenie uwagi na te składki zdrowotne, bo nie pomyślałem. To myślisz, że w części II.1 trzeba oszacować składki bez ubezpieczenia zdrowotnego? No ale gdyby nie wyszedł podatek do płacenia, to ich nie odliczę, więc powinny być pokrywane z dotacji.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2349

nie wiem , trzeba byloby pomyslec.

najlepiej zrobic tak zeby bylo jak najprosciej i unikac takich przemyslen a potem latwo byloby sie z tego wytlumaczyc. isc po najmniejszej linii oporu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan_erka    0

Ok, pewnie tak zrobię :)

Powiedz mi jeszcze jak to rozumieć. Czytam w wielu miejscach, że realizacja biznesplanu (przed złożeniem wniosku o drugą ratę) polega na tym, że trzeba wydać 100% premii. Jeżeli w biznesplanie szacuję, że koszty składek ubezpieczeniowych przez 5 lat działalności pożrą mi 30% premii, to przecież nie wydam ich w ciągu 2 lat.

Czy chodzi o to, że trzeba wydać kwotę na środki trwałe i resztę kosztów, które są określone w biznesplanie na 2 pierwsze lata działalności?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2349

do momentu zlozenia wniosku o druga rate musisz miec wszystko wydane, wiec nie mozesz zalozyc ze z premii oplacisz skladki zus przez 5 lat

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jan_erka    0

Ja pierniczę, to co to za głupota, 3 lata składek mam pokryć z własnej kieszeni, nie będąc pewnym przecież, że działalność będzie przynosić zyski? No to się można nieźle wkopać. Chyba że się kupuje takie środki trwałe, które po 5 latach w razie czego można sprzedać i mieć nadzieję, że wydatki się zwrócą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2349

skad takie informacje??

rozporzadzenie mowi jasno o braku takiej mozliwosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agon8181    1

Witam. W styczniu chcę ruszyć z firmą. Z tego co wyczytałem to 21 miesięcy podwójny KRUS, następnie 3 miesiące pełen zus, następnie preferencyjny 30 i zostaje 6 pełen zuz. Dobrze zrozumialem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Po krusie mozesz wskoczyć na preferencyjny zus na 3 mc a potem zus od dochodu. Aby w roku przed zusem od dochodu byc na zusie przez minimum 60 dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
Dnia 18.12.2020 o 16:48, Bartek72511 napisał:

Przepuścili komuś przyczepę ?

Dowiedz się ile podatek od towarowej w twojej gminie bo jak na działalność kupisz to jako rolnicza nie przejdzie. Do tego CHYBA na towarową jest większe oc i przegląd co roku

 

Moje papiery już w 80% gotowe - podopieszczać to i tamto, sprawdzić w święta na spokojnie i składać po świętach  :D

Edytowano przez Partyzant85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
15 godzin temu, jan_erka napisał:

Ja pierniczę, to co to za głupota, 3 lata składek mam pokryć z własnej kieszeni, nie będąc pewnym przecież, że działalność będzie przynosić zyski? No to się można nieźle wkopać. Chyba że się kupuje takie środki trwałe, które po 5 latach w razie czego można sprzedać i mieć nadzieję, że wydatki się zwrócą.

Jak się boisz to nie ryzykuj - dostajesz 150tys ale masz bite 5lat zobowiązań, coś za coś. Najwyżej będziesz przez 3lata płacił ZUS z własnych pieniędzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kratka16
      Witam jestem nowy na forum.Mam pytanie odnosnie mojego taty gospodarstwa z tego wzgledu ze juz sami nie wiemy co robic.Do tej pory mamy okolo 4ha ziemi chdujemy krowy 3szt swin 20 tucznikow rocznie.Myslelismy nad uprawa warzyw ale nasza gleba to IV,V i VI.Mam pomysl odnosnie obory ma ona wymiary szer 9m a dlugosc 7m mam zamiar tam wstawic dwa rzedy po 7 krow czyli razem 14.Byly by to krowy rasy simental.Mam zamiar od tych krow odchowywac byki okolo 20-30 bylyby w stodole i troche wybiegu okolo 0,5 ha.Czy zabrac sie za chodowle trzody chlewnej okolo 30 macior i 100 tucznikow na rzut odchowac a prosieta sprzedac.Sprzet jaki dysponuje to ursus 360 plug 3,siewnik,sadzarka,przyczepa 4,5t,kosiarka rotacyja,przewracarka,brony,kultywator,cyklop.Mam do was prozbe poniewaz nie wiem za co sie zabrac tata jest za krowami a ja jestem za trzoda.Z gory dzieki za odp.
    • Przez ranczerka
      Witam serdecznie , ostatnio zrobiło się głośno w związku w ryczałtem w gospodarstwach a vatem na działalność pozarolniczą .
      Opiszę może sytuację :
      gospodarstwo jest na ryczałcie , ja prowadzę działalnośc pozarolniczą i rozliczam się z vat , mąż rózniez prowadzi działalność i rozlicza się z vat . obydwoje mamy inne numer Nip .
      Chcemy przejść z gospodarstwem na Vat .
      W związku z tym iż maż planuje rozszerzyć swoja działalnośc ( nie związaną z rolnictwem ) planowaliśmy gospodarstwo dopisać do mojej działalności . czy jest to możliwe??? urząd skarbowy mówi że ... nie ponieważ decyzje o dopłatach dostaje mój mąż ( ja jestem pełnomocnikiem )
      ewentualnie czy istnieje mozliwośc przepisania w agencji numeru gospodarstwa na mnie?
    • Przez murarzxd
      Witam jestem w trakcie przejmowania gospodarstwa od wujka gospodarstwo około 10 h + zabudowa i dom ale mniejsza o to dokładniej chodzi mi o to czy dostane jakiś kredyt na modernizacje a dokładnie zakup lepszego sprzętu ponieważ mam okazję zgarnąć około 20 h w dzierżawę na dość dogodnych warunkach tylko problem leży w tym że na stanie mam jeden ciągnik (ursus C-30). No a więc pytanko był ktoś z was w takiej sytuacji już czy jest jakaś szansa na wyciągnięcie kasy z uni bądź jakiś kredyt na dogodnych warunkach ? Z góry dzięki i pozdrawiam
    • Przez Misiek55
      Witam.!
      Chciałbym się spytać czy ktoś z użytkowników otrzymał dofinansowanie "różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" w roku 2012 i kupuje sprzęt rolniczy z tego właśnie dofinansowania. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda wystawianie faktur VAT, założenie firmy oraz wypłata pieniędzy przez ARMiR
    • Przez bartlomiejstanek
      Witam od dzieciaka interesuję się rolnictwem zawsze chciałem mieć kawałek pola i coś na nim uprawiać mięć ciągnik i kilka maszyn i coś u hodowanego dla siebie np świnkę, króliki, kurki,kaczki i naszła teraz dla mnie nadzieja sąsiad ma do sprzedania gospodarstwo ponad 2 ha+ las z domem stodołą sporym ogródkiem chciałbym to kupić ale jest jeden spory problem pole jest na strasznym ugorze nieuprawianym wieki kiedyś tam były porzeczki jest jeszcze ok 40 arów pola takiego bardziej równego tam były ziemniaki i zboże całe pole jest na stronę północną myślałem aby na górze uprawiać kawałem zboża i ziemniaków a co z tym hektarem przeszło ugoru hodowla osłów / danieli /koni doradzicie co z tym zrobić czy opłaca się wydać na to ze 150 tysięcy na pewno czy lepiej szukać gospodarstwa w tej samej cenie na prostym gdzieś dodam że klasa ziemi jest tu 6 sam kamień z jakimś iłem i glinom dołaczam zdjęcia tego ugoru. z góry dzięki za pomoc




×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj