Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Pole po Fasoli
ravoj    1292

ojojoj, nie zdążę przebrać jak tak szybko rośnie, szaleństwo. W ub. roku dłużej wytrzymali z ceną, nie wróży to niczego dobrego na najbliższe lata, ale póki co trzeba korzystać, kto wie jaka cena będzie w 2021 i 2022 :) 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    951

Na przyszły sezon mam 3ha zostawione pod fasolkę  jeszcze nie zaorane ale jak widzę to chyba za mało zostawiłem. Jaśka więcej mokrego młócił nie będę no chyba na suszarnię bo kolor zaczęła tracić (żółkła) i mus było sprzedać a przebrana była ta młócona jako pierwsza bo ta druga doskonale się przechowuje ale ona prawie sucha była. Sprawdzajcie swoje fasolki te mokre młócone bo może być niespodzianka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szot    109
12 godzin temu, ravoj napisał:

ojojoj, nie zdążę przebrać jak tak szybko rośnie, szaleństwo. W ub. roku dłużej wytrzymali z ceną, nie wróży to niczego dobrego na najbliższe lata, ale póki co trzeba korzystać, kto wie jaka cena będzie w 2021 i 2022 :) 

Spokojnie 6,20 nie dotyczy  'Jaśka" :P' aczkolwiek '' drzwi powoli się otwierają " słyszałem że niektórzy kupcy są w stanie płacić blisko 5-ki. Przypomnę ubiegły sezon, start jesienią  2.8-3 stara i nowa mimo wcześniejszej zapowiedzi kupców że nowa 2 a stara 1,5.Pózniej cena powoli lecz sukcesywnie rosła i gdzieś początek marca 4.40.Dalej to tylko finisz:D koniec kwietnia nawet 7.2.Potem emocje opadły rynek się uspokoił i płacił za " Kochanego Jasia"okolice 6-6,2 i na taką cenę rynki były przygotowane zwłaszcza te zagraniczne.  Zawsze po żniwach jest próba sił !!!! bo po co przepłacać jak można nabyć taniej , logiczne😁 mowa oczywiście o handlarzach różnych maści. Pytanie co dale z ceną otóż ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pewno powoli świat odchodzi od mięsa na rzecz strączkowych a zwłaszcza w dobie pandemii ;) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    965
12 minut temu, Andpol napisał:

To na wiosnę Jasiek do jakiej ceny może wzrosnąć?

Może być droższy  od polędwicy  😂

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Któż to może wiedzieć? może 4 albo 7. Nie przewidzisz tego bo nie wiesz jakie zobowiązania mają handlarze i jakie ssanie jest na świecie. Jedynie to można obstawiać. Moim skromnym zdaniem, niczym nie podpartym przekroczy 5 PLN. 
Na razie jest tendencja wzrostowa zarówno przy fasoli jak i zbożach. Wiele od żniw nie minęło więc można wysunąć wniosek, że skoro już jest fajna cena to jest zapotrzebowanie. 
Też nie wiadomo co będzie po Nowym Roku bo to taka magiczna granica, że po niej jak obniżą cenę na 3zł to wszyscy zaczną sprzedawać. Wszak nic tak nie skłania rolników do sprzedaży jak obniżka ceny. 
Druga sprawa to co zrobi KSC jak ceny nie podniosą to ludzie rzucą buraki i zasieją fasolę. A wtedy cena na siew może być i po 7. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7584

Nasadzą fasoli tyle żeby zbierali tylko po 1 tonie a 1 ha to wzrośnie produkcja o 300 % i cena będzie dno .

W Polsce działa taki mechanizm co się opłaca to wszyscy sadzą i sieją a potem płacz ale mało tego .

Z rozmowy ludzi teraz u prawa fasoli stała się bajecznie łatwa zebranie z obszaru 10 ha fasoli to zaledwie 1 dzień pracy a czyszczalni przybyło by prosto z pola sprzedawać jak soje czy rzepak . 

Na areale 0,5 ha będą się bawić w workowanie i przebieranie . Nastaje nowa Era .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    965

Cena fasoli rośnie bo nie wielu rolników śpieszy się ze sprzedażą  ponieważ wyciągnęli wnioski z poprzedniego sezonu sprzedali ci co mieli mokrą  albo ich sytuacja do tego zmusiła a handlarze mają kontrakty  a że towaru mało  na rynku co nie znaczy że go nie ma  przebijają się ceną ,ale przestrzegał bym przed nadmiernym optymizmem  bo już nie raz tak było że na wiosnę było taniej jak w listopadzie.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7584

Do brze powiadasz że tak jest ale uprawa staje się bardzo uproszczona do  zbioru i sprzedaży na brudno z pola to będzie miało wpływ na zwiększanie zasiewów przyszłych  latach . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    965
1 minutę temu, galan99 napisał:

Do brze powiadasz że tak jest ale uprawa staje się bardzo uproszczona do  zbioru i sprzedaży na brudno z pola to będzie miało wpływ na zwiększanie zasiewów przyszłych  latach . 

Nasiać to  jeszcze nie wszystko , a ci co mówią że uprawa fasoli jest bajecznie łatwa  i 10 ha można zebrać w jeden dzień to na pewno z uprawą fasoli nie mają wiele wspólnego. 

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzechooo    789

O to to dobrze gadasz Zbyszek. Ten kto nigdy nie miał fasoli to sobie niech gada co chce tylko ciekawe co będzie gadał jak zasieje a potem sprzeda po 2 zł bo doskonale wiecie że i tak może być. Wielokrotnie pisałem że z fasolą jest jak na ruletce w Las Vegas, jak siejesz fasole to nie wiesz czy uda Ci się ją dobrze zebrać a co mówić o cenie, nie wiadomo czy po żniwach będzie po 2zł czy po 6zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Ale jest zdecydowanie łatwiejsza niż jeszcze 10-15 lat temu. Jako dzieciak pamiętam, że ręcznie się wyrywało albo scinaczem potem w kozły i do stodoły. A na ferie dawaj młócenie maszyna i przebieranie.  

Teraz jest zdecydowanie łatwiej. U mnie wracamy z rodzicami do uprawy fasoli ze względu na płodozmian bo tego się nie przeskoczy i czy będzie po 2.5 czy 5 to te 5-10ha trzeba będzie siać. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7584

Jaka ruletka cenowa niech i będzie po 2 zł posiał mechanicznie opryski , ścinanie mechaniczne , młócenie prosto na przyczepę i do żyda 1, 5 tony z 1 ha po 1, 80 zł =2700 zł + dopłata rolna mniejszy nakład jak na pszenicy i zmianowanie jet też .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzechooo    789

W tym roku mija 10 lat jak zacząłem gospodarzyć na własny rachunek w tym od 8 lat sieję fasole tak ok 2,5ha i uważam że tyle mi wystarczy. Rodzice też kiedyś sieli i tak jak melon pisze na feriach się lubelką młóciło, nie zaprzeczam że jest łatwiej niż 15 lat temu, ale np w tym roku ja swoją fasolę przewracałem 3 razy raz wyciągałem z błota, a po sąsiedzku do wycinania jaśka, który był bardzo zszyty po parę razy przyjeżdzały różne wycinarki aż w końcu wycieli go ścinaczami. Jeszcze dobrze że druga połowa września była bez deszczu to wszyscy zabrali, ale przesuńcie się z postami na forum do końca sierpnia jaka była panika że ciągle pada. Już zapomnieliście?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szot    109
2 godziny temu, galan99 napisał:

Jaka ruletka cenowa niech i będzie po 2 zł posiał mechanicznie opryski , ścinanie mechaniczne , młócenie prosto na przyczepę i do żyda 1, 5 tony z 1 ha po 1, 80 zł =2700 zł + dopłata rolna mniejszy nakład jak na pszenicy i zmianowanie jet też .

Piszesz że cały proces uprawy jest mechaniczny , owszem tyle tylko że tych maszyn nie przynosi  Mikołaj .Wybacz ale z Twojej arytmetyki i po odliczenia kosztów związanych z uprawa wynika że nie starczyło by na waciki jedynie może na ścinacz z kosy i widły :D bo cep musiałbyś już pożyczyć;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rafcioo96    43

2700- sianie 150, ścinanie 300, kombajn 400, oprysk po siewie, później dwuliścienne, jakiś grzyb, odżywka, no i coś pod korzeń, jakieś pk, więc z tych 2700 plus dopłata już nie tak wiele zostaje


Do tego koszt nasion jakieś 100 kg po 4 dzisiaj tylko kupić i z tych 20 hektarów złotego biznesu zostaje na czapkę śliwek

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152
4 godziny temu, galan99 napisał:

Jaka ruletka cenowa niech i będzie po 2 zł posiał mechanicznie opryski , ścinanie mechaniczne , młócenie prosto na przyczepę i do żyda 1, 5 tony z 1 ha po 1, 80 zł =2700 zł + dopłata rolna mniejszy nakład jak na pszenicy i zmianowanie jet też .

Nie, no z całym szacunkiem ale to co piszesz to bzdury kompletne. Fasola to nie jest taka prosta sprawa jak się wydaje. Ile jest zmiennych w uprawie. Pogoda ma tu najważniejsze zdanie, opryski też ciągle wycofują a nowe jak to nowe. Mechanicznie też można ale skąd ludzi nabrać. W małym areale można sobie dać radę ale już w większych hektarach to już jest ruletka. Trzeba się narobić a jak fasola po 2 zł to ludzie nie będą siali na pewno dużo gdy zysk zrównać się może z pszenicy. A koszty są podobne. A trzeba liczyć się do 2500 złotówek przy ha czy to na pszenicę czy fasoli. Chyba że swoj siewnik do siewu czy kombajn do zbioru

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
king12    233

Dobrze mówisz ci co nie mają z fasolą nic wspólnego to myślą że 10ha a co to jest zasiejesz opryskasz zbierzesz jak pszenicę i jest kasa

Edytowano przez king12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7584

Jak zamierzają siać po 100 ha to co takiego strasznego jest pogoda jak  pogoda ma na wszystko w pływ nic nowego .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    965
46 minut temu, galan99 napisał:

Jak zamierzają siać po 100 ha to co takiego strasznego jest pogoda jak  pogoda ma na wszystko w pływ nic nowego .

To może i ty się skusisz będziesz miał dobre zmianowanie😜

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damin1    152

@galan99 po 100 ha zaczynają siać wielkoobszarowcy gdzie uprawa fasoli będzie u nich od 10 do 20 procent areału. Tam już się zaczyna uprawa przemysłowa. Ich stać pokupić sobie maszyny do siewu, cięcia i zbioru, oni nie będą czekać w kolejce na swoją kolej do omłotu i wjadą kiedy zechcą. Pogoda może ale nie musi ich dotyczyć tylko i wyłącznie w mniejszym stopniu. Dla nich nawet 2 zł może być dobra cena gdy np zbiorą 3 tony co się nie zdarza tak często. Rok rokowi nierówny. Przy tak dużych areałach coś tam zarobią, będą mieli zmianowanie a i tak ich główne uprawy będą inne. I z tamtych większy zysk. Dla mniejszych rolników nie raz fasola to główny zarobek z gospodarstwa. Każdy taki chce wycisnąć ile się da. Ten rok już z pogoda pokazl że może być różnie. Kolega jakiś tydz temu dopiero wymlocil i jak z nim gadałem to dużo takich było bo teraz każdy za suszarnia się rozgląda. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj