Skocz do zawartości
karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

robo1980    42

Jak ktoś chciał uprawiać warzywa to już uprawia.A co uprawa warzyw to lekki kawałek chleba i za tą premie to ledwo nowy siewnik kupi a co dalej kredyty.Już nie ma co z warzywami robić a jak będzie więcej zasiewów to będzie jeszcze gorzej.

• Like 1

LukaszAudi    0

Czy za tę dotacje mozna np. postawic silos na zboże albo wyremontowac stodołe tzn. zalać posadzkę i zmienić dach??

Edytowano przez LukaszAudi

Wiadomość z agroFakt.pl

LukaszAudi    0

SZCESLIWEGO NOWEGO ROKU!!!!!!!

Dzięki za odpowiedz:) Pozdrawiam.

Edytowano przez Matey
cytowanie poprzedniego posta

galan99    24

Pod koniec stycznia już powinno być coś więcej wiadomo  ;)

Edytowano przez Matey

zaq1987    24

Wpisujesz wszystkie uprawy - w kalkulatorze masz przecież nawet rubryki z użytkami zielonymi (wiersze 88 - 93). Wypełniasz po kolei całą tabelę, nie patrząc na to z jakich powierzchni uprawy idą na paszę.

freetaxi    170

Mniemam, że takie działki nie będą brane pod uwagę. Rozporządzenie będzie regulować takie przypadki.

Adrian3210    8

Aha, to dobrze. Czyli tylko wpisywać te uprawy na działkach za które biorę dopłaty ;)?

łąki i pastwiska trwałe utrzymywane w dowolnej kulturze rolnej, z wyjątkiem nieuprawianych terenów do wypasu oraz łąk i pastwisk wyłączonych z produkcji podlegających dopłatom

Czyli jakie bo nie bardzo rozumiem

Pastwiska trwałe utrzymywane w dobrej kulturze rolnej - nieuprawiane tereny do wypasu

Tego również nie bardzo wiem ile wpisać i co dokładnie.

zaq1987    24

To zależy w jakiej formie masz dzierżawy...

Jeżeli "na gębę" to się nie wlicza.

Abyś mógł podciągnąć grunty dzierżawione pod jakikolwiek program unijny (do wyliczenia wielkości ekonomicznej) trzeba aby umowa dzierżawy była spisana na piśmie, oraz:

- była potwierdzona przez notariusza, lub urzędnika (dla określenia "daty pewnej" zawarcia umowy wedle ustawy)

- okres dzierżawy na co najmniej 10 lat

- konkretny czynsz za dzierżawę w zł lub w innej formie - ja np. miałem zapisane xxx kg ziemniaków na rok - od czynszu w formie płodów rolnych US póki co nie upominał się o podatek...

Tak to było przynajmniej do tej pory.

zaq1987    24

Dokładnie tak. Jeśli nie będzie problemem spisanie odpowiedniej umowy dzierżawy w późniejszym czasie to może to być na Twoją korzyść przy startowaniu do Restrukturyzacji Małych Gospodarstw, bo już teraz możesz oszacować jaki wzrost SO możesz osiągnąć po oficjalnym wydzierżawieniu gruntów.

@freetaxi możliwe że się zagalopowałem z tym okresem dzierżawy, podałem na ile sam podpisywałem umowy, ale dzięki za sprostowanie.

Matey    431

rozumiem że na tą chwile nie ma informacji, czy umowy dzierżawy zostają na zasadach podanych przez @zaq~ czy na tych z naboru 2013?

Pawlo547    5

Witam mam pytanie jeżeli chce kupić za te pieniądze 8 szy bydła mlecznego mam 3 swoje szt i 4 szt chce kupić za swoje czy jeżeli mam 3 ha swojego i 2 ha na umowę czy to mi wystarczy aby mógł chować 15 szt bydła mlecznego oczywiście będzie więcej ponad  10 ha tylko moje pytanie brzmi czy w agencji mi się doczepia do tego ze mam mało ha :)

zibi80    12

Liczba ha się nie liczy, jeśli osiągniesz próg 10 tys jest OK

Edytowano przez zibi80

zaq1987    24

Dopuszczalna jest obsada do 1,5 DJP/1 ha, krowy mleczne mają 1 DJP także w agencji czepiać się nie powinni.

Rzeczywiście, pozostaje kwestia znacznej ilości obornika... polecam zajrzeć tutaj - kompedium unijnych wymogów i wytycznych do produkcji rolniczej, może i stare opracowanie (2006 rok) ale współczynniki tam podane pewnie nadal obowiązują. Poza tym nie znalazłem do tej pory lepszego i bardziej kompleksowego opisu unijnych norm dla produkcji rolniczej.

Na podstawie tego opracowania możesz oszacować ile będziesz miał tego "bogactwa" i ile możesz, w zgodzie z unijnymi wymogami, wykorzystać na własnym areale. Jeśli będziesz miał nadwyżkę, to w przypadku jakichś uwag ze strony agencji powinieneś zadeklarować odsprzedaż dla sąsiada, nie pamiętam jaki procent obornika można tak rozdysponować. Przy takiej sytuacji w późniejszym okresie musisz pamiętać o spisaniu umowy z drugim rolnikiem, aby w razie kontroli mieć udokumentowane zagospodarowanie obornika, to co faktycznie z nim zrobisz to już twoja sprawa - ważne aby był kwit.

Jeszcze drobna rada odnośnie inwestycji...

Rozważ zakup bydła rasowego, pozwalającego na "postęp genetyczny stada" - taki zabieg ułatwi wkomponowanie inwestycji w biznesplan i można tym się połasić na dodatkowe punkty przy rozpatrywaniu wniosków - choć to już moja czysta spekulacja, bo jeszcze nie wiadomo na jakich zasadach będzie przyznawane wsparcie, ale na pewno nie zaszkodzi...

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez carmine2812
      CO zrobic jak nie ma cisnienia w pompie olejowej w u 2812????
    • Przez yacenty
      Proszę wszelkie pytania zadawać w tym wątku - poprzedni zamknąłem z powodu olbrzymiej ilości danych w nim zawartych (ponad 300stron informacji)
      Kontynuacja tematu: http://www.agrofoto.pl/forum/topic/6711-w-sprawie-prow/
    • Przez marcin2057
      Witam, od 1980r. dziadek słownie wziął w dzierżawę wszystkie grunty rolne od pana XY bez żadnej umowy i opłacał podatek za całe gospodarstwo, w 1990r. przepisał na mojego ojca całą gospodarkę i ta słowna dzierżawa przeszła na mojego ojca , w 1994 właściciel zmarł, nie miał żadnych dzieci ani żony tylko brata lecz całe gospodarstwo było na pana XY, do tej chwili od 2011r ja użytkuję całe gospodarstwo i nie wiem czy mogę się już starać o zasiedzenie i teraz od czego mam zacząć i jakie to są koszty. Z tego co się dowiedziałem to nie ma żadnego właściciela i spadkobiercy żyjącego.
    • Przez kornas
      Witam. Czy dokładał już ktoś z was do belki opryskowej światła LED w celu poprawy kontroli oprysku bodczas wieczornych i nocnych akcji. Mam samojezdnego berthouda z belką o szerokości 24m i zastanawia mnie jak wyglądało by założenie LEDów z technicznego punktu widzenia i z jakim kosztem trzeba by było się liczyć pozdrawiam!! A bym zapomniał BELKA jest z PRZODU;)