rolnik22

PROW 2014-2020 Modernizacja Gospodarstw Rolnych

danielhaker

Wiadomość dodana przez danielhaker

Polecane posty

lolq1660    190

jest taki zarodek w głowie żeby budować nową oborę na mleczne, i mam pytanko czy lepiej prow przeznaczyć na budynek czy na wyposażenie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychu121    3932

Jak już chcesz się porywać na takie coś to według mnie lepiej na wyposażenie. Oborę postawić to postawi większośc ekip budowlanych. A taka na prow to już mało kto. A i cena wtedy dużo dużo wyższa. A tak dasz radę metodami gospodarczymi to ogarnąć. I wtedy agencja tak się nie czepia że np jakiś wymiar się nie zgadza. Jak bierzesz wyposażenie to dodajesz plan budynku i tyle. I nikt się nie pyta czemu taki a nie inni. Ja np wziąłem wyposażenie i tylko przyjechali zobaczyli czy się tabliczki zgadzają i tyle 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krychu    156

Panowie sami wypełniacie wnioski na nowy prow? Zostało parę dni i nie wiem czy składać. Ogólnie chcę w tym roku zakupić głębosz oraz nawigację. Czy na takie coś jest możliwe załapanie się na PROW?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slavo    57
masa24 napisał:

2 godziny temu, Slavo napisał:

Powierzchnia gospodarstwa zaweklarowana we wniosku.

co ma utrzymanie powierzchni gospodarstwa do wzrostu gva?

Jeśli w BP wzrost GVA jest uzyskany przez powiększenie powierzchni gospodarstwa - to musi być osiągnięty w roku docowym i być utrzymamy przez 5 lat.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

Powtarzasz jedna z największych bzdur w tym programie ze żeby osiągać wzrost gva nalezy powiększyć gospodarstwo . Po drugie człowiek pytał czy ten wzrost ma potwierdzić fakturami czy powierzchnia . Sam wzrost ma mieć pokrycie w fakturach a nie powierzchni ziemi

Gva osiągnięte w roku docelowym , jak Arimr zweryfikuje czy osiągnąłem wzrost gva w momencie składania wniosku o wypłatę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ziel    115

Orientuje sie ktoś ile agencja przeznaczyła pieniędzy na obszar D? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1219
3 godziny temu, masa24 napisał:

Powtarzasz jedna z największych bzdur w tym programie ze żeby osiągać wzrost gva nalezy powiększyć gospodarstwo . Po drugie człowiek pytał czy ten wzrost ma potwierdzić fakturami czy powierzchnia . Sam wzrost ma mieć pokrycie w fakturach a nie powierzchni ziemi

Gva osiągnięte w roku docelowym , jak Arimr zweryfikuje czy osiągnąłem wzrost gva w momencie składania wniosku o wypłatę ?

No właśnie GVA to taki dziwny stwór, którego mało kto rozumie. Wzrost powierzchni robi się aby uzasadnić kupno maszyn (jeżeli była zbyt mała), albo po 1pkt za zwiększenie produkcji.
Na GVA ma wpływ co sprzedajemy i za ile a więc i powierzchnia ma też znaczenie ale to tylko cześć wpływu. Bo dalej na GVA ma wpływ np: koszty dzierżawy, podatek, koszty paliwa, napraw, oc ciągnika itd.
Np pisałem siostrze na ciągnik, wszystko uzupełniłem i wychodził ujemy, poprawiłem plony i ceny (ciekawostka nie pozwolili mi zwiększyć plonów w docelowym ani a pół tony) wyszło trochę lepiej. Zmieniłem OC ciągnika bo w bazowym pisałem 100zł a w docelowym na 3500 bo tyle wynosi oc z ac. Wkurzyłem się, wpisałem tu i tu po 100zł i gva wystrzelił w kosmos :D 

Zimą/wiosną robiłem aneks by dostosować uprawy z wniosku 2023 do BP to np. kazali mi wykreślić kukurydze (która jest nową uprawą) i nie wliczać jej do tabeli ze sprzedażami bo nie było jej w bazowym - czemu to nadal nie rozumiem, na mój chłopski rozum ciągnikiem można każdą uprawę uprawiać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slavo    57
masa24 napisał:

Powtarzasz jedna z największych bzdur w tym programie ze żeby osiągać wzrost gva nalezy powiększyć gospodarstwo . Po drugie człowiek pytał czy ten wzrost ma potwierdzić fakturami czy powierzchnia . Sam wzrost ma mieć pokrycie w fakturach a nie powierzchni ziemi Gva osiągnięte w roku docelowym , jak Arimr zweryfikuje czy osiągnąłem wzrost gva w momencie składania wniosku o wypłatę ?

Sytuacja indywidualna rolnika: jeśli kupujesz np opryskiwacz , rozsiewacz to uzyskasz wzrost GVA w BP. W przypadku zakupu np przyczepy wzrost GVA osiągasz przez powiększenie powierzchni gospodarstwa / wzrost liczy zwierząt. W momencie składania wniosku o płatność przedstawiasz dokumenty potwierdzające wzrost GVA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

A jakie to dokumenty ?

Nie składa się. Żadnych dokumentów na potwierdzenie wzrostu gva . Składa się dokumenty potwierdzające wzrost wielkości produkcji ( so) jeżeli było to punktowane ( sprawozdanie na płycie ) oraz ewentualnie dokumenty potwierdzające wzrost powierzchni jezeki byko to deklarowane czy zmianę kierunku produkcji . Nie ma to żadnego związku z gva . Sprawozdanie z osiągniętego gva składa się za pełny rok po wypłaconych środkach pieniężnych 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jefrey    7

@masa24 W jaki sposób można wykazać wzrost powierzchni? Musi być to umowa dzierżawy potwierdzona notarialnie - na jaki okres? Czy może to być wykazane działką, do której przyznano dopłaty bezpośrednie w roku poprzedzającym złożenie wniosku o płatność końcową?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert10624    26

@masa24 Pytanko bo widzę, że się orientujesz w temacie. Jesteśmy podczas dopinania płatności końcowej z PROW, do zrealizowania biznesplanu brakuje 3ha, i moje pytanie, czy musi być to dzierżawa rejentalna czy może być zwykła, spisana własnoręcznie, oczywiście na 10 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348

jezeli zadeklarowales  w bp w roku docelowym wzrost tego arealu o 3 ha  i ten areal masz pierwszy raz w doplatach , to musi byc dzierzawa  potwierdzona notarialnie lub w gminie,  w modernizacji prawdopodobnie jest to 7 lat ale nie chce mi sie sprawadzac

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1219
5 godzin temu, masa24 napisał:

Sprawozdanie z osiągniętego gva składa się za pełny rok po wypłaconych środkach pieniężnych 

A gdzie takie sprawozdanie się znajduje ? Kojarzę sprawozdanie gdzie liczą się uprawy i wychodzi SO ale GVA nie widziałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mohyl    49
8 godzin temu, Ziel napisał:

Orientuje sie ktoś ile agencja przeznaczyła pieniędzy na obszar D? 

11 miliardów złotych

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348
1 godzinę temu, melon10641 napisał:

A gdzie takie sprawozdanie się znajduje ? Kojarzę sprawozdanie gdzie liczą się uprawy i wychodzi SO ale GVA nie widziałem.

O so mi chodzi . Z gva jest ankieta za pełen roku następujący po wyplaxie 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
NevPro    36

Ta ankieta nazywa się Informacja po realizacji operacji, znajduje się w dokumentach aplikacyjnych i materiałach pomocniczych do programu

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2348
3 godziny temu, melon10641 napisał:

A masz może taką ankietę? Za cholerę nie mogę jej znaleźć. 

https://www.gov.pl/attachment/f677b012-0943-4cdc-af41-6eef02373592

 

https://www.gov.pl/attachment/21aae42f-5c59-4897-8543-1febd841ba0e

 kolega wyzej mnie wyprzedzil, ale tak chodzi wlasnie o to

 

Edytowano przez masa24
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1219

Dzięki wielkie za podesłanie. Dobrze rozumiem, że jak dostałem dofinsowanie w listopadzie 2022 to wypełniam ją styczeń 2024 tak aby był pełny rok ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Przecież wzrost gva musi się zgadzać na papierze także w czym problem , grunt aby powierzchni nie zmniejszać bądź liczby zwierząt.

Mi przechodziły umowy ustne zarówno do doboru maszyn jak i zwiększenia skali , warunek działka w dopłatach do końca zobowiązań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez pw34
      Czy są jakieś informacje odnośnie naboru w marcu? Bedzie mozna byc ubezpieczonym z ZUSie? czy wydłużyli okres posiadania gospodarstwa? gospodarstwo zostało przepisane na mnie w pazdzierniku 2014 roku, skladalem na MR w pierwszym naborze czy w  marcu bede mogl skladac?
    • Przez Czakk
      Witam
      Pół roku temu przejąłem gospodarstwo. Jestem w trakcie przerabiania chlewni na kurnik. Istniejącej płyty obornikowej nie będę używał, pomiot kurzy będę wywoził poza teren gospodarstwa na pryzmę ze względów higieny przy kurniku.
      Składam wniosek na PROW, potrzebny mi sprzęt za który nie ma punktów. Punktowane są stanowiska do mycia i płukania sprzętów w tym stanowiska biobed. W tym celu chcę wykorzystać tą płytę.
      Czy jest możliwe, aby zmienić przeznaczenie płyty?
      Jak to zrobić?
      Pozdrawiam
    • Przez dotacja_info
      Nabór wniosków na „małe przetwórstwo” 29 września – 28 października 2016 r. Ogłoszenie znajduje się tutaj
      15 września 2016 r. w siedzibie ARiMR w Warszawie, odbyło się szkolenie pt. Zasady przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji polegających na podejmowaniu wykonywania działalności gospodarczej w zakresie przetwórstwa rolno-spożywczego przez rolnika, domownika lub małżonka rolnika podlegającego w pełnym zakresie ubezpieczeniu w KRUS.
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj