lusssak

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
masa24    2348

A gdzie ja napisałem ze będę lub ze trzeba korzystać z ulgi na start ?to co wkleiłeś to nie jest warunek a możliwość 

Edytowano przez masa24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Weź Ty się człowieku zastanów co piszesz.

Proszę Cię o przytoczenie treści USTAWY która daje możliwość opłacania małego zusu plus po podwójnym krusie a Ty przytaczasz wyjaśnienia od ZUSU które nie biorą pod uwagę opłacania krusu.

I żeby nie było nie twierdzę, że się nie da - bo być może się da tylko nie potrafisz tego jednoznacznie udowodnić.

Jeśli to co wkleiłem nazywasz możliwością a nie warunkiem to  pokaż WARUNKI określone ustawą które pozwalają na taki przypadek

 

Jasno natomiast twierdzę, że ULGA NA START  i MAŁY ZUS ( preferencyjne składki przez pierwsze 24 miesiące ) są niemożliwe po podwójnym krusie.

 

Edytowano przez Partyzant85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

Umiesz czytać ze zrozumieniem czy masz z tym problem ? Może wyśpij się i wróć. Masz stronę ZUS która ci podałem . Masz przykłady również z przykładem gdzie był opłacany krus . ZUS nie bierze pod uwagę krusu jako okresu prowadzenia działalności . Jeżeli rok kalendarzowy od stycznia do grudnia będziesz w krus to od stycznia nowego roku nie skorzystasz z małego ZUS plus bo nie będziesz miał przynajmniej 60 dni prowadzenia działalności wg ZUS. Ale jeżeli od stycznia do września będziesz na podwójnym krus, a październik listopad grudzień w ZUS to od stycznia nowego roku będziesz mógł skorzystać z małego ZUS plus bo będziesz miał 60 i więcej dni prowadzenia działalności w ZUS . Czego k**wa nie rozumiesz nadal ? Masz jak byk na stronie ZUS lub gov wyjaśnione kto może skorzystać z małego ZUS plus a ty dalej filozofujesz . Plus dla ciebie za składkę preferencyjna gdzie być może masz racje ale tu się motasz jak wigilijny karp w wannie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
22 minuty temu, Partyzant85 napisał:

 

 

2 lata na krusx2 wyklucza ze skorzystania ulgi na start. Jak to ominiesz?

Ja pier**le zadzwoń do ZUS i się zapytaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
2 minuty temu, masa24 napisał:

ZUS nie bierze pod uwagę krusu jako okresu prowadzenia działalności

Masz na myśli krus czy podwójny krus?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

Człowieku ty nadal mylisz ZUS składki preferencyjne od programu mały ZUS plus który jest płacony jeżeli nie przekroczyło się 120 000 przychodu w roku poprzednim!!

Jaśniej jyz niż da się tego wyjaśnić niż zrobiłem tego w poprzednim poście . ZUS nie liczy do okresu prowadzenia działalności jak prowadzisz działalność na krus czyli podwójnym krus. Jeżeli od stycznia do grudnia masz podwójny krus to od stycznia nie skorzystasz z małego ZUS plus bo nie masz 60 dni prowadzenia działalności w roku poprzednim . Jeżeli jesteś w podwójnym krus od stycznia do września a paź- grudzień w ZUS to od stycznia korzystasz z małego ZUS plus które liczone jest wg dochodu za rok poprzedni i liczbę dni prowadzenia działalności . Jest wzór do wyliczenia pod to . Pytam jeszcze raz. Czego k**wa nie rozumiesz i na jakiej podstawie twierdzisz ze bycie na podwójnym krus wyklucza z programu mały ZUS plus? Mały ZUS plus a nie ZUS składki preferencyjne . 

Edytowano przez masa24

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

ale potrafisz odpowiedzieć na proste pytanie?

19 minut temu, masa24 napisał:

Masz przykłady również z przykładem gdzie był opłacany krus

Dokładnie. Jest przykład gdzie był opłacany krus a nie PODWÓJNY krus  a to już konkretny powód żeby powiedzieć Ci że również miotasz się jak karp w wannie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

Przykład 9
Pani Eliza prowadzi działalność gospodarczą, ale podlegała do 30 września 2019 r. ubezpieczeniu społecznemu rolników. Ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej podlegała w 2019 r. przez 92 dni. Limit, którego nie mogą przekroczyć jej przychody z działalności gospodarczej wynosi 30 246,58 zł.
zadada jest ta sama.  
rozumoesz podstawowe rzeczy czy masz z tym problem ? Ja mam za sobą logikę oraz tel do ZUS. Pokaz konkretny zapis na podstawie którego uważasz ze nie skorzystasz z małego ZUS plus po Krusie bi nie mam czasu szukać po tych twoich bzdurach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Może i się da - wieczorem jeszcze doczytam po ustawach

 

Na pewno ulga na start i 24 miesiące preferencyjnych składek odpada po 24 na podwójnym krusie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@masa24 - wychodzi na to że na 99 % masz rację z tym malym zusem plus po 24 miesiącach na podwójnym krusie.

 

Pytanie do osób prowadzących działalność - ile płacicie podatku do gminy za nieruchomość jeśli miejscem działalności jest budynek który był rolniczym?

Wiem, że się różnią stawki w zależności od gminy ale jakąś średnią można wyciągnąć z kilku przykładów. U mnie ten budynek będzie około 50 metrów kwadratowych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie znasz możliwości mojej gminy :D

 

A proto gminy - od stycznia miejscowość w której położona jest gmina zyskuje prawa miejskie - ma to jakiś wpływ na wniosek czy obowiązuje stan prawny na moment składania wniosku?

Edytowano przez Partyzant85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
solek01    210
41 minut temu, Partyzant85 napisał:

@masa24 - wychodzi na to że na 99 % masz rację z tym malym zusem plus po 24 miesiącach na podwójnym krusie.

 

Pytanie do osób prowadzących działalność - ile płacicie podatku do gminy za nieruchomość jeśli miejscem działalności jest budynek który był rolniczym?

Wiem, że się różnią stawki w zależności od gminy ale jakąś średnią można wyciągnąć z kilku przykładów. U mnie ten budynek będzie około 50 metrów kwadratowych

stawka to około 22zł za metr kwadrat pod działalność , a np. jak nie jesteś rolnikiem (czyli nie masz 1ha pola) to za wszelkiej maści garaże, stodoły inne tego typu budynki gmina liczy 8 zł za metr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348
7 godzin temu, mango29 napisał:

Witam, może ktoś jest w stanie odpowiedzieć mi na pytanie.

Planuję w ramach środka trwałego zakup garażu z płyty warstwowej. nie będzie do niego żadnego projektu ani pozwolenia tylko na zgłoszenie budowy do gminy ponieważ metraż nie będzie przekraczał ustawowych  35m powierzchni. 

Czy muszę napisać kosztorys uproszczony?

Firma od której mam ofertę takich kosztorysów nie wykonuje. Powiedziano mi, że nie działają na zasadzie firmy budowlanej, tylko kupuję od nich gotowy produkt, tak jakby garaż blaszany, a oni wystawiają fakturę na całość.

z góry dziękuję za pomoc

wg mnie wystarczy zwykla faktura. Tak zrob, ewentualnie w poprawkach bedziesz sie martwil, ale na 90 % starczy  oferta na to jaki  garaż , parametry i cena

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
umek94    0

Witam, Obliczał ktoś wszystkie koszty związane z prowadzeniem działalności na samozatrudnieniu + 2 etaty ? zostanie coś z tego 250tyś oprócz sprzętu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

Możesz łatwo policzyć . Przynajmniej najniższe wynagrodzenie x 2 przez 24 miesiące + twój ZUS przez 5 lat . Jeżeli działalność będzie prowadzona normalnie to te koszty powinny zostać pokryte z bieżącej działalności.  Jezeli nie masz żadnego pracownika figuranta którego mógłbyś zatrudnić bez płacenia mu wynagrodzenia to opcje z dwoma pracownikami będą najbardziej kosztowne bo koszt jednego to około 36000 rocznie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7226

Masa rozmawiałem dzisiaj z księgową, konsultowała ze znajomą i twierdzi, że po 24msc KRUS normalnie można przejść na zus od przychodu. 

Dostałem odpowiedź.  nie godzą się na ciągnik 90km mocy maksymalnej (85km znamionowej, z przedstawionym oświadczeniem producenta). Ta sama sytuacja co u @rudinho11 max 86km. 

Przemysle po świętach, ale chyba nie ma sensu dalej wojować


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

Nie przejdziesz na ZUS od przychodu od stycznia powiedzmy jeżeli w poprzednim roku kalendarzowym nie będziesz miał 60 dni w ZUS 

Ważne!
Liczba dni prowadzenia działalności gospodarczej odpowiada liczbie dni podlegania ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu prowadzenia tej działalności w poprzednim roku. Dlatego nie uwzględniaj w niej liczby dni, w których wprawdzie prowadziłeś działalność gospodarczą, ale podlegałeś ubezpieczeniu w KRUS albo za granicą. Uwzględnij natomiast liczbę dni, w których korzystałeś z tzw. ulgi na start.

https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/-maly-zus-plus-od-1-lutego-2020-r_-wyjasnienia-z-przykladami/3097532

przyklad 9 i cały temat do analizy . Podeslij to do księgowej niech się troszkę douczy

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Krus podwójny 2 lata, zus preferencyjny 2 lata, zus od dochodu - 1 rok. Taki schemat jest możliwy - ròwnież konsultowałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

ZUS preferencyjny noe jest możliwy po dwóch latach płacenia krus . Dla wnikliwych proponuje infolinie ZUS 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

Partyzant85 słusznie to zauważył ze preferencyjnych nie można mimo ze krążyło tu takie przekonanie .

pilnowac się , 2 lata podwójny krus ale ważny żeby roku kalendarzowego nie kończyć na krus tylko zacząć ZUS na przynajmniej 60 dni. Jeżeli wiemy ze np jesteśmy do grudnia na Krus i kończy nam się okres 2 lat to przejść na ZUS w listopadzie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Czyli do przemyślenia jeszcze cała ta premia. Dopiero w 2021 w maju najszybciej przyjdzie papier z decyzją. Firma od czerwca a kasa pewnie koło listopada i od tego momentu 5 lat trzeba prowadzić firme. Do 30 czerwca 2023 trzeba mieć wypłacone kolejne 30% premii czyli w pazdzierniku 2022 trzeba przejsc na zus zeby załapać sie na kolejne 3 lata zusu od dochodu. Daje to nam następujące okresy od wypłaty 1 raty: 1. rok na podwójnym krus 2. 2 miesiace na pełnym zus 3. 3 lata na zus preferencyjnym 4. 10 mc na pełnym zus. Podwyzsza to koszty o około 10 tys.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Ale znowu w necie jest przyklad ze w ciagu 24 mc od dnia zalozenia działalności mozna skorzystac z ulgowych składek nawet gdy jest sie poczatkowo na podwójnym krusie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kratka16
      Witam jestem nowy na forum.Mam pytanie odnosnie mojego taty gospodarstwa z tego wzgledu ze juz sami nie wiemy co robic.Do tej pory mamy okolo 4ha ziemi chdujemy krowy 3szt swin 20 tucznikow rocznie.Myslelismy nad uprawa warzyw ale nasza gleba to IV,V i VI.Mam pomysl odnosnie obory ma ona wymiary szer 9m a dlugosc 7m mam zamiar tam wstawic dwa rzedy po 7 krow czyli razem 14.Byly by to krowy rasy simental.Mam zamiar od tych krow odchowywac byki okolo 20-30 bylyby w stodole i troche wybiegu okolo 0,5 ha.Czy zabrac sie za chodowle trzody chlewnej okolo 30 macior i 100 tucznikow na rzut odchowac a prosieta sprzedac.Sprzet jaki dysponuje to ursus 360 plug 3,siewnik,sadzarka,przyczepa 4,5t,kosiarka rotacyja,przewracarka,brony,kultywator,cyklop.Mam do was prozbe poniewaz nie wiem za co sie zabrac tata jest za krowami a ja jestem za trzoda.Z gory dzieki za odp.
    • Przez ranczerka
      Witam serdecznie , ostatnio zrobiło się głośno w związku w ryczałtem w gospodarstwach a vatem na działalność pozarolniczą .
      Opiszę może sytuację :
      gospodarstwo jest na ryczałcie , ja prowadzę działalnośc pozarolniczą i rozliczam się z vat , mąż rózniez prowadzi działalność i rozlicza się z vat . obydwoje mamy inne numer Nip .
      Chcemy przejść z gospodarstwem na Vat .
      W związku z tym iż maż planuje rozszerzyć swoja działalnośc ( nie związaną z rolnictwem ) planowaliśmy gospodarstwo dopisać do mojej działalności . czy jest to możliwe??? urząd skarbowy mówi że ... nie ponieważ decyzje o dopłatach dostaje mój mąż ( ja jestem pełnomocnikiem )
      ewentualnie czy istnieje mozliwośc przepisania w agencji numeru gospodarstwa na mnie?
    • Przez murarzxd
      Witam jestem w trakcie przejmowania gospodarstwa od wujka gospodarstwo około 10 h + zabudowa i dom ale mniejsza o to dokładniej chodzi mi o to czy dostane jakiś kredyt na modernizacje a dokładnie zakup lepszego sprzętu ponieważ mam okazję zgarnąć około 20 h w dzierżawę na dość dogodnych warunkach tylko problem leży w tym że na stanie mam jeden ciągnik (ursus C-30). No a więc pytanko był ktoś z was w takiej sytuacji już czy jest jakaś szansa na wyciągnięcie kasy z uni bądź jakiś kredyt na dogodnych warunkach ? Z góry dzięki i pozdrawiam
    • Przez Misiek55
      Witam.!
      Chciałbym się spytać czy ktoś z użytkowników otrzymał dofinansowanie "różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" w roku 2012 i kupuje sprzęt rolniczy z tego właśnie dofinansowania. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda wystawianie faktur VAT, założenie firmy oraz wypłata pieniędzy przez ARMiR
    • Przez bartlomiejstanek
      Witam od dzieciaka interesuję się rolnictwem zawsze chciałem mieć kawałek pola i coś na nim uprawiać mięć ciągnik i kilka maszyn i coś u hodowanego dla siebie np świnkę, króliki, kurki,kaczki i naszła teraz dla mnie nadzieja sąsiad ma do sprzedania gospodarstwo ponad 2 ha+ las z domem stodołą sporym ogródkiem chciałbym to kupić ale jest jeden spory problem pole jest na strasznym ugorze nieuprawianym wieki kiedyś tam były porzeczki jest jeszcze ok 40 arów pola takiego bardziej równego tam były ziemniaki i zboże całe pole jest na stronę północną myślałem aby na górze uprawiać kawałem zboża i ziemniaków a co z tym hektarem przeszło ugoru hodowla osłów / danieli /koni doradzicie co z tym zrobić czy opłaca się wydać na to ze 150 tysięcy na pewno czy lepiej szukać gospodarstwa w tej samej cenie na prostym gdzieś dodam że klasa ziemi jest tu 6 sam kamień z jakimś iłem i glinom dołaczam zdjęcia tego ugoru. z góry dzięki za pomoc




×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj