Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Fasola jaś
skywalker89    833

Tak myślałem, że poniżej 10trzeba, i ile Ci w kg/ha wychodzi mniej więcej? Plonowo koło 3 w zeszłym sezonie niby było?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubamako66    555
15 minut temu, skywalker89 napisał:

Tak myślałem, że poniżej 10trzeba, i ile Ci w kg/ha wychodzi mniej więcej? Plonowo koło 3 w zeszłym sezonie niby było?

Wychodzi ok 110-120 kg a plonowo to tak w tamtym roku wyszło 2400 kg z ha a 2 lata wstecz 3100 kiedy jaś wyszedł 2500 tylko a 3 lata wstecz też ok 3 t wyszło kiedy jaś też ok 3 t wyszedł ;) to wszystko zależy od opadów i pogody 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    833

Nie no wiem jak to jest, z fasolą się bawię już z 10lat, ale praktycznie cały czas Jaś, próbowałem czerwonej ale mi nie wychodziło, potyczki kawałek miałem ale jakoś mi się to nie spodobało, a przy perspektywie słabej ceny na jaśka trzeba chyba posiać też inne odmiany, jeszcze może troszkę więcej kołamacji, ale może trochę lepiej się opłacić niż uprawa samego jaśka po 2,5-3zł...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sylwi    74

Ciekawy sezon się zapowiada bo prawie wszyscy ze znajomych z obawy o cenę jasia planują igołomską,półtyczkę,czerwoną.........

Nasuwa się teraz pytanie jakie ilości rynek da radę wchłonąć  i czy nie braknie jasia którego południowcy zjadają tysiące ton?

Zastanawiam się czy nie pójść wbrew logice jak ze wspomnień kolegi Dysydenta kiedy po chudym roku przyszedł gruby :)

W młynie berlotti kontraktują po 4zł

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3132

Dzięki za info o młynie.  
Szwagier zarzekł się półtyczek po minionym sezonie choć nawet wyszedł na tym bo poszła bez sortowania a bystrzak kombajnista sąsiad wymłócił praktycznie bez strat  pomimo że gruba była nawet jak na półtyczkę.
Szwagier sieje bez sensu i właśnie w tym roku jeżeli posieje fasolę bo nawet tego jeszcze nie wie czy jęczmień a nawet czy pole w dzierżawę odda to jaśka karłowego albo ... uda mi się Go podpuścić na to Borlotti. Ja i tak mam tych odmian tyle że jeszcze mi tylko jednej brakuje bo jeszcze czarną perełkę, żółtą (sobie przypomniałem że ze dwieście kilo w strąkach jeszcze leży a i szparagówka Unidor do młócenia na nasiona ze dwadzieścia kilo ub rocznej i tyleż dwuletniej a jeszcze jakaś leży w strąkach co już nie wiem co to i muszę poczytać ostatnie trzy lata co ja tam jeszcze miałem ale to chyba jakaś szparagówka tylko niech podsechnie towarzystwo to powymłacam (albo i nie a tylko co potrzebne na siew ... właściwie to nie tylko szwagier niezorganizowany w planowaniu fasoli :) ) ... jeszcze mi tylko borlotti brakuje może On?..
Ostatnio jaśka miał gdy był po te 6zł i od tamtej pory tylko półtyczka i raz czerwona (no tu nie trafił bo po 3,5 z trudem poszła) teraz rozważa jaśka, ? no analityczne marketingowo zbyt toto nie jest ale  i wróżbiarstwo w biznesie stosowane bywa :D |
Piszecie - czerwona trudna. Ja nie widzę różnicy między dowolnymi odmianami no może z półtyczką trudniej utrafić z relacją stanowiska i rozstawu bo drobne przenawozić trudno a zbiór wielu robiło błąd zbyt późno wycinając. Powoli zniknie problem sortowania ręcznego które będzie jak młócenie cepem pszenicy bo maszyn sortujących coraz więcej i powoli każdy kto zechce handlować w takie coś będzie musiał... no i ceny wtedy polskich fasoli .... mogą być konkurencyjne nawet i dla Chińczyków na ich własnym rynku.
Że co?    posiejemy posiejemy jak jeszcze nawozy podrożeją i paliwa a płody nadal na okopanych cenach wiele lat temu to fasola jako tanizna w uprawie może być alternatywą dla zostawiania w ugorze.

 

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DTaras    1951

Moja fasolka. Waga do 2 g zatem zrobiłem 5 prób i zaokrąglając wynik wyszło 76 nasionek na 100g.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slavik80    119

Moze ktos wiecej powiedziec o tej odmianie berlotti I warunkach kontraktacji. Mlyn to chodzi o Slawa z Tomaszowa?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3132

Tak młyn ten sam a szczegóły bezpośr. u Nich pewnie i telefonicznie też

no chyba że ktoś z forum ma już bezpośrednie doświadczenia z tą odmianą i zechce się podzielić a nie jak ten "Jurand ze Spychowa papierosy w towarzystwie chowa" 
Sama ta firma (PZZ Sława) rok chyba temu lub dwa oglaszała się na własny koszt z kontraktacją tej odmiany i ofertą nasion po 6zł/kg.
Uprawa siew zbiór i stanowisko pewnie podobne jak innych drobnych odmian fasoli zwyczajnej (Aura, Igołomska, Czerwona) a najbardziej pewnie do odm Bomba (?)
może mają szczególne obostrzenia co do pestycydów. Nic jak tylko zapytać u źródła.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bulamondeo    4
Dnia 9.03.2019 o 11:35, dysydent napisał:

 

idget blockquoteWidget blockquote

Bylo do przewidzenia ze spadnie.stanal skup i cena w dol tak jak na jesieni. Poltyczki skupy poszukuja,niebylo ceny 2-3lata i niema na rynku towaru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1287
4 godziny temu, Andrju65 napisał:

Zaczynają przyjmować Jaśka z ceną 20gr. w dół:(

tzn po ile brutto? 

W ubiegłym tygodniu Pan Nowaczewski z Białopola proponował po 2,6zł Brutto bez problemu, termin 14 dni. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3132

no to do Wielkanocy na detal jeszcze trafi tylko czy też o te 20 groszy taniej? ;) 

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
staszek100    13

nie martwię się ze zbytem trochę mi zostało jaśka po 2,80 nie oddam wbrew wszystkiemu miałem pośiać 2,5 ha zdecydowałem źe rezygnuję z jęczmienia i na to konto będzie fasola to mi wyjdzie ok.11 ha pozostała fasola może się doczeka ceny,dlaczego jest tak tanio bo było dużo fasoli ,rozmawiałem z kilkoma handlarzami to wstrzymują skup to cenę ubijemy i podobno jest po 2,60 ,magazyny mają załadowane że się nażarli dokładnie, ale dlaczego nie kupić po 2,50 ,sam handlarz pouczał jak mam zabezpieczyć fasolę i nic jej nie będzie powiedział mi źe z rynku zeszło dopiero 40% fasoli,a jak to dalej będzie to zobaczymy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7580
54 minuty temu, staszek100 napisał:

nie martwię się ze zbytem trochę mi zostało jaśka po 2,80 nie oddam wbrew wszystkiemu miałem pośiać 2,5 ha zdecydowałem źe rezygnuję z jęczmienia i na to konto będzie fasola to mi wyjdzie ok.11 ha pozostała fasola może się doczeka ceny,dlaczego jest tak tanio bo było dużo fasoli ,rozmawiałem z kilkoma handlarzami to wstrzymują skup to cenę ubijemy i podobno jest po 2,60 ,magazyny mają załadowane że się nażarli dokładnie, ale dlaczego nie kupić po 2,50 ,sam handlarz pouczał jak mam zabezpieczyć fasolę i nic jej nie będzie powiedział mi źe z rynku zeszło dopiero 40% fasoli,a jak to dalej będzie to zobaczymy

Ze zbytem to niema co się martwić , bo zawsze można za bezcen wszystko sprzedać , ludzie szukają opłacalnych upraw ale ich brak , fasola nie , truskawka nie , malina nie , porzeczka czarna nie , czerwona porzeczka nie , czosnek tez byle jak z ceną , z buraka do groma ludzi zrezygnowało . 

Jak fasola złapie cenę do maja 3 zł to będzie do groma posiane fasoli .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7580

Takie gadanie ze nie żółknie wystarczy 2 tygodnie i trzeba worki przebierać bo zawsze coś się żółknie .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3132
14 minut temu, galan99 napisał:

Jak fasola złapie cenę do maja 3 zł to będzie do groma posiane fasoli .

tylko jasiek nie ma obecnie takiej ceny inne odmiany nawet wyższą ale co do jaśka to raczej do maja nie złapie 
i trochę prywaty  do galana.
W temacie pszenicy temat szerszy i na razie nie mam czasu ale pamiętam i "przy czasie" .... :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
szot    109

Jak pogoda będzie w miare łaskawa to obstawiam że pospolity 'Jasiek' we wrześniu 2019 po 1,8 zeta!!! oczywiście nie przebierany :o   Wszyscy mówią że ograniczą areał ale widzę że pola leżą i czekają na koniec kwietnia lub początek majaxD

Edytowano przez szot
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
staszek100    13

to samo i ja zaobserwowałem skim nie rozmawiam to się to się zastanawia ,ale z tego co wiem to rezygnują z buraków więc co fasola bo nic innego w ofercie niem ,coś bąkają o konopiach i maku w naszym regionie ,ale to dla nielicznych ,bo liczą się tylko duże powierzchnie dla mniejszych to nie ma szans,bo to jeszcze obwarowane jest wielkim nadzorem różnych służb,więc co zdani jesteśmy na podstawowe uprawy na których nas kantują bo jak już wcześniej pisałem ktoś musi się nażreć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj