lusssak

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

@masa24 - proszę. Ze strony   http://www.lexlege.pl/ustawa-o-systemie-ubezpieczen-spolecznych/art-18a/

 

Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych

Stan prawny aktualny na dzień: 15.12.2020

Dz.U.2020.0.266 t.j. - Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych

Art. 18a. syst. ubezpiecz. spo
 

Wymiar składek w pierwszym okresie od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej

1.
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 8 pojęcie pracownika ust. 6 pkt 1, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia.
 
2.
Przepisy ust. 1 nie mają zastosowania do osób, które:
1)
prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;
 
2)
wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

No i teraz powiedz który zapis w tym co wkleiłeś powoduje ze po podwójnym krus nie możesz mieć preferencyjnego zus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
53 minuty temu, masa24 napisał:

No i teraz powiedz który zapis w tym

Przepisy ust. 1 nie mają zastosowania do osób, które:

1)
prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;

 

skoro dana osoba przechodzi z podwójnego krusu  to chyba jasne, że prowadzi działalność pozarolniczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

wglebiam sie w temat i mozesz miec racje, ale nie z tym co wstawiles powyzej, a z tym ze rolnik ktory bedzie na podwojnym krusie przez 24 miesiace , nie bedzie mogl byc w preferencyjnym zusie jezeli minie okres 24 miesiecy. Czyli jak bedzie na podwojnym krus 10 miesiecy to na preferencyjnym zus bedzie mogl byc 14 miesiecy

tylko ze zdaje mi sie ze ten temat byl tu poruszany nie raz i kazdy mowil ze podwojny krus potem maly zus...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 No ustawę wstawiłem i wielkiego pola do interpretacji to nie zostawia.

 

W tekstach zawartych w dziale FAQ  na stronie armir do tego wsparcia jest wzmianka tylko o  tym, że przysługuje zarówno zwolnienie ze składek na pół roku  i o tym, że przysługuje prawo do małego zusu przez dwa lata.  Ustawa którą wkleiłem stanowi, że nawet po kwartale na podwójnym krusie żadna z tych ulg nie przysługuje.

 

Może @freetaxi rozwieje jakiekolwiek wątpliwości w kwestii sytuacji po podwójnym krusie.

45 minut temu, masa24 napisał:

ale nie z tym co wstawiles powyzej, a z tym ze rolnik ktory bedzie na podwojnym krusie przez 24 miesiace , nie bedzie mogl byc w preferencyjnym zusie jezeli minie okres 24 miesiecy

jaka ustawa to reguluje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Nawet jesli nie przysługuje preferencyjny zus to i tak można przejsć na zus od dochodu który jest w wysokosci zusu preferencyjnego. (oczywiście jeśli sie progów dochodowych nie przekroczy)


Kwestia tylko czy można takie przejscie zrobić bezpośrednio z podwójnego Krusu. No i mozna zus od dochodu płacić max 3 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dirk41    63

https://youtu.be/2ng-phwZLU8 w tym materiale wyjaśnia 6 wariantów bycia ubezpieczonym. oczywiście trzeba teraz podstawić najnowsze składki bo materiał uwzględnia stare

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
1 godzinę temu, pawelol111 napisał:

Nawet jesli nie przysługuje preferencyjny zus to i tak można przejsć na zus od dochodu

Zus preferencyjny i zus od dochodu to to samo.

Z tego co ja znalazłem w USTAWACH i decyzjach z zusu a nie filmach na jutubie  jasno wynika że nie ma możliwości do pomniejszenia składek po podwójnym krusie. W tym orzeczeniu jest wiecej opisane

Tak wynika z decyzji ZUS z 3.10.2016 (DI/100000/43/1011/2016).

  • usus – ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych

Pan X w 2014 rozpoczął działalność gospodarczą. Przez cały okres jej prowadzenia jako rolnik był ubezpieczony w KRUS (opłacał podwójną składkę rolniczą). Ponieważ kwota PIT należnego z działalności gospodarczej przekroczyła w 2015 tzw. roczną kwotę graniczną (było to 3204 zł), to z dniem 31.05.2016 wnioskodawca zakończył okres ubezpieczenia w KRUS i od 1.06.2016 zgłosił się w ZUS do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej działalności. Chciał korzystać przez pierwsze 24 miesiące ubezpieczenia z ulgi składkowej, o której mowa w art. 18a ust. 1 w zw. z art. 20 ust. 1 usus.

Zgodnie z tym przepisem podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących działalność gospodarczą w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Nie ma to zastosowania do osób, które:

  • prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność,
  • wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Przedsiębiorca rozpoczął wykonywanie działalności gospodarczej 15.04.2014. W związku z tym, że był rolnikiem, przez cały czas wykonywania tej działalności aż do 1.06.2016 podlegał ubezpieczeniom społecznym rolników. Taka możliwość wynika z art. 5a ustawy z 20.12.1990 o ubezpieczeniu społecznym rolników (DzU z 2016 poz. 277 ze zm.), ale z tego dobrodziejstwa może skorzystać jedynie ten przedsiębiorca, u którego kwota należnego PIT za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza określonego w ustawie progu, który podlega corocznej waloryzacji. Art. 5a ust. 4 wskazuje zaś, że rolnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegający ubezpieczeniu, zaświadczenie albo oświadczenie, że nie została przekroczona kwota PIT, obowiązany jest złożyć w KRUS do 31 maja każdego roku podatkowego.

Zdaniem ZUS przedsiębiorca, przystępując do ubezpieczeń społecznych, nie mógł zadeklarować korzystania z ulgi składkowej.

Art. 18a usus uzależnia bowiem zadeklarowanie ulgowej podstawy wymiaru składek od upływu pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, nie zaś od momentu zgłoszenia się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, związanego z utratą prawa do opłacania składek w KRUS.

Skoro przedsiębiorca rozpoczął działalność 15.04.2014, to wspomniane 24 miesiące kalendarzowe, w trakcie których mógłby skorzystać z art. 18a usus, już upłynęły.

 

Może istnieje opcja opłacania składek od dochodu przez 36 miesięcy czyli jeszcze przez rok po 24 miesiącach na podwójnym krusie można się rozliczyć ale moim zdaniem prawie na pewno nie ma możliwości korzystać z takiej ulgi przez 24 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

ty partyzant troche masz racji a troche masz sklonnosc do mieszania faktow. Zus preferencyjny to zus preferencyjny, zus od dochodu to tzw  maly zus plus. Na nim napewno mozna  byc po wyjsciu z krus

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
8 godzin temu, Partyzant85 napisał:

Przepisy ust. 1 nie mają zastosowania do osób, które:

1)
prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;

 

skoro dana osoba przechodzi z podwójnego krusu  to chyba jasne, że prowadzi działalność pozarolniczą.

To co ty piszesz odnosi się tylko do danej ulgi ZUS. Gdyby tak było przykładowy płatnik po zarejestrowaniu firmy i korzystaniu z ulgi na start mógłby korzystać z preferencyjnego ZUS tylko 18miesiecy a może w pełnym zakresie czyli 24miesiace po wykorzystaniu 6miesiecy ulgi na start.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342
masa24 napisał:

Ale ze mną się chyba zgodzisz?

Jasne, post byl do kolegi wyżej. Trzeba księgowej pytać jak to jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7226

To pytajcie ogarniętych osób bo co łeb to inna interpretacja. Wystarczy przekroczyć próg i wylatujesz z podwójnego KRUS i cała układanka się sypie. Ja coraz bardziej się zastanawiam w stronę finansowania fabr bez pierdzielenia z działalnością zusami i dotacją


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

źródło

https://zus.pox.pl/skladki-zus-2020.htm

 

2 W okresie pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej, przedsiębiorca jest zwolniony z opłacania składki emerytalnej, rentowej, chorobowej, wypadkowej oraz składki na Fundusz Pracy. W tym okresie obowiązkowa jest jedynie składka zdrowotna (więcej informacji na ten temat znajduje się na tej stronie). W okresie kolejnych 24 miesięcy przedsiębiorcę obowiązują wszystkie składki ZUS (z wyjątkiem składki na Fundusz Pracy), lecz w wartościach preferencyjnych (tabela dolna). Dopiero po upływie 30 miesięcy, przedsiębiorca zobowiązany jest do odprowadzania wszystkich składek ZUS w pełnej wysokości (tabela górna).

 

3 W rozumieniu Ustawy Nowymi Przedsiębiorcami są osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, które:

- nie prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły pozarolniczej działalności,
- nie wykonują działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Screenshot_2020-12-15 Składki ZUS 2020(1).png

1 godzinę temu, masa24 napisał:

ty partyzant troche masz racji a troche masz sklonnosc do mieszania faktow. Zus preferencyjny to zus preferencyjny, zus od dochodu to tzw  maly zus plus. Na nim napewno mozna  byc po wyjsciu z krus

może i zdarza się pomieszać ale chociaż podaję podstawę prawną. Skoro podkreślasz, że NAPEWNO można być na małym zusie po wyjściu z podwójnego krusu to podaj podstawę prawną lub orzeczenie zusu opisujące taką sytuację. Bo o ile mi zarzucasz, że mieszam to ja tobie zarzucam puste słowa dopóki nie podpierasz swoich twierdzeń ustawą

Edytowano przez Partyzant85

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Te składki z ZUS nie wykluczają bycia na 2xkrus przez 24miesiace i na preferencyjnym ZUS przez kolejne 24miesiace ale wyznaczają czas 60miesiecy kiedy ponownie możesz skorzystać z małego ZUS. To co dodajesz nie uwzględnia innych sytuacji niż te przedstawione przez ZUS dla zusowcow, a należy pamiętać ze to tzw ubezpieczenie społeczne to nie jest to samo co krus. 
 

Ale zawsze możesz zadzwonić do ZUS i zapytać.

Edytowano przez BellCross

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
20 minut temu, BellCross napisał:

Te składki z ZUS nie wykluczają bycia na 2xkrus przez 24miesiace i na preferencyjnym ZUS przez kolejne 24miesiace

 

Daj mi ustawę prawną która pozwala być na 2xkrus + 24 miesiące preferencyjny zus

PODSTAWĘ - czyli ustawę lub orzeczenie zusu opisujące taką sytuację.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

Moje słowa dotyczą twoich głupot ze ZUS od dochodu a ZUS preferencyjny to to samo . Ładnie się rozszales z przepisami ale tak jak mówiłem mylisz fakty . Składka preferencyjna a mały ZUS plus to dwie różne rzeczy. Na 100 procent można korzystać z małego ZUS plus przez 36 miesięcy również jak korzystało się z podwójnego krus, ulgi na start czy zusu preferencyjnego bo do 36 miesięcznego wlicza się jedynie okres małego zusu oraz małego zusu plus a są to warianty od przychodu/ dochodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mango29    0

Witam, może ktoś jest w stanie odpowiedzieć mi na pytanie.

Planuję w ramach środka trwałego zakup garażu z płyty warstwowej. nie będzie do niego żadnego projektu ani pozwolenia tylko na zgłoszenie budowy do gminy ponieważ metraż nie będzie przekraczał ustawowych  35m powierzchni. 

Czy muszę napisać kosztorys uproszczony?

Firma od której mam ofertę takich kosztorysów nie wykonuje. Powiedziano mi, że nie działają na zasadzie firmy budowlanej, tylko kupuję od nich gotowy produkt, tak jakby garaż blaszany, a oni wystawiają fakturę na całość.

z góry dziękuję za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ale ustawa a nie puste słowa, że  napewno, że na 100 procent.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

Ważne!
„Mały ZUS plus” możesz opłacać, jeśli skorzystałeś wcześniej z: „ulgi na start” (chyba że zrezygnujesz z korzystania z tego uprawnienia) oraz z „preferencyjnych składek”. Nie możesz opłacać składek „mały ZUS plus” w pierwszym roku prowadzenia działalności.

Jak długo możesz korzystać z „małego ZUS plus”

Niższe składki na ubezpieczenia społeczne możesz opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.

Ważne!
Jako miesiąc kalendarzowy przyjmij każdy miesiąc, w którym podlegałeś ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu co najmniej jeden dzień.

Jeśli korzystałeś z „małego ZUS” w 2019 r., lub w styczniu 2020 r. okres ten wlicza się zarówno do 36 jak i 60 miesięcy kalendarzowych.

Informacje z https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biezace-wyjasnienia-komorek-merytorycznych/firmy/-/publisher/details/1/-maly-zus-plus-od-1-lutego-2020-r_-wyjasnienia-z-przykladami/3097532

Mały ZUS nie jest składka preferencyjna a programem który był wcześniej niż mały ZUS plus. Myśle ze możecie sobie to samo sprawdzić . Reasumując , dane z infolinii ZUS: po 2 latach podwójnego kursu tracimy możliwość płacenia preferencyjnej składki ZUS przez 2 lata 

Tu kolejna ważna rzecz , jeżeli zakończymy rok kalendarzowy na podwójnym krus , w roku kolejnym nie skorzystamy z małego ZUS plus , ponieważ należy mieć przynajmniej 60 dni prowadzania działalności w roku poprzednim a do tego okresu noe liczy się bycie w krus . Wiec jedynym wyjściem jest w roku którym kończymy podwójny krus na 2,3 bądź więcej miesięcy przejść na ZUS , na preferencyjna stawkę tak żeby mieć okres prowadzenia w ZUS i tym samym w roku kolejnym być na mały ZUS plus a nie dużym ZUS. Jak tego nie zrobimy wpadniemy na cały rok na duży ZUS i dopiero w kolejnym roku będziemy mogli być na ZUS od przuchodu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

 

 

11 minut temu, masa24 napisał:

„Mały ZUS plus” możesz opłacać, jeśli skorzystałeś wcześniej z: „ulgi na start”

2 lata na krusx2 wyklucza ze skorzystania ulgi na start. Jak to ominiesz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kratka16
      Witam jestem nowy na forum.Mam pytanie odnosnie mojego taty gospodarstwa z tego wzgledu ze juz sami nie wiemy co robic.Do tej pory mamy okolo 4ha ziemi chdujemy krowy 3szt swin 20 tucznikow rocznie.Myslelismy nad uprawa warzyw ale nasza gleba to IV,V i VI.Mam pomysl odnosnie obory ma ona wymiary szer 9m a dlugosc 7m mam zamiar tam wstawic dwa rzedy po 7 krow czyli razem 14.Byly by to krowy rasy simental.Mam zamiar od tych krow odchowywac byki okolo 20-30 bylyby w stodole i troche wybiegu okolo 0,5 ha.Czy zabrac sie za chodowle trzody chlewnej okolo 30 macior i 100 tucznikow na rzut odchowac a prosieta sprzedac.Sprzet jaki dysponuje to ursus 360 plug 3,siewnik,sadzarka,przyczepa 4,5t,kosiarka rotacyja,przewracarka,brony,kultywator,cyklop.Mam do was prozbe poniewaz nie wiem za co sie zabrac tata jest za krowami a ja jestem za trzoda.Z gory dzieki za odp.
    • Przez ranczerka
      Witam serdecznie , ostatnio zrobiło się głośno w związku w ryczałtem w gospodarstwach a vatem na działalność pozarolniczą .
      Opiszę może sytuację :
      gospodarstwo jest na ryczałcie , ja prowadzę działalnośc pozarolniczą i rozliczam się z vat , mąż rózniez prowadzi działalność i rozlicza się z vat . obydwoje mamy inne numer Nip .
      Chcemy przejść z gospodarstwem na Vat .
      W związku z tym iż maż planuje rozszerzyć swoja działalnośc ( nie związaną z rolnictwem ) planowaliśmy gospodarstwo dopisać do mojej działalności . czy jest to możliwe??? urząd skarbowy mówi że ... nie ponieważ decyzje o dopłatach dostaje mój mąż ( ja jestem pełnomocnikiem )
      ewentualnie czy istnieje mozliwośc przepisania w agencji numeru gospodarstwa na mnie?
    • Przez murarzxd
      Witam jestem w trakcie przejmowania gospodarstwa od wujka gospodarstwo około 10 h + zabudowa i dom ale mniejsza o to dokładniej chodzi mi o to czy dostane jakiś kredyt na modernizacje a dokładnie zakup lepszego sprzętu ponieważ mam okazję zgarnąć około 20 h w dzierżawę na dość dogodnych warunkach tylko problem leży w tym że na stanie mam jeden ciągnik (ursus C-30). No a więc pytanko był ktoś z was w takiej sytuacji już czy jest jakaś szansa na wyciągnięcie kasy z uni bądź jakiś kredyt na dogodnych warunkach ? Z góry dzięki i pozdrawiam
    • Przez Misiek55
      Witam.!
      Chciałbym się spytać czy ktoś z użytkowników otrzymał dofinansowanie "różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" w roku 2012 i kupuje sprzęt rolniczy z tego właśnie dofinansowania. Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda wystawianie faktur VAT, założenie firmy oraz wypłata pieniędzy przez ARMiR
    • Przez bartlomiejstanek
      Witam od dzieciaka interesuję się rolnictwem zawsze chciałem mieć kawałek pola i coś na nim uprawiać mięć ciągnik i kilka maszyn i coś u hodowanego dla siebie np świnkę, króliki, kurki,kaczki i naszła teraz dla mnie nadzieja sąsiad ma do sprzedania gospodarstwo ponad 2 ha+ las z domem stodołą sporym ogródkiem chciałbym to kupić ale jest jeden spory problem pole jest na strasznym ugorze nieuprawianym wieki kiedyś tam były porzeczki jest jeszcze ok 40 arów pola takiego bardziej równego tam były ziemniaki i zboże całe pole jest na stronę północną myślałem aby na górze uprawiać kawałem zboża i ziemniaków a co z tym hektarem przeszło ugoru hodowla osłów / danieli /koni doradzicie co z tym zrobić czy opłaca się wydać na to ze 150 tysięcy na pewno czy lepiej szukać gospodarstwa w tej samej cenie na prostym gdzieś dodam że klasa ziemi jest tu 6 sam kamień z jakimś iłem i glinom dołaczam zdjęcia tego ugoru. z góry dzięki za pomoc




×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj