Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Fasola jaś
skywalker89    851

Ja już zapisuje się na przebieranie i sprzedaż tak od 1.08 co 4ty dzień u kogoś innego to może chapne jeszcze po 3,50 zł 😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3200
Napisano (edytowany)

ja mam takie plotkarskie pytanie
czy ten sklep
https://ogrodniczy.com/srodki-chwastobojcze-herbicydy/inigo-500sc-1l-belchim-metobromuron-ziemniak-soja-slonecznik-herbicyd-przedwschodowy-gorczyca-owies-przetacznik-rdest-samosiewy-rzepaku-szarlat

szybko wysyła zakupy? bo se kupiliśmy dzisiaj i czy na wtorek - środę można liczyć czy będziemy musieli metrybuzynę przeprosić lub hazardować jakim małym dodatkiem Bandura w razie by fasola była pod wierzchem a Oni jaki poślizg z wysyłaniem mieli?

chociaż skoro słonecznik tym można odchwaszczać to żółtlicy też za dobrze toto pewnie nie bierze bo ta sama rodz bot. i bez czegoś na nią dodatku się nie obejdzie a czy to będzie Bandur czy Metrybuzyna to... znów rzut monetą?
pytam bo rzecz podejrzana - tylko Oni cokolwiek na metobromuronie mają nawet w esprzedarzy, wszyscy inni się wyprzedali tak że .. no zastanawiające

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1316

Zawsze  na drugi dzień od nich miałem środki w domu, więc zadowolony jestem z tego sklepu, ale ja będzie @dysydentz Twoim zamówieniem to dowiemy się we wtorek

  • Thanks 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3200

acha, czyli spokojniejsze sny mi załatwiłeś @ravoj bo myślałem że są omijani przez klientów skoro w tym sezonie deficytowy środek tylko oni mają. Ja jeszcze tam nic nigdy to zapytałem. Fasola dopiero kiełek na jakie 3 no może już teraz 4cm bo rano sprawdzałem tak że zanim pęknie łupina nad liśćmi, zanim wylezą z nasion a posiane też nie za płytko to jeszcze z tydzień a pięć dni to  na bank do wschodów czyli ok. znaczy - cegieł nie wysyłają ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    85
Napisano (edytowany)
9 godzin temu, dysydent napisał:

acha, czyli spokojniejsze sny mi załatwiłeś @ravoj bo myślałem że są omijani przez klientów skoro w tym sezonie deficytowy środek tylko oni mają. Ja jeszcze tam nic nigdy to zapytałem. Fasola dopiero kiełek na jakie 3 no może już teraz 4cm bo rano sprawdzałem tak że zanim pęknie łupina nad liśćmi, zanim wylezą z nasion a posiane też nie za płytko to jeszcze z tydzień a pięć dni to  na bank do wschodów czyli ok. znaczy - cegieł nie wysyłają ;)

Ja też od nich szybko dostawałem przesyłkę.

Edytowano przez bartekac7

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubamako66    569
Napisano (edytowany)

Wczoraj siałem na borowinach sucho niby ziarko na 3-4cm i w większości w mokrym leży ale bez deszczu kiepskie będzie schodzić ale tutaj gość wyrobił konkretnie u takich to aż chcę się siać a nie u jednego byłem wcześniej to bałem się szybko jechać bo myślałem że sekcje mi poodpadają 😂

i minus siana na borowinach bo każdy chce co 15-16 cm i wychodzi dobre 150-160 kg na ha i często trzeba sypać ;) 

IMG_20240504_115636.jpg

Edytowano przez kubamako66
  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    85

To prawda. Sam mam w tym roku tylko na borowinie, to 15.5 cm. Na jednym 40 arowym  polu 2 letnia fasolę siałem, co gorszą siłę kiełkowania miała  to co 13 cm posiana. 

 To na te 40 ar to przy 13 cm to poszło nie wiem chyba z 80-90kg. Nie pamiętam dokładnie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3200
Napisano (edytowany)

jako borowinowy ignorant zapytam - dlaczego na tych glebach karleje że musowo gęściej? wrażliwsza na suszę czy jakieś dysproporcje mineralne np słabiej dostępne jakieś minerały; K brak - karleje, P-również S - na pewno no i jeszcze stado mikro od których też wiele zależy, a może bakteriom azotowym kreda w składzie nie służy (czy sama naturalna tych gleb zlewność i brak powietrza w glebie) i N by trzeba tylko na nawozach oprzeć? o jeszcze - boru to tm na pewno przyswajalnego brakuje nawet na kredach które udało się zakwasić bo można je zakwasić i choć same się z czasem odkwaszają to nie zawsze nadążą przy intensywnym na nich rolnikowaniu i moczniki, siarczany i resztki pożniwne..... bor z wapniem dosyć reaktywny i szybko się uwstecznia na wapiennych

gdzieś kiedyś słyszałem że siarczan amonu na borowinach daje dobre wyniki czyli może N i S?

p.s

tak se tylko zgaduję i nie traktujcie tego poważnie bo ja tylko próbuję hołdować maksymie - łatwiej znaleźć właściwą odpowiedź niż zadać właściwe pytanie

Edytowano przez dysydent
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzechooo    794

borowiny są kapryśne, przychodzi susza i robi się skorupa ziemia pęka, każda borowina jest inna kto nie ma ten nie zrozumie, jak dla mnie na borowinę najlepsze są rośliny które szybko zakrywają międzyrzędzia.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1316
4 godziny temu, kubamako66 napisał:

Wczoraj siałem na borowinach sucho niby ziarko na 3-4cm i w większości w mokrym leży ale bez deszczu kiepskie będzie schodzić ale tutaj gość wyrobił konkretnie u takich to aż chcę się siać a nie u jednego byłem wcześniej to bałem się szybko jechać bo myślałem że sekcje mi poodpadają 😂

i minus siana na borowinach bo każdy chce co 15-16 cm i wychodzi dobre 150-160 kg na ha i często trzeba sypać ;) 

IMG_20240504_115636.jpg

Ślicznie, po prostu ślicznie. 

 

4 godziny temu, kubamako66 napisał:

Wczoraj siałem na borowinach sucho niby ziarko na 3-4cm i w większości w mokrym leży ale bez deszczu kiepskie będzie schodzić ale tutaj gość wyrobił konkretnie u takich to aż chcę się siać a nie u jednego byłem wcześniej to bałem się szybko jechać bo myślałem że sekcje mi poodpadają 😂

i minus siana na borowinach bo każdy chce co 15-16 cm i wychodzi dobre 150-160 kg na ha i często trzeba sypać ;) 

IMG_20240504_115636.jpg

Ślicznie, po prostu ślicznie. 

 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzechooo    794

A tu fotka z 6 czerwca 2023 gdzie był podany groch

20230606_092935.jpg

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz0110    10

Panowie ma ktoś Reda do sprzedania na sianie i podpowiedzie mi odnośnie uprawy ten odmiany jak to sądzić co ile co 60 cm czym pryskać co i jak do tej pory miałem kontrę ale chcę jeden hektar zasiać właśnie reda

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    85
3 godziny temu, dysydent napisał:

jako borowinowy ignorant zapytam - dlaczego na tych glebach karleje że musowo gęściej? wrażliwsza na suszę czy jakieś dysproporcje mineralne np słabiej dostępne jakieś minerały; K brak - karleje, P-również S - na pewno no i jeszcze stado mikro od których też wiele zależy, a może bakteriom azotowym kreda w składzie nie służy (czy sama naturalna tych gleb zlewność i brak powietrza w glebie) i N by trzeba tylko na nawozach oprzeć? o jeszcze - boru to tm na pewno przyswajalnego brakuje nawet na kredach które udało się zakwasić bo można je zakwasić i choć same się z czasem odkwaszają to nie zawsze nadążą przy intensywnym na nich rolnikowaniu i moczniki, siarczany i resztki pożniwne..... bor z wapniem dosyć reaktywny i szybko się uwstecznia na wapiennych

gdzieś kiedyś słyszałem że siarczan amonu na borowinach daje dobre wyniki czyli może N i S?

p.s

tak se tylko zgaduję i nie traktujcie tego poważnie bo ja tylko próbuję hołdować maksymie - łatwiej znaleźć właściwą odpowiedź niż zadać właściwe pytanie

Tak jak Grzesiek pisał szybko się robi skorupa i są gorsze wschody dlatego gęściej. No, ale każda borowina jest inna. Swoją drogą kurde ja się czasem zastanawiam jak to możliwe,  że tam się rodzi cokolwiek taka dziwna ziemia. No, ale ma swoje zalety.  Pszenica po pszenicy żaden problem. W fasoli mam wrażenie,  że jest mniejsze zachwaszczenie niż na płowiznach. Miotły zbożowej też jest dużo mniej, ale za to owsik lubi atakować. 

Za to po zimie borowina jak piasek. Dosłownie, fajnie się wtedy uprawia, rozsypuje się.  W zasadzie wtedy to nawet żadne wałki nie potrzebne. Oblepiają się tylko. A na jesieni jak się wyorze jak jest sucho to mękka to uprawić.  W tamtym roku pod fasolę ciężko było uprawić borowinę,  a w tym roku to nawet fajnie szło. Tylko, że ja siałem 22 kwietnia.  Nie wiem jak teraz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miłosz89    23
55 minut temu, bartekac7 napisał:

Tak jak Grzesiek pisał szybko się robi skorupa i są gorsze wschody dlatego gęściej. No, ale każda borowina jest inna. Swoją drogą kurde ja się czasem zastanawiam jak to możliwe,  że tam się rodzi cokolwiek taka dziwna ziemia. No, ale ma swoje zalety.  Pszenica po pszenicy żaden problem. W fasoli mam wrażenie,  że jest mniejsze zachwaszczenie niż na płowiznach. Miotły zbożowej też jest dużo mniej, ale za to owsik lubi atakować. 

Za to po zimie borowina jak piasek. Dosłownie, fajnie się wtedy uprawia, rozsypuje się.  W zasadzie wtedy to nawet żadne wałki nie potrzebne. Oblepiają się tylko. A na jesieni jak się wyorze jak jest sucho to mękka to uprawić.  W tamtym roku pod fasolę ciężko było uprawić borowinę,  a w tym roku to nawet fajnie szło. Tylko, że ja siałem 22 kwietnia.  Nie wiem jak teraz.

Powschodziła Ci już ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3200
Napisano (edytowany)
2 godziny temu, Mateusz0110 napisał:

Panowie ma ktoś Reda do sprzedania na sianie i podpowiedzie mi odnośnie uprawy ten odmiany jak to sądzić co ile co 60 cm czym pryskać co i jak do tej pory miałem kontrę ale chcę jeden hektar zasiać właśnie reda

tu masz rozstawy https://docs.google.com/spreadsheets/d/1h9wLD5cCCMVk0Bs9DEoyfW6DlrqcXf2FiGIKJEclSJM/edit#gid=109934486
 a i możesz sobie policzyć mniej więcej ile nasion potrzebne ale gęściej na pewno od jaśków i żadne tam 60 bo i 50 za dużo
opryski podobne jak w kontrze tylko trochę mniej żółtego (pendimetaliny) tak z jedną trzecią niż w jaśkach za to commanda można trochę więcej ale też nie do przesady bo na drugi rok może innym uprawom zaszkodzić. Płycej siać niż jaśki tak na 2-3cm to ok czyli pole musi być tak uprawione żeby @kubamako66 pochwalił
z nasionami gorzej bo ja akurat  tym roku nie wiem kto i gdzie i jedyna nadzieja to może jutro pojutrze sąsiad ma siać i jak Mu zostanie to Ci ew dam znać bo coś mi się zdaje że za dużo nazaprawiał jak na siew pneumatykiem a pierwszy raz takim będzie bo wcześniej siał "po staremu" przerobionym zbożowym ale  szukaj dalej bo nie wiem czy już komu ew nie obiecał albo se przetrzyma na ew przesiewki

nawozy i gleby takie same jak pod jaśki tylko termin siewu najlepiej po ósmym maja bo i szybciej to wschodzi i krótszy okres do żniw ma od siewu i bardziej wrażliwe na przymrozki od jaśków

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz0110    10
Napisano (edytowany)

A jak wygląda uprawa fasoli igolomskiej ?? Albo właśnie jaśka tego drobniejszego niż kontra

Edytowano przez Mateusz0110

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3200
Napisano (edytowany)

jaśka dokładnie tak jak kontry tylko rządki nieco węższe tak 45-50 no i w rządku krzaki... o powiem Ci tak - jaśki karłowe rozstaw jak dla buraków cukrowych (nnno w rządku może być nieco rzadziej) a igołomskiej to w zasadzie z kolei identycznie jak czerwonej, co innego Aura to tej i stanowisko i nawożenie lepsze potrzebne niż wszystkim pozostałym ale też siew uprawa zbiór jak czerwonej tylko z wszystkich wymienionych najwcześniejsza i z nich wszystkich najzawodniejsza ale gdy się uda to też nieźle sypnie a że najwcześniej wychodzi to zwykle jeszcze w upalny czas i najmniej odpadów ale widziałenm pole na którym jasiek był ładny ziemia skryta dużo strąków a obok dosiane Aurą to pole gołe i pojedyncze patyczki i po jednym dwa krótkie strąki na roślinkę zaschłe już w lipcu gdy jasiek jeszcze kwiatki pojedyncze miał. za suche pole było na Aurę a na jaśka .. jeszcze sobie poradził

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    85
55 minut temu, miłosz89 napisał:

Powschodziła Ci już ?

Nie. Siali z tydzień  wcześniej ode mnie i u nikogo nie powschodziło jeszcze. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kabanos    100

to ja siałem 27-go i już 80% na wierzchu , głębokość 5cm

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3200
Napisano (edytowany)

@Kabanos od grzybów czym/ś zaprawiałeś? bo odnoszę wrażenie że zaprawy grzybobójcze opóźniają wschody zwłaszcza jeśli w zalecanych dla zbóż dawkach lub wyższych na sto kilo są dawane. Oczywiście triazolowe najbardziej ale i inne też no może po za Kaptanem w jakich  małych dawkach ale kto tym dziś jeszcze zaprawia fasole?

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzechooo    794
bartekac7 napisał:

55 minut temu, miłosz89 napisał:

Powschodziła Ci już ?

Nie. Siali z tydzień  wcześniej ode mnie i u nikogo nie powschodziło jeszcze. 

bo to borowina...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    85
22 minuty temu, Grzechooo napisał:

bo to borowina...

Niby tak,  ale siali wieś obok znajomi na płowiźnie to też nie powschodziła.  Zimno było. Mimo, że po zasiewie padał deszcz.

22 minuty temu, Grzechooo napisał:

bo to borowina...

Niby tak,  ale siali wieś obok znajomi na płowiźnie to też nie powschodziła.  Zimno było. Mimo, że po zasiewie padał deszcz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matek89121    2285

Dzisiaj w okolicy Budynina  widziałem fasole co już rządki dobrze widać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekac7    85

Oj, wprowadziłem w błąd.  Tam gdzie tak gęsto posiałem już wylazła fasola. A na drugim polu nie wiem, z daleka nie widziałem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kubamako66    569
2 godziny temu, matek89121 napisał:

Dzisiaj w okolicy Budynina  widziałem fasole co już rządki dobrze widać.

w Mirczu są już fasole co rzadki widać siałem tydzień temu w sobotę 27 i już dziś się ziemia podnosi i gdzie nigdzie już wychodzi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj