Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Delawar
kamil800    139

Najlepszy sposob na przechowanie fasoli. Wymlocic sucha. Wsypac na przyczepe. Zostawic i czekac na cene ktora nas satysfakcjonuje 😂 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5574

Daj spokój. To wyznawca spisków, zmów cenowych lokalnych i światowych 

Handlarz zaoferował 5 pln i prawie dostał w pysk? Jeszcze nie dotarło że jak nie pasuje to nie sprzedawać a jak się nie opłaca to nie uprawiać. 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mint    19

To jaki jest "matif" na naszą lokalną fasolę? Wyjawcie Bóg łaska 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Zbyszek3939 napisał:

Jak każdy tak ustala sobie ceny  , to może i chłop powinien za fasolę ustalić cenę minimum 8zł za kg skoro była w tamtym roku po 6,50.

 

Tylko jak chłop może ustalić cenę np. 8zł , powie od dzisiaj sprzedaje za 8 zł ? Nawet jeśli to część z nas rolników musi sprzedać bo potrzebuje pieniędzy lub ma wilgotną fasolę. A po drugie wątpię czy chłop może ustalić jakąkolwiek cenę za swój towar. A przy tegorocznych planach fasoli czy 6 czy 8  to i tak trzeba dołożyć do interesu. 

Jedyne rozwiązanie nie siać, dużo znajomych posiało już rzepaki nie zostawiając pola na fasolę.

Chociaż z dostępnością masterów w tym roku nie ma problemu, znajomy który jeździ na masterze mówi że nie mają za bardzo co młócić, sam mówi że aż zaczyna robić się konkurencja, więc usługa może być za rok tańsza bo i areał fasoli będzie mniejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3129

w tym roku tylko raz byłem w fasolowych rejonach i może mylne ale odniosłem wrażenie że już w tym roku powierzchnia fasoli zauważalnie spadła względem roku poprzedniego
ale słusznie - region pd wsch Polski ma znikomy wpływ na ceny fasoli na ziarno i aby coś więcej powiedzieć o prognozach koniunktury już więcej można wywnioskować po obserwacjach z Rumunii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldii1    122

Ceny z Rumunii fasoli podobnej do naszego Jasia to 10pln a z Chin to 13-15. Więc cena jest taka u nas bo trzeba kupić tanio i sprzedać drogo. Taka zasada handlu. Ale żeby zarobić drugie tyle co producent to już trochę pachnie gospodarka centralnie sterowaną. 

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek12    42

Kto w okolicach Hulczu dobrze młóci fasolę mam 6 ha pod koniec tygodnia do wymlocenia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
makara11    8

Ludzie jeszcze nie pomłócili nawet a już mówią że za rok nie sieją. Plon w tym roku to szkoda nawet mówić. Cena na start- jaś 6, drobna 5, czerwona na razie nie wiadomo ale @desydent może sporo na swojej zarobić coś czuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3129

kontrę masz na myśli?

ja w tym roku typowo swojej fasoli mam niewiele ale sąsiad nasiał kilka ha czerwonej a gościo jest OK i bardzo Mu kibicuję i deklaruję pomoc co potrafię a plony mogą być tam całkiem niezłe no i w tym tygodniu pewnie pierwsze koszenia zasugeruję
no chyba że sam się domyślił i bodaj podcinki sam zaczął bo nie wiem bo my z kim innym wczoraj te cebule... jedną siali a inną zaczęli zbiory
O to jest plantacja - tego samego dnia siejesz i od razu zbierasz :D

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
makara11    8

Myślałem że sam masz czerwoną bo parę razy wspominałeś o niej. Jak kontra się zapowiada? Gość w rejonie @Kubymako wczoraj młócił to 800kg z 1,5 ha a słyszałem że i po 300 sypie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    139

Ja tam za rok zasieje a to,  ze ludzie tak rezygnuja z fasoli to mi tylko na reke. Im mniej hektarow tym lepiej ;) nie bede mial problemu ze znalezieniem mastera 😂 tak jak ludzie porezygnowali z grochu i teraz nie musze stac w kolejkach. Same plusy 😂

Edytowano przez kamil800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michciubar    84

Jak handlarze nie podniosą ceny to naprawdę będą za rok się drapać po głowie bo to nie chodzi o to że plon jest tragiczny i co roku w każdej uprawie może się tak zdarzyć tylko o to że handlarze nie idą za realiami że wszystkie uprawy mają większą cenę czy to pszenica czy rzepak a oni by chcieli doić chłopa jak za starych czasów przedinflacyjnych,ale po olx już widać parę rbh i masterow do sprzedania że niektórzy uciekają od tematu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3129
8 godzin temu, makara11 napisał:

Myślałem że sam masz czerwoną bo parę razy wspominałeś o niej. Jak kontra się zapowiada? Gość w rejonie @Kubymako wczoraj młócił to 800kg z 1,5 ha a słyszałem że i po 300 sypie

jest i czerwonej jakieś 90 arów (tak że - "co to jest?") ale lasek komosy tylko pasami co by wskazywało na niedoskonałość opryskiwacza przy ostatnim zabiegu basagranem z imazamoxm
No jawnie co najmniej dwie końcówki były przytkane choć nie całkiem bo bym zauważył, pewnie filterki przymuliło no i szpalery wzdłuż pola choć fasola zdążyła strąki wykształcić zanim zarosla no ale... no obciach
a zaraz, tam imazamoxu nie było i drobne różnice w wydajności końcowek mogły na przeżywalności komosy na basagran zaważyć.
a kontra mimo iż ma dziury w obsadzie tzn nieco przyrzadko mi się posiała to strąków ma sporo (może właśnie dlatego?) ale jeszcze za zielone do cięcia i jeszcze z tydzień ... i samo wyjdzie na wrześniowe szarugi :P no ale co zrobię? przecież nie będę ciął gdy jestem pewien że ponad połowę strąków nie ma szans ziaren po ścięciu dożywić bo za upalnie i zbyt szybko upał j wysuszy zanim z miękiszu strąka przetransportuje zapasy w ziarno, gdyby teraz kilka bodaj dwa dni deszczowe się zanosiły i nieco chłodniejsze to może i bym wyciął i tę kontrę a tak jestem skazany na łaskę i niełaskę wrześniowej pogody a czerwoną właśnie dzisiaj pooglądam i poukładam algorytm działań no ale żebym bodaj krzaczka podciął dzisiaj? w życiu! tak z poniedziałku zaczynać? a "takiego" :D
po prawdzie to jeszcze parę robót niepokończonych z ub tygodnia bo w upały wszystko wolniej idzie no i nawet ta czerwona jeszcze ma sporo zielonych strąków choć straty mniejsze od 10% szacuję gdyby dziś ściął no ale jednak i za bardzo mi nie spieszno to szukam bodaj zabobonów aby odwlec choć liczę się że po tych upałach bardzo prawdopodobny dłuższy okres deszczy ale to czerwona to najwyżej "głębszego tonu" barwy nabierze
to tylko fasola i zawsze jest opcja talerzówki miast omłotu tak że skoro upały to bodaj dwa trzy dni dłużej a więcej ziarna wypełni

ta u sąsiada co pokazywałem że jedna szybciej dojrzewała od reszty pól to już powinna być wymłócona a jeszcze stoi i czeka na resztę bo na 30ar specjalnie nikt Mu młócić nie przyjedzie to  wytnie razem wszystkie

ot tak my tu podchodzimy do fasoli. bez spiny. ma się udać to się uda a nie to nie. jeszcze nie są na tyle dojrzałe aby mówić że za późno zaczynamy i może trzeba było końcem ub tyg wyciąć aby w tej fali upałów się zmieścić no ale po stanie plantacji to jeszcze mogą postać
Może passa mokrych wrześni na ub r się skończyła? a na drugiego tęgie ochłodzenie do kilkunastu stopni max przewidują czyli pewnie i tęgo poleje tak że może t passa się nie skończyła? kto to wie?
jadę pooglądam i ocenię czy zdąży poschnąć w te 9-10 dni czy nie zdąży czy nie patrzeć na prognozy i ciąć pod najoptymalniejszą dojrzałość której jeszcze kilka dni brakuje

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    832
9 godzin temu, Ulman napisał:

Daj spokój. To wyznawca spisków, zmów cenowych lokalnych i światowych 

Handlarz zaoferował 5 pln i prawie dostał w pysk? Jeszcze nie dotarło że jak nie pasuje to nie sprzedawać a jak się nie opłaca to nie uprawiać. 

Mylisz pojęcia, zmowa cenowa a spisek to nie to samo.

No jak mają czelność wychodzić z taką śmieszną ceną zwłaszcza przy takich plonach gdzie dosyć spora ilość  mniejszych gospodarstw dochód z fasoli traktowało pewnie jako jeden z filarów w budżecie przy podwyżkach innych cen płodów jak koledzy wspominają. Ludzie są coraz bardziej swiadomi że większość nie zarabia 20gr/kg.. może niech w tvp zaczną tak płakać handlarze to ludzie będą bardziej łaskawi....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3129

nikt poważny już tvp nie ogląda w tym kraju tak że

12 minut temu, skywalker89 napisał:

może niech w tvp zaczną tak płakać handlarze

chyba żeby liczyli na jakieś dopłaty rządowe, ulgi abo co? bo tamci (rządowi) muszą jeszcze to oglądać choćby ze służbowego obowiązku chociażby aby ocenić czy ich zalecenia propagandowe są należycie "serwowane"

no i bez pozwolenia władzy tak pierwszemu lepszemu na "kwękanie" w "poważnych mediach" byle kogo nie wpuszcząxD

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kabanos    94

A ja słyszałem że cenę ustala vitek-pol a reszta się tego trzyma , ja ustalam sobie cenę 10 zł kg i tego się trzymam nie sprzedam ani kg poniżej niech leży sucha jest to nic jej będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    953
1 godzinę temu, Przemyslaw66 napisał:

Łaszczów pada wolny kombajn na dalsze odległość gdzie nie popadało zapraszam 691860548

Zostało mi 4 hektary jak po 500zł to na czwartek  był bym zainteresowany i jeszcze  kogoś domówię  okolice Mircza.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwi    74

Więc i ja oferuję cztery kombajny na każdą odległość w Lubelskim :)  666 555 660

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    81
8 minut temu, Sylwi napisał:

Więc i ja oferuję cztery kombajny na każdą odległość w Lubelskim :)  666 555 660

Do jakiego areału minimalnie? 

Edytowano przez bartekac7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj