Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
fasola Jaś
dysydent    3311
Napisano (edytowany)
1 godzinę temu, kamil800 napisał:

Nie wypadnie na 100% co najwyżej może ją męczyć dosc długo. Widzialem juz fasole ktora byla opryskana litrem butoxone i przeżyła. Co prawda plonu tam nie bylo zadnego bo z miesiac chorowała ale przeżyła a komosa nie 😂

zatem była to tylko zemsta plantatora na komosie bez przejmowania się już plonem fasoli. xD

Edytowano przez dysydent
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3311
Napisano (edytowany)
9 godzin temu, skywalker89 napisał:

Myślałem o drobnej fasoli żeby posiac po jęczmieniu jakby tak zebrać..  ale nasion swoich nie mami tak policzyc to wyjdzie z 2-3tys kosztów żeby to posiac, bo trzeba i npk dać jakiegos żeby to chciało rosnąć i wyorac po jęczmieniu zeby środki z niego nie paliły.. a ryzyko za duże, chybaże spróbować z 2ha ale niechce mi się dzielić pola 8hektarowego.

a w życiu na takie poplonowe fasole jakie nawozy dawać! przecież nie nawóz plon jakikolwiek pozwoli zebrać co szybki termin zbioru i tu już nie ścigasz się z ilością plonu co zbieralnośćią im później tym mniej prawdopodobną. największy koszt to odchwaścić.
a nasiona? nic tylko popytać handlarzy o jakie odpady co za grosze można a kiełkowalne z tego co nieco, tylko tu nawet czerwona za długi czas rośnie i ew Aura czy taka co nazywają ją "cytrynka" żółta okrągła do pomylenia z gładkonasiennym grochem. Tę żółtą próbowałem raz w poplonie ale po zimowej pszenicy co tak wyszła że dwudziestego piątego czy szóstego lipca już fasola była posiana, no jak by październik tak od połowy był wtedy suchy to mooże bym zebrał ale właśnie nie był i nawet śnieg wtedy mi już w październiku zasypał tę "cytrynkę" a już miała strąk wykształcony tylko zaschnąć, nawet nieco do stodoły zwiozłem na "ciekawościowe" dosuszenie to no namłot nasiona mi zwrócił po dwakroć choć pół na pół z odpadem bo nie wszystko jednak było dość dorośnięte. Ozimych jęczmion nie sieję a broń Boże tego chwasta rzepaka to nie mam okazji eksperymentu powtórzyć i nawet zatraciłem już tę cytrynkę choć kilka lat na utrzymaniu odmiany ... się bawiłem, przecudaczne mieszańce z innymi drobnymi dawała zwłaszcza z czerwoną lub czarną perełką

oczywiście w poplonach po zbożach nie po każdym oprysku w tych zbożach danym wyjdzie i tu już trzeba wiedzieć czy sens czy nie i tak przecież ryzykować

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hodowca    17

1 zabieg Corumem w piątek 0.6l/ha szarlaty, samosiewy rzepaku kładzie, komosa ani drgnie czym dowalić w drugim zabiegu żeby ją wyczyścić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1394
Napisano (edytowany)

Basagranu trzeba więcej do tego Corum bo jest bo za mało. 20g imazamoksu spokojnie można dać, to trzeba było litr Corum + olejan. Basagran radzi sobie z komosą jak dasz przylepiacza

Pogodę ktoś poprawił bo jest szansa na deszcz w weekend 

Edytowano przez ravoj

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michall51    51
Napisano (edytowany)

Używał ktoś adiuwant as500 SL z Agromix? 

Nada się do corum? 

Czy lepiej do pierwszej dawki dzielonej  dać dash, a do drugiej atpolan bio? 

0.5 l /ha czy 1 l/ha zastosować adiuwantu do dawek dzielonych? 

Edytowano przez Michall51

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    1014
6 minut temu, Michall51 napisał:

Używał ktoś adiuwant as500 SL z Agromix? 

 

Stosowałem z glifo a do fasoli bym nie ryzykował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1394

Może nie tak ładnie i równo jak u Kuby @kubamako66 ale liczy się przecież efekt końcowy.

Są już pierwsze komosy, widziałem też rdestówki ale doglebówka je trzyma. Nie ma co, jutro pierwszy oprysk jak @dysydent pisał, nie ma na co czekać. 

IMG_20240515_084249206_copy_1638x1228.jpg

IMG_20240515_082430735_copy_1638x1228.jpg

  • Thanks 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michall51    51
Napisano (edytowany)
40 minut temu, Andpol napisał:

Stosowałem z glifo a do fasoli bym nie ryzykował.

A czemu byś nie ryzykował? 

Było widać jakiś lepszy efekt przy glifo? 

Więc skoro przy glifo zadziałał jako "przylepiacz" do chwastów, to przy fasoli na chwasty byłby zły? 

A co stosujesz do corum?

Dash? 

A atpolan bio będzie git? Próbował ktoś? 

Czy jeszcze coś innego? 

 

2 minuty temu, ravoj napisał:

Może nie tak ładnie i równo jak u Kuby @kubamako66 ale liczy się przecież efekt końcowy.

Są już pierwsze komosy, widziałem też rdestówki ale doglebówka je trzyma. Nie ma co, jutro pierwszy oprysk jak @dysydent pisał, nie ma na co czekać. 

IMG_20240515_084249206_copy_1638x1228.jpg

IMG_20240515_082430735_copy_1638x1228.jpg

A bardzo ładne wschody 😊

Kiedy siana? 

Czym będziesz leciał na chwast? 🙈 

Edytowano przez Michall51

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1394

Odpowiem obrazkowo 

IMG_20240515_091328144_HDR_copy_1024x768.jpg

  • Like 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michall51    51
3 minuty temu, ravoj napisał:

Odpowiem obrazkowo 

IMG_20240515_091328144_HDR_copy_1024x768.jpg

a daweczki jakie planujesz? 
co prawda w tym roku mam corum ( myśle nad 0,8 l/ha corum + dash  0,5l/ha + ( wystarczy czy dać litr?) etofumesat 0.5 l/ha. A za 5 dni 0,7 corum, reszta to samo, czy juz etofumesatu nie dodawać na dobitkę?
Zabieg tez planowany na najbliższe dni
Za rok chce zrobić taki koktajl jak na Twoim zdjęciu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michall51    51

Chyba dostała mrozem ta co wcześniej wyszła ( bardzo nisko od samych łąk, w pierwszym rządku się takie trafiają. Dalej już normalnie) 😁

IMG_20240515_104427.jpg

IMG_20240515_102536.jpg

IMG_20240515_102414.jpg

IMG_20240515_103927.jpg

IMG_20240515_103930.jpg

IMG_20240515_104343.jpg

IMG_20240515_104441.jpg

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    859
1 godzinę temu, Michall51 napisał:

a daweczki jakie planujesz? 
co prawda w tym roku mam corum ( myśle nad 0,8 l/ha corum + dash  0,5l/ha + ( wystarczy czy dać litr?) etofumesat 0.5 l/ha. A za 5 dni 0,7 corum, reszta to samo, czy juz etofumesatu nie dodawać na dobitkę?
Zabieg tez planowany na najbliższe dni
Za rok chce zrobić taki koktajl jak na Twoim zdjęciu :)

Erofumesat ja bym dał po jakim deszczu, teraz w takie warunki to uważam tak trochę bez sensu dawanie jego... 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    95
1 godzinę temu, skywalker89 napisał:

Erofumesat ja bym dał po jakim deszczu, teraz w takie warunki to uważam tak trochę bez sensu dawanie jego... 

Daj znać jak fasola po butuxone się ma.  Dzisiaj to pewnie nie widać, ale w najbliższych dniach już powinno czy ją ruszyło czy nie.

1 godzinę temu, skywalker89 napisał:

Erofumesat ja bym dał po jakim deszczu, teraz w takie warunki to uważam tak trochę bez sensu dawanie jego... 

Daj znać jak fasola po butuxone się ma.  Dzisiaj to pewnie nie widać, ale w najbliższych dniach już powinno czy ją ruszyło czy nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ksz034    1
Napisano (edytowany)

Panowie da się jeszcze jakoś zwalczyć te bodziaki?

IMG_20240515_140525.jpg

Edytowano przez ksz034

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    201
Napisano (edytowany)

Da sie. Albo reczny opryskiwacz z glifosatem i oslonka na dysze albo pedzelek i malowac je glifosatem

Edytowano przez kamil800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matek89121    2292

A po co się pierd. w tańcu normalną dyszą wypalić gniazda a że kilka sztuk fasoli poleci to mniejsza szkoda niż rozsiać to gówno po okolicy.

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1394
Napisano (edytowany)

Dokładnie jak wyżej Kamil napisał, albo z grubej rury jak Mateusz. Innej opcji nie ma, ostrożnie trzeba likwidować na ściernisku przed planowaną fasolą. Mi to zajęło trzy  albo cztery lata i dopiero spokój. 

11 godzin temu, Michall51 napisał:

a daweczki jakie planujesz? 
 

Basagran 0.8 

Pulsar 0.3 ( nie wiem czy 12g imazamoksu to nie za bogato na pierwszy raz?) 

0.5 Olejan 

+ Nawozy dolistne azot i siarczan

Edytowano przez ravoj
  • Like 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marian4890    2
Napisano (edytowany)

Corum 0.6 l+ kemiron  0.6 l+ 0.5l dash z Roso  rano o 4.00 czy ktoś stosował nie popali fasolę 

Edytowano przez Marian4890

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1394
11 godzin temu, Michall51 napisał:

 Kiedy siana?

27 kwietnia, dzień czy dwa po deszczu, bo w prognozach już susza była. 

Marian Corum 0.6 nie popali. Ja też rano będę robił ale trochę mocniejszą dawką. Rano komosa lepiej wciąga środki, bo wieczorem to aż się błyszczy. Poza tym fasola od razu w ciepło dostaje bentazon i lepiej z nim sobie radzi, szybciej się zbiera. A jeszcze jedno zauważcie, że wcześnie rano fasola opuszcza trochę listki, to mniej towaru zgarnie na siebie. 

  • Like 1
  • Thanks 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3311
Napisano (edytowany)
7 godzin temu, ksz034 napisał:

Panowie da się jeszcze jakoś zwalczyć te bodziaki?

IMG_20240515_140525.jpg

jeśli masz tego dużo i po całym polu to basagran lub zamienniki w dawce już od 1,2l/ha palą im liście a w sprzyjających warunkach i litr na ha poparzy jeśli zbyt mała fasola nie pozwala na więcej a gdy podrośnie ta fasola to ponowić bentazonowatymi raz jeszcze już tak bliżej 1,5l/ha bez żadnych zwilżaczy czy olejowych przylepiaczy i gdy fasola skryje ziemię to kikuty co prawda żywe ale okaleczone tych ostów pozostaną już jakie są i ew odrosty ale to już wraz ze strąkami fasoli kolejne zrównają sie z łanem ale nie zdążą nawet zakwitnąć bo zostaną ścięte z fasolą już we żniwa. Co bujniejsze kępy oczywiście można poprawić plecakowym gdy fasola ma już te potrójne liście celując w pełną dawke czyli te 2,0-2,5 do 3,0l/ha ... zaraz, ja gdzieś powinienem mieć zdjęcia po takiej sekwencji i poprawce co żywotniejszych kęp plecakowym
tak wyglądają po pierwszej póltoralitrowej dawce w jakieś dwa trzy dni po zabiegu i jeśli po czterech dniach nic nowych poparzeń od bentazonu na ostach nie przybywa to raczej już nie przybedzie i potrzebna poprawka ale tak aby na fasoli się większa dawka jak te 2,5-3,5l basagranu na ha się w okresie krótszym niż co najmniej 5-7 dni nie zsumowała to nawet w tych miejscach po plecakowym i osty przytrrzyma i fasola praktycznie nie odczuje, po ok dziesięciu dniach bentazon w fasoli się "zeruje" i można sekwencję od nowa, fasola wytrzymuje, gorzej z portfelami :D
AP1GczMkZ6enJlWkoRdH71itieYPYs2DKPxRO21n

o właśnie poniżej - po co palić fasolę jak można tylko osty i tu właśnie po jednym zabiegu na całym polu dawką jakąś nieco ponad litrową bo inne roczne chwasty i tak musiałem a w tym miejscu plecakiem poprawiłem jeszcze owymi diema litrami na ha choć pewnie i większe miejscami wyszły dawki jak to plecakiem i proszę i osty praktycznie wyeliminowane a napewno z rozsiewu i fasola jeszcze do żniw skryła te truchła i nowe odrosty to nawet nie wiem jakie duże i czy dużo ich w tym miejscu było bo już nie zdążyły przebić się przez fasolę do samego skoszenia
AP1GczPetLnxusCBTETJYMkbTwJvd6HVGkD_5jhM

mam jeszcze inne zdjęcia ale te powinny w zupełności wystarczyć
chcesz to se pooglądaj wszystkie z folderu
https://photos.app.goo.gl/9LHZciYp32VX8HweA

jakie qwa glifosaty pędzelkami a może jeszcze strzykaweczką każdemu dożylnie (czy tam - dofloematycznie)? co? xD no ale niestety jeśli całe pole w strup ostami to trzylitry na ha bentazonowatych na dwa zabiegi trzeba szykować i da radę tylko warunek jeden w bentazonie kluczowy - minimum sześć godzin a najlepiej z dziesięć aby nawet intensywniejsza rosa nie zmyła czyli jednak jeśli osty to rano przed co najmniej jednym pewnym pogodnym dniem a najlepiej jeszcze słonecznym to agresywniej pali  no ale i w pochmurny też swoje zrobi byle przez te 6 a najlepiej cały dzień nie zmyło (znaczy aby ten z porannego zabiegu był chociaż do wieczora nawet bez mżawki) i jeśli całą dniówkę se bentazon na liściach ostów popracuje to w kolejnych dniach se już może lać i po same gałki na słupach a oparzeń już jakichś tam nie unikną

Edytowano przez dysydent
  • Like 1
  • Thanks 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1394
Napisano (edytowany)

A no racja, faktycznie przyhamuje, też kiedyś tak robiłem, zapomniałem że bentazon parzy tego dziada. Dobrze, że czuwasz  @dysydent

Edytowano przez ravoj
  • Like 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3311
Napisano (edytowany)

a gdzie tam czuwam
dopiero .. no może pół kawy temu wróciłem i se sprawdzałem jak tam moje wczorajsze nocne zamówienie o tego o i w tym sklepie

https://rolno-ogrodniczy.pl/p21789,benz-480-1l.html

a że kompa włączyłem to przy okazji no jakże bym mógł na fasolowy agrofoto nie zajrzeć? B|

no i późną nocą wczoraj zamówione zapłacone i już Inpost ma w trasie czyli jutro do 10-ej rano powinno być w paczkomacie
a jeszcze dopatrzyłem i o dziesiątej rano czyli zaraz jak ktoś tam zamówienie przeczytał paczka była gotowa - "mają tempo sq..ie..yny" ; że Siarą Siarzewskim pojadę B|
kolejny sprawdzony sklep praktycznie a jeszcze tylko zobaczymy czy przyszło co zamówione no i jak podziała bo pewnie jutro wieczorem pojadę ale samym bo w polu nic próćz fasoli jednego szarłata w liścieniach i paru rdestów w pierwszym liściu nie znalazłem, oczywiście kilkadziesiąt starych pozimowych rumianów się nie przyorało ale tych bez motyki nie ma już szans niczym

oj zaraz dwuliściennych wczoraj siewek praktycznie wcale nie znalazłem bo traw masa, pewnie to chwastnica i włośnice ale z tym nie ma problemu, niech se podrosną tak do jakich 5-10cm i się przywali raz i spokój a czym to od groma graminicydów i jeszcze nie wiem; pewnie czymś co najtaniej wyjdzie w takiej nie najniższej dawce i ew się siarczanu magnezu doda by tych mlecznobiałych "dekatyzacji" uniknąć a choć ograniczyć

zarraz, odpisałeś @ravoj między pólnoca a pierwszą; nocka? czy tylko tak przypadkiem?...

 

Edytowano przez dysydent
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michall51    51
4 godziny temu, ravoj napisał:

Basagran 0.8 

Pulsar 0.3 ( nie wiem czy 12g imazamoksu to nie za bogato na pierwszy raz?) 

0.5 Olejan 

+ Nawozy dolistne azot i siarczan

0.3 chyba nie za bogato na pierwszy raz,
 *Fasola jest mała i powinna przyjąć mniej substancji na siebie,
 *Tam wyżej pisali, że 0,4-0,5 l pulsar'a można dać na małą fasolę, czyli 20g imazamoksu (A to by  się zgadzało z tym, że na małą fasolę można dawać 0.8 l/ha corum, co by odpowiadało 17,92 g imazamoksu) 

4 godziny temu, ravoj napisał:

Basagran 0.8 

Pulsar 0.3 ( nie wiem czy 12g imazamoksu to nie za bogato na pierwszy raz?) 


*+ do tego basagran ( bentazon ) 0.8 l/ha? Lecz czy nie za mało bentazonu? Na etykiecie basagranu jest niby, że można w dawkach dzielonych po 1.25 l/ha dawać niezależnie od fazy rozwojowej fasoli. Czy w połączeniu w imazamoksem należy zmniejszyć dawkę bentazonu?
Jak to jest z tym bentazonem?  jakie są bezpieczne dawki dla małej fasoli? ( juz któryś raz słyszę, ze im mniejsza tym w teorii można więcej dać corum ( w granicach rozsądku) ponieważ przyjmie mniej substancji, z racji tego iż ma małą powierzchnię liści

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3311
Napisano (edytowany)

ja powiem tak - póltora litra basagranu ze wspomagaczem spaliło pierwsze liście jaśka - te pojedyncze a oszczędziło te pierwsze potrójne i stożki wzrostu w roślinach które tych potrójnych jeszcze nie miały i nie było znaczenia czy małe były te pierwsze pojedyncze czy nie, bo nierówno wtedy wschodziła i była w fazach od wschodów do trzeciego potrójnego liścia (plus jeszcze te dwa pojedyncze

tyle praktyka samego basagranu a jak imazamoks to jednak "wspomaga" parzący efekt basagranu i jednak trzeba obniżyć nieco z racji domieszki imazamoksu bo... oj też dużo pisaniagdzie co i kiedy a i fotki też gdzieś powinienem mieć ale już nie wnecie a na swoich dyskach i nie cxzuję się na siłach już dziś wyszukać ale jakieś 1,2 basagranu i 0,25 jakiegoś co miało na flaszcze Imazamox naisane lekko podpaliło te pierwsze liście na fasolach tak z pierwszym potrójnym bo gdy te potrójne były już większe to pewnie nieco skryły te poedyncze i na co większych krzakach nic nie popałiło, za jakiś tydzień powtórka już zero fito na fasoli no ale naturalne wszak podrosła

a a a wspomagacz jakiś olejowy też był i to nie w dzielonej dawce a pełnej na ha zalecany na każdy zabieg czyli poszło pełna zalecana razy ilość zabiegów (barszczowa cena to nikt nie cebulił) wszak on wspomaga dopiero w pełnej dawce i ... jakiś pochodny oleju rzepakowego
no te zabiegi szły wieczorową porą bo uznałem je za granicznie ryzykowne z czego pierwszy nawet słusznie

Edytowano przez dysydent
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj