Polecane posty

tomek73    579

ja dzisiaj pojechałem pszenicę 4 raz, bo septorioza wychodzi, a na fuzariozę tylko czekać. Dałem 80 g piotkonazolu i 160 tubukonazolu.Do tego danadin 0,5 i jakiś perytroid.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek73    579

Tilmor 1l/ha. Wiem że to jest na rzepak, ale tak na prawdę to jest tańsza i trochę uboższa wersja Prosaro.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek2209    161

Mam dylemat czym opryskać pszenicę na kłos od fuzariozy. Myślę nad Duetem ultra (tiofanat metylowy, epoksykonazol) lub samym tebukonazolem typu tebu, orius. Doradźcie coś. Na T2 był reveller i osiris, miałem nadzieje że na tym zakończę ale deszcze swoje robią i szkoda mi choroby kłosa

jeśli ostatnio robiłeś zabieg epoksykonazolem to teraz daj tebukonazol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brutus44    5

pszenica nie podtruje się od tylu zabiegów,Ja po t1 juz zauwazyłem lekkie przypalenie koncowek-po t2 juz duze i sam nie wiem czy w tym roku te fungicydy więcej szkod nie przynoszą niz pozytku.Jestem po t3-pszenica przypalona a choroba tak jest. Pszenzyto lezy jak długie a byl ccc.A najbardziej jest w....ce ze kolega co 20 lat ma na polu zboze po zbozu i dał jedną ale potezna dawkę saletry amonowej i juz więcej we wsi się nie pokazał-pszenica zdrowiutka ,bez zadnego sladu grzybka,ładnie stoi,niska.A ja w fungicydy ,odzywki(biospeed),nawozy dolistne ,antywylegacz utopiłem 460 zł +paliwo i gniecenie/ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HORTUS    32

Ja też odnoszę wrażenie że im większe ilości zabiegów, nawożenie x3, odżywka x3, to fungicyd powinien być x4.

Na plantacjach bez ochrony jest mniejsza presja chorób niż u mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Naskom    10

A powiedz kolego czy mocznik dawałeś do zbiornika w trakcie zabiegu fungicydowego? Jeżeli tak to ile kg na 100l wody?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

@milanreal to co proponujesz?? może sam epoksykanazol??

Sam może nie, chyba że jest tylko septorioza, inne choroby nie są groźne. Wg mnie lepiej dać fungicyd z 2 substancjami aktywnymi, jest większe spektrum zwalczanych chorób.

Ile g tej strobiluryny? Myslę domieszać do niej chlorotalonil powiedzmy 500g, nie za dużo, 400g? To na T2. A na T3 tebu 200g+epoksykonazol 62g? Powinno być lepsze niż tiofant+tebu.

 

Edit Raczej bardziej pasować będzie 75g epoksykonazolu.

Ja powiem że nawet za mało, fungicydem zawierającym chlorotalonil i strobiluryne jest olympus 400g chlorotalonilu i 80g azoksystrobiny, tyle że minimalne dawki w mieszaninie z triazolami jak artea czy menara nie zalecają mniej niż 1,75l/ha co daje 700g cholrotalonilu i 140 azoksystrobiny. Z drugiej strony taka mieszanina daje świetny wariant ochrony na T2 lub wczesne T3, bo jak T3 dajemy w fazie kwitnienia pszenicy to triazole dadzą sobie radę.

Na T3 tebukonazol+ epoksykonazol jest zdecydowanie lepsze niż tiofanat który zwalacza głównie fuzariozy, znacznie słabiej niż tebukonazol.

jakim srodkiem prysnąc na fuzarioze w pszenicy po przekwitnięciu.

Trochę za mało powiedziałeś, jak np jakie jest porażenie chorobami, jaka była wcześniejsza ochrona ile możesz wydać. Teraz triazole dobrze ochronią, menara będzie dobra koszt ok 85zł/ha.

Panowie muszę pryskać pszenicę od robaka. Już przekwitła ale jest nalot i mszycy i pryszczarka zbożowca i jeszcze czegoś tam. Zostało mi trochę ze staaarych zapasów Bumpera 250 ale to dawka wyjdzie 0.3l/ha, myślę dorzucić Gwarant, tylko starczy ok 0.5l/ha?

Mówisz o fungicydach, robaków nie załatwią. Na robaki eforia. Te dawki fungicydów które podałeś sa zdecydowanie za niskie.

U mnie po tych opadach w Bogatce zaczyna na kłosa wchodzić septorioza plew i fuzarioza cała roślinka od dołu do góry zielona aby na kłosie takie cuda, pryskane było Falconem w fazie kwitnienia pszenicy... :/

Kiedys juz pisałem że falcon mimo że ma 3 substancje aktywne koszt prawie 100zł/ha to jest słaby. A w tej cenie można mieć znacznie lepsze fungicydy. W tej cenie bedzie duet ultra a lepszy niż falcon. Jeszcze troche taniej wyjdzie menara z której jestem zadowolony w tym dość trudnym roku. Na falconie się już 2 razy przejechałem.

Ja też odnoszę wrażenie że im większe ilości zabiegów, nawożenie x3, odżywka x3, to fungicyd powinien być x4.

Na plantacjach bez ochrony jest mniejsza presja chorób niż u mnie.

4 razy? A w którym miejscu wstawiałbyś te zabiegi. Niestety nawozy dolistne dają roślinom sporego kopa ale jednocześnie znacznie powiększają aparaty szparkowe przez co grzyby maja znacznie ułatwiony dostęp do rośliny. 3 zabiegi fungidydowe w nawet najbardziej intensywnych plantacjach powinny wystarczyć, oczywiście te fungicydy w takich warunkach powinny być z tej górnej półki. Same triazole w bardzo wysokich technologiach powinny być stosowane praktycznie co 3-4 tygodnie aby były skutecznie zwalczyć choroby.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2264

ja dzisiaj pojechałem pszenicę 4 raz, bo septorioza wychodzi, a na fuzariozę tylko czekać. Dałem 80 g piotkonazolu i 160 tubukonazolu.Do tego danadin 0,5 i jakiś perytroid.

 

Hmm po co perytroid jeśli Dandim jest owadobójczy?

 

Pszenica opryskana na T3 0.5 tebukonazol + 0.5 epoksykonazol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinn998    13

U mnie widzę ze pojawia się fuzarioza(pojedyńcze kłosy może z 1szt na m2) na T2 poszedł Falcon na poczatku czerwca czy Tebu w tej sytuacji coś pomoże czy szukać czegoś innego? I czy w ogóle jest sens pchać się w koszty ok 25ha do opryskania, z tego co czytam teraz już trochę za pożno.

Edytowano przez marcinn998

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asso2    0

Też mam ten problem. Pierwszy raz stosuje fungicydy i postanowiłem że na t2 zakoncze. Poszedł falcon po wykloszeniu ale przed kwitnieniem. Niestety jest fuzarioza. Zmartwilem się jeszcze bardziej, gdy dowiedziałem się na skupie że pszenicy porazonej fuzarioza nie będą kupować. Taki pojedyncze kłosy na m2 mocno wpłyną na jakość ziarna? Ja t3 dopuszczam bo do końca tygodnia nie mam czasu a i jest chyba za pozno. Okres karencji 35 dni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinn998    13

Myślę ze z tym skupowanie to przesadzają. Ja chyba sobie w tym roku odpuszczam bo i tak już za późno a po za tym miałem problem z miotłą wiec szkoda generować koszty jak i tak z plonem nie będzie rewelacji. Jak cena będzie w miarę to za rok postaram się o porządną ochronę w tym roku wszystko na czuja bo pierwszy raz siałem pszenice do tej pory starszy się tym zajmował i od grzyba pryskał tylko raz albo i wcale.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PawelWlkp    726

Ja też jeszcze trzeciego zabiegu nie zrobiłem, a przydał by się szczególnie ostrodze. Moge go zrobić najwcześniej jutro lub pojutrze a może nawet za 3 dni. Wczoraj wieczorem mocno dolało, a już było mokro. Na opóźnione t2 poszedł falcon+leander+acanto. Warunki były wtedy takie że ledwo udało się przejechać. I moje pytanie czy jest sens jeszcze jechać, mam kupiony duet ultra, i odżywke NPK 20, 20, 20 +mikro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Pytanko, mam w posiadaniu fungicyd o składzie: propikonazol 150g/l, triadimefon 150g/l. Nie jest on kupiony w Polsce. Napisane żeby stosować 0,5l/h. Powiecie mi coś Koledzy na temat tej mieszanki. Jest to w miarę coś dobrego, wartego stosowania? No i w której fazie pszenicy najlepiej się nadaje. Nie znam się za bardzo ale te dwie substancje to są z grupy triazoli chyba. No to chyba na kłos, czy nie? Dzięki z góry za info!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogerr33    0

Opryskalem dzis pszenice ozima tebu w dawce 1l/ha zostalo mi ok5l i tak pomyslalem ze opryskam i zobacze pszenice dokladnie bo dawno nie bylem ale teraz tak mysle ze to raczej duzych efektow nie przyniesie ale czy nie zaszkodzi dodam ze wczesniej tez pryskalem tebu w czasnie kwitnienia ale pozniej przeczytalem ze mozna pryskac do wodnej postaci ziarna a teraz raczej to juz woskowa jest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2264

Zabieg T3 można opóźnic do dojrzałośći mlecznej ziarna, jeśli jest woskowa to raczej odpuść sobie bo nie ma to sensu. Swoja drogą niedługo pod kose bedziesz miał pszenice przy dobrej pogodzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rogerr33    0

Tebu chyba karencji ma 32 dni wiec napewno wczesniej niz w sierpniu zniwa sie nie zaczna jak sie nie myle to juz 1-2 sierpien i bedzie git

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

.

Edytowano przez e1leex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

No to masz problem. Jak wyglądała dotychczasowa ochrona?


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaasz    2

jaka ochrona? O żadnej ochronie nic nie słyszałem

 

 

 

 

 

Nic nie było, ale zawsze praktycznie nic nie ma i tak nie szalało, a w tym roku to biało na polu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

No to masz nauczkę na przyszłość żeby stosować nawet środki z niższej półki jak artea czy nawet tebukonazol, zawsze ochrona będzie zdecydowanie lepsza niż nie stosowanie wcale.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

u mnie muszelka porazona z 20% plantacji fuzarioza i septorioza nie wiem czemu w tamtym roku przy 2 zabiegow bez srobi tak nie bylo jak w tym t1 wirtuoz 0,95l/ha t2 reveller 0,9l/ha t3 duet ultra 0,55l/ha i

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez center
      Czym pryskacie pszenice na miotełkę i chwasty żeby było tanio i przelecieć raz ??
    • Przez danielhaker
      Jakie będą ceny pszenicy w sezonie 2019? W jakich cenach jest zboże ozime w różnych regionach Polski? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach pszenicy ceny rosną. Jak myście do kiedy będzie ten wzrost? Kiedy najlepiej sprzedać? Czy ubiegłoroczna susza tak mocno wpływa na ceny zbóż? Jakie są opinie rolników? Zapraszamy do dyskusji!
      Kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Krzychuu19
      Witam. Pszenica ozima arkadia żółknie ginie. Po zimie była posiana saletra w dawce 170kg. Mogę prosić o jakieś rady z góry dziękuję 
    • Przez livebird
      Witam mam problem z jasnotą purpurową która zachwaściła mi strasznie pszenice ozimą na granicy pola 10-15 arów silnie zachwaszczonych tylko tym chwastem pytanie do was jakim śrdokiem porządnie ją zwlacze teraz i czy dam rady jeszcze teraz to zniszczyć (pszenica- pierwsze kolanko 2cm od węzła krzewienia). Pryskałem już Lancetem którego dałem chyba niską dawke bo miejscami chwasty nie wyglądają jakby siadły.
    • Przez DamianChuchro
      Czego to może być objawa. Zboże zaczyna żółknąć na końcach liści ? Za duża dawka oprysku dolistnego? Czy susza?

×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj