Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

michal_19    189

Jeszcze przyjdzie na to czas, dałeś nawozu, teraz tylko ciepła i też złapie kolorek, u mnie jęczmień dopiero łapie fajny kolorek, znalazlem zdjecie z zeszlego roku to pszenzyto w styczniu wyglądało lepiej niz te z okolic 10 kwietnia.

Zdjęcie 14.01.2020 , a w tym roku niektóre jeszcze teraz gorzej wyglądają.

P_20200114_105044.jpg

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k16mk    94

A u mnie najładniej wygląda pszenżyto Tadeus najwyższe, grube liście i najciemniejsze praktycznie wyprzedza inne odmiany o 2 tygodnie ktoś miał do czynienia z tą odmianą jakieś opinie ?  , dalej w kolejności Belcanto Meloman i najsłabiej Rotondo .

1.jpg

2.jpg

3.jpg

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    897

Przecież jeszcze jest czas, wilgoci jest, zrobi się cieplej to będą w oczach zboża koloru nabierać i iść do góry


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4271

Moję zostawiłem, ale zaczynam się zastanawiać, czy to była dobra decyzja. Z 8ha myślę, że ze 2 to praktycznie mało co do zbioru będzie - bardzo mocno przerzedzona obsada, puste place itd. W dołkach, gdzie najdłużej był śnieg i na zboczach to ziemię widać. Z reszty coś tam będzie (coś nie znaczy, że jest ładne, żeby nie było). Zostawiłem w sumie, bo te 2 ha, to tak porozrzucane latki po całym polu po 20-30arow i się wahałem co zrobić. Ale doszedłem do wniosku, że jak teraz powtorna uprawa, materiał siewny, to dużo lepiej nie wyjdę na tym finansowo, a roboty od uja. 

W marcu poszło 250kg saletry, ale było to chyba za wcześnie podane. Choć z drugiej strony nie wiem jak by to wyglądało, jakbym się wstrzymał z pierwszą dawka, czy nie byłoby teraz jeszcze gorzej. Tydzień temu w sobotę po i przed deszczem 175kg saletry, w poniedziałek poprawka na chwasta, wczoraj oprysk mocznik/siarczan/odżywki. Zobaczymy jak będzie pogoda w przyszłym tygodniu. Jeszcze skracanie i jeszcze raz mocznik/siarczan/odżywki i chyba po robocie.  Od razu pytanie - łączyć to, czy pojechać solo regulacje a powiedzmy na początku maja (tak pokazują okienko pogodowe) drugi raz odżywki? Nie chodzi mi o  mieszanie środków, tylko o odstęp czasowy pomiędzy opryskami odżywkami. Jeszcze może grzybowke dorzucę, ale narazie (z różnych względów) się wstrzymuje. Niby było dużo wilgoci z wiosny, a ziemia spękana :/

 

Edytowano przez daron64

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2448
4 godziny temu, daron64 napisał:

Moję zostawiłem, ale zaczynam się zastanawiać, czy to była dobra decyzja. Z 8ha myślę, że ze 2 to praktycznie mało co do zbioru będzie - bardzo mocno przerzedzona obsada, puste place itd. W dołkach, gdzie najdłużej był śnieg i na zboczach to ziemię widać. Z reszty coś tam będzie (coś nie znaczy, że jest ładne, żeby nie było). Zostawiłem w sumie, bo te 2 ha, to tak porozrzucane latki po całym polu po 20-30arow i się wahałem co zrobić. Ale doszedłem do wniosku, że jak teraz powtorna uprawa, materiał siewny, to dużo lepiej nie wyjdę na tym finansowo, a roboty od uja. 

W marcu poszło 250kg saletry, ale było to chyba za wcześnie podane. Choć z drugiej strony nie wiem jak by to wyglądało, jakbym się wstrzymał z pierwszą dawka, czy nie byłoby teraz jeszcze gorzej. Tydzień temu w sobotę po i przed deszczem 175kg saletry, w poniedziałek poprawka na chwasta, wczoraj oprysk mocznik/siarczan/odżywki. Zobaczymy jak będzie pogoda w przyszłym tygodniu. Jeszcze skracanie i jeszcze raz mocznik/siarczan/odżywki i chyba po robocie.  Od razu pytanie - łączyć to, czy pojechać solo regulacje a powiedzmy na początku maja (tak pokazują okienko pogodowe) drugi raz odżywki? Nie chodzi mi o  mieszanie środków, tylko o odstęp czasowy pomiędzy opryskami odżywkami. Jeszcze może grzybowke dorzucę, ale narazie (z różnych względów) się wstrzymuje. Niby było dużo wilgoci z wiosny, a ziemia spękana :/

 

To mówisz że takie słabe i chcesz skracać? A co do zostawienia plantacji to na jednym polu też miałem część przesiać ale teraz to już po ptakach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1291
8 godzin temu, jedrus2020 napisał:

po jakim czasie od rozsiania saletry beda widoczne pierwsze efekty?

po paru słonecznych dniach oczywiście jak korzeń pociągnął 

19 godzin temu, k16mk napisał:

A u mnie najładniej wygląda pszenżyto Tadeus najwyższe, grube liście i najciemniejsze praktycznie wyprzedza inne odmiany o 2 tygodnie ktoś miał do czynienia z tą odmianą jakieś opinie ?  , dalej w kolejności Belcanto Meloman i najsłabiej Rotondo .

1.jpg

2.jpg

3.jpg

jaka klasa gleby i co było przedplonem bo wygląda pięknie u mnie po jęczmieniu jest gorsze i dużo rzadsze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k16mk    94
3 godziny temu, Mariusz2903 napisał:

po paru słonecznych dniach oczywiście jak korzeń pociągnął 

jaka klasa gleby i co było przedplonem bo wygląda pięknie u mnie po jęczmieniu jest gorsze i dużo rzadsze 

klasa od 4a do 5 , a przedplonem można powiedzieć pszenżyto siane po sobie już 20 lat

Miał ktoś Tadeusa jakieś informacje o nim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397
14 godzin temu, daron64 napisał:

Moję zostawiłem, ale zaczynam się zastanawiać, czy to była dobra decyzja. Z 8ha myślę, że ze 2 to praktycznie mało co do zbioru będzie - bardzo mocno przerzedzona obsada, puste place itd. W dołkach, gdzie najdłużej był śnieg i na zboczach to ziemię widać. Z reszty coś tam będzie (coś nie znaczy, że jest ładne, żeby nie było). Zostawiłem w sumie, bo te 2 ha, to tak porozrzucane latki po całym polu po 20-30arow i się wahałem co zrobić. Ale doszedłem do wniosku, że jak teraz powtorna uprawa, materiał siewny, to dużo lepiej nie wyjdę na tym finansowo, a roboty od uja. 

To pocieszę Cię że też tak mam 😬, wczoraj byłem z T1 i odżywką , to tak z brzegu pusto prawie , potem ledwo co rośnie dalej super gęste (jak na zdjęciu wyżej) ,potem łyso i znów coś jest ...

Żeby to w linii było to bym się nie zastanawiał a tak placami nie pasuje przesiewać , chyba że może dosiać tym do nawozu i uprawić place .

Tylko że w 2016 tak zrobiłem jak wymarzło , zgruberowałem i siew siewnikiem zbożowym i wcale lepiej nie było licha pszenica z 2-3 tony sypnęła , a pszenżyto też tyle .

Niewiem orki zabrakło .

4 minuty temu, k16mk napisał:

klasa od 4a do 5 , a przedplonem można powiedzieć pszenżyto siane po sobie już 20 lat

Miał ktoś Tadeusa jakieś informacje o nim.

jak jak , 20 lat bez żadnego zmianowania i sypie ?? Czy może jakieś poplony ukrywasz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcelix    74

Tak wyglądało moje pszenżyto 13.03.2021r. na drugiej fotce z 20.04.2021r. Odmiana Meloman zakupione z centrali wysiane 28.10.2020r.

20210313_153502.jpg

20210420_183601.jpg

Edytowano przez Marcelix
  • Like 1

Jeżeli czegoś nie da się zrobić, to wtedy przychodzi ktoś, kto nie wie, że się nie da i on to właśnie robi.   A. Einstein

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marcelix    74

Już poprawiłem. Dodam jeszcze, że 20 marca sypnąłem 300kg saletry, a kilka dni po tym prysnąłem  CCC 0,8L + micro. Teraz czekam na pogodę żeby prysnąć od chwastów. Nadają 3 dni z rzędu -3*C w nocy. Trzeba czekać, po weekendzie będzie cieplej. Trzeba też pomyśleć o skracaniu i coś od grzyba. Może coś z tego będzie.


Jeżeli czegoś nie da się zrobić, to wtedy przychodzi ktoś, kto nie wie, że się nie da i on to właśnie robi.   A. Einstein

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4271
10 godzin temu, sebe1033 napisał:

To pocieszę Cię że też tak mam 😬, wczoraj byłem z T1 i odżywką , to tak z brzegu pusto prawie , potem ledwo co rośnie dalej super gęste (jak na zdjęciu wyżej) ,potem łyso i znów coś jest ...

Żeby to w linii było to bym się nie zastanawiał a tak placami nie pasuje przesiewać , chyba że może dosiać tym do nawozu i uprawić place .

Tylko że w 2016 tak zrobiłem jak wymarzło , zgruberowałem i siew siewnikiem zbożowym i wcale lepiej nie było licha pszenica z 2-3 tony sypnęła , a pszenżyto też tyle .

Niewiem orki zabrakło .

 

Ja nie z tych żeby mnie pocieszało, że ktoś ma nie lepiej :) Zobaczymy jak będzie po paru dniach wyglądać po tej saletrze i odżywkach. Na weekend jakieś zalamanie pogody pokazują z mrozami, a później niby przyzwoita pogoda. Jeszcze mam w obwodzie trochę saletry, tylko nie wiem czy jest sens ja ładować. 

Najbardziej mnie wkurza, że przedplon była gorczyca/gryka/rzodkiew oleista, materiał siewny pierwszy raz zaprawialem, pierwszy raz zrobiłem ścieżki, posiane w terminie, opryskane od chwasta na jesieni - wszystko powinno być ok, a tu d*pa. Zobaczę jak będzie czas, to może po południu przelece się na pole, co tam się dzieje. Tak generalnie to jak te parę lat sam gospodarze, to jeszcze mi się nie trafiło, żeby i oziminy i jarenbylo ladne. Zawsze jedno jest bardzo ok, a drugie bardzo bez szalu. 

 

@krilan06

Napisałem, że nie jest ładne, a nie że jest tragiczne, a trochę azotu dostało. Generalnie jeszcze się zastanawiam, bo mam zamiennik modduss i antywyoegacz i może zamiast mieszaniny polecieć którymś solo tylko? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4271

W oczekiwaniu na mechanika i elektryka podlecialem przemierzyć pole no i te placenpuste wyglądają tak.

IMG_20210423_090240382_HDR~2_copy_1461x891.jpg

IMG_20210423_090224922_copy_1156x650.jpg

IMG_20210423_090122286_HDR~2_copy_886x635.jpg

Jeszcze te pieprzone gringo jest bardzo mało wdzięczne w wyglądzie dopóki nie wstanie z ziemi. Dziadostwo leży plackiem bardzo długi czas i dopiero jak wstanie, to coś tam oko cieszy. 

 

IMG_20210423_090056876_HDR_copy_1156x650.jpg

 

Najlepsze zboże we.wsi z tego co widze ma facet na działce obok mnie zaraz. Siane kilka dni po mnie. Tyle, że w sumie sam to chyba tylko zabronowal przed siewem. Obszarnicy, co dzierżawią obok działkę trzymali u niego sprzęt, to w zamian mu zorali, posiali i, sadzac po odległości między ścieżkami, opryskali i podsiali. Naprawdę elegancko wygląda, wczesną wiosną było porównywalne z moim, ale teraz to już przepaść.

Edytowano przez daron64

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
superfarmer02    3684

po oprysku cherbicydem pszenżyto wyraźnie osłabło, po tym obecnym ochłodzeniu planuje oprysk siarczanem magnezu. dodać do tego mocznik żeby dać "kopa" czy sam magnez wystarczy 🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariu    44

Pszenżyto Porto, trochę źle widać. Czeka na t1 bo przymrozki u nas i nic nie robie. Dostalo na wiosnę elplon sprint i saletra pulan około 300 kg w dwóch dawkach. A teraz czekanie aż ta zimnota przejdzie. 

IMG_20210422_180456.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Axd529    117

Mocznik dolistnie stosujecie z inhibitorem czy bez?


Kupie cylinder,tłok do husqvarny 51 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397
21 godzin temu, Marcelix napisał:

Tak wyglądało moje pszenżyto 13.03.2021r. na drugiej fotce z 20.04.2021r. Odmiana Meloman zakupione z centrali wysiane 28.10.2020r.

Też mam z centrali Melomana i aż tak źle nie wyglądał jak wspominałem placami był ładny a placami jak u Ciebie , ale niewiem jak te Twoje pszenżyto odbiło 🤔 te place łyse jak były dalej są , dałem pierwszą dawkę 180 kg saletry a niedawno drugą 200 ,  teraz T1 i odżywkę ,

Ogólnie różnie rośnie liści niby po 4-5  ale w jednym miejscu mają 10 cm a w drugim 20 cm , 

Te CCC by tak zadziałało ?? Inaczej jak mniemam na zielone liście już pryskałeś to samo musiało odbić ?

Edytowano przez sebe1033

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sebe1033    397
12 godzin temu, daron64 napisał:

Ja nie z tych żeby mnie pocieszało, że ktoś ma nie lepiej :) Zobaczymy jak będzie po paru dniach wyglądać po tej saletrze i odżywkach.

Nie o to mi chodzi , tylko o to że nie jesteś Sam (jak i ja) 🙂

12 godzin temu, daron64 napisał:

Najbardziej mnie wkurza, że przedplon była gorczyca/gryka/rzodkiew oleista, materiał siewny pierwszy raz zaprawialem, pierwszy raz zrobiłem ścieżki, posiane w terminie, opryskane od chwasta na jesieni - wszystko powinno być ok, a tu d*pa.

Ostatnio sprzedawca/doradca mówił że dobra zaprawa musi iść od pleśni , a ja to i kwalifikat posiałem zaprawiony a nawet nie wiem od czego ...

12 godzin temu, daron64 napisał:

Tak generalnie to jak te parę lat sam gospodarze, to jeszcze mi się nie trafiło, żeby i oziminy i jarenbylo ladne. Zawsze jedno jest bardzo ok, a drugie bardzo bez szalu. 

Za dobrze by było , też już parę lat minęło i jak to mówi sąsiad -"zawsze coś " (nie tak czy się stanie ) . Jak jedno dobrze idzie to drugie łupnie , 

A w zbożu  w tamtym roku pszenżyto miało dać niezły plon ... ale do  wykłoszenia lux  , a przyszło do nalewania ziarna to jakoś zmarniało , a na koniec pół nalało kłosa jak dobrze bo i były że prawie puste , wymokło trochę jałowy kawałek to też, bo na 5 ścieżek po 15 m , to jedna była fest kłosy całe pełne i grube ziarno a 4 to bieda 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
21 minut temu, damianos95 napisał:

Panowie jak oceniacie Tomko bedzie cos przyzwoitego z niego ? 

20210423_192823.jpg

20210423_192819.jpg

Chwasty widzę żółkną , jeszcze coś będzie 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj