karolr2

Restrukturyzacja małych gospodarstw [połączone]

Polecane posty

many12    804
16 godzin temu, DANDYS napisał:

a do ilu trzeba podniesc wartosc ekonomiczną  gospodarstwa ? 

Pierwszy nabór musiał uzyskać minimum 10 tys WEG - wartości ekonomicznej gospodarstwa.

Premia przyznawana małemu gospodarstwu musi przynieść oczekiwany efekt końcowy. Na pewno nim będzie restrukturyzacja gospodarstwa, która ma doprowadzić do poprawy jego konkurencyjności. Kolejnym, spodziewanym przez ustawodawcę pozytywnym wynikiem będzie zwiększenie rentowności gospodarstwa mające doprowadzić do jego wzrostu wielkości ekonomicznej. Wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa powinien doprowadzić do:

co najmniej 10 000 euro,

co najmniej o 20% w stosunku do wielkości wyjściowej

w wyniku zmiany rodzaju prowadzonej produkcji rolnej.

 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, DANDYS napisał:

a do ilu trzeba podniesc wartosc ekonomiczną  gospodarstwa ? 

Musisz podnieść co najmniej o 20 %

Edit: Oj, coś mi się źle wyświetliło i nie widziałam, że już mnie many12 ubiegł z odpowiedzią ;) 

Edytowano przez sobczakkatarzyna
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drobny    213

A czy będzie mozna zmienić uprawy w roku docelowym tak zeby zmieścic się w tym zakładanym wzroście o te 20% ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Bez problemu, nawet bez zmiany biznesplanu jeśli nie poszalejesz za bardzo :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Pitraszek napisał:

Dobrze nie pamiętam ale chyba minimum 12 tysięcy. Jak przekroczy 16 to masz max punktów za wzrost. Jak masz 12 to dobrze. Trochę podnieść i bez kombinowania uprawami 

Maks punktów za wzrost, masz powyżej 20 tysięcy. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804
38 minut temu, drobny napisał:

A czy będzie mozna zmienić uprawy w roku docelowym tak zeby zmieścic się w tym zakładanym wzroście o te 20% ??

Muszą się zgadzać z tym co POdałeś do dopłat i rób zmianę w bp.. Zrobiłem "Sprawozdanie z realizacji bp".  - wyjściową miałem 4557 € ,  -  osiagnięta 11186.53. €

System obliczył mi wzrost WEG. 145,45 %.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Nieprawda, biznesplan i tak będzie zmieniony przed wnioskiem o drugą ratę. Jeśli nie zmienia się kierunek produkcji to nie trzeba pytać o zgodę na zmianę upraw w biznesplanie. Byle tylko wzrost SO był zachowany. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804

Prawdą zasadniczą jest to, że bp. powinien zgadzać się z tym co w dopłatach. Każdą akrobację w biznesplanie wcześniej zgłaszałem pismem do Regionalnej.

Mularuk  - wiem, że uwielbiasz grzebać się w Rozporządeniach a ja mam do tego awersję. Podpowiedz mi bo chcę się upewnić czy pierwszą turę tego projektu RMG na modernizację obory obowiązywał kosztorys. W owym czasie urzędnik budowlany w gminie twierdził, że nie. .....Kierowany życiowym doświadczeniem zrobiłem kosztorys i pozwolenia budowlane ale chcę się dopytać co do meritum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@many12

Nie było żadnego kosztorysu. Wystarczyło na kartce papieru napisać: ilośc m2 blachy, ilość mb łat, kontrałat itp.

23 minuty temu, marluk napisał:

Nieprawda, biznesplan i tak będzie zmieniony przed wnioskiem o drugą ratę. Jeśli nie zmienia się kierunek produkcji to nie trzeba pytać o zgodę na zmianę upraw w biznesplanie. Byle tylko wzrost SO był zachowany. 

Zmiany polegające na zwiększeniu lub zmniejszeniu o nie więcej niż 10 punktów procentowych skali produkcji roślin danego gatunku mierzonej udziałem powierzchni uprawy w całości upraw lub zwierząt danego gatunku mierzonej liczbą zwierząt w gospodarstwie nie wymagają zgody Agencji, jeżeli zostanie spełniony warunek określony w § 18 pkt 2 lit. c i d. W przypadku zmian dotyczących udziału powierzchni uprawy zbóż, roślin strączkowych, roślin motylkowych drobnonasiennych lub warzyw zmiany określa się w odniesieniu do całej grupy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804

Zawsze się asekuruję na ewentualność  niekompetentnego urzędnika. Już teraz przy kontakcie telefonicznym z panem zajmującym  się wnioskami RMG padło z jego strony pytanko czy mam kosztorys. Odpowiedziałem, że mam kosztorys i zrobione rysunki sytuacyjne na mapce geodezyjnej z napisem numeru działki + rysunki rzutu bocznego i od góry ale nas pierwszy rzut tego projektu takie rzeczy nie obowiązywały.. Ciężko będzie podejrzewam bo  Ci w Powiatowych Agencjach dopiero się uczą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8980

@many12 Mnie też ścigali za kosztorys przy drugiej racie, nawet pozwolenie na zmianę pokrycia na oborze ze starostwa. Nie posiadalem takich dokumentów gdyż nie były wymagane, postawiłem na swoim i udowodnilem że nie mogą żądać takich dokumentów odemnie.

Edytowano przez GRZES1545
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
1 godzinę temu, robert55555 napisał:

@many12

Nie było żadnego kosztorysu. Wystarczyło na kartce papieru napisać: ilośc m2 blachy, ilość mb łat, kontrałat itp.

Zmiany polegające na zwiększeniu lub zmniejszeniu o nie więcej niż 10 punktów procentowych skali produkcji roślin danego gatunku mierzonej udziałem powierzchni uprawy w całości upraw lub zwierząt danego gatunku mierzonej liczbą zwierząt w gospodarstwie nie wymagają zgody Agencji, jeżeli zostanie spełniony warunek określony w § 18 pkt 2 lit. c i d. W przypadku zmian dotyczących udziału powierzchni uprawy zbóż, roślin strączkowych, roślin motylkowych drobnonasiennych lub warzyw zmiany określa się w odniesieniu do całej grupy.

Oj kolego, kolego. Masz nieaktualną wersję rozporządzenia, odśwież sobie bo narobisz komuś lub sobie problemów. Dla ułatwienia podpowiem, nowelizacja rozporządzenia z 29.01.2020r. zmienia ten zapis który cytujesz w sposób taki jaki opisałem powyżej :) 

Co więcej na stronie ARiMR jest już ujednolicone rozporządzenie więc nie trzeba dużego wysiłku aby być z nim na bieżąco. 

Edytowano przez marluk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

wiem ze zmienili.

ale na tym kompie mam tylko to rozporządzenie i dlatego wrzucilem.

a nie miałem czasu szukać nowego.

„3. Zmiany polegające na zwiększeniu lub zmniejszeniu skali produkcji roślin lub zwierząt w gospodarstwie nie wymagają zgody Agencji, jeżeli zostanie zachowany kierunek produkcji określony w biznesplanie dla docelowej sytuacji gospodarstwa oraz zostanie spełniony warunek określony w § 18 pkt 2 lit. c i d.”;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszek8504    52

Panowie i Panie taka sytuacja u mojej znajomej przykra ale trzeba działać. Program ma wzięty nabór chyba marzec 2019 są maszyny zobowiązania i w tamtym roku zmarł jej mąż. Teraz pytanie co robić ponieważ za męża mając ziemię na siebie bierze 830zl mniej renty zostało jeszcze kupę miesięcy. Dla krusu wystarczy umowa z kimś długoterminowa zawarta w gminie tylko wtedy na nakazie jest dzierzawca. Czy można próbować pociągnąć 2 sroki za ogon czy trzeba z czegoś zrezygnować? Czy agencja kontroluje na kogo stoi ziemia w gminie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1286
29 minut temu, robert55555 napisał:

wiem ze zmienili.

ale na tym kompie mam tylko to rozporządzenie i dlatego wrzucilem.

a nie miałem czasu szukać nowego.

„3. Zmiany polegające na zwiększeniu lub zmniejszeniu skali produkcji roślin lub zwierząt w gospodarstwie nie wymagają zgody Agencji, jeżeli zostanie zachowany kierunek produkcji określony w biznesplanie dla docelowej sytuacji gospodarstwa oraz zostanie spełniony warunek określony w § 18 pkt 2 lit. c i d.”;

a co powiesz u mnie miała być zmiana kierunku produkcji na choinki było 2 punkty za to teraz poszła zmiana zmiany na słonecznik jak do tego podejdą ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

normalnie.  jak nie miałeś słonecznika w roku wyjściowym, to masz pkt zachowane

7 minut temu, Tomaszek8504 napisał:

Panowie i Panie taka sytuacja u mojej znajomej przykra ale trzeba działać. Program ma wzięty nabór chyba marzec 2019 są maszyny zobowiązania i w tamtym roku zmarł jej mąż. Teraz pytanie co robić ponieważ za męża mając ziemię na siebie bierze 830zl mniej renty zostało jeszcze kupę miesięcy. Dla krusu wystarczy umowa z kimś długoterminowa zawarta w gminie tylko wtedy na nakazie jest dzierzawca. Czy można próbować pociągnąć 2 sroki za ogon czy trzeba z czegoś zrezygnować? Czy agencja kontroluje na kogo stoi ziemia w gminie?

Kiedy zmarł?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749
galan99 napisał:

Szykuje się dobry zarobek Hodowla robaków Unia już zatwierdziła  zamiast świń robaki może być dobry biznes .

Robactwo dla Europejczyków. Unia chce byśmy je jedli dla „ratowania” planety .

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) poinformował, iż zatwierdził do jedzenia przez ludzi pierwsze robaki. To oznacza, że można je już oficjalnie hodować, sprzedawać i przygotowywać z nich posiłki.

Pierwszymi robakami jakimi będą się mogli oficjalnie raczyć Europejczycy są żółte larwy mącznika młynarka.

W państwach unijnych można je już hodować z przeznaczeniem na jedzenie, sprzedawać, przygotowywać z nich dania. EFSA stwierdziła, że Tenebrio molitor jest bezpieczny dla ludzi i jedynie osoby z alergią na roztocza i skorupiaki mogą doświadczyć reakcji na nowe europejskie jedzenie.

https://nczas.com/2021/01/14/robactwo-dla-europejczykow-unia-chce-bysmy-je-jedli-dla-ratowania-planety/?fbclid=IwAR0bKtn80w6E5APvejDKasyQj5D9yOaNeyhqfIFm1AfuzQ6Kt7pE_SoV7k8

 

Składać papiery na hodowlę robaka k**wa Kolasa chciał hodować robaki był pomysłowy a teraz to biznes .

Co innego że w dobie wegan czy innych żywieniowych dziwaków nie jeden się na te robale połakomi 😜😜😜.

many12 napisał:

16 godzin temu, DANDYS napisał:

a do ilu trzeba podniesc wartosc ekonomiczną  gospodarstwa ? 

Pierwszy nabór musiał uzyskać minimum 10 tys WEG - wartości ekonomicznej gospodarstwa.

Premia przyznawana małemu gospodarstwu musi przynieść oczekiwany efekt końcowy. Na pewno nim będzie restrukturyzacja gospodarstwa, która ma doprowadzić do poprawy jego konkurencyjności. Kolejnym, spodziewanym przez ustawodawcę pozytywnym wynikiem będzie zwiększenie rentowności gospodarstwa mające doprowadzić do jego wzrostu wielkości ekonomicznej. Wzrost wielkości ekonomicznej gospodarstwa powinien doprowadzić do:

co najmniej 10 000 euro,

co najmniej o 20% w stosunku do wielkości wyjściowej

w wyniku zmiany rodzaju prowadzonej produkcji rolnej.

 

Nie ma WEG, jest SO.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

pamiętaj jedną rzecz.

Przejąc zobowiązanie może tylko jedna osoba, czy to płatności bezpośrednie czy płatność rmg.

Tworzysz podwójna fikcje.

Krus żeby mieć większa kasę  i jest dzierżawca

ARiMR= nadal użytkuje.

Oba założenia się wykluczają. Ktos serdeczny doniesie i będzie nie dobrze.

Rada znajoma nie może przejąć.

Musi ktoś inny przejąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomaszek8504    52
robert55555 napisał:

normalnie.  jak nie miałeś słonecznika w roku wyjściowym, to masz pkt zachowane

7 minut temu, Tomaszek8504 napisał:

Panowie i Panie taka sytuacja u mojej znajomej przykra ale trzeba działać. Program ma wzięty nabór chyba marzec 2019 są maszyny zobowiązania i w tamtym roku zmarł jej mąż. Teraz pytanie co robić ponieważ za męża mając ziemię na siebie bierze 830zl mniej renty zostało jeszcze kupę miesięcy. Dla krusu wystarczy umowa z kimś długoterminowa zawarta w gminie tylko wtedy na nakazie jest dzierzawca. Czy można próbować pociągnąć 2 sroki za ogon czy trzeba z czegoś zrezygnować? Czy agencja kontroluje na kogo stoi ziemia w gminie?

Kiedy zmarł?

Zmarł w sierpniu. Znajoma myśli żeby w papierach agencyjnych nic nie zmieniać a dzierżawę w gminie dla krusu napisać na osobę z rodziny, ma też córkę może na nią

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak nie zmieniać? Zamierza podpisywać się za zmarła inną osobę? Za to może pójść siedzieć.

Jeśli był wniosek o dopłaty bezpośrednie złożony to należy złożyć wniosek o przejęcie tej platnosci. Składa się wniosek do sądu, sprawa spadkowa( trwa dłużej ale jest taniej) lub do notariusz( jest szybciej ale drożej).  Nie ważne czy wzięła jmkasa wpłynęła z dopłat bezpośrednich czy jeszcze nie wpłynęła. Te dopłaty może przejąć tylko jedna osoba( załóżmy że jest 4 spadkobierców, to 3 rezygnuje z dopłat na rzecz jednej osoby, jeśli ktoś nie zrezygnuje z tej 3, kasa przepada. Lepiej się dogadać i później podzielic). Podobnie jest z RMG. Ktoś powinien to przejąć i doprowadzić do końca zobowiązania.

Jest 7 miesięcy na załatwienie tych spraw .

Najlepiej niech to przejmie córka i doplaty bezpośrednie i RMG. Ja bym w poniedziałek dzwonił do swojego Biura Powiatowego ARiMR i bardzo szybko latwil sprawę.Najszybciej to przez notariusza.

Proszę poczytac.

Masz linka

https://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/platnosci-bezposrednie/platnosci-bezposrednie-w-roku-2018/platnosci-bezposrednie-w-roku-2018/spadkobiercy.html

Edytowano przez robert55555

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
many12    804
3 godziny temu, Kaszlak79 napisał:

 

Nie ma WEG, jest SO.

Kaszlak - dzięki jesteś wielki.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kaszlak79    749

Proszę, Ty też 😜. Ale ten WEG to mi przypomina mówienie na stację paliw CePeeN 😜. A de facto jak ktoś będzie chciał poszukać z nowych i policzyć wielkości wyjściową i docelową to znajdzie kalkulator SO.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Kicu
      Witam dziasiaj pojechałem orać 1 h pola i wszystko szlo dobrze do 2 ostatnich przejazdów gdy podniosłem pług zaczął opadać. Z trudem zaorałem pole i pojechałem po moja talerzówkę i podnosiłem ja a on tak jak plug opadała. Nie wiem co sie dzieje 4 miesiące temu cala pompa była wymieniana.
      Proszę o pomoc!!!
    • Przez Farmer19900
      Witam Was

      Jestem w trakcie przebudowy chlewni  (100m2) na przechowalnię. Wysokość od posadzki do stropu wynosi 2,5m . Chcąc ułożyć 3 skrzyniopalety( 80cm lub 90cm) zostałem zmuszony do potrzaskania posadzki oraz wkopania się w grunt. I teraz moje pytanie, ile muszę zostawić luzu "na oddychanie"  pomiędzy skrzyniopaletą, stropem?  Czy 50-60 cm wystarczy?
      Budynek nie jest wentylowany mechanicznie, umieszczone są dwa wentylatory na dachu.
      W przechowalni mam zamiar składować głównie pietruszkę.

      Drugie moje pytane: otóż, czy w jednej przechowalni rozsądne będzie składowanie jednocześnie pietruszki i cebuli ? Czy rośliny te nie będą negatywnie na siebie wpływały ?

       Z góry dziękuje i pozdrawiam.
    • Przez RolPro10
      Witam!
      Moja rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne od "dziada pradziada". Areał łąk 10 ha i 6 ha lasów. Hodujemy bydło mięsne (głównie byki i jałówki) oraz mamy 5 krów (wszystkiego obecnie 12 sztuk). Pola w moich okolicach są najgorsze! SKAŁA ! Nie siejemy żadnego zboża ani nic nie sadzimy (plony są MARNE). Mamy same łąki i pastwiska. Obora jest z lat 70.(pomieści 12 sztuk bydła). Tata chce przepisać gospodarstwo na mnie. Mam plany związane z nim. Chciałbym postawić większą oborę (35 sztuk bydła mlecznego) i 18 mięsnego , chciałbym kupić większy ciągnik i maszyny lepsze no i pola dokupić. Nie wiem czy to ma sens przy takim ukształtowaniu powierzchni i klasie gleby? Co o tym myślicie warto modernizować gospodarstwo? Przyniesie mi to jakieś zyski? Nie chciałbym oczywiście nabrać pożyczek a później nie mieć z czego spłacić. Wiecie o co chodzi?  
    • Przez Sylwekx25
      Witam przyszedł czas na podjęcie decyzji w sprawie zwiększenia pogłowia krów mlecznych. Obecnie utrzymuje 27 sztuk krów dojnych plus 6 sztuk jałówek na wymianę. Utrzymuje je w dwóch budynkach nowszym i starszym. Przechodząc do sedna tematu mam w planach zwiększenie stada krów dojnych o 20 sztuk i tutaj różnie nad tym rozważam , czy budować nową oborę na 50 sztuk a młodzież utrzymywać w nowszym budynku ( zadawanie paszy ręcznie ale łatwiejsze niż w tym starszym , wyciąg linowy do obornika) czy zmodernizować stodołę na oborę na te 20 stanowisk , resztę dojnych trzymać jak dotychczas w nowszym budynku a młodzież w tym starym. Zdaję sobie sprawę ,że przy opcji nr 2 pracy sobie praktycznie nic nie ulżę a nawet zwiększę bo powstały by w sumie 3 budynki z bydłem do oporządzenia , Budowa nowej to jednak większe koszty ale ulżenie sobie w ręcznej pracy co nie oszukujmy się też jest ważne. Reasumując każda z tych dwóch opcji ma swoje plusy i minusy ,pozostaje wybrać najlepszą , dlatego proszę was o porady , sugestię , być może któryś z kolegów miał podobny dylemat , może doradzicie jeszcze coś innego będę wdzięczny za wszelkie pomocne odpowiedzi. Na zakończenie jeszcze krótka charakterystyka tej stodoły:
      ściany murowane z pustaków cementowych i żużlowych
      filary z cegły silikatowej
      11 metrów długości w szczycie z możliwością dobudowy w przód działki.
      20 metrów szerokości niestety bez możliwości dobudowy w bok działki
      więźba dachowa płatwiowo-kleszczowa pokrycie eternit.
       
      Jeśli chodzi o budowę nowej obory to miałby to być system uwięziowy na około 50 stanowisk.
      Czekam na odpowiedzi. Pozdrawiam.
    • Przez GRSami
      Witam
       
      Miałem prase sipma z-279/1 (mam teraz new holland 648) miałem w niej kilka ulepszeń i chałęm się z nimi podzielić na forum (zobacz zdjęcie)
       
      1.Elektryczne podawanie sznurka za pomocą przcisku lub włącznika po stonie panelu sterowania a w prasie silniczek od wyczieraczek
      2.Kontrolki otwarcia komory zaświecała się po otwarciu komory ok 2 cm a druga 4cm
      3.kontrolka migała gdy balot się owijał sznurkiem
      4.Zmana położenia zegara ciśnienia
      5.Dodatkowe oświetlenie podbieracza/aparatu i tyłu prasy
      6.płaskownik miedzy walcami wykonany z kawałka szyny
      7.Zwiekszenie wydajności i zgniotu (ok 5-10 balotów i większy ciężar beli) po przez modernizacje trybu ( https://sklep.sipma.pl/index.php/product/list/id_category/1030/type/short/sort_by/numer_na_rys/sort_order/asc/page/4/producer_filter numer 71) czyli zmiejszenie ilości zębów o 2-3 moge zrobić taki tryb
      8.rozwiercenie dziur m6 do m8 (zabespieczenia)
      9.Nadspawanie płaskownikami drogi łancucha zwijającego (był za długi ale jeszcze nie do skrócenia)
       
      W planach jeszcze było:
      1.automatyczne smarowanie łancuchów i wszyskie smarowniki w jednym miejscu
      2.licznik balotów
      3.kamera z tyłu
      4.automatyczne otwieranie komory (elektro zawór)
      5.przerobienie podajnika do większej wydajności
      6.siatka
      7.wymiana jarzma na takie z łożyskami aby nie trzeba było smarować
       
      Wiec ja to zrobiłem przy prasie a wy co zrobiliście? pochwalcie się.
      (Wiem wszytko to można znaleść na forum ale chciałem pochwalić się jak ja przerobiłem)

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj