Skocz do zawartości

Naskom

Members
 • Zawartość

  190
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

10 Good

O Naskom

 • Ranga
  Zaawansowany
 • Urodziny 19.01.1990

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Pszenica ozima Fregata

  to jest wina regulatorow wzrostu, a w szczegolnosci stabilanu. bylo sucho, epoksykonazol i morfolina z juwela wzmacnia dzialanie regulatorow,+ do tego mikrusy miedz i siarka, jezeli oprysk poszedl jeszcze przed 17 to wlasnie jest przyczyna.
 2. Pszenica Arkadia

  DTR na 100% ratuj propikonazolem lub epoksykonazolem natychmiast!
 3. Zabiegi fungicydowe

  Ja w tym roku jade na 3 zabiegi bo juz sie sam przekonałem ze T2 i T3 d*pa daje bez solidnej T1. Na 1 bell z taliusem, na 2 rubric z olympusem a na 3 fandango z tebukonazolem. Mam ladna pszenice nie bede jej żałował. Tym bardziej że super jest rozwinięta wiec oszczędze teraz z azotem.
 4. Rzepak ozimy Rohan F1 10.11.2013

  Jacku czym pryskałeś na jednoliścienne, jeżeli można wiedzieć?
 5. Pszenica Ozima i jara

  [quote name='Nikita_Bennet' timestamp='1383909287' post='1234016'] Pierwszy wniosek będzie jeden, sailora albo magica zostawiam, materiał własny-mewa idzie do likwidacji i kupuję nasiona mewy i jeszcze jakiejś innej odmiany aby mieć trzy różne odmiany na polach. Drugi wniosek będzie taki że liczy mi się plon a parametry mam gdzieś bo różnica w cenie ostatnimi czasy była zbyt niska aby opłacało się trzymać na jakościówkę. Sam zobacz, dopieścisz agrotechniką, nawożeniem, ŚOR, zbierzesz w czas i dostaniesz te 50zł na tonie więcej, natomiast dbając o agrotechnikę, nawożenie zachowawcze + oszczędnie z ŚOR wyjdzie że sprzedasz taniej 50zl na tonie ale mniej się na robisz, mniej zużyjesz sprzęt, mniej czasu poświęcisz. Zarobek wyjdzie podobny, rozmowy z sąsiadami o 90-100kwintalach mnie nie ruszają bo jak zapytam ile wsadzili w ten plon to że ledwo wychodzą na swoje. Poza tym pracuję poza rolnictwem, na razie na żniwa dostaję urlop ale jak to się zmieni to tym bardziej będę obstawał przy swoim że nie opłaca się jakościówki produkować bo nie mając na żniwa urlopu mogę nie zebrać w czas a 2-4 dni opóźnienia w zbiorze powoduje że trafia się w deszczową dziurę i niestety parametry zboża lecą ostro w dół. Czy ja wiem. Nie wiem jak inni ale patrząc po sobie to nie zgodzę się z Tobą. Rzepak ozimy - rokrocznie ponad połowa obsiana materiałem kwalifikowanym, późniejsze siewy swoim (nie hybrydami, polskie odmiany). Jęczmień jary - niby tylko dla siebie ale wymiana co 3-4 lata. Pszenżyto ozime - wymiana co 2-3lata (w sumie to co dwa no chyba że kiepską odmianę wezmę to co 3 wtedy mam pierwszy rok kwalifikat,potem rok lub dwa i następna odmiana). Pszenica ozima - praktycznie co roku biorę coś na próbę i jak zdaje egzamin to zostawiam na następne 2-3 lata. Jedynie odmiany mewa na razie się nie pozbywam bo ładnie plonuje. Pszenica jara - już nie uprawiamy ale materiał praktycznie co roku bo uprawiana bardzo rzadko. Uważasz że rzadko wymieniam mat, siewny? Tym bardziej że ostatnimi laty był kiepskiej jakości. [/quote] Nie powiedziałem nic takiego o tym jak często wymieniasz materiał siewny i nie mam zamiaru Cie krytykować każdy ma swoją filozofie i swoją wizję na temat uprawy. Jest trochę sensu w tym co mówisz, ale niestety z Twoją kalkulacją się nie zgodzę. Ponieważ zapomniałeś dodać dopłatę do materiału siewnego kwalifikowanego 100zł/ha w przypadku zbóż. Po za tym nie uwzględniłeś potencjału genetycznego np. pszenicy szczególnie do intensywnej agrotechniki. Chodzi o odporność na choroby i predyspozycje do wysokiego plonowania. One w większym stopniu potrafią się odwdzięczyć wyższym plonem: Skagen, Opal, Meteor (jeżeli nie interesują Cię parametry jakościowe). Zrób próbę na 3ha i jeżeli trafi się rok urodzaju to ta różnica jaką podałeś 50zł może być zdecydowanie większa na korzyć kwalifikatu. Pozdrawiam.
 6. Pszenica Ozima i jara

  [quote name='Nikita_Bennet' timestamp='1383822158' post='1233408'] właśnie byłem na pszenicy ozimej. Jakoś mnie naszło przejść się zobaczyć jak z chwastami wygląda. Jedna działka i posiane sailor, magic i materiał własny (może z 10-20kg/ha wysiane więcej). Faktem jest że wygląda identycznie i gdyby nie 10cm odstęp między odmianami to na razie różnicy nie widzę więc po co przepłacać za materiał siewny? Tym bardziej że w poprzednich latach każdy który kupiłem kończył jako paszówka i zmieniałem odmianę. Praktycznie każdy był drobny i niezbyt wyrównany (oznakowany jako siewny, f.vat z zakupu i bankowo oryginalny). I każdego roku ratowała mnie odmiana mewa którą gdzieś miałem też posianą. Natomiast w tym roku w/w odmiany wzięte od dwóch różnych handlowców miały nasiona ładne, w worku wyrównane itp. Może się hodowcy/handlowcy trochę za robotę wzięli. [/quote] Kolego chciałbym poznać Twoją opinie po żniwach. Mianowicie plony i parametry jakościowe. Po tych otrzymanych wynikach będziesz snuł wnioski. Pozdrawiam.
 7. żyto ozime Jak uprawiać

  [quote name='seba07101' timestamp='1383671541' post='1232254'] co zrobić z żytem jak jest bardzo gęste posiane było w terminie 18 września 230 kg na ha poprzednio na tym polu był łubin też barzo ładny prosze o odpowiedz ??? [/quote] Pierwsza sprawa to morfina. Daje sobie rękę uciąć że może już masz lub wczesną wiosną będzie mączniak. O temp. się nie bój bo morfiny działają w niskich temp. Zajdź też na pole i zobacz czy nie ma przypadkiem insektów bo może być obawa o ich nadmierną kompensacje. Czytałem kiedyś artykuł iż w Niemczech na zbyt gęste i wybujałe plantacje zbóż czy też rapsa stosowali moddus aby "odciąć" najsłabsze i niepotrzebne odkrzewienia, natomiast w rzepaku jest to agresywne zahamowanie wzrostu.
 8. Opryski rzepaku i innych oleistych

  [quote name='ogar118' timestamp='1383205018' post='1228875'] modus np na wiosnę stosuje się na za gęste plantacje, nie znosi dominacji pędu głównego a utwardza łodygę. [/quote] Znam jedną osobę która rok temu dawała moddus w rzepaku jesienia. =]
 9. Visby F1

  Piękny. O chlomazon nie masz się co martwić. Ja w tamtym roku przez pomyłkę wlałem 0,25 ostatni opryskiwacz na Diggera, był dosłownie biały ale nie musiałem go skracać a plon z 4 ha średnio to 3,5 tony więc nie było źle.
 10. Żyto hybrydowe KWS Palazzo

  Piękne. Herbicyd już był? Rozważasz T0 i insektycyd na jesieni?
 11. Rzepak ozimy ROHAN F1 20.10.2013

  Tu nie chodzi o dawkę 60kg saletrosanu, chodzi o dysproporcje między pierwszą dawką azotu a drugą, kształtowały się jak Jacek pisze 50%/50%, a powinno być 40%/60% czyli 20% jest rożnicy na +/-700kg nawozu. Daje t0 140kg nawozu co daje +/- 40kg czystego azotu. Wydaje mi się że te liście nie mają znaczenia wiosną, zadaniem jesiennej rozety rzepaku jest uformowanie odpowiedniego korzenia i odpowiedniej średnicy szyjkę, aby miał jak najlepszy start wiosną.
 12. Pszenica ozima Toras 13.10.2013

  Ale co jak co na Twoje uprawy aż chce się oko zawiesić. Fenomenalna kultura.
 13. Pszenica ozima Toras 13.10.2013

  z tą normą wysiewu to może też być tak że na glebach dobrych i b,dobrych dobrze nawożonych z dobrym pH itp. można ją zwiększyć, może to wynikać z tego że w momencie dobrego rozkrzewienia i ilości źdźbeł produkcyjnych nawożenie i gleba jest w stanie zapewnić dobre i efektywne nalewanie ziarniaków w kłos, na wszystkich źdźbłach produkcyjnych. Wtedy nie ma niewypełnionych kłosów lub ścięte pięterka na dole kłosa. Na glebach lżejszych i należących do słabszych obsadę należy zmniejszyć a to dlatego że kierujemy się odwrotną analogią. To są tylko moje przypuszczenia ale nie oparte na faktach, ja osobiście widzę podobieństwo do obsady kukurydzy. Gdzie na super glebach obsada dochodzi do 90tys. na ha, a na słabszych 80-84 tys. Oczywiście kukurydzy na ziarno.
 14. Rzepak ozimy ROHAN F1 20.10.2013

  Ten niezadowalający dla Ciebie plon 3,75 i niższy z poprzednich lat mógł wynikać z nawożenia azotowego. W tamtym roku miałeś bardzo dobrze rokujący na przezimowanie rzepak, super rozeta, nisko stożek wzrostu z szyjką podejrzewam że korzeń wyglądał b.dobrze. Jednym słowem tak dobrze uformowany rzepak jesienią nie potrzebuje dużo azotu na start, azot jemu bardziej będzie potrzebny przy drugiej dawce aby wykształcić łuszczyny i je nalać nasionami rzepaku. Startowa dawka powinna być mniejsza od drugiej. To samo tyczy się dobrze pokrzewionych żbóż. A w rzepakach gorszych startowa powinna być większa aby nadrobić zaległości z jesieni, co automatycznie podnosi koszta.
 15. Rzepak ozimy ROHAN F1 20.10.2013

  Jacku czy startowa dawka 100kgN była większa od dawki drugiej?
×