Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
daron64    4258
11 minut temu, Belaruss820 napisał:

@daron64 jak te Twoje pszenżyto z tymi placami?

Tzn, co konkretnie chcesz wiedzieć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belaruss820    1559
8 godzin temu, daron64 napisał:

Tzn, co konkretnie chcesz wiedzieć?

Wyrównało się trochę? Czy przesiewales?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25637
9 godzin temu, Matey napisał:

owies apyrosem a perz glifosatem po zbiorach

Chyba axialem lub pumą. Apyros chyba wycofany.

 

Jeśli faktycznie nadejdzie wyż syberyjski to może być bardzo ciekawie.

Trzymam jęczmień jary. W razie co to będzie czym przesiać. A może pora o pszenicy jarej myśleć?🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1288

to przesiewanie to jak się robi ? mam jeden kawałek dużo dziur trzeba to orać czy można siewnikiem po tym jechać np z pszenicą jarą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25637

Jak nie było herbicydu to możesz że zwiększonym dociskiem siewnikiem jechać. Po herbicydzie raczej przemieszać glebę.

W ubiegłym roku przesiałem 2ha po herbicydzie I wielkie gów.o z tego było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637
14 minut temu, Mariusz2903 napisał:

to przesiewanie to jak się robi ? mam jeden kawałek dużo dziur trzeba to orać czy można siewnikiem po tym jechać np z pszenicą jarą 

Jak nie chcesz mieszanki to przeorać.A tak tylko czymś zruszyć i siać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lukarso    26

Panowie mam pytanie: ile kizerytu radzicie sypnąć w lutym na pszenżyto Rotondo (zakładany plon 4-5 t/ha, klasa gleby IVa i IVb, gleba średnia) ? Zgodnie z analizą gleby mam zasobność magnezu na poziomie niskim (od 3,8 do 5 mg/100g gleby). Jeśli chodzi o siarkę to w nawozach dostarczę łącznie 34 kg/ha więc chyba siarki dużo więcej nie potrzebuję :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258
3 godziny temu, Belaruss820 napisał:

Wyrównało się trochę? Czy przesiewales?

Nic nie przesiewalem. Biorę je na przetrzymanie. Siedzi w ziemi, to kiedyś wyjdzie :) a tak na poważnie, to trochę się wyrównalo, ale są pasy takie chujowe. W tamtym roku kawałek dosiewalem z ręki i też na jesieni nic nie było widać, a potem wszystko wylazlo. Było oczywiście słabsze i rzadsze. 

Najbardziej mnie wk***ia w takich akcjach, że nie wiem co spierniczylem. Poza może  zbyt głębokim siewem nic mi nie przychodzi do głowy. Ale na lżejszych kawałkach wyszło ok wszystko, a gdzie tylko cięższa ziemią to chujnia. No i nie wiem, czy wina po stronie gleby, czy po mojej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
k16mk    94

UWAGA 

Ekstremalna zmiana pogody. Zagraża nam "bestia ze Wschodu"

Wyż syberyjski, nazywany "bestią ze Wschodu", sprowadzi do Europy ekstremalnie chłodne powietrze. Meteorolodzy przewidują, że w Polsce spadnie nawet 40 cm śniegu, a mrozy dojdą do -30 stopni C.
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7975
daron64 napisał:

3 godziny temu, Belaruss820 napisał:

Wyrównało się trochę? Czy przesiewales?

Nic nie przesiewalem. Biorę je na przetrzymanie. Siedzi w ziemi, to kiedyś wyjdzie :) a tak na poważnie, to trochę się wyrównalo, ale są pasy takie chujowe. W tamtym roku kawałek dosiewalem z ręki i też na jesieni nic nie było widać, a potem wszystko wylazlo. Było oczywiście słabsze i rzadsze. 

Najbardziej mnie wk***ia w takich akcjach, że nie wiem co spierniczylem. Poza może  zbyt głębokim siewem nic mi nie przychodzi do głowy. Ale na lżejszych kawałkach wyszło ok wszystko, a gdzie tylko cięższa ziemią to chujnia. No i nie wiem, czy wina po stronie gleby, czy po mojej.

musisz lepiej glebę doprawiać , też tak miałem to teraz w tym miejscu po orce jadę ciężkimi bronami zanim skiby zaschną , potem przy siewie przejedzie agregat i siewnik i jest praktycznie tak jak na reszcie pola , inaczej były wschody może z 30%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258
1 godzinę temu, krilan06 napisał:

@k16mk - wczoraj o tym pisałem w tym temacie, mam nadzieję że się nie sprawdzi

Kiedyś to była norma i jakoś zboża wschodzily, ludzie żyli normalnie, a teraz byle 10cm śniegu spadnie i już tragedia wielką. A jak mróz dojdzie do -10 to w ogóle już.

 

1 godzinę temu, Uziu92 napisał:

musisz lepiej glebę doprawiać , też tak miałem to teraz w tym miejscu po orce jadę ciężkimi bronami zanim skiby zaschną , 

U mnie ciężkie brony na ciężkiej ziemi niewiele dają. Ale szukam zawzięcie jakiegoś wału do pługa. 

Dwa pierwsze zdjęcia to po jednym przejeździe kultywator z wałem packera + brony 20. Ostatnie zdjęcie to ta górka to  zestawem jw robione że 3-4razy, wzdłuż, w poprzek, po skosie.  A po siewie przejechane lekkimi cambridge'ami. Najgorsze, że te bryłki trochę się rozbija,Ca potem to jak kamienie. Mam nadzieję, że do jesieni znajdę jakiś wal.

IMG_20200915_141844232~2_copy_1413x1459.jpg

IMG_20200915_105528942_HDR_copy_1024x768.jpg

IMG_20201008_125347593_HDR_copy_1024x768.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mf362    1120

Trzeba by trafic w odpowiednią porę do orki chyba że u ciebie ciągle takie warunki. U nas na ile też jak mokro to cholerne taflę a jak dobry rok to i orka lżejsza i uprawa .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7975

no i tu jest pies pogrzebany , mam podobna glebę na tym swoim kawałeczku , musisz to lepiej doprawić , to taki typ że nawet jak to zrobisz na kasze to przy deszczu nie zasklepia się tak mocno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Belaruss820    1559

U mnie na piaskach to przed siewem robiło się kultywatorem z wałkiem (można było głęboko robic)dopiero później siew np na drugi dzień,a teraz zestawem to jak za głęboko pójdzie to zapycha i traktor staje albo się kopie i wyczuć trzeba jeszcze agregat. Czytałem że w Belarusach z monoblokiem to jakaś specjalna kombinacja jest dźwigniami która pierwsza ma być opuszczana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mariusz2903    1288
4 godziny temu, hardkor113 napisał:

Jak nie chcesz mieszanki to przeorać.A tak tylko czymś zruszyć i siać.

mieszanka na jednym ha to nie problem i tak pójdzie na skup jako pszenżyto tylko jak przesieje po pszenżycie to zanim wzejdzie to pewnie trzeba z opryskiem jechać a pryskam zazwyczaj huzarem jak spóżnie zabieg to gorczyca zje mi młode siewki i stare pszenżyto tą działkę mam po ugorze 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2430
1 godzinę temu, daron64 napisał:

Kiedyś to była norma i jakoś zboża wschodzily, ludzie żyli normalnie, a teraz byle 10cm śniegu spadnie i już tragedia wielką. A jak mróz dojdzie do -10 to w ogóle już.

Właśnie o to chodzi że kiedyś zimy były ze śniegiem, a teraz zrobi się -10 z wiatrem i bez śniegu i już może być problem.

Edytowano przez krilan06

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drobny    215

Raz w zyciu pszenzyto mi wymarzło a była to odmiana Cerber ,mrozy do -20 bez okrywy śnieżnej Było to chyba 2013r

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    895
7 godzin temu, Agrest napisał:

Chyba axialem lub pumą. Apyros chyba wycofany.

 

Jeśli faktycznie nadejdzie wyż syberyjski to może być bardzo ciekawie.

Trzymam jęczmień jary. W razie co to będzie czym przesiać. A może pora o pszenicy jarej myśleć?🤔

jasny gwint, może być. Wydawało mi się że jeszcze niedawno nim pryskałem, ale teraz te substancje lecą tak szybko że ciężko być na czasie, tym bardziej jak sie takimi środkami raz na ruski rok pryszczy

 

panikujecie już a pewnie przyjdzie -8 nad ranem i tyle

  • Like 1

KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258
1 godzinę temu, mf362 napisał:

Trzeba by trafic w odpowiednią porę do orki chyba że u ciebie ciągle takie warunki. U nas na ile też jak mokro to cholerne taflę a jak dobry rok to i orka lżejsza i uprawa .

Zawsze tak. Gdzie tylko troszkę górki to jest jak na zdjęciach. A to zresztą nie były najgorsze miejsca.

1 godzinę temu, Uziu92 napisał:

no i tu jest pies pogrzebany , mam podobna glebę na tym swoim kawałeczku , musisz to lepiej doprawić , to taki typ że nawet jak to zrobisz na kasze to przy deszczu nie zasklepia się tak mocno

Tylko, że przychodzi taki moment, że już nic się nie rozbija, tylko najwyżej jak kółem ciągnika mające. Mam nadzieję, że z tym wałem się uda. 

 

A tak apropos wału, jak myślicie - zdałoby egzamin zrobienie jednej ośki od talerzowki? Bo mam ramki od ćwiartek, mam ośki, mam talerze. Musiałbym tylko obudowy łożysk, albo panewki drewniane.

30 minut temu, krilan06 napisał:

Właśnie o to chodzi że kiedyś zimy były ze śniegiem, a teraz zrobi się -10 z wiatrem i bez śniegu i już może być problem.

Ja miałem tak jak kolega wyżej napisał - tylko raz mi wymarzło zboże.

21 minut temu, drobny napisał:

Raz w zyciu pszenzyto mi wymarzło a była to odmiana Cerber ,mrozy do -20 bez okrywy śnieżnej Było to chyba 2013r

U mnie to samo, kawałek gringo mi wymarzlo. Tak, że powschodziły tylko pojedyncze. Alez były piękne kłosy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25637

Jednak brona wirowa to najlepsze wyjście u Ciebie

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

Niby też patrzyłem kiedyś na nie. Ale to tak jak pisałem Ci w innym temacie. Boje się raz o to że ten zetorek to jednak nie ma ani nocnego podnośnika, nie wiem jak wom by sobie dawał radę. No i przy moim szczęściu to zaraz by się coś zjebało. Może go głupie, ale tak jest :) w biernyn co najwyżej ząb się połamie. Wymienię w parę minut i dalej. A tu zęby, przekładnia. Preferuje raczej proste rozwiązania. Nie mówię, że robię dobrze, ale wolałbym coś biernego.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2430
1 godzinę temu, drobny napisał:

Raz w zyciu pszenzyto mi wymarzło a była to odmiana Cerber ,mrozy do -20 bez okrywy śnieżnej Było to chyba 2013r

Raczej masz na myśli 2012 rok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8985
2 godziny temu, drobny napisał:

Raz w zyciu pszenzyto mi wymarzło a była to odmiana Cerber ,mrozy do -20 bez okrywy śnieżnej Było to chyba 2013r

Miałem tę odmianę wtedy, pierwszy rok ładnie sypał i ziarno grube piękne. Kolejny rok to ocalał tylko przy miedzy gdzie trochę śniegu było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj