Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Fasola jaś
dysydent    3163
Napisano (edytowany)

ACtC-3dDTeVwKhOT2iJYmJ9f9Ob1-aDEqV06cdbY
nie moge znaleźć posta to napisze jeszcze raz bo akurat na czasie i na temat tego co wyzej
ta po lewj zaprawiona od robaka i od grzyba (tebukonazolem) a ta po prawej tylko od robaka już na polu w siewniku bo tej pierwszej zabrakło; za mało zprawiłem w domu
rożnica w terminie siewu może pół godziny bo tyle zajęlo zaprawienie od robaków a i to poźniej siana ta co pierwsza powschodziła. Reszta tzn odmiana - nasiona z tego samego worka, pole - jak widać, nawożenie... no wszystko identyczne

powtarzam jeszcze raz - triazole opóźniaja wschody a dawka tego tebukonazolu była jak 50% zalecanej dla zaprawiania zboż.
Triazole tym agresywniej działają im cieplej zarówno na grzyby jak i jako swoisty antywylegacz bo nieco ograniczają wzrost wegetatywny.

w zasadzie powinienem podlinkować mojego posta wcześniejszego ale nawet nie pamiętam kiedy był napisany tak że ...no.

Oczywiście zaprawianie fungicydami bywa uzasadnione czy wręcz konieczne i w fasoli, ale tylko bywa gdy albo zbyt wczesny siew albo jawnie porazone nasiona - plamki, pole po jawnie chorej fasoli itp.
gdy zdrowe nasiona i wygrzana wilgotna ziemia to raczej fungi w zaprawach są zbędne bo cztery sześć dni i fasola na wierzchu a gdy zaprawisz dodaj kolejne trzy pięć dni do wschodów co z reszta widać wyżej
no może captan ale już wycofany i szkoda klawiatury.
 

Edytowano przez dysydent
  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    960

Fasola 6 dni po siewie kiełek ledwo widać zimno mokro i te jaśki które jeszcze nie wysiane chyba szybciej wzejdą ale przekonam się sam bo wokół słupa dosiewałem wczoraj i przy okazji glifosatem wokół zielsko opryskałem.

IMG_20210506_135401.jpg

IMG_20210506_135544.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3163
Napisano (edytowany)

oj żebym to ja miał czas wszystkie słupy tak poobrabiać
no może by i dało radę ale ani tutaj ani nic innego po za polem bym nie widział przynajmniej w sezonie polowym, z resztą i tak nie wyrabiam ze wszystkim
im większa mechanizacja tym mniej czasu?

zalepiłem ten opryskiwacz i jak na razie się nie lało no ale nie znalazłem "kompatybilnego" tworzywa na doklejenie i tylko hotairem tak na 300 stopni ustawionym i skleiłem zaciągając stopiony plastik taką teflonowaną szpatułką a później klej na gorąco. może wiosnę wytrzyma pryskania a później i tak trzeba albo dokładniej poprawić gdy znajdę "elektrody" odpowiednie albo nowy baniak
nie mam fotki po klejeniu ale jak wytrzyma kilka pryskań to ...

oczywiście na zbiorniku nigdzie nie pisze z czego on...bo ani PP ani PET  i jak tu nie kląć?
może @DTaras miał rację i to PE-HD?

 

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    960

Wczoraj wiało więc z opryskami stałem a przy okazji sprawdzenia jak fasolki kiełek rośnie słupa obrobiłem bo po niedzieli z opryskiem trzeba wyjechać przed wzejściem jaśka. Dzisiaj pada to też z opryskami nie pojedzie ale za to warzywa z rozsady trzeba kupić i w ogródku wysadzić mokro to podlewać nie trzeba będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3163

no z rozsadami spinka na już bo po niedzieli jakieś upały i będą schły zanim się ukorzenią/zahartują. ale od czwartku przyszłego pono znów deszcze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz0110    10

Koledzy szybkie pytanie bo mi się zieleni chwast gdzie sialem fasolę mam tam dać 2l stomp i 0.15 Command a ile dolać Roundup 2l?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3163

jeszcze jutro może być deszcz a dalej kilka dni pogody tak że jeśli jutro wieczorem to 2l może być bo jeśli dzisiaj i w razie by po oprysku zalało to i póltora litra strach i jeśli dzisiaj dasz to może jakie 1,2litra no chyba że deszczu nie będzie dużego to i dzisiaj może byc dwa ale to Twoje ryzyko.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    960

Comanda daje 0,22 a glifo 3l ha i dwa lata temu deszcz lał i nic fasoli nie było ale ja mam czarnoziemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3163
Napisano (edytowany)

no nie podał ani jakie chwasty ani jaka gleba i kiedy siana fasola ani jaka fasola to weź takiemu precyzyjnie odpowiedz aby bylo bezpiecznie :D

a command? tak on tylko w mieszance z afalonem lub sencorem może jeszcze z bandurem nabiera szczególnej agresji z pendimetaliną dawałem 0,23-0,25 i nawet na tym z fotki wyżej tyle bylo no ale pendi mniej bo litr aquy i zero pobieleń no ale to drobna wschodząca całym opakowanym w łupine ziarnkiem. jaśki nieco na command wrażliwsze ZWŁASZCZA NA PRZEPUSZCZALNIEJSZYCH GLEBACH.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8543
2 minuty temu, dysydent napisał:

no nie podał ani jakie chwasty ani jaka gleba i kiedy siana fasola ani jaka fasola to weź takiemu precyzyjnie odpowiedz

wychodzi z założenia że masz szklaną kulę i czarnego kota

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3163
Napisano (edytowany)
15 minut temu, matek89121 napisał:

bał się napisać aby rozprawki na A4 nie dostać 😀

na precyzyjny opis to tylko by bylo ile i czego i ew kiedy.

no kulę to pewnie ma Rydzyk a kota Kaczynski i patrz jak Im idzie, jak ja bym takie miał to bym krajem rządził a nie opryskami w jakimś (wiatropędnym) "grochu" ;)

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    960

Na etykiecie pisze 0.25l ha comanda można dać zastanawiam się czy dodać sencora 0,17l ha czy samym tylko+glifo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3163
Napisano (edytowany)

to już nieco późno na wyższe dawki sencora bo on parzy liscie nawet w miesiąc po wschodach parując w upały zwłaszcza z wilgotnej gleby i teraz to już 100 max do 150ml jeśli wogóle , wyższe dawki przy kwietniowych siewach i zabiegach

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    960

To dam 83ml bo tak mi z opakowania wychodzi żeby nie przedobrzyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz0110    10

Fasola kontra klasa ziemi 4a w tamtym roku dałem 2l stomp i 0.15 Command i było ok w poprzednim roku przy dawce 0.20 żółkną fasola. A chwasty jaki mam to proso i oset tylko ten nie kujacy haha

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1953

@dysydent jeszcze może być czasem pvc ale to poznasz łatwo po zapachu jak skrawek urżnięty gdzieś podpalisz. Jednakowoż już zbyt dużo chemii i ultrafioletu upłynęło aby jednoznacznie stwierdzić iż proces się uda...


Mateusz - na chlomazon ma wpływ pogoda...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mano    258

Z  całym szacunkiem, ale po co się szczepiłeś ?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1953

Nie mówi się "po co" tylko "przeciw czemu". Pewnie nie chce chorować na covid - ale niewiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    839

Każdy ma swoje, ciągnąc temat wyjdzie dyskusja, moja sprawa, a jak ktoś ma inne podejście ja nie będę przeciągał na swoje prawdy, nie mam na to czasu ani ochoty 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    960

Wczoraj przy zakupie środków na fasole dobra znajoma namawiała mnie że sama 0,2 senkoru daje i 0.2 comanda+ jaszcze coś i jest OK. Jej fasola 14 dni temu siana i niewielki kiełek dopiero puściła to chyba za zimno dla fasoli. U mnie chwasty zaczynają się pojawiać pomimo chłodów ale mokro i chwasty wschodzą oby wszystkie wzeszły przed opryskiem to potem z nimi problemów nie będzie i może bez basagranu się obejdzie. Co do szczepienia to minął tydzień jak się zaszczepiłem przeciw covid i nic mi nie było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kellyq    229

Panowie ile wychodzi tyczna szparagówka, dziś posiane namaczane nasiona? Ma być od jutra ciepło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stempos1980    7906
1 minutę temu, kellyq napisał:

Panowie ile wychodzi tyczna szparagówka, dziś posiane namaczane nasiona? Ma być od jutra ciepło.

Ale ziemia jest zimna więc trochę odleży w ziemi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3163
Napisano (edytowany)

mi "Gazela" (odmiana gatunku zwyczajnej) powschodziła w pięć siedem dni nienamaczana (nie wszystkie na raz ziarnka nawet z jednego gniazda siewnego) ale było wtedy coś ponad 25 a w nocy ponad 15 stopni.

czyli teraz dodał bym jeszcze ze trzy cztery dni

jak nie zapomnisz @kellyq to napisz kiedyś czy utrafiłem

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj