Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
XTRO    1550
2 godziny temu, Raptus902 napisał:

Szykują sie rekordowe zbiory... 

Screenshot_2024-05-08-18-24-32-746_com.miui.gallery.jpg

u mnie na 5 żyto, pszenżyto i pszenica to samo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Młody1997    49
Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, Agrest napisał:

Szukacie na siłę błędòw popełnionych przez kolegę choć widać jak na dłoni że drastyczny brak wody. Do wielu niedociera że naprawdę są rejony bez wody 

Większość myśli, że u nich padało, to gdzie indziej też. Kto miał szczęście teraz w niedzielę i poniedziałek ten niech się cieszy. O tej porze roku musi padać regularnie bo pobór wody i parowanie są ogromne. W 20 wieku maje były mokre, często przepadywało, a teraz jest problem. Jak już pisałem, interesuję się meteorologią i przeglądałem dane historyczne ze swojego regionu od 1960 r. Tam ciężko znaleźć okres w kwietniu-maju z więcej niż 2 tygodniami bez opadów, a z dużą suszą to już w ogóle, może raz na 20 lat.  Jak ktoś ma za kwiecień 15 mm i w maju nic to żadne cuda agrotechniki nie pomogą nawet na trochę lepszych glebach.

Edytowano przez Młody1997

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grab12    76

To samo gdzie w podglebiu glina tam się trzyma a reszta już usycha a w prognozie brak bliższej perspektywie deszczu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skowron16    20

Pszenżyto Meloman siew końcówka września nawożenie 140kg/n w czystym składniku 

IMG20240508191411.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Desperado    4262
7 minut temu, Młody1997 napisał:

Większość myśli, że u nich padało, to gdzie indziej też. Kto miał szczęście teraz w niedzielę i poniedziałek ten niech się cieszy. O tej porze roku musi padać regularnie bo pobór wody i parowanie są ogromne. W 20 wieku maje były mokre, często przepadywało, a teraz jest problem. Jak ktoś ma za kwiecień 15 mm i w maju nic to żadne cuda agrotechniki nie pomogą nawet na trochę lepszych glebach.

No zgadza się, tylko zastanawia mnie wtedy jedna rzecz, po jaką cholerę dokładacie skracanie od samej wiosny, myślicie że to nie ma żadnego wpływu przy suszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Młody1997    49
2 minuty temu, Desperado napisał:

No zgadza się, tylko zastanawia mnie wtedy jedna rzecz, po jaką cholerę dokładacie skracanie od samej wiosny, myślicie że to nie ma żadnego wpływu przy suszy.

Ja mam lekkie gleby i dopóki mi nie położy się więcej niż 25% pola, to trzymam się z daleka od skracania.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3703
19 minut temu, Desperado napisał:

No zgadza się, tylko zastanawia mnie wtedy jedna rzecz, po jaką cholerę dokładacie skracanie od samej wiosny, myślicie że to nie ma żadnego wpływu przy suszy.

CCC mówię kategoryczne NIE 

Moddus krzywdy nie zrobi 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Desperado    4262

Ja uważam że przy prawdziwej suszy, a u mnie takie bywają nader często, paliło bardziej i po Moddusach, dlatego zbiera się kamienie i wylegi podbieram bez problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal014d    143

☝Myslisz moddus 0.2l na owies b.ładny ale na klasie 5-6 niezaszkodzi? Ziemia juz dosyc sucha ale korzen jeszcze w wilgotnym. Prognozy na deszcz nie widać. I czy modus z mocznikiem 10% + siarczan mg 5% mozna zmieszać czy spali jesli dam na sam wieczór?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3703
1 godzinę temu, Tomek90 napisał:

A co mam siać jak mam mozaiki od 3a do 5 klasy? Pszenżyto? Krótko słome nowe odmiany wysokoplonuja, ale i wymagania większe, ba nawet taki Tadeus z dłuższą sloma nie będzie rosnąć na słabszej glebie bo akurat widzę u siebie w tym roku. 

Ogólnie to cena żyta podobna do pszenżyta a mniej zawiedzie, mniejsze nakłady bynajmniej u mnie były. 

Pomiędzy żytem a pszenżytem stówa różnicy na tonie.

Na V klasie to już trzeba kombinować z odpowiednią odmianą żeby to jakoś wytrwało bo na takiej ziemi zawsze przypali jak nie w maju, to w czerwcu. 

Przez 10 lat mojej gospodarki przerobiłem 7 odmian pszenżyta. Podjąłem nawet próbę Rotondo na piątej klasie, klapa totalna była. 

9 minut temu, Desperado napisał:

Ja uważam że przy prawdziwej suszy, a u mnie takie bywają nader często, paliło bardziej i po Moddusach, dlatego zbiera się kamienie i wylegi podbieram bez problemu.

 

Screenshot_20240508-220602.png

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmerss34    220

poprzedni tydzień  ,wiatr + temperatura zabrała całą wodę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Desperado    4262

Papier swoje, życie co innego pokazuje.

5 minut temu, tytanowyJanusz napisał:

Pomiędzy żytem a pszenżytem stówa różnicy na tonie.

Na V klasie to już trzeba kombinować z odpowiednią odmianą żeby to jakoś wytrwało bo na takiej ziemi zawsze przypali jak nie w maju, to w czerwcu. 

Przez 10 lat mojej gospodarki przerobiłem 7 odmian pszenżyta. Podjąłem nawet próbę Rotondo na piątej klasie, klapa totalna była. 

 

Screenshot_20240508-220602.png

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaco512    1019

Nic dziwnego, rotondo jest w typie pszenicznym, dobre na IV klasę, na piątej Avokado, Trapero lepiej sprawdzi się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś prowadził eksperymenty z głęboszem i podeszwą płużną na takich V klasach? 

Ja mam działkę właśnie V klasa, stok południowy i w dwóch miejscach przebiegała dzika droga na kopalnie gdzie jeździły 4 ośki. W miejscu drogi są już takie wypaleniska miejscami jak u kolegi wyżej. A ogólnie od jakichś dwóch tygodni się już odznaczało na tle reszty a dziś to już dramat.

Głęboszowałem to przed siewem ale to 60siątką to nie szło urwać i trzeba było spłycać bo nie było uciągu i też w wielu miejscach po prostu nie wchodził głębosz 🙆. Na reszcie pola się jeszcze trzyma dość dobrze. Podglebie to kamień wapienny. Z T2 na tej działce które miałem robić w poniedziałek ale się nie wyrobiłem rezygnuje z wiadomych względów - deszcz prognozowany pod koniec przyszłego tygodnia 🥺 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grab12    76

Głeboszowanie skały wapiennej nie wiem czy ma sens też mam rędziny brunatne i sprzęt może się uszkodzić lemiesze w pługu co roku pogięte jak było orane c 330 to po prostu nie mógł uciągnąć c 360 już psuł ale też na dęba brało na górce. Taką glebę najlepiej jakby solidnie przemroziło gdy jest nasiąknięta ale przy ostatnich zimach to niewykonalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4276
Dnia 4.05.2024 o 20:52, Miodek11500 napisał:

A jaki rejon? I dlaczego wcześniej nie wyjeżdżałeś? 

Umknęło i mi Twoje pytanie. Czemu nie wcześniej? Jak zwykle - splot kilu przyczyn, choć to i tak chyba najwcześniej podane N1 u mnie na gospodarce. A rejon NBR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
toooomaszewski    504

Czy u Was też w pszenżycie kupionym jako c1 wyskoczyło dużo żyta? Czy centrale nasienne specjalnie tak robią by nie rozmnażać dalej? Chodzi o tadeusa. Już nie pamiętam z jakiej centrali, ale nie wiem czy nie granum 🤔 na tej działce od 4 lat nie było zbóż, a żyta nie uprawiam w ogóle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PatrykAgro    3
toooomaszewski napisał:

Czy u Was też w pszenżycie kupionym jako c1 wyskoczyło dużo żyta? Czy centrale nasienne specjalnie tak robią by nie rozmnażać dalej? Chodzi o tadeusa. Już nie pamiętam z jakiej centrali, ale nie wiem czy nie granum 🤔 na tej działce od 4 lat nie było zbóż, a żyta nie uprawiam w ogóle.

w ostatnich latach to duży problem, u mnie już 2 rok walcze z żytem w zbożach, materiał co roku nowy a i tak dalej wyłazi. Nawet na podwórku gdzie na pewno nikt żyta nie posiał.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zbyszek8201    176

W tym roku akurat mam z centrali Libioriusa i nie ma żyta, w ub roku było carmello i też czyste , ale wcześniej trafiało się żyto.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3703

Z Kielc chyba najgorszy kwalifikat... Jakość ziarna oraz zaprawienie wiele pozostawia do życzenia, o życie nie wspominając...

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grab12    76

Potwierdzam specjalnie nie dawałem obornika żeby w słomie nie było ziaren przedplonem wyka z gorczycą i ziemniaki kwalifikat zasiany i pojedyncze żyta i pszenżyta w pszenicy gdzie widzę to wyrywam nie ma dużo to można się pobawić ale za tę cenę to kpina chyba najgorszy kwalifikat w Polsce chyba że myszy albo ptaki roznoszą ale nie wydaje mi się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miodek11500    7

Problem zanieczyszczeń żytem, leży moim zdaniem w materiale kwalifikowanym. 
Ja np co roku sieje 2ha kwalifikatu, następnie kosze to oddzielnie, czyszczę, zaprawiam, i mam na zasiewy całego gospodarstwa, z pominięciem 2 hektarów, na które idzie kwalifikat na kolejne zasiewy.

Co roku chodzę z sekatorem, i wycinam żyto z kwalifikowanego materiału siewnego. Na 2 hektarach jest to maksymalnie 40 minut roboty. Ale muszę robić to co roku, bo co roku jest zanieczyszczony.

Na pozostałym areale pszenżyto jest czyste „jak z obrazka”. Wątpię by był to celowy zabieg ze strony centrali nasiennej, raczej używają tych samych maszyn czyszczących i zaprawiających do różnych odmian, i dlatego tak się dzieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7334
1 godzinę temu, tytanowyJanusz napisał:

Z Kielc chyba najgorszy kwalifikat... Jakość ziarna oraz zaprawienie wiele pozostawia do życzenia, o życie nie wspominając...

Jo. Tragedia. 

I jęczmień też się znajduje 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zajac1    56
2 godziny temu, toooomaszewski napisał:

Czy u Was też w pszenżycie kupionym jako c1 wyskoczyło dużo żyta? Czy centrale nasienne specjalnie tak robią by nie rozmnażać dalej? Chodzi o tadeusa. Już nie pamiętam z jakiej centrali, ale nie wiem czy nie granum 🤔 na tej działce od 4 lat nie było zbóż, a żyta nie uprawiam w ogóle.

U mnie i w pszenicy i w pszenżycie dość sporo żyta 😮

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PTrend    3

Fakt materiał siewny z kielc w tym roku to jakiś dramat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj